1957. évi 35. törvényerejű rendelet

a mezőgazdasági felsőoktatás egyes kérdéseinek újabb szabályozásáról

1. § Az Agrártudományi Egyetem (továbbiakban: Egyetem) agronómiai, állattenyésztési és agrárközgazdasági karát egységes mezőgazdaságtudományi karrá kell átszervezni.

2. § (1) A Debreceni, a Keszthelyi és a Mosonmagyaróvári Mezőgazdasági Akadémia (továbbiakban: akadémiák) az 1957/58. tanévtől kezdődően - szervezetük és elnevezésük megtartása mellett - egyetemi jellegű, önálló mezőgazdasági felsőoktatási intézményekként folytatják működésüket.

(2) Az akadémiák oktatószemélyzetét egyetemi oktatói munkakörökbe kell besorolni.

3. § (1) A Mezőgazdasági Gépészmérnöki Főiskolát az Egyetem szervezetébe kell beolvasztani.

A Mezőgazdasági Gépészmérnöki Főiskola az 1957/58. tanévtől kezdődően az Egyetem mező gazdasági gépészmérnöki karaként folytatja működését.

(2) Az Egyetem mezőgazdasági gépészmérnöki karának rendeltetésére, a hallgatók diplomaterv-készítési kötelezettségére és a megszerezhető képesítésre nézve az 1954. évi 20. törvényerejű rendelet 1. §-a (2) bekezdésében és az 5. §-a (2) bekezdésében foglalt rendelkezések az irányadók.

4. § A tanulmányi idő az Egyetem mezőgazdaságtudományi karán és az akadémiákon az 1957/58. tanévtől kezdődően 4 év (8 félév), a levelező tagozaton 5 év (10 félév), az Egyetem mezőgazdasági gépészmérnöki karán 5 év (10 félév), a levelező tagozaton 6 év (12 félév).

5. § (1) Különleges képzettségű szakemberek (specialisták) képzésére az Egyetemen külön V. évfolyamot kell szervezni.

(2) Az Egyetemen vagy az akadémiákon oklevelet szerzett szakembereknek az V. évfolyamra való felvétele a földművelésügyi miniszter által megszabott feltételek mellett történik.

6. § (1) A felsőfokú képzettséggel rendelkező mezőgazdasági szakembereknek az alacsonyabb képzettségűektől való megkülönböztetése és fokozott megbecsülésük előmozdítása érdekében

a) az Egyetem mezőgazdaságtudományi kara, s a Kertészeti és Szőlészeti Főiskola e törvényerejű rendelet hatálybalépésétől,

b) az akadémiák pedig attól az időtől kezdődően, amikor a 4 éves, illetőleg a levelező tagozaton 5 éves tanulmányi idő mellett a hallgatók első csoportja tanulmányait befejezi, mezőgazdasági mérnöki képesítést nyújtanak.

(2) Az Egyetemen, s a Kertészeti és Szőlészeti Főiskolán, valamint az ezekhez hasonló jelleggel korábban működött és a nappali tagozaton legalább 4 éves tanulmányi idejű mezőgazdasági felsőoktatási intézményekben az (1) bekezdésben meghatározott időpontokat megelőzően képesítést szerzett szakembereket a mezőgazdasági mérnöki képesítés szintén megilleti. A szükséges intézkedéseket a földművelésügyi miniszter teszi meg.

(3) A nappali tagozaton legalább 3 éves, de a 4 évet el nem érő tanulmányi idejű mezőgazdasági felsőoktatási intézményekben végzett szakemberek a mezőgazdasági mérnöki képesítést kiegészítő szigorlat sikeres letételével szerezhetik meg. A kiegészítő szigorlatnak az Egyetemen történő megszervezéséről és az ezzel összefüggően szükséges egyéb rendelkezések megtételéről a földművelésügyi miniszter gondoskodik. A földművelésügyi miniszter egyéni elbírálás alapján a mezőgazdasági elméleti vagy gyakorlati munkában kiemelkedő egyes szakembereket a kiegészítő szigorlat letétele alól mentesíthet.

7. § (1) A jelen törvényerejű rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Hatálybalépésével az egyes jogszabályok ellentétes rendelkezései, így különösen az 1953. évi 9. törvényerejű rendelet 4. §-ának (1) bekezdése, 6. és 7. §-a, továbbá az 1954. évi 20. törvényerejű rendelet - 1. §-ának (2) bekezdése és 5. §-ának (2) bekezdése kivételével -, valamint az 1954. évi 21. törvényerejű rendelet 4. §-ának (1) bekezdése, 5. és 6. §-a, s a 163/1951. (VIII. 28.) MT rendelet 1. §-a hatályukat vesztik.

(2) A jelen törvényerejű rendelet végrehajtásáról a művelődésügyi és a pénzügyminiszterrel egyetértésben a földművelésügyi miniszter gondoskodik.

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Kristóf István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára