Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

2/1957. (V. 30.) PM-FM együttes rendelet

a termelőszövetkezetek hitel- és pénzgazdálkodásának rendszeréről

A termelőszövetkezetek önállóságának növelése érdekében hitel- és pénzgazdálkodásuk főbb kérdéseit - az 1.091/1956. (IX. 11.) számú minisztertanácsi határozat 14. f) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - az alábbiak szerint szabályozzuk :

Pénzforgalom

1. § (1) Hitelt mezőgazdasági termelőszövetkezet, termelőszövetkezeti csoport és halászati termelőszövetkezet (továbbiakban: termelőszövetkezet) részére csak akkor lehet nyújtani, ha pénzét a Magyar Nemzeti Bank járási fiókjánál (továbbiakban: Bank) nyitott elszámolási számlán tartja.

(2) A termelőszövetkezetnek bevételeit az elszámolási számlára kell irányítania. A Bank a termelőszövetkezet külön kérésére az elszámolási számlán kívül egyéb betétszámlákat is nyithat (beruházási tartalékszámla, előlegszámla stb.) Közvetlenül a termelőszövetkezet előlegszámláján kell jóváírni a termelési és hízlalási szerződést kötött vállalatok által átutalt szerződéses előlegeket, valamint a szállítási szerződések alapján a termelőszövetkezet részére érkezett árelőlegeket.

(3) A termelőszövetkezet elszámolási számláján és egyéb betétszámláin elhelyezett betétek után a Bank évi 5% kamatot téríti

2. § (1) A termelőszövetkezet számláin lebonyolódó pénzforgalmat a termelőszövetkezet és a Bank között az elszámolási számla megnyitásakor írásban kötött alapmegállapodás szabályozza. Az alap-megállapodás érvényességéhez a termelőszövetkezet közgyűlésének jóváhagyása szükséges.

(2) Kisebb készpénzkiadások teljesítésére szolgál a termelőszövetkezet házipénztára. A házi-pénztárban tartható készpénz összegének felső határát az alapmegállapodásban kell szabályozni. A házipénztárban tartható összeg felső határa a helyi szükséglethez mérten 5000 Ft felett is lehet.

3. § (1) Az elszámolási számláról és egyéb betétszámlákról a Bank fizetéseket - a bírói úton érvényesített követelések kivételével - csak a termelőszövetkezet írásbeli rendelkezése alapján teljesít. Fizetési megbízásaihoz a termelőszövetkezetnek megfelelő összegű fedezetet kell biztosítania. Fedezetlen megbízások esetén a Bank a megbízásokat a beérkezés sorrendjében teljesíti. A köztartozások és az SZTK-díjak kiegyenlítésére adott megbízásokat minden más megbízás előtt, a termelőszövetkezet terhére bíróság által megítélt (megállapított) követeléseket pedig a számlán lévő követelés 70%-a erejéig a termelőszövetkezet külön megbízása nélkül, a köztartozásokat és SZTK járulékot követő sorrendben minden más megbízás előtt teljesíti a Bank.

(2) Ha a termelőszövetkezet késedelmesen fizet, a szállításra szerződött vállalatok és szövetkezetek szállításaikat csak előzetes fedezetbiztosítás esetén teljesíthetik. Ezért ilyen esetben a vállalat, illetőleg szövetkezet köteles a termelőszövetkezetet értesíteni, hogy a jövőben áruszállítást csak akkor teljesít, ha a termelőszövetkezet a megrendelőlevélhez a Bank által kiállított megfelelő összegű fedezetigazolást csatolja.

4. § A pénzforgalomnak a fentiekben nem szabályozott kérdéseiben az 1.026/1954. (III. 26.) számú minisztertanácsi határozat III. fejezete 2. pontja első és második bekezdésében, 3. pontjában, 4. pontja második bekezdésében és 5-10. pontjában, valamint az 1.025/1956. (IV. 14.) számú minisztertanácsi határozat 2. pontjában foglaltak irányadók azzal, hogy a termelőszövetkezetek esedékes kötelezettségeit az 1.025 1956. (IV. 14.) számú minisztertanácsi határozat 1. pontjával módosított sorrendben kell kielégíteni.

