39/1957. (VI. 29.) Korm. rendelet
az erdőbirtokossági társulatok működéséről és az erdőbirtokossági társulatok erdeinek államerdészeti kezeléséről
A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány az erdőbirtokossági társulatok működése és az erdő-birtokossági társulatok erdeinek államerdészeti kezelése tárgyában a következőket rendeli:
1. § Azoknak az erdőtulajdonosoknak, akik az 1935. évi IV. törvény (továbbiakban: Erdőtörvény) vagy más jogszabály alapján erdőbirtokossági társulat alakítására kötelezettek és e kötelezettségüknek még eleget nem tettek, az Országos Erdészeti Főigazgatóság vezetője által megállapított határidőig az Erdőtörvény szerint erdőbirtokossági társulatot (továbbiakban: társulat) kell alakítaniuk.
2. § A társulati tagok kétharmadának kívánságára fel kell oszlatni azokat a társulatokat, amelyek alakítását az 1945. évet követően bármikor, törvényes alap nélkül rendelték el.
3. § Az 1945. év óta törvényes alap nélkül feloszlott, valamint a nem szabályszerűen alakított, vagy működő társulatokat 1957. év december hó 31. napjáig az Erdőtörvény rendelkezéseinek megfelelően újra kell szervezni.
4. § (1) A társulatoknak az előző § alapján történő újraszervezése alkalmával a társulati névjegyzékeket felül kell vizsgálni és megfelelően ki kell igazítani. Ennek során, ha a társulat a felszabadulás előtt alakult, az 1944. évben, ha a felszabadulás után alakult, az alakuláskor érvényben volt névjegyzéket kell alapul venni és azon keresztül kell vezetni azokat a jogerős tulajdonjogi változásokat, amelyek:
a) 1944. évtől kezdve élők közötti elidegenítés és öröklés következtében;
b) az 1945. évi földreform végrehajtása során a megyei földbirtokrendező tanácsok által hozott határozatok alapján;
c) a bíróságok tulajdonjogot megállapító, illetőleg elkobzást kimondó határozatai alapján, és
d) a kitelepítéssel, valamint a csehszlovák és román határmenti birtokcserékkel kapcsolatosan hatósági határozat alapján
következtek be.
(2) Az 1944. évben érvényben volt névjegyzékben nyilvántartott volt községi, városi, jegyzői, községi bírói, egyházi, egyházi személyi és egyházi tanítói arányrészekre, valamint az iskolák és rész-vénytársaságok arányrészeire, továbbá bármely társulati tag arányrészének 10 kat. holdon felüli többletére nézve jogutódként az államot kell tekinteni és a társulati névjegyzékeket ennek megfelelően kell kiigazítani.
(3) Az előző bekezdésekben nem említett jogcímek alapján történt változásokat a társulati tagok névjegyzékének felülvizsgálatánál és kiigazításánál figyelmen kívül kell hagyni.
5. § Mezőgazdasági termelőszövetkezeti tagnak társulatba való belépése után erdőbirtokossági társulati arányrésze továbbra is tulajdonába marad.
6. § Az állam társulati arányrészeivel járó jogait és kötelességeit az állami erdőgazdaságok útján gyakorolja.
7. § A társulati erdők államerdészeti kezelését az állami erdőgazdaságok végzik. A társulat közgyűlésén határoz affelől, hogy az államerdészeti kezelés keretében az erdeiben szükséges erdőgazdasági munkák elvégzését, valamint a pénz- és anyagkezelést is az állami erdőgazdaságra kívánja-e bízni (kiterjedtebb államerdészeti kezelés), vagy erdeit egyszerű államerdészeti kezelésbe [9. § (1); bekezdés] akarja-e adni.
8. § (1) Az állami erdőgazdaság az államerdészeti kezelést - a 11. §-ban említett esetek kivételével - a társulattal kötött szerződés alapján végzi. Az államerdészeti kezelésről szóló szerződésben részletesen meg kell határozni a felek jogait és kötelességeit. A szerződés tartalmazza különösen a feleknek az államerdészeti kezelés módjára (7. §) és a társulatot illető fajárandóság mértékére vonatkozó megegyezését. A szerződésben meg kell határozni, hogy az erdőgazdasági munkák elvégzése és a társulat pénzének, valamint anyagának kezelése az erdőgazdaság vagy a társulat feladata-e.
