4/1957. (VII. 31.) MüM rendelet
a munkaerőtoborzásról
A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány 28/1957. (V. 25.) Korm. rendeletének 1. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a nehézipari és építésügyi miniszterrel egyetértésben az alábbiakat rendelem el:
Általános szabályok
1. § (1) Munkaerőtoborzás útján a szénbányászat és az építőipar egyéb módon nem fedezhető szakképzetlen munkaerőszükségletét (segédmunkás, ipari tanuló) kell biztosítani. Szükség szerint egyéb iparágak részére, illetőleg szakmunkás szükséglet biztosítására is elrendelhető toborzás.
(2) Munkaerőtoborzást csak a munkaerőtoborzási tervben meghatározott vállalatok számára szabad folytatni.
(3) Munkaerőtoborzást csak olyan vállalat részére szabad elrendelni, illetőleg folytatni, amely a lakóhelyükre naponként visszatérni nem tudó toborzott dolgozók részére a szociális normáknak megfelelő szállást és térítés ellenében naponként háromszori étkezést tud biztosítani.
Munkaerőtoborzási terv megállapítása
2. § (1) Az országos munkaerőtoborzási tervet negyedévenként a Munkaügyi Minisztérium határozza meg.
(2) A vállalatoknak toborzási igényüket a jelen rendelet 1. mellékletének megfelelő nyomtatványon a naptári negyedévet megelőző hó 15. napjáig kell bejelenteniök a felügyeletet gyakorló minisztériumhoz. A minisztériumoknak az igényeket - felülbírálás után - összesítve a hó 20. napjáig kell megküldeniük a Munkaügyi Minisztériumnak.
(3) A Munkaügyi Minisztérium a minisztériumok igényeinek figyelembevételével állapítja meg az országos toborzási tervet és a negyedévet megelőző hó 25. napjáig értesíti az érintett vállalatokat, a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanácsok (a továbbiakban: megyei tanács) végrehajtó bizottságát, valamint a minisztériumokat a megállapított tervszámokról és azok teljesítésének helyéről.
3. § (1) A megyei tanács végrehajtó bizottságának munkaügyi osztálya az országos munkaerőtoborzási tervszámokon felül - a Munkaügyi Minisztérium által negyedévenként meghatározott keretszám 25 százalékában - további toborzást engedélyezhet.
(2) A megyei tanács végrehajtó bizottságának munkaügyi osztálya az (1) bekezdésben meghatározott toborzási keretet elsősorban a helyi munkaerőigények kielégítésére használja fel, azonban felhasználhatja más megye területén lévő vállalatok munkaerőszükségletének, valamint az országos toborzási tervben már szereplő vállalatok további munkaerőigényének fedezésére is.
(3) A vállalatoknak a megyei toborzási keretből biztosítani kívánt toborzási igényükkel a naptári negyedévet megelőző hó 25. napjától a megyei tanács végrehajtó bizottságának munkaügyi osztályához kell fordulniok.
A munkaerőtoborzás végrehajtása
4. § (1) A megállapított munkaerőtoborzási terv teljesítéséért a megyei tanács végrehajtó bizottsága felelős. A toborzást a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya, illetőleg járási tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi csoportja szervezi és ellenőrzi, a toborzást pedig a községi tanács végrehajtó bizottsága által megbízott dolgozó végzi.
(2) A toborzás végrehajtásában a vállalat kérésére a megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya engedélyével a vállalat megbízottja (toborzója) is részt vehet, illetve a megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya a vállalat kérésére és költségére ideiglenesen toborzókat alkalmazhat. A toborzásban részt vevő vállalati dolgozók tevékenységét megbízásuk időtartama alatt a megyei tanács végrehajtó bizottságának munkaügyi osztálya irányítja és ellenőrzi.
5. § (1) A negyedévi toborzási munka megindítása előtt a vállalat köteles megbízottját elküldeni a megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya által meghatározott helyre és időpontra a vállalat fizetési és munkafeltételeinek ismertetése, a vállalati tájékoztató anyag átadása, valamint a toborzással kapcsolatos egyéb kérdések (a toborzás és a toborzottak munkahelyre utazásának módja stb.) megbeszélése végett.
(2) Amennyiben a vállalat megbízottja a kitűzött határidőre nem jelenik meg, a vállalat részére történő toborzást nem kell megkezdeni.
6. § (1) A toboroztató vállalat köteles a költségek fedezésére a megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya számára a toborzást kezdő hó 10. napjáig toborzandó dolgozónként 10 Ft-ot átutalni.