Rövidlejáratú hitel

5. § (1) A termelőszövetkezet a hitelnyújtás általános szabályai szerint - saját eszközeinek kiegészítésére, illetőleg saját eszköz átmeneti hiánya esetén is, az alapszabályszerű közös gazdálkodás keretében megvalósuló termelési célra, a folyó gazdasági év indokolt pénzszükséglete erejéig rövidlejáratú hitelt kaphat:

a) azoknak a saját bevételeknek megelőlegezésére, amelyeket a termelőszövetkezet saját erőből, vagy részben saját erőből és részben beruházási hitelből létesülő beruházásokra a gazdasági éven belül kíván fordítani;

b) termelési célra:

- növénytermeléssel kapcsolatban vetőmag, szerves- és műtrágya, növényvédőszer beszerzésére, gépállomási munkák díjára, öntözési és vízhasználati díjra, egyéb növénytermelési kiadásokra ;

- állattartással kapcsolatban sertés és marha hízóanyag, valamint takarmány beszerzésére, állatgyógyászati kiadásokra, kovácsmunkákra, napos- és tenyészbaromfi beszerzésére, egyéb állattartási kiadásokra;

- mezőgazdasággal szervesen összefüggő se-géd- és feldolgozó üzemek anyag- és üzemanyag beszerzésére, a saját szükségletet meghaladó építőanyag kitermelésére, illetve előállítására, idegen szállítási költségekre, a segéd- és feldolgozó üzemben alkalmazott - nem termelőszövetkezeti tag - szakemberek munkadíjára, ideértve a téglaégetésnél , vályogvetésnél alkalmazott külső munkaerők munkabérének kifizetését is;

- fogyóeszközök, szerszámok, zsákok és egyéb göngyölegek beszerzésére (kivéve a visszaküldési kötelezettséggel kiszállított göngyöleget), gépkocsik, motorok, mezőgazdasági gépek és felszerelések javítási költségeire, tartalékalkatrészek, üzem-és kenőanyagok beszerzésére;

- a termelőszövetkezet által alkalmazott mezőgazdász, könyvelő és gépkocsivezető illetményére.

(2) A hitel összegét a tényleges beszerzési árak és a felhasználási normák (tényleges szükséglet) alapján kell megállapítani.

6. § A rövidlejáratú hitel folyósításának feltételei az alábbiak:

a) A Bank hitelt csak akkor folyósíthat, ha a termelőszövetkezet működési engedélyt kapott és pénzét az alapmegállapodás szerint az elszámolási számlán tartja; a hitelfolyósítást megtagadhatja olyan esetben, ha a termelőszövetkezet házipénztárában lévő összeg rendszeresen meghaladja az alapmegállapodás szerint házipénztárában tartható összeget és a többletet a termelőszövetkezet a Bank felhívására sem fizeti be.

b) A termelőszövetkezetnek az igényelt hitelre olyan fedezetet kell lekötnie, amely legkésőbb egy éven belül biztosítja a hitel visszafizetését. A fedezet megállapításánál számításba kell venni a termelőszövetkezetnek a gazdasági év során felmerülő összes kötelezettségeit. Ha a termelőszövetkezet az összes esedékes kötelezettségeinek teljesítése mellett a hitel visszafizetésére megfelelő fedezetet nem tud lekötni, részére rövidlejáratú hitel nem folyósítható.

c) A Banknak a hitelek folyósítását a közgyűlés által jóváhagyott termelési terv, valamint a pénzbevételeket és kiadásokat tartalmazó bevételkiadási költségvetés bemutatásához kell kötnie. Hitel csak akkor folyósítható, ha a terv, illetve költségvetés alkalmas annak megállapítására, hogy a termelőszövetkezet a kért hitelt lejáratkor saját bevételeiből, kötelezettségeinek rendezése mellett képes visszafizetni.

7. § Rövidlejáratú hitelt a Bank a termelőszövetkezet közgyűlésének a hitel igénybevételére vonatkozó határozata és írásbeli kérelme alapján nyújthat. A közgyűlés határozatáról jegyzőkönyvi kivonatot kell a hitelkérelemhez mellékelni. A termelőszövetkezet részére hitelt csak a "Hitelmegállapodás" aláírása után lehet folyósítani.

8. § (1) A rövidlejáratú hitelt a termelőszövetkezet legkésőbb egy éven belül, a Bankkal történt megegyezés alapján megállapított lejáratkor köteles visszafizetni. A termelési cél korábbi megvalósítása esetén az igénybevett hitelt - függetlenül a megállapított későbbi időponttól - azonnal vissza kell fizetni.

(2) Rövidlejáratú hitelek után a termelőszövetkezet évi 4% kamatot köteles fizetni.

