Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4/1957. (VII. 31.) MüM rendelet

a munkaerőtoborzásról

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány 28/1957. (V. 25.) Korm. rendeletének 1. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a nehézipari és építésügyi miniszterrel egyetértésben az alábbiakat rendelem el:

Általános szabályok

1. § (1) Munkaerőtoborzás útján a szénbányászat és az építőipar egyéb módon nem fedezhető szakképzetlen munkaerőszükségletét (segédmunkás, ipari tanuló) kell biztosítani. Szükség szerint egyéb iparágak részére, illetőleg szakmunkás szükséglet biztosítására is elrendelhető toborzás.

(2) Munkaerőtoborzást csak a munkaerőtoborzási tervben meghatározott vállalatok számára szabad folytatni.

(3) Munkaerőtoborzást csak olyan vállalat részére szabad elrendelni, illetőleg folytatni, amely a lakóhelyükre naponként visszatérni nem tudó toborzott dolgozók részére a szociális normáknak megfelelő szállást és térítés ellenében naponként háromszori étkezést tud biztosítani.

Munkaerőtoborzási terv megállapítása

2. § (1) Az országos munkaerőtoborzási tervet negyedévenként a Munkaügyi Minisztérium határozza meg.

(2) A vállalatoknak toborzási igényüket a jelen rendelet 1. mellékletének megfelelő nyomtatványon a naptári negyedévet megelőző hó 15. napjáig kell bejelenteniök a felügyeletet gyakorló minisztériumhoz. A minisztériumoknak az igényeket - felülbírálás után - összesítve a hó 20. napjáig kell megküldeniük a Munkaügyi Minisztériumnak.

(3) A Munkaügyi Minisztérium a minisztériumok igényeinek figyelembevételével állapítja meg az országos toborzási tervet és a negyedévet megelőző hó 25. napjáig értesíti az érintett vállalatokat, a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanácsok (a továbbiakban: megyei tanács) végrehajtó bizottságát, valamint a minisztériumokat a megállapított tervszámokról és azok teljesítésének helyéről.

3. § (1) A megyei tanács végrehajtó bizottságának munkaügyi osztálya az országos munkaerőtoborzási tervszámokon felül - a Munkaügyi Minisztérium által negyedévenként meghatározott keretszám 25 százalékában - további toborzást engedélyezhet.

(2) A megyei tanács végrehajtó bizottságának munkaügyi osztálya az (1) bekezdésben meghatározott toborzási keretet elsősorban a helyi munkaerőigények kielégítésére használja fel, azonban felhasználhatja más megye területén lévő vállalatok munkaerőszükségletének, valamint az országos toborzási tervben már szereplő vállalatok további munkaerőigényének fedezésére is.

(3) A vállalatoknak a megyei toborzási keretből biztosítani kívánt toborzási igényükkel a naptári negyedévet megelőző hó 25. napjától a megyei tanács végrehajtó bizottságának munkaügyi osztályához kell fordulniok.

A munkaerőtoborzás végrehajtása

4. § (1) A megállapított munkaerőtoborzási terv teljesítéséért a megyei tanács végrehajtó bizottsága felelős. A toborzást a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya, illetőleg járási tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi csoportja szervezi és ellenőrzi, a toborzást pedig a községi tanács végrehajtó bizottsága által megbízott dolgozó végzi.

(2) A toborzás végrehajtásában a vállalat kérésére a megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya engedélyével a vállalat megbízottja (toborzója) is részt vehet, illetve a megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya a vállalat kérésére és költségére ideiglenesen toborzókat alkalmazhat. A toborzásban részt vevő vállalati dolgozók tevékenységét megbízásuk időtartama alatt a megyei tanács végrehajtó bizottságának munkaügyi osztálya irányítja és ellenőrzi.

5. § (1) A negyedévi toborzási munka megindítása előtt a vállalat köteles megbízottját elküldeni a megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya által meghatározott helyre és időpontra a vállalat fizetési és munkafeltételeinek ismertetése, a vállalati tájékoztató anyag átadása, valamint a toborzással kapcsolatos egyéb kérdések (a toborzás és a toborzottak munkahelyre utazásának módja stb.) megbeszélése végett.

(2) Amennyiben a vállalat megbízottja a kitűzött határidőre nem jelenik meg, a vállalat részére történő toborzást nem kell megkezdeni.

6. § (1) A toboroztató vállalat köteles a költségek fedezésére a megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya számára a toborzást kezdő hó 10. napjáig toborzandó dolgozónként 10 Ft-ot átutalni.

(2) A munkaügyi osztály az átutalt összeget a toborzással összefüggő bármely költség (jutalmazás stb.) fedezésére felhasználhatja. A felhasználásról negyedévenként elszámolást kell adnia a végrehajtó bizottság részére.

