7/1957. (II. 2.) PM rendelet
a sorsjátékok engedélyezéséről
Engedélyezés
1. § (1) Sorsjátékot (tárgysorsjátékot, tombolajátékot stb.) rendezni, lebonyolítani csak a pénzügyminiszter engedélyével szabad.
(2) A pénzügyminiszter az engedélyezés jogát a Pénzügyminisztérium Takarékpénztári Főigazgatósága útján gyakorolja.
2. § Nem lehet sorsjáték rendezésére engedélyt adni:
a) magánszemélyek részére, valamint
b) pénz vagy értékpapír sorsolására.
3. § (1) A sorsjáték engedélyezése iránti kérelmet a sorsolás megkezdésére kitűzött határnap előtt legalább 30 nappal a Pénzügyminisztérium Takarékpénztári Főigazgatóságához (Budapest, V., Nádor u. 16.) kell benyújtani. A kérvényhez játéktervet kell csatolni.
(2) A játéktervben fel kell tüntetni:
a) a sorsjátékban részvételre jogosító sorsjegy (tombolajegy, egyéb befizetés-igazolás) darabszámát és névértékét, a sorsjáték költségelőirányzatát;
b) a nyereménytárgyak pontos megjelölését és azok fogyasztói áron számított értéket;
c) 100 darab eladott sorsjegyre eső nyeremény mennyiségét és értékét;
d) a sorsolás rendszerét (módját);
e) a sorsolás lebonyolításáért felelős személy (személyek) nevét, foglalkozását és lakóhelyét.
4. § A sorsjáték engedélyezéséről engedélyokiratot kell kiadni; az engedély kiadásáról a pénzügyőrség területileg illetékes szervét kell értesíteni.
Sorsjegyek forgalombahozatala
5. § Forgalombahozni csak annyi sorsjegyet szabad, amennyinek a kibocsátását az engedéllyel jóváhagyott játéktervben megtervezték.
Illetéklerovás
6. § (1) A játékterv szerint kisorsolandó összes nyeremény, illetőleg az összes nyeremény tárgyak értékének végösszege után 20 százalékos illetéket kell leróni.
(2) A szocilális, kulturális vagy más közhasznú célra rendezett sorsjátékok illetékét a Pénzügyminisztérium Takarékpénztári Főigazgatósága indokolt esetben egészben vagy részben elengedheti.
(3) Az illetéket a sorsolás megkezdése előtt a 8. § szerint készített jegyzőkönyvön illetékbélyeggel vagy az illetékkiszabással megbízott járási tanács - Budapesten az V. kerületi tanács - végrehajtó bizottsága pénzügyi osztályának illetékbevételi számlájára, közvetlen fizetéssel kell leróni.
(4) Az illetékbefizetésről szóló igazolást - az el nem adott sorsjegyekkel együtt - a 9. §-ban előírt elszámoláshoz kell csatolni.
(5) A lerótt illeték 20 forintot meghaladó többletét vissza kell téríteni a sorsjegyek kibocsátása után akkor, ha a sorsjáték rendezője az engedély kiadását követő egy éven belül igazolja, hogy a sorsjátékot nem tartotta meg és a kibocsátott sorsjegyekre befizetett betéteket ezek vásárlói részére visszafizette, illetőleg őt a betétek visszafizetésére kötelezték.
A sorsolás
7. § (1) A 12. § a) pontjában említett sorsolásokon kívül valamennyi sorsjáték ellenőrzése a pénzügyőrség hatáskörébe tartozik és a sorsolást csak a pénzügyőrség jelenlétében szabad lebonyolítani.
(2) A pénzügyőrség köteles ellenőrizni, hogy a sorsolás kizárólag a kiadott engedély alapján és a jelen rendeletben szabályozott feltételek szerint kerüljön lebonyolításra.
(3) Az ellenőrzéssel járó költség a sorsjátékot rendező szervet terheli.
8. § A sorsolásról jegyzőkönyvet kell készíteni. A jegyzőkönyvben meg kell jelölni a sorsolás helyét, időpontját, a sorsolás lebonyolításáért felelős személyeket, az ellenőrzéssel megbízottak nevét, beosztását, szolgálati minőségét, valamint a nyertes sorsjegyek számát és az azokhoz tartozó nyereménytárgyak megjelölését. A jegyzőkönyvet a pénzügyőrség kiküldötte is köteles aláírni.
9. § A sorsolásról - annak befejezésétől számított 15 napon belül - elszámolást kell készíteni és azt a sorsolásról készített jegyzőkönyvvel együtt a Pénzügyminisztérium Takarékpénztári Főigazgatóságához megküldeni. Az elszámolást a sorsolást rendező szerv vezetője és főkönyvelője, illetőleg a pénzgazdálkodásért felelős dolgozója köteles aláírni.
10. § (1) A sorsolás eredményét a sorsolás befejezésétől számított negyvennyolc órán belül közhírré kell tenni. Ennek megfelelően a nyertes sorsjegyszámokat a sajtóban (helyi lapokban), a helyben szokásos módon közölni kell.
(2) A kisorsolt nyereménytárgyak kiszolgáltatását a sorsolás időpontjától számított tizedik napon meg kell kezdeni és 60 napon belül be kell fejezni.
(3) A (2) bekezdésben megjelölt időpontig át nem vett nyereménytárgyakra vonatkozó igény elévül és a nyereménytárgyak állami tulajdonba mennek át. Az állami tulajdonba került nyereménytárgyak értékesítési és elszámolási módját a pénzügyminiszter és a belkereskedelmi miniszter külön szabályozza.
Vegyes rendelkezések
11. § Aki engedély nélkül sorsjátékot tart, a tiltott szerencsejátékról szóló büntető rendelkezésekbe ütköző cselekményt követ el.
12. § A jelen rendelet rendelkezései nem vonatkoznak:
a) az állam által vagy állami megbízás alapján az Országos Takarékpénztár által lebonyolított sorsolásokra [államkölcsön, nyereménybetét, sportfogadás (totó), Lottó stb.];
b) azokra a tárgysorsjátékokra, amelyeket társadalmi szervek műsoros előadások, táncmulatságok keretében rendeznek és az eladásra kerülő sorsjegyek száma az 500 darabot, összértéke pedig az 1000 forintot nem haladja meg, a sorsjegyeket pedig csak a helyszínen, a rendezvényen résztvevők között árusítják abból a célból, hogy a bevételek a rendezés költségeit vagy azok egy részét fedezzek,
13. § Az illetékekről szóló 6.470-52/1950. (XII. 31.) PM rendelet 77. §-ának a jelen rendelettel ellentétes rendelkezései hatályukat vesztik.
14. § .
A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtása a Pénzügyminisztérium Takarékpénztári Főigazgatóságának a feladata.
Polónyi-Szűcs Lajos s. k.,
a pénzügyminiszter helyettese