5/1957. (XII. 14.) EüM rendelet
a kóros méregélvezetre alkalmas kábítószerek új jegyzékének közzétételéről, valamint a kábítószerek gyógyászati célra történő rendelésének, gyógyszertári forgalmának és a gyógyintézetekben gyógyítás céljára felhasznált kábítószerek nyilvántartásának szabályozásáról
A belügyminiszterrel, a honvédelmi miniszterrel, a nehézipari miniszterrel, a földművelésügyi miniszterrel, a közlekedés- és postaügyi miniszterrel és a Szakszervezetek Országos Szövetségével egyetértésben a következőket rendelem:
1. § Kóros méregélvezetre alkalmas kábítószernek (a továbbiakban: kábítószer) a jelen rendelet mellékleteként közzétett "Kábítószerek jegyzéké"-ben felsorolt anyagokat és készítményeket, valamint azok bármilyen töménységű folyékony vagy szilárd hígításait kell tekinteni.
2. § (1) A kábítószereknek gyógyászati célra rendelésére és gyógyszertárakból történő kiszolgáltatására, továbbá a gyógyszertáraknak és a gyógyintézeteknek kábítószerekkel való ellátására, valamint a gyógyszertárakban és a gyógyintézetekben a kábítószerek nyilvántartására, tárolására és elszámolására - az alábbi bekezdésekben foglalt kivétellel - a jelen rendeletnek és végrehajtási utasításának rendelkezései az irányadók.
(2) Az Etilmorfin (Aethylmorphinum; Dionin), a Metilmorfin (Codeinum; Kodein) és a Dihidro-kodein (Hydrocodeinum; Hydrocodin, Paracodin) elnevezésű kábítószereknek és ezek sóinak, valamint a Pulvis opii et ipecacuanhae (Pulvis Doveri) elnevezésű kábítószernek orvosi vényen történő rendelésére, gyógyszertárból való kiszolgáltatására, nyilvántartására, tárolására és elszámolására az egykereszttel megjelölt gyógyszerekre vonatkozó rendelkezések az irányadók.
(3) A Tinctura opii, a Pulvis opii és az Extractum opii kábítószert tartalmazó összetett gyógyszereknek orvosi vényen történő rendelésére, gyógyszertárból való kiszolgáltatására, nyilvántartására, tárolására és elszámolására a jelen rendelet 12. §-ában és végrehajtási utasításában foglalt rendelkezések az irányadók.
(4) A Diacetilmorfin (Diacetylmorphinum, Heroin) elnevezésű kábítószer belföldön gyógyszertári forgalomba nem hozható; gyógyászati célra nem használható fel.
3. § (1) Kábítószernek a társadalombiztosítás, a Honvédelmi Minisztérium és a közgyógyellátás terhére gyógyszerellátásra jogosult személyek részére történő rendelésénél az egyéb gyógyszerek rendelésére vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni az alábbi bekezdésekben megállapított ki-egészítésekkel.
(2) A vényt a gyógyszertár részére két példányban kell kiállítani. A vényen minden esetben a beteg életkorát, továbbá az alábbi bekezdésekben foglalt rendelkezések szerint a rendelt kábítószer (gyógyszerben foglalt kábítószer) meny-nyiségét és adagolva kiszolgáltatandó kábítószernél az adagszámot, valamint a használati utasítást is fel kell tüntetni.
(3) A rendelt kábítószer (gyógyszerben foglalt kábítószer) összmennyiségét arab számmal és betűvel, az adagszámot római számmal és betűvel kell kiírni. Ha az orvos a kábítószert (gyógyszer ben foglalt kábítószert) a Gyógyszerkönyvben, illetőleg az Országos Közegészségügyi Intézet vagy az Egészségügyi Minisztérium által megállapított (a továbbiakban: Gyógyszerkönyvben megállapított) legnagyobb egyszeri, illetőleg napi adagnál nagyobb mennyiségben kívánja rendelni, köteles a vényen a kábítószer mennyiségét, illetőleg a használati utasítást kézjegyével külön megerősíteni. Az orvos kábítószert (pl. kábítószert tartalmazó törzskönyvezett gyógyszerkészítményt) olyképpen is rendelhet, hogy a vényen arab számmal és betűvel kiírva feltünteti az egy adagban foglalt kábítószer mennyiségét, továbbá római számmal és betűvel kiírva megjelöli a kiszolgáltatandó adagok számát. Ha a kábítószert tartalmazó törzskönyvezett gyógyszerkészítmény egyfajta erősségben kerül forgalomba, a vényen csak a kiszolgáltatandó adagszámot kell római számmal és betűvel feltüntetni.
