Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

1/1957. (IV. 26.) PM- FM együttes rendelet

az ebadó és az eboltási díj összevonásáról, valamint az ebek összeírásáról és a veszettség elleni kötelező védőoltásáról

A 4.052/1949. (V. 24.) Korm. rendeletben foglalt felhatalmazás alapján az alábbiakat rendeljük.

1. §

Az ebek osztályozása és minősítése az ebadó és oltási díj megállapítása szempontjából

(1) A 3 hónaposnál idősebb eb után ebadót kell fizetni.

(2) Az ebadó mértékének meghatározása szempontjából meg kell különböztetni:

a) ház-, nyáj-, erdő- és mezőőrzés céljából,

b) különleges célból tartott ebet,

c) törzskönyvezett magyarfajtájú ebet,

d) egyéb vadászebet,

e) ebtenyésztés céljára és

f) kedvtelésből tartott ebet.

(3) Házőrző eb az az eb, amelyet állandóan a ház körül tartanak és alkatát tekintve a szabadban tartást télen is ártalom nélkül viseli. Városban háztartásonként egy, községben és tanyákon háztartásonként legfeljebb két ebet lehet házőrző ebnek tekinteni. Állami vállalat részére telephelyenként legfeljebb két eb minősíthető házőrzőnek.

(4) Nyáj-, erdő- és mezőőrzés céljából tartott eb az, amelyet a pásztor, illetve az erdő- és mezőőr feladatának ellátása érdekében tart.

(5) Különleges célból tartott eb a testi fogyatkozás miatt tartott jelző-, vagy figyelőeb, a patkány-fogás céljára a lakáson kívül elkülönített helyen tartott patkányfogóeb (tacskó, foxterrier és rattler), valamint a cirkuszi és egyéb mutatványosok betanított ebe.

(6) Magyarfajtájú eb a puli, pumi, kuvasz, komondor és a sárga magyar vizsla.

(7) Egyéb vadászebek: a véreb, a nem magyar fajtájú vizslafélék, spánielek és kotorékebek.

(8) Ebtenyészet az, amelyben legalább két tiszta-fajtájú törzskönyvezett szukát tartanak abból a célból, hogy azonos fajtájú kannal párosítsák és ezt, valamint a tenyésztés egyéb feltételeit (az ebek felneveléséhez és tartásához szükséges férőhely, kifutó stb.) a Magyar Kutyatenyésztők Országos Egyesülete igazolja.

(9) Kedvtelésből tartott eb az, amely a (3)-(8) bekezdés alá nem tartozik.

2. §

Az ebadó mértéke

(1) Az ebadó az 1. § (3) és (4) bekezdésében felsorolt ebek, továbbá a rendőrség és honvédség állatállományába tartozó, szolgálati célra használt ebek után, valamint a különleges célból tartott eb után, ha az eb birtokosa orvosi bizonyítvánnyal igazolja, hogy maga vagy hozzátartozója testi fogyatkozása miatt van szüksége vakvezető, jelző vagy figyelő ebre, továbbá az 1. § (6) bekezdésében felsorolt magyarfajtájú törzskönyvezett eb után évi 16.- Ft.

(2) Az 1. § (5) bekezdése szerint patkányfogó eb tulajdonosának legfeljebb egy ebe után, a cirkuszi és egyéb mutatványosoknak - a Magyar Hivatásos Artisták Szabad Szakszervezete által - igazoltan kizárólag mutatványi célokra szolgáló ebei után, továbbá érvényes vadászjeggyel és fegyvertartási engedéllyel rendelkező vadásznak az 1. § (7) bekezdésében felsorolt egyéb vadászeb-fajtákhoz tartozó egy ebe után, valamint az 1. § (8) bekezdése szerint fenntartott ebtenyészethez tartozó minden eb után évi 60.- Ft ebadót kell fizetni.

(3) A nem magyarfajtájú, kedvtelésből tartott, törzskönyvezett eb után évi 120.- Ft, a kedvtelésből tartott nem törzskönyvezett eb után évi 240.- Ft az ebadó.

(4) Az őrző-védő fajtájú (német juhászkutya, dobermann, airedale terrier, boxer, dogg, schnau-zer) törzskönyvezett eb után, amennyiben a Magyar Kutyatenyésztők Országos Egyesülete által igazoltan munkakutyavizsgát tett, valamint a vadászvizsgái tett egyéb vadászeb [1. § (7) bekezdése] után évi 60.- Ft ebadót kell fizetni.

(5) Az ebadó magában foglalja a veszettség elleni kötelező védőoltás díját is.

(6) Azt a körülményt, hogy valamely eb törzskönyvezett, a Magyar Kutyatenyésztők Országos Egyesülete által kell igazoltatni.

3. §

Az ebek összeírása és nyilvántartása

(1) A 3 hónaposnál idősebb ebeket - a veszettség elleni kötelező védőoltásokat 4 héttel megelőzően - minden évben össze kell írni.

(2) Az ebeket az összeírás alkalmával az 1. § alapján minősíteni kell. A minősítést és az ebadó összegét az összeírás alkalmával az eb tulajdonosával közölni kell. Ha e tekintetben a tulajdonos és az eb-összeíró között vita merülne fel, a hatósági állatorvos írásbeli megállapítása az irányadó, amelynek kiállítása díjtalan. Ha az eb tulajdonosa nem tud az ebösszeírónak állatorvosi igazolást felmutatni, az összeírástól számított 15 napon belül köteles azt a községi (városi, fővárosi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága pénzügyi szakigazgatási szervének bemutatni. Az orvosi igazolás határidőre való bemutatásának elmulasztása esetén az összeírás alkalmával megállapított minősítést kell véglegesnek tekinteni.