Közép- és hosszúlejáratú hitelek

9. § (1) A termelőszövetkezetek termelési célú beruházásaikat és beszerzéseiket elsősorban saját eszközeikből valósítják meg. Ha a szükséges saját eszközök nem állnak rendelkezésükre, az alábbiak szerint hitelt igényelhetnek. Azt, hogy a termelőszövetkezet milyen beruházást kíván megvalósítani, kizárólag a termelőszövetkezet tagsága, közgyűlésen dönti el.

a) A mezőgazdasági termelőszövetkezetek beruházásaik keretében új építkezésekre, szőlő- és gyümölcsös telepítésére, talajjavításra, fásításra, valamint új gépek, műszerek, berendezések és felszerelések vásárlására hosszúlejáratú hitelt igényelhetnek. Az egyéb beruházásokra, valamint a több éven át megtérülő beszerzésekre a mezőgazdasági termelőszövetkezetek középlejáratú hitelt vehetnek igénybe. Ilyen címen használt gépek, felszerelések, valamint igás- és tenyészállatok vásárlására, bevitt jószág, felszerelés és takarmány ellenértékének kifizetésére, épületek felújítására és tatarozására, épületvásárlásra, továbbá indokolt esetben - évelő vetőmagnak, a tenyészállatok takarmányának vásárlására és legelőjavításra is lehet középlejáratú hitelt nyújtani.

b) A termelőszövetkezeti csoportok és a halászati termelőszövetkezetek - ha alapszabályszerűen gazdálkodnak - az egyes üzemágakban vállalt közös tevékenységgel kapcsolatos, a közös nagyüzemi gazdálkodást elősegítő beruházásaik, beszerzéseik megvalósítására ugyanolyan közép-és hosszúlejáratú hitelekben részesülhetnek, mint a mezőgazdasági termelőszövetkezetek.

(2) Közép- és hosszúlejáratú hitelt a Bank az általa szükségesnek tartott összeg erejéig mindazokra a kiadásokra és költségekre engedélyezhet, amelyek a megvalósítandó beruházással, illetőleg beszerzéssel kapcsolatban merülnek fel. A hitelek összegszerűségének megállapításánál a Bankot hitelezési normák vagy irányárak nem korlátozzák. A hitelek összegét a Bank a 11. § szerint végzett hitelbírálat alapján állapítja meg.

(3) A termelőszövetkezet által végzendő beruházásokra eddig nyújtott vissza nem térítendő állami támogatás helyett, egyes beruházásoknál az előírt feltételek teljesítése esetén a Bank - a termelőszövetkezet kérelme alapján - a folyósított hitelt vagy annak egy részét törölheti.

10. § (1) Ha a termelőszövetkezet közép- vagy hosszúlejáratú hitelt kíván igénybevenni, a beruházással kapcsolatos bevételeket és kiadásokat, a sajáterő hozzájárulást és az igényelt beruházási hitelt bevétel-kiadási költségvetésében kell megterveznie. A bevétel-kiadási költségvetést a hiteligényléssel együtt a Bankhoz kell benyújtani, amely a megtervezett beruházások pénzügyi kihatásait felülvizsgálja és az így felülvizsgált bevétel kiadási költségvetés szolgál a hitelfolyósítás alapjául.

(2) A hiteligényléseket a hiteligénylési lapon beruházásonként - épületenként - külön-külön kell elkészíteni. Az igénylésnek magában kell fog lalnia a beruházás vagy beszerzés megvalósításához szükséges teljes hitelösszeget még abban az esetben is, ha a hitelt a termelőszövetkezet esetleg több részletben veszi igénybe, vagy ha a megvalósítás átmegy a következő évre. A hitel összegének pontos megállapítása céljából mellékelni kell az építkezés összes költségeit tartalmazó és a termelőszövetkezet közgyűlése által elfogadott költségösszeállítást és tervet. Abban az esetben, ha a termelőszövetkezet éves tervében a beruházás megvalósítását előirányozta és a szükséges anyagokat meg tudja vásárolni, a Bank eltekinthet a kivitelezői költség-összeállítás előzetes benyújtásától és a kért hitelt anyagvásárlási előlegként engedélyezheti. A termelőszövetkezetnek ilyen esetben külön kell kötelezettséget vállalnia arra, hogy az anyagvásárlás lebonyolítása után azonnal elkészíti és jóváhagyás végett a közgyűlés elé terjeszti a teljes építkezési költségvetést.

(3) Közép- vagy hosszúlejáratú hitel a termelőszövetkezet részére csak a "Hitelmegállapodás" aláírása után folyósítható.

11. § (1) A hiteligénylés indokoltságát a Bank a folyósítás engedélyezése előtt minden esetben elbírálja, megvizsgálva a beruházások, beszerzések gazdaságosságát és jövedelmezőségét. Szükség esetén megkeresi a járási tanács vb. mezőgazdasági osztályát szakvélemény közlése céljából.