(4) A vényen a használati utasítást (szignatúrát) mindenkor pontosan, félreérthetetlenül kell megadni. Ha az orvos olyan használati utasítást kíván adni, hogy pl. fájdalom esetében tíz cseppet vagy egy tablettát, a vényen azt is meg kell jelölnie, hogy a beteg naponként összesen legfeljebb hány cseppet, tablettát vehet be. Amennyiben az orvos a vényen használati utasításul az "orvos kezéhez" szavakat tünteti fel, külön használati utasítást adnia nem kell. A vényen használati utasításul "rendelet szerint" vagy "utasítás szerint" megjelöléseket használni nem szabad.
4. § (1) Kábítószert a társadalombiztosítás, a Honvédelmi Minisztérium, illetőleg a közgyógyellátás terhére gyógyszerellátásra nem jogosult személy (a továbbiakban: fizetőköteles személy) részére csak a rendelő orvos nevét és lakáscímét feltüntető - nyomtatott vagy gumibélyegzős - fejléccel ellátott vényűrlapon szabad rendelni.
(2) Az orvos a vényt tintával vagy tintaironnal, jól olvasható írással, egy példányban köteles kiállítani. A vényen fel kell tüntetni a beteg nevét, életkorát, lakáscímét (város, község, utca, házszám) és a rendelt kábítószer nevét, továbbá a jelen rendelet 3. §-ának (3) és (4) bekezdésében foglalt rendelkezések szerint a kábítószer (gyógyszerben foglalt kábítószer) mennyiségét, az adagszámot és a használati utasítást, valamint a rendelés keltét. Az orvos köteles a vényen a nevét olvashatóan aláírni, vagy névbélyegzőjét és kézjegyét feltüntetni.
(3) Kórházak (klinikák) és egyéb gyógyintézetek járóbeteg szakrendelésein szakorvosi ellátásban részesülő fizetőköteles betegek részére a kábítószert a kórház (gyógyintézet) vényűrlapján kell rendelni. A vény fejlécén a rendelő orvos nevét és lakáscímét nem kell feltüntetni. A vényt a rendelőorvos írja alá (olvashatóan) és a kórház (gyógyintézet) bélyegzőjének lenyomatával kell ellátni.
(4) Ha az orvos az "orvosi táska részére" rendel kábítószert, az (1) bekezdésben meghatározott vényen csak a kábítószer nevét és mennyiségét, esetleges adagolását és a rendelés keltét kell feltüntetni. A kábítószer mennyiségének és az adagszámnak feltüntetésére a jelen rendelet 3. §-ának (3) bekezdésében foglalt rendelkezések az irányadók.
(5) Kábítószernek állatgyógyászati célra történő rendelése esetében a vényen a beteg neve, életkora és lakáscíme helyett az állat tulajdonosának nevét és lakáscímét kell feltüntetni.
A használati utasításban az állat faját és darab számát is meg kell jelölni.
(6) Ha az orvos a már kiállított vényen változtatást eszközöl, ezt a javított résznél olvasható aláírásával (kézjegyével és névbélyegzőjének lenyomatával) külön meg kell erősítenie.
