31/1957. (IX. 12.) PM rendelet
új illetékbélyegek és marhalevelek forgalomba bocsátásáról
1. § (1) Az illetékek, valamint az illeték módjára lerovandó díjak és egyéb szolgáltatások lerovására új 1, 2, 3, 5, 6, 10, 15, 20, 50 és 100 Ft címletű illetékbélyegek, továbbá új marhalevélűrlapok kerülnek forgalomba.
(2) Az illetékbélyegek műszaki leírása a következő:
A bélyegek álló téglalap alakúak. Perforálásig terjedő méretük 26x37 mm. Valamennyi címlet a bélyegszélekig futó zöld színű azonos guilloche alnyomattal készül. Az értékrajz, értékjelzés és értékszín változó.
Az 1, 2, 3, 5 és 6 forintos bélyegkép egy, a bélyeg közepén elhelyezkedő nagy paragrafus (§) jel, amelyben keresztirányban irattekercs helyezkedik el. A paragrafus jel felett balra a Magyar Népköztársaság új címere, a paragrafus jel alatt jobbra az értékjelzés, középen "FORINT" "1957" szöveg látható.
A guilloche alnyomat és a bélyegkép mélynyomással, az értékjelzés fekete magasnyomással készül.
A bélyegkép színe: az 1 forintosé zöld, a 2 forintosé vörös, a 3 forintosé kék, az 5 forintosé barna, a 6 forintosé viola.
A 10, 15 és 20 forintos bélyegkép középső részén az értékjelzés, alatta "FORINT" "1957" szöveg, felette babérággal övezve paragrafus (§) jel, benne irattekercs és a Magyar Népköztársaság új címere helyezkedik el.
A guilloche alnyomat és a bélyegkép mélynyomással, az értékjelzés fekete magasnyomással készül.
A bélyegkép színe: a 10 forintosé olívzöld, a 15 forintosé kék, a 20 forintosé barna.
Az 50 és 100 forintos bélyegkép középső részén az értékjelzés stilizált mélynyomású képe látható. Efelett - ugyancsak mélynyomással - a Magyar Népköztársaság új címere, felette szalagkiképzésű félkör alakú rajzon "ILLETÉK" szó. Az értékjelzés alatt paragrafus (§) jel és - ugyancsak szalagszerű kiképzésben - "1957" felirat látható.
Az 50 forintos bélyegkép kékeszöld, értékjelzése vörösesbarna. A 100 forintos bélyegkép sárgászöld, értékjelzése barna.
A régi - a Magyar Népköztársaság korábbi címerével készült - illetékbélyegek továbbra is felhasználhatók.
(3) Az új marhalevelek a földművelésügyi miniszter 89/1954. (Mg. E. 18.) FM számú utasításának 1. számú mellékletében meghatározott formában, benyomott bélyegképpel, hat értékben (4, 8, 15, 20, 30 és 60 forintos), fehér színű papíron, sorszámozással ellátva, 198x280 mm-es nagyságban készülnek.
A 4 forintos bélyegképpel készült marhalevelek félévesnél fiatalabb juh(ok)ra, háromhónaposnál fiatalabb malac(ok)ra, továbbá - korra tekintet nélkül - kecské(k)-re használhatók. A benyomott bélyegkép egy-egy sertést, juhot, illetve kecskét ábrázol. Színe zöld.
A 8 forintos bélyegképpel készült marhalevelek félévesnél idősebb juh(ok)ra, háromhónaposnál idősebb, de hathónaposnál fiatalabb malac-(ok)ra használhatók. A benyomott bélyegkép juh-és kecskenyájat ábrázol. Színe kék.
A 15 forintos bélyegképpel készült marhalavelek kétévesnél fiatalabb szarvasmarhára vagy bivalyra, továbbá - korukra tekintet nélkül - szamárra vagy öszvérre használhatók. A benyomott bélyegkép ezeket az állatokat ábrázolja. Színe narancssárga.
A 20 forintos bélyegképpel készült marhalevelek félévesnél idősebb vagy hízott sertés(ek)re használhatók. A benyomott bélyegkép sertéskondát ábrázol. Színe barna.
A 30 forintos bélyegképpel készült marhalevelek kétévesnél idősebb szarvasmarhára vagy bivalyra, továbbá kétévesnél fiatalabb lóra használhatók. A benyomott bélyegkép delelő marhacsordát, illetve ménest ábrázol. Színe lila.
A 60 forintos bélyegképpel készült marhalevelek kétévesnél idősebb lóra használhatók. A benyomott bélyegkép telivér lovat ábrázol. Színe vörös.
A régi marhalevelek - illetékbélyeggel történő megfelelő értékkiegészitéssel - továbbra is felhasználhatók.
2. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Polónyi Szűcs Lajos s. k.,
a pénzügyminiszter első helyettese