(2) A hiteligénylés elbírálásánál figyelembe kell venni a termelőszövetkezet által természetben adható hozzájárulás (saját építési anyag, saját fuvar, tagság közreműködése) mértékét és erre a célra fordítható saját pénzeszközöket. A saját pénzeszközöket a hiteligényléskor kell biztosítani; ha a saját pénzeszközök csak a hiteligénylés utáni időpontban állnak rendelkezésre, a termelőszövetkezet azoknak a gazdasági éven belüli átmeneti meghitelezésére az 5. § (1) bekezdésének a) pontja alapján rövidlejáratú hitelt igényelhet.

(3) A hitelkeretek célszerű felhasználása, a hitelek fedezetének biztosítása és a termelőszövetkezetek túlzott hitelfelvételének megakadályozása érdekében a Bank a hiteligénylés elbírálásakor a kivitelezés gazdaságosságát is vizsgálja. Indokolatlanul költséges kivitelezést hitellel támogatni nem lehet.

(4) A termelőszövetkezet éves bevétel-kiadási költségvetésében fel nem vett, később szükségessé váló beruházásokhoz vagy beszerzésekhez szükséges hitelt a Bank a termelőszövetkezet közgyűlésének jóváhagyása után, esetenkénti külön igénylés alapján bírálja el.

12. § (1) A közép- és hosszúlejáratú hitel visszafizetési feltételeit a hitel engedélyezésekor, a termelőszövetkezettel történt megegyezés alapján az előírt leghosszabb visszafizetési határidőn belül, a Bank állapítja meg. A visszafizetési feltételek megállapításánál a Bank figyelembe veszi a beruházás jövedelmezőségét, a termelőszövetkezet teherbíróképességét és a beruházás vagy beszerzés amortizációját.

(2) A közép- és hosszúlejáratú hitelek után a termelőszövetkezet évi 1% kamatot köteles fizetni.

13. § (1) A közép- és hosszúlejáratú hitelek céljára országosan megállapított keretösszegeket a Magyar Nemzeti Bank bontja le a felmerülő szükségleteknek megfelelően megyékre (megyei jogú városokra) és járásokra, szükség esetén gondoskodik azok módosításáról. A hosszúlejáratú hiteleknél a Magyar Nemzeti Bank és a Földművelésügyi Minisztérium együttesen központi tartalékkeretet alakítanak ki és azt a szükségletnek megfelelően bontják le.

(2) A lebontott hitelkeretek megnyitását és a hitelek engedélyezését a Bank esetenként akkor végzi, amikor a termelőszövetkezetek a hitelt igénylik.

14. § A közép- és hosszúlejáratú hitelellátás fentiekben nem szabályozott kérdéseiben az 1.091/1956. (IX. 11.) számú minisztertanácsi határozat 14. b)-e) pontjában, valamint az 1.026/1954. (III. 26.) számú minisztertanácsi határozat V. fejezetének utolsó bekezdésében foglaltak irányadók.

Vegyes rendelkezések

15. § (1) A hitelek rendeltetésszerű felhasználását, valamint a hitelek fedezetét a Bank a helyszínen ellenőrzi. A hitelt igénybevevő termelőszövetkezetnek olyan naprakész pénztárszámadást, álló eszköz-, raktár- és állatnyilvántartást, valamint - a kötelezettségeket és követeléseket kimutató folyószámlákat tartalmazó - könyvelést kell vezetnie, amely a bankszerű ellenőrzésre alkalmas. Ha a termelőszövetkezet a könyvelés vezetését a Bank erre vonatkozó felhívása ellenére is megtagadja vagy elhanyagolja, a termelőszövetkezetet a Bank a hitelezésből kizárhatja. Amennyiben a Bank az ellenőrzés során a hitelfegyelmet sértő lényeket állapít meg, a termelőszövetkezettel szemben az 1.026/1954. (III. 26.) számú minisztertanácsi határozat szerinti rendszabályokat alkalmazhatja.

(2) A termelőszövetkezet köteles a gazdasági év végén készített zárszámadási mérleg egy példányát a Banknak megküldeni.

16. § (1) Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

(2) A megyei és a járási tanácsok vb. mezőgazdasági osztálya, valamint a Bank kötelesek gondoskodni arról, hogy a termelőszövetkezetek a pénzés hitelgazdálkodásnak őket érintő szabályait megismerjék és alkalmazzák.

Antos István s. k.,

pénzügyminiszter

Keresztes Mihály s. k.,

földművelésügyi miniszterhelyettes

Tartalomjegyzék