5. § (1) Ha az orvos a kábítószernek tíz napnál hosszabb időn át való folyamatos és rendszeres használatát tartja szükségesnek, az orvosi vény hátlapján fel kell tüntetnie, hogy a kábítószerből előreláthatólag mely időpontig, milyen időközönként, milyen mennyiség használata szükséges. Az orvos köteles egyben a beteget vagy hozzátartozóját utasítani arra, hogy a vényt engedélyezés végett a beteg lakóhelye szerint illetékes járási, járási jogú városi, illetőleg városi (fővárosi) kerületi tanács végrehajtó bizottsága egészségügyi osztályának, illetőleg csoportjának (a továbbiakban: egészségügyi osztály) mutassa be, engedélyezés után pedig a vényt hozza vissza a vényt kiállító orvoshoz.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezések szerint kell eljárni abban az esetben is, ha a társadalombiztosítás, a Honvédelmi Minisztérium, vagy a közgyógyellátás terhére gyógyszerellátásra jogosult beteg részére kell tíz napot meghaladó időtartamra kábítószert rendelni. Ha a kábítószer a társadalombiztosítás terhére csak előzetes főorvosi engedéllyel rendelhető, a beteget a főorvosi engedély megszerzése után (a főorvosi engedéllyel ellátott vénnyel) kell az egészség ügyi osztályhoz küldeni.
(3) Az egészségügyi osztály a kábítószer kiszolgáltatásának engedélyezése előtt ellenőrzi, hogy a bemutatott vényt az orvos a jelen rendelet rendelkezéseinek megfelelően állította-e ki. A vény szabályszerű kiállítása esetében az egészségügyi osztály a kábítószernek fizetőköteles személy részére rendelése esetében az egy példányban kiállított vény hátlapjára, a társadalombiztosítás, a Honvédelmi Minisztérium vagy a közgyógyellátás terhére történő rendelés esetében pedig a "másolat" jelzéssel ellátott vény hátlapjára rávezeti hogy a gyógyszertár a rendelt kábítószerből mely időpontig, milyen időközönként, milyen mennyiséget szolgáltathat ki.
(4) Az egészségügyi osztály engedélyével ellátott vény bemutatásakor az orvos a beteget nyilvántartásba veszi. A nyilvántartásnak a következő adatokat kell tartalmaznia: sorszám, a beteg neve és lakáscíme, az egészségügyi osztály engedélye alapján milyen kábítószerből, mely időpontig, milyen időközönként, milyen mennyiség szolgáltatható ki. A beteg nyilvántartásbavétele után az orvos a vény hátlapjára az egészségügyi osztály által rávezetett engedély alatt ráírja a nyilvántartás sorszámát, aláírja és - amennyiben a kábítószert a társadalombiztosítás, a Honvédelmi Minisztérium vagy a közgyógyellátás terhére rendelte - ellátja hivatalos bélyegzőjének lenyomatával; ezt követően a vényt átadja a betegnek.
(5) A kábítószer folyamatos kiszolgáltatását az egészségügyi osztály legfeljebb három hónapi időtartamra engedélyezheti. Ha a kábítószer használata három hónapon túl is szükséges, úgyszintén, ha a beteg állapota az engedélyezett kábítószer helyett más kábítószer vagy az engedélyezettnél nagyobb mennyiség folyamatos használatát teszi szükségessé, az egészségügyi osztály újabb engedélye szükséges. Az engedély meghosszabbítását, illetőleg módosítását az orvos köteles a nyilvántartásában átvezetni.
(6) Az egészségügyi osztály köteles a kábítószer kiszolgáltatásának engedélyezéséről, az engedély meghosszabbításáról és az engedély esetleges módosításáról a Kábítószereket Ellenőrző Központi Szervet (a továbbiakban: KEKSZ; Budapest, V., Jászai Mari tér 16. sz.) értesíteni.
6. § Beteg részére kábítószer közforgalmú gyógyszertárból vagy kézigyógyszertárból csak orvos által írt vényre szolgáltatható ki.
7. § (1) Beteg részére orvosi vényen rendelt kábítószernek közforgalmú gyógyszertárból történő kiszolgáltatására - az alábbi (2) bekezdésben foglalt eltéréssel - az egyéb gyógyszerek kiszolgáltatására vonatkozó rendelkezések az irányadók.