(3) Az ebek összeírásáért a községi tanács végrehajtó bizottságának a pénzügyi (költségvetési) szakigazgatási feladatok ellátásával megbízott dolgozója, illetve a városi (fővárosi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának pénzügyi osztálya felelős.

4. §

Az ebadó befizetése és annak nyilvántartása

(1) Az ebadót az eb összeírása után, legkésőbb a védőoltások megkezdéséig, egy összegben kell befizetni.

(2) Az ebadó befizetését és a veszettség elleni védőoltás megtörténtét a befizetési lap elismervény szelvénye igazolja, ezért azt az ebtulajdonos megőrizni és kívánatra felmutatni köteles.

(3) Az összeírás után szerzett, ebadókötelezettség alá eső, valamint 3 hónapos korát az összeírás után elért ebet tulajdonosa 15 nap alatt köteles a 3. § (3) bekezdésében megjelölt pénzügyi szakigazgatási szervnek bejelenteni. Az eb minősítését a bejelentéssel egyidejűleg kell a tulajdonossal közölni. A tulajdonos köteles a minősítésnek megfelelő ebadót a bejelentéstől számított 15 nap alatt befizetni és ebét oltás végett a községi (városi, fővárosi, városi kerületi) állatorvoshoz elővezetni.

(4) Nem lehet az ebadó visszatérítését kérni azon a címen, hogy az eb elveszett, elhullott vagy új tartási helyén alacsonyabb ebadó alá esik. Ha az ebet más község (város, főváros, városi kerület) területére viszik, az előző tartási helyén befizetett ebadóról szóló befizetési lap elismervény-szelvényét az új tulajdonos a 3. § (3) bekezdésében megjelölt pénzügyi szakigazgatási szervnek bemutatni tartozik. Az elismervény felmutatása esetén az eb után új tartási helyén az ebadót még egyszer befizetni nem kell. Ha a befizetési lap elismervény-szelvényén a veszettség elleni oltás nincs jelezve, az ebtulajdonost figyelmeztetni kell a veszettség elleni védőoltási kötelezettségre.

(1) Azt a 3 hónaposnál idősebb ebet, amelyet tulajdonosa az összeírás alól elvont, vagy amelynek veszettség elleni kötelező védőoltását vagy az ebadó befizetésének a 4. § (1) bekezdésében megállapított határidejét a tulajdonos elmulasztotta, el kell kobozni és értékesítése vagy leöletése iránt kell intézkedni. Az elkobzást mellőzni kell, ha a tulajdonos ebét veszettség ellen beoltatja és a le nem rótt ebadó kétszeresét befizeti.

(2) Az elkobzott eb értékesítés céljából legfeljebb 8 napig tartható, azután le kell ölni.

(3) Az értékesített ebet új tulajdonosának csak a védőoltás megtörténte és az esedékes ebadó lerovásának igazolása után szabad kiszolgáltatni.

6. §

Az ebek veszettség elleni kötelező védőoltásának rendje

(1) Az ebek védőoltását községenként csoportosan kell végezni a járási tanácsok végrehajtó bizottságának mezőgazdasági osztályai által összeállított és a megyei tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági osztálya által jóváhagyott tervek alapján. A csoportos védőoltás időpontját és helyét, valamint az ebadó befizetésére való felhívást a helyben szokásos módon közhírré kell tenni.

(2) Az oltás kijelölt időpontjára elő nem vezettet ebek pótoltását kell elrendelni. Az oltást végző állatorvos köteles a pótoltás idejét is közhírré tétetni.

(3) Az ebtulajdonos köteles az ebadó befizetését igazoló befizetési lap elismervény-szelvényét az oltás alkalmával az állatorvosnak átadni. Az állatorvos a védőoltás megtörténtét a szelvény lepecsételésével igazolja. Ha az ebtulajdonos a befizetési lap elismervény-szelvényét elvesztette, de az ebnyilvántartásból az ebadó befizetése megállapítható, az eljáró állatorvos köteles az ebet védőoltásban részesíteni és arról igazolványt adni.

(4) Az állatorvos köteles annak az ebnek az oltását megtagadni, amely után az ebadó még nincs leróva és figyelmeztetni az eb tulajdonosát arra, hogy ha a meghirdetett pótoltás időpontjáig sem fizeti be az ebadót, elrendeli az eb kártalanítás nélkül történő kiirtását.

7. § A befolyt ebadó a községi (városi, fővárosi, városi kerületi) tanács költségvetésének bevételét alkotja.

8. § Állami intézmények kísérleti célt szolgáló eb-állományára a jelen rendelet hatálya nem terjed ki.

9. § A jelen rendelet rendelkezéseit 1957. január 1-től kezdődő hatállyal kell alkalmazni. A 2.950/1949. (VI. 28.) IbPM, a 7.000/1949. (XI. 22.) IbPM. és a 186.500/1949. (II. 19.) FM rendeletek hatályukat vesztik.

Polónyi-Szűcs Lajos s. k.,

a pénzügyminiszter helyettese

Magyari András s. k.,

a földművelésügyi miniszter első helyettese

Tartalomjegyzék