7. § A dolgozókat - a toboroztató vállalat kívánsága szerint - határozott vagy határozatlan időre, illetve meghatározott munka elvégzésére szóló munkaviszony létesítésére kell toborozni.

8. § (1) A toborzott dolgozónak a lakóhelyéről a munkahelyre történő utazásáról a toboroztató vállalat saját költségére köteles gondoskodni.

(2) A dolgozók utazását csoportosan kell megszervezni oly módon, hogy a dolgozók gyülekezési helyéről a vállalat megbízottja kísérje a dolgozókat. Rövidebb távolságra lévő vállalat részére történő toborzás esetében - a megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya és a toboroztató vállalat megállapodása alapján - a csoportos utazás mellőzhető; ilyen esetben azonban a toborzott dolgozók részére vagy át kell adni a szükséges menetjegyet, vagy -ha saját költségén utazik - utólag meg kell téríteni részére az utazás költségeit.

(3) A határozott időre vagy meghatározott munka elvégzésére szerződtetett dolgozók hazautazási költségeit a vállalat a szerződés lejártakor tartozik kifizetni.

9. § (1) Csak az a dolgozót szabad a vállalat munkahelyére útbaindítani, aki a vállalat által megjelölt munkára való alkalmasságát orvosi bizonyítvánnyal igazolja.

(2) A toborzott dolgozók orvosi felülvizsgálatát a toborzást végző tanács végrehajtó bizottságának munkaügyi osztálya köteles megszervezni.

(3) Amennyiben a toboroztató vállalat a dolgozót munkahelyére szállítása után ismételt orvosi vizsgálatnak veti alá, s megállapítást nyer alkalmatlansága, úgyszintén ha a vállalat a dolgozót egyéb - a dolgozó hibáján kívül bekövetkező - okok folytán nem alkalmazza, tartozik megfizetni a dolgozó hazautazási költségét.

10. § A vállalat megbízottja a jelen rendelet 2. mellékletének megfelelő "Utazási jegyzék" aláírásával ismeri el a dolgozók toborzását. A jegyzéken csak az utazásra ténylegesen megjelenő dolgozók szerepelhetnek.

Ellenőrzés, a vállalati toborzási keret törlése

11. § A megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya a toboroztató vállalatok munkaügyi helyzetének vizsgálatára, a szálláshelyek felülvizsgálására, a szociális és kulturális lehetőségek megismerésére helyszíni ellenőrzést végezhet.

12. § (1) A megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya törölheti a toborzási tervből a vállalat részére megállapított keretet, ha a vállalat

a) megbízottja nem jelenik meg a toborzás megindítása előtti értekezleten (5. §),

b) a helyszíni vizsgálat során (11. §) szerzett vagy egyéb bizonyítékok tanúsága szerint nem gondoskodik a toborzott dolgozók szállásáról, étkezéséről [1. § (3) bekezdés], munkábaállításáról, nem biztosít megfelelő munkafeltételeket,

c) nem utalja át a toborzás folytatásához szükséges összeget [6. § (1) bekezdés],

d) nem gondoskodik a toborzott dolgozóknak a munkahelyre való utazásáról (8. §).

(2) A toborzási tervből való törlés előtt a vállalatot határidő kitűzése mellett fel kell hívni a mulasztás pótlására.

(3) Törölni kell a vállalat toborzási keretét, ha a vállalat nem tart igényt tovább a toborzásra.

(4) A megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya köteles a toborzási keret törlését az érintett vállalattal és a Munkaügyi Minisztériummal azonnal közölni.

Vegyes rendelkezések

13. § (1) A megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya köteles a negyedévet követő hó 10. napjáig a toborzási tervek teljesítéséről a Munkaügyi Minisztériumnak a jelen rendelet 3. mellékletében foglaltak szerint jelentést tenni.

(2) Toborzott dolgozóként az vehető számba, akinek a vállalathoz történt elutazásáról szóló vállalati igazolás (utazási jegyzék) a munkaügyi osztály birtokában van.

(3) Az utazási jegyzéket egy évig meg kell őrizni.

14. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba; hatálybalépésével az országos toborzás új rendszeréről szóló 3/1954. MTH utasítás (MTH. Közlöny 11. szám) és a 3/1954. MTH utasítás módosításáról szóló 89/1955. MTH utasítás (MTH. Közlöny 18. szám) hatályukat vesztik.

Mekis József s. k.,

munkaügyi miniszterhelyettes

1. melléklet a 4/1957. (VII. 31.) MüM rendelethez

2. melléklet a 4/1957. (VII. 31.) MüM rendelethez

3. melléklet a 4/1957. (VII. 31.) MüM rendelethez

Tartalomjegyzék