(2) Ha az orvos a rendelt kábítószer (gyógyszerben foglalt kábítószer) mennyiségét és adagolva kiszolgáltatandó kábítószernél az adagszámot nem a jelen rendelet 3. §-ának (3) bekezdésében foglalt rendelkezések szerint tüntette fel a vényen, vagy ha a rendelt kábítószer (gyógyszerben foglalt kábítószer) egyszeri vagy napi adagja a Gyógyszerkönyvben megállapított egyszeri, illető leg napi adagot meghaladja és ezt az orvos a vényen aláírásával nem erősítette meg, úgyszintén, ha az orvos a vényen a használati utasítást nem tüntette fel, a közforgalmú gyógyszertár a kábító szert csak "Statim", "Cito" vagy "Periculum in mora" jelzéssel történő rendelés esetében szolgál tathatja ki, akkor is csak legfeljebb olyan összmennyiségben, amely a Gyógyszerkönyvben meg állapított legnagyobb napi adagot nem haladja meg.
8. § Beteg részére orvosi vényen rendelt kábítószernek kézigyógyszertárból történő kiszolgáltatására a 119/1951. (VI. 5.) MT rendeletben és az annak végrehajtása tárgyában kiadott jogszabályokban foglalt rendelkezések az irányadók.
9. § Az egészségügyi osztály engedélyével ellátott vényre (5. §) a kábítószert csak ugyanaz a közforgalmú gyógyszertár szolgáltathatja ki folyamatosan.
10. § A közforgalmú gyógyszertárakban és a kézi gyógyszertárakban minden olyan vényt, amelyre kábítószert szolgáltattak ki, vissza kell tartani. A visszatartott vényeket meg kell őrizni.
11. § A közforgalmú gyógyszertáraknak és a kézi gyógyszertáraknak kábítószerekkel való ellátását, valamint a közforgalmú gyógyszertárakban és a kézigyógyszertárakban a kábítószerek nyilvántartását, tárolását és elszámolását a jelen rendelet végrehajtási utasítása szabályozza.
12. § A Tinctura opii, a Pulvis opii és az Extractum opii kábítószert tartalmazó összetett gyógyszerek tárolására a jelen rendeletnek és végrehajtási utasításának rendelkezései, rendelésére, gyógy szertárból való kiszolgáltatására, nyilvántartására és elszámolására pedig:
a) ha az összetett gyógyszerben az említett kábítószerek valamelyike mint a gyógyszer hatás kiegészítő alkotórésze szerepel és a rendelt összetett gyógyszer összmennyiségében a Tinctura opii a 0.75 g-t (45 cseppet), vagy a Pulvis opii a 0.08 g-t, illetőleg a Extractum opii a 0.05 g-ot nem haladja meg, a jelen rendelet végrehajtási utasításában foglalt eltérésekkel, az egy kereszttel megjelölt gyógyszerekre vonatkozó rendelkezések,
b) ha a rendelt összetett gyógyszer összmennyi-6égében az említett kábítószerek valamelyike az a) pontban meghatározott mennyiségnél nagyobb mennyiségben szerepel, a jelen rendeletnek és végrehajtási utasításának rendelkezései az irányadók.
13. § A kórházaknak és egyéb gyógyintézeteknek kábítószerekkel való ellátását, valamint a kórházakban és az egyéb gyógyintézetekben a kábítószerek nyilvántartását, kezelését és elszámolását a jelen rendelet végrehajtási utasítása szabályozza.
14. § A jelen rendelet az 1958. évi január hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a 3.180-114/1950. (XI. 3.) NM, a 3.180/114-8/1951. (III. 17.) EüM és az 1/1957. (III. 10.) EüM rendelet, valamint a 2.222/1934. ME rendeletnek (Rendeletek Tára 64. old.) a jelen rendelettel ellentétes rendelkezései hatályukat vesztik.
Dr. Doleschall Frigyes s. k.,
egészségügyi miniszter
Melléklet az 5/1957. (XII. 14.) EüM rendelethez
Kábítószerek jegyzéke