(2) A munkaügyi osztály az átutalt összeget a toborzással összefüggő bármely költség (jutalmazás stb.) fedezésére felhasználhatja. A felhasználásról negyedévenként elszámolást kell adnia a végrehajtó bizottság részére.
7. § A dolgozókat - a toboroztató vállalat kívánsága szerint - határozott vagy határozatlan időre, illetve meghatározott munka elvégzésére szóló munkaviszony létesítésére kell toborozni.
8. § (1) A toborzott dolgozónak a lakóhelyéről a munkahelyre történő utazásáról a toboroztató vállalat saját költségére köteles gondoskodni.
(2) A dolgozók utazását csoportosan kell megszervezni oly módon, hogy a dolgozók gyülekezési helyéről a vállalat megbízottja kísérje a dolgozókat. Rövidebb távolságra lévő vállalat részére történő toborzás esetében - a megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya és a toboroztató vállalat megállapodása alapján - a csoportos utazás mellőzhető; ilyen esetben azonban a toborzott dolgozók részére vagy át kell adni a szükséges menetjegyet, vagy -ha saját költségén utazik - utólag meg kell téríteni részére az utazás költségeit.
(3) A határozott időre vagy meghatározott munka elvégzésére szerződtetett dolgozók hazautazási költségeit a vállalat a szerződés lejártakor tartozik kifizetni.
9. § (1) Csak az a dolgozót szabad a vállalat munkahelyére útbaindítani, aki a vállalat által megjelölt munkára való alkalmasságát orvosi bizonyítvánnyal igazolja.
(2) A toborzott dolgozók orvosi felülvizsgálatát a toborzást végző tanács végrehajtó bizottságának munkaügyi osztálya köteles megszervezni.
(3) Amennyiben a toboroztató vállalat a dolgozót munkahelyére szállítása után ismételt orvosi vizsgálatnak veti alá, s megállapítást nyer alkalmatlansága, úgyszintén ha a vállalat a dolgozót egyéb - a dolgozó hibáján kívül bekövetkező - okok folytán nem alkalmazza, tartozik megfizetni a dolgozó hazautazási költségét.
10. § A vállalat megbízottja a jelen rendelet 2. mellékletének megfelelő "Utazási jegyzék" aláírásával ismeri el a dolgozók toborzását. A jegyzéken csak az utazásra ténylegesen megjelenő dolgozók szerepelhetnek.
Ellenőrzés, a vállalati toborzási keret törlése
11. § A megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya a toboroztató vállalatok munkaügyi helyzetének vizsgálatára, a szálláshelyek felülvizsgálására, a szociális és kulturális lehetőségek megismerésére helyszíni ellenőrzést végezhet.
12. § (1) A megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya törölheti a toborzási tervből a vállalat részére megállapított keretet, ha a vállalat
a) megbízottja nem jelenik meg a toborzás megindítása előtti értekezleten (5. §),
b) a helyszíni vizsgálat során (11. §) szerzett vagy egyéb bizonyítékok tanúsága szerint nem gondoskodik a toborzott dolgozók szállásáról, étkezéséről [1. § (3) bekezdés], munkábaállításáról, nem biztosít megfelelő munkafeltételeket,
c) nem utalja át a toborzás folytatásához szükséges összeget [6. § (1) bekezdés],
d) nem gondoskodik a toborzott dolgozóknak a munkahelyre való utazásáról (8. §).
(2) A toborzási tervből való törlés előtt a vállalatot határidő kitűzése mellett fel kell hívni a mulasztás pótlására.
(3) Törölni kell a vállalat toborzási keretét, ha a vállalat nem tart igényt tovább a toborzásra.
(4) A megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya köteles a toborzási keret törlését az érintett vállalattal és a Munkaügyi Minisztériummal azonnal közölni.
Vegyes rendelkezések
13. § (1) A megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi osztálya köteles a negyedévet követő hó 10. napjáig a toborzási tervek teljesítéséről a Munkaügyi Minisztériumnak a jelen rendelet 3. mellékletében foglaltak szerint jelentést tenni.
(2) Toborzott dolgozóként az vehető számba, akinek a vállalathoz történt elutazásáról szóló vállalati igazolás (utazási jegyzék) a munkaügyi osztály birtokában van.
(3) Az utazási jegyzéket egy évig meg kell őrizni.
14. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba; hatálybalépésével az országos toborzás új rendszeréről szóló 3/1954. MTH utasítás (MTH. Közlöny 11. szám) és a 3/1954. MTH utasítás módosításáról szóló 89/1955. MTH utasítás (MTH. Közlöny 18. szám) hatályukat vesztik.
Mekis József s. k.,
munkaügyi miniszterhelyettes