13/1957. (II. 28.) Korm. rendelet
a kiskereskedők önkéntes biztosításáról
A Kormány a kiskereskedőknek, továbbá közreműködő, segítő családtagjaiknak lehetőséget kíván adni arra, hogy szociális és egészségügyi helyzetük megjavítása érdekében a társadalombiztosítási szolgáltatásokban részesülhessenek az önkéntesség és kölcsönösség elve alapján.
1. § A kiskereskedők a kölcsönösség elve alapján betegség, szülés és elhalálozás esetére önkéntesen biztosíthatók.
2. § Az önkéntes biztosítást - a kiskereskedő jelentkezése alapján - a Kisipari Szövetkezeti Kölcsönös Biztosító Intézet (továbbiakban: KSZKBI) látja el.
3. § Az önkéntesen biztosított kiskereskedők, valamint jogosult családtagjaik betegség, szülés és elhalálozás esetén- - a táppénz, az időleges rokkantsági járadék, valamint a terhességi és gyermekágyi segély kivételével - általában ugyanazokra a szolgáltatásokra jogosultak, mint a kötelező kölcsönös biztosítás hatálya alá tartozó szövetkezeti tagok és családtagjaik.
4. § Az önkéntesen biztosított kiskereskedők e biztosításuk alapján családi (gyermeknevelési) pótlékra és nyugellátási szolgáltatásokra nem jogosultak.
5. § (1) Az önkéntes biztosítással járó kiadások fedezésére az önkéntesen biztosítottak járulékot kötelesek fizetni.
(2) A járulék alapja az évi jövedelem. A járulék kulcsa a járulékalap 5-8%-a lehet.
(3) A KSZKBI azonban megállapíthatja:
a) azt a legkisebb összeget, amelyet - az évi jövedelemre tekintet nélkül - a járulékfizetés alapjául kell venni, vagy
b) a járulék évi összegét általányösszegben is, a járulékalapra tekintet nélkül.
6. § Az önkéntes biztosítás kezdetére, feltételeire, megszűnésére, a biztosítási jogosultságra, a szolgáltatásokra, a jogosult családtagok körére, valamint a járulékra vonatkozó szabályokat - a jelen rendelet keretén belül - a KSZKBI a KISOSZ-szal egyetértésben, szabályzatban állapítja meg.
7. § Jelen rendelet 1957. évi március hó 1. napján lép hatályba.
Apró Antal s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány tagja