(2) Az állami erdőgazdaság a szerződéseket, ha az államerdészeti kezelést jelenleg is végzi és a társulat szabályszerűen működik, 1957. évi szeptember hó 30. napjáig, az újonnan alakuló és újra szervezett társulatokkal, valamint azokkal a társulatokkal, amelyek erdei ezután kerülnek kezelésébe, a másodfokú erdőrendészeti hatóság által megállapított határidőig az Országos Erdészeti Főigazgatóság által kiadandó szerződésminták szerint köteles megkötni.
9. § (1) Ha a szerződés szerint az egyszerű állam-erdészeti kezelés keretében az erdőgazdasági munkákat, valamint az anyag- és pénzkezelést nem az erdőgazdaság végzi, a társulati erdőkben végrehajtandó munkákat (favágatás, erdősítés, erdőművelés) az állami erdőgazdaság évente meg állapítja, azok tervét végrehajtásra átadja a társulatnak és a munkák végrehajtását ellenőrzi.
(2) Azt a munkát, amit a társulat saját munka erejével bármely oknál fogva nem végzett el, helyette az erdőgazdaság köteles elvégezni. Ennek a munkának a költségeivel és a munka eredménye-ként nyert termékekkel az erdőgazdaság köteles a társulat részére elszámolni.
10. § (1) Az államerdészeti kezelésre vonatkozó szerződés megkötéséig esedékessé váló erdőgazdasági munkák végrehajtására - a (2) bekezdésben említett munkák elvégzésének kivételével - az erdőgazdaság megállapodik a társulattal.
(2) Azoknak a társulati erdőknek a beerdősítését, amelyekről az állami erdőgazdaság a faállományt 1956. év június hó 30. napjáig kitermelte, az erdőgazdaság végzi el abban az esetben is ha az államerdészeti kezelésre vonatkozó szerződés szerint az erdőgazdasági munkákat a jövőben a társulat végzi.
11. § Ha a társulat az államerdészeti kezelésre vonatkozó szerződést az állami erdőgazdasággal a meghatározott időpontig nem köti meg, azt, hogy az erdőgazdaság a szerződést meg nem kötő társulat erdeiben milyen feltételekkel végezze az államerdészeti kezelést, a másodfokú erdőrendészeti hatóság állapítja meg.
12. § Azok a társulatok, amelyeknek erdei egyszerű államerdészeti kezelésben, vannak [9. § (1) bek.] az erdeikből kitermelt faanyagból a fűrészrönköt, bányafát, talpfarönköt, vezetékoszlopot és papírfát kötelesek az állami erdőgazdaság részére vételre felajánlani.
13. § A társulati erdőknek a jelen rendelet hatályba lépése előtti államerdészeti kezelése miatt - a 10. § (2) bekezdésében említett kivételtől eltekintve - az állami erdőgazdaság és a társulat egymással szemben igényt nem támaszthat.
14. § Az államerdészeti kezelés a társulatnak erdejéhez való tulajdonjogát nem érinti. A társulat ezt a jogát a hatályos jogszabályok keretei között gyakorolhatja.
15. § (1) A társulatok az államerdészeti kezeléssel járó költségek fejében az államnak évi járulékot fizetnek. Az évi járulék összegét az Országos Erdészeti Főigazgatóság vezetője a pénzügyminiszterrel egyetértésben állapítja meg.
(2) Az államerdészeti kezelésért járó évi járulékot az Országos Erdészeti Főigazgatóság által szolgáltatandó adatok alapján a pénzügyi hatóságok évenként és társulatonként az adóktól függetlenül vetik ki.
(3) A kezelésért járó járulékok biztosítására és behajtására a közadók kezelésére vonatkozó törvényes rendelkezések az irányadók.
16. § (1) A társulatok működésének felügyeletét az erdőrendészeti hatóságok látják el. Az erdőrendészeti hatóságok e hatáskörében ellenőrzik azt, hogy a társulati erdők államerdészeti kezelése megfelel-e a társulat és az állami erdőgazdaság között kötött szerződésnek.
(2) Abban az esetben, ha valamelyik társulat működése megakad, vagy működésében nagyobb pénzügyi zavar áll be, vagy ha a társulat gazdálkodása nem megfelelő és ügyvitele veszélyezteti a társulat célját, az Országos Erdészeti Főigazgatóság vezetője a társulati ügyek vitelére az Erdőtörvény 206. §-a alapján biztost küldhet ki.
17. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Ezzel egyidejűleg a 18.076/1951. (VII. 21.) FM rendelet III. és IV. fejezete és az ezek kiegészítésére és végrehajtására kiadott minden rendelkezés hatályát veszti.
18. § A jelen rendelet végrehajtása az Országos Erdészeti Főigazgatóság vezetőjének hatáskörébe tartozik.
Dr. Münnich Ferenc s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány első elnökhelyettese