Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

22/1957. (IV. 6.) Korm. rendelet

a földadó kivetésére és lerovására vonatkozó egyes rendelkezések módosításáról

A Népköztársaság Elnöki Tanácsa az 1956. évi 21. törvényerejű rendeletével megszüntette a mezőgazdasági termények és termékek kötelező beadását. Szükségessé vált tehát a fennálló törvényes rendelkezések értelmében búzában fizetendő földadó különálló kivetésének és lerovásának biztosítása. Ezért a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány - figyelembe véve különösen a kisebb mezőgazdasági ingatlanok használóinak az adóztatás egyes rendelkezései módosítására irányuló kívánságait is - a búzában fizetendő földadó kivetésének és lerovásának szabályait az alábbiak szerint módosítja.

1. § A mezőgazdasági termények és termékek kötelező beadásának megszűnése folytán a búzában fizetendő földadót külön kell kivetni és leróni. A földadó mértéke a kataszteri tisztajövedelem minden aranykoronája után változatlanul 4 (négy) kilogramm búza.

2. § (1) A földadót búzában köteles megfizetni:

a) akinek használatában 4 kat. hold, vagy azt meghaladó földterület van;

b) aki 1 kat. hold, vagy ezt meghaladó szőlőterületet használ.

(2) A földadót pénzben fizetheti meg:

a) akinek használatában 400 négyszögölnél nagyobb, de 4 kat. holdnál kisebb földterület van;

b) a jóváhagyott alapszabály szerint működő legelő és erdőbirtokossági társulat a tulajdonában lévő földterület után.

(3) A földadónak pénzben történő megfizetése esetében a búza helyett fizetendő pénzösszeget a pénzügyminiszter határozza meg.

3. § (1) A Minisztertanács évenként határozza meg azoknak a terményeknek a körét, amelyekkel az adózó a földadó fizetési kötelezettségét teljesít-heti abban az esetben, ha a vetőmagon és a személyes szükségleten felül búzafeleslege nincs.

(2) A pénzügyminiszter az élelmezésügyi minisz-terrel egyetértésben állapítja meg, hogy helyettesítés esetén a Minisztertanács által megállapított terményekből 1 kg búzának milyen mennyiség felel meg.

4. § (1) Az újonnan telepített gyümölcsös és erdő, továbbá a zárt, összefüggő területen újonnan telepített szőlő használója ideiglenesen mentes a földadó fizetése alól. Az ideiglenes adómentesség a telepítés befejezését követő évvel kezdődik és gyümölcsösnél hat évig. erdőnél húsz évig, szőlőnél pedig négy évig tart.

(2) Ha az adózó használatában álló összes adóztatható földterület 1 kat. holdra eső átlagos kataszteri tiszta jövedelme a 20 aranykoronát meghaladja, az 1 kat. holdra eső földadó megállapításánál a 20 aranykoronán felüli részt számításon kívül kell hagyni. Az 1 kat. holdra eső átlagos kataszteri tiszta jövedelemnek 30 aranykoronát meghaladó részét kell számításon kívül hagyni abban az esetben, ha az adózó által használt valamennyi földterület kizárólag a szőlő művelési ágba tartozik.

5. § A naptári évre búzában kivetett földadó teljes egészében egyszerre - az év július 1. napjáig - esedékes és a búzával, illetőleg egyéb gabonával történő fizetés esetében szeptember hó 30. napjáig, más terménnyel történő fizetés esetében november hó 15. napjáig kamatmentesen fizethető. Ha az adózó a földadó fizetési kötelezettségének a megállapított határidőre nem tesz eleget, az esedékesség napjától (július 1.) kezdődően napi egy ezrelék késedelmi kamatot tartozik fizetni.

6. § (1) A földadó lerovása céljából befolyó terményeket a terményfelvásárlásra jogosult szervek veszik át, gondoskodnak azok tárolásáról és felhasználásáról.

(2) A felvásárlásra jogosult szervek a földadó lerovása céljából átvett terményekről a fizetésre kötelezettnek minden esetben igazolást kötelesek adni.

(3) A földadó címén a terményfelvásárlásra jogosult szervek által átvett terményeknek a pénzügyminiszter által megállapított árát a Pénzügyminisztérium megfelelő bevételi számlájára kell átutalni.

7. § (1) A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit elsőízben az 1957. évre fizetendő földadó kivetésénél és lerovásánál kell alkalmazni.

(2) A 7.040/1948. (VI. 27.) Korm. és a 4.114/1949 (VI. 26.) Korm., valamint a 10/1952. (II. 2.) MT rendeletek egyes rendelkezései a jelen rendeletben foglaltak szerint módosulnak.

(3) Jelen rendelet végrehajtásáról a pénzügyminiszter gondoskodik. A pénzügyminiszter a végrehajtási rendelet kiadásával egyidejűleg biztosítsa a földadóra vonatkozó jogszabályok egységes szerkezetben való közzétételét.

Kádár János s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke