Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

10/1957. (IX. 27.) IM rendelet

az öröklakások és a szövetkezeti társasházak telekkönyvezéséről

Az állami öröklakás-értékesítési akció keretében az Országos Takarékpénztár (továbbiakban: OTP) által értékesítésre kerülő öröklakásokból álló társasházaktovábbá a szövetkezeti társasházak [2.012/1950. (VI. 10.) Mt. h.] telekkönyvezésére - a 17. § tekintetében a pénzügyminiszterrel egyetértve - az alábbiakat rendelem:

1. § Az öröklakásos és a szövetkezeti társasházak telekkönyvezésére, a társasháztulajdon telekkönyvezésére vonatkozó 30.000/1925. IM rendelet (a továbbiakban: R., megjelent a Budapesti Közlöny 1925. évi 153. számában és az Igazságügyi Közlöny 1925. évi 7. számában) rendelkezéseit az alábbi eltérésekkel kell alkalmazni.

I. Öröklakások telekkönyvezése

2. § Azokat a társasházakat, amelyeknek lakásait az OTP öröklakásként értékesíti, a R. szerint telekkönyvezni akkor is lehet, ha a telek, amelyen az építmény van, a telekkönyv szerint a magyar állam tulajdonában áll.

3. § (1) Az öröklakásos társasház alapítására vonatkozó alapító okiratot az OTP készíti el és ellenjegyzi [R. 5. § (4) bekezdés].

(2) Az alapító okiratban a még el nem adott öröklakásokat is úgy kell elhatárolni (megjelölni) és külön-külön feltüntetni, mintha minden egyes öröklakásnak már az alapításkor is külön tulajdonosa lenne [R. 9. § (6) bekezdés].

4. § Minden társasház részére külön törzsbetétet kell nyitni (R. 7. §).

5. § A R. 28. §-a szerint minden egyes öröklakás részére külön-külön albetétet kell nyitni és annak B. lapján tulajdonosként az öröklakás megvásárlóját, amennyiben a telekkönyvezéskor egyes öröklakások értékesítése még nem történt meg, ezek tulajdonosaként a magyar államot, használóként pedig az OTP-t kell bejegyezni.

6. § (1) Az öröklakás albetétjének B. lapján - amennyiben az OTP-nak még vételárkövetelése áll fenn - az OTP kérelmére fel kell jegyezni, hogy a tulajdonjogot az OTP javára bekebelezett vételárhátralék kifizetéséig elidegenítési és terhelési tilalom korlátozza.

(2) Az öröklakást az OTP javára bekebelezett vételárhátralék fennállásának idején elidegeníteni vagy megterhelni csak az OTP hozzájárulásával lehet. A vételárhátralék kifizetése után az elidegenítési és terhelési tilalom hatályát veszti és a tulajdonos kérelmére törölni kell.

7. § A társasházak közös képviselőjeként mindaddig az OTP-t kell tekinteni, amíg az öröklakások számának több mint 50%-a állami tulajdonban van. Ha az állam tulajdoni érdekeltsége 50% alá csökken, a R. 49. §-a az irányadó.

II. Szövetkezeti lakások telekkönyvezése

8. § Szövetkezeti lakásokból álló szövetkezeti társasházat a R. szerint telekkönyvezni csak akkor lehet, ha

a) a telek, amelyen a társasház épült a telekkönyv szerint is a szövetkezet tulajdonában áll, illetőleg az állami tulajdonban álló telket a tanács végrehajtó bizottsága ingyenes örökhasználatra a szövetkezet javára juttatta és ennek a telekkönyvben való feljegyzése megtörtént,

b) a lakásoknak a szövetkezet tagjai közt való szétosztását a közgyűlés jóváhagyta és a szétosztást, illetőleg a jóváhagyást jegyzőkönyvbe foglalták.

9. § A közgyűlési jegyzőkönyv helyettesíti a R. 5. § (4) bekezdésében említett alapító okiratot. A jegyzőkönyvnek ezért tartalmaznia kell mindazokat az adatokat, amelyeket a R. 9. §-a az alapító okirat tartalmára előír.

10. § Minden szövetkezetnek külön-külön törzsbetétet kell nyitni. Ugyanannak a szövetkezetnek a telkén levő több szövetkezeti társasházat is egy törzsbetétbe kell felvenni (R. 7. §).

11. § A szövetkezeti társasház jelleget a törzsbetét A. lapjának harmadik rovatában a következő feljegyzéssel kell feltüntetni: "... ker......utca ... számú szövetkezeti társasház" (R. 25. §).

12. § A szövetkezeti társasház törzsbetétjének B. lapján fel kell tüntetni, hogy a telek tulajdonosa továbbra is a szövetkezet marad, illetőleg ha a telek állami tulajdonban marad, azt, hogy az örökhasználat joga a szövetkezetet illeti meg és csak a közös használatra szolgáló építményrészek kerülnek az albetétekben tulajdonosként bejegyzett szövetkezeti tagok egyéni tulajdonába.

13. § (1) Minden szövetkezeti lakás részére a R. 28. §-a szerint külön-külön albetétet kell nyitni. Az albetét harmadik rovatában a jószágtesti megjelölés helyére fel kell jegyezni, hogy: "szövetkezeti lakás".

(2) Ha a szövetkezeti társasházban levő üzlethelyiség állami tulajdonban van, akkor az üzlethelyiséget külön albetétbe kell felvenni [R. 9. § (4) bekezdés].

14. § (1) A tulajdonjogi korlátozás biztosítására a szövetkezeti lakás albetétjének B. lapján fel kell jegyezni, hogy a "372-56/1950. (VIII. 4.) PM rendelet 9. és 12. §-ában foglalt korlátozás alatt áll."

(2) Az OTP javára bekebelezett vételárhátra lék fennállásának ideje alatt a szövetkezeti lakás tulajdonjogának átruházásához az OTP hozzájárulása is szükséges.

15. § A szövetkezeti társasházjelleg megszűnésének telekkönyvi bejegyzéséhez közgyűlési határozat szükséges.

16. § A szövetkezeti társasház közös képviselője a szövetkezet igazgatósága.

III. Vegyes rendelkezések

17. § (1) Az öröklakásos és a szövetkezeti társasház tulajdon alapításának telekkönyvezésére irányuló kérelem és mellékletei (alapító okirat stb.) illetékmentesek.

(2) A kérelemhez a tulajdonjog telekkönyvi bekebelezéséhez szükséges - a különböző jogszabályokban előírt - igazolásokat (illeték kifizetése, ingatlanközvetítő vállalat értékelése, mezőgazdasági osztály jóváhagyása, adótartozás fenn nem állása) csatolni nem kell.

18. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Nezvál Ferenc s. k.,

igazságügyminiszter

Tartalomjegyzék