Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1/1958. (III. 23.) EüM rendelet

a közgyógyellátásról

A pénzügyminiszterrel, a művelődésügyi miniszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:

A közgyógyellátásra való jogosultság

1. § (1) Közgyógyellátásra jogosultak:

a) az intézetekben elhelyezett vagy a nevelőszülőkhöz kihelyezett állami gondozásba vett kiskorúak,

b) a rendszeres szociális segélyben részesülő személyek, valamint a velük együttélő házastársuk (élettársuk) és kiskorú gyermekük,

c) a pénzellátásban részesülő hadigondozottak, valamint a velük együttélő házastársuk (élettársuk) és kiskorú gyermekük,

d) a hadirokkant-otthonok gondozottai.

(2) Az (1) bekezdésben említett személyek közgyógyellátásra csak abban az esetben jogosultak, ha a betegségi biztosítás szolgáltatásaira jogosultsággal nem rendelkeznek.

2. § (1) Kérelmére a közgyógyellátásra való jogosultsága megállapítható annak a betegségi biztosítás szolgáltatásaira nem jogosult személynek, aki kora vagy egészségi állapota miatt keresőképtelen vagy nagy mértékben csökkent munkaképességű, ha sem magának, sem a házastársának (élettársának) nincs olyan keresete vagy jövedelme, amelyből a gyógyellátás költségeit viselhetné. A kérelmező jogosultságának megállapítása esetében a közgyógyellátásra való jogosultság kiterjed a vele együttélő házastársára (élettársára) és kiskorú gyermekére, továbbá az olyan kiskorú mostohagyermekére és unokájára is, akinek eltartására kötelezett. A jogosult kiskorú testvérére is kiterjeszthető a közgyógyellátás, ha a jogosult háztartásában él. Az óvodáskorú gyermekre a közgyógyellátásra való jogosultság abban az esetben is kiterjed, ha a gyermek intézetben (pl. gyógypedagógiai intézetben) van elhelyezve.

(2) Az (1) bekezdésben említett személyeknek a közgyógyellátásra való jogosultságát a kérelmező lakóhelye szerint illetékes községi tanács végrehajtó bizottságának elnöke (titkára), illetőleg városi, városi (fővárosi) kerületi tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi osztálya (csoportja) állapítja meg a kérelmező szociális körülményeinek gondos mérlegelése alapján.

(3) A közgyógyellátásra való jogosultság meghatározott időre, de legfeljebb egy évi időtartamra állapítható meg. Ha az (1) bekezdésben megállapított feltételek a meghatározott időtartam lejárta után továbbra is fennállanak, újból kérni kell a közgyógyellátásra való jogosultság megállapítását.

(4) A közgyógyellátásra való jogosultság megállapítása iránti kérelem elutasítása esetében a kérelmező a határozat kézbesítése napját követő 15 napon belül a felettes tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi osztályához (csoportjához) fellebbezéssel élhet. A másodfokon hozott határozat ellen további fellebbezésnek nincs helye.

3. § (1) A közgyógyellátásra jogosultak jogosultságukat "Közgyógyellátásra jogosító igazolvány"-ukkal igazolják. Az igazolványt a közgyógyellátásra jogosult részére a lakóhelye szerint illetékes községi tanács végrehajtó bizottságának elnöke (titkára), illetőleg városi, városi (fővárosi) kerületi tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi osztálya (csoportja) állítja ki.

(2) Az igazolványt a közgyógyellátásra való jogosultság feltételének megszűnésekor vissza kell vonni.

A közgyógyellátásra jogosultakat megillető szolgáltatások

4. § (1) A közgyógyellátásra jogosultakat megbetegedésük esetében - a (2) bekezdésben és az 5. §-ban foglalt rendelkezések figyelembevételével - a jelen rendeletben meghatározott keretekben, a következő természetbeni szolgáltatások illetik meg ingyenesen:

a) orvosi ellátás,

b) gyógyszer- és gyógyfürdőellátás,

c) gyógyászati segédeszköz,

d) kórházi ápolás.

(2) A pénzellátásban részesülő hadigondozottak részére a hadiszolgálat (háborús esemény) következtében beállott fogyatkozásukkal kapcsolatban szükséges gyógyászati segédeszköz kiszolgáltatására az 1933. évi VII. törvény és az ennek végrehajtása tárgyában kiadott jogszabályok rendelkezései az irányadók.

5. § (1) Az intézetekben elhelyezett vagy a nevelőszülőkhöz kihelyezett állami gondozásba vett kiskorúak, továbbá a hadirokkant-otthonok gondozottai, valamint a pénzellátásban részesülő 75%-os és 100%-os hadirokkantak bármely betegség miatt, a többi pénzellátásban részesülő hadirokkant pedig a hadiszolgálat (háborús esemény) következtében beállott, vagy azzal közvetlenül összefüggő betegség miatt ingyenes kórházi ápolásra jogosult.

(2) Az (1) bekezdésben nem említett közgyógyellátásra jogosultak kórházi ápolása abban az esetben ingyenes, ha a kórházi betegellátás költségeiről szóló jogszabályok értelmében fizetésre kötelezhető hozzátartozóik (házastárs, nagykorú gyermek, szülő) nincsenek vagy azok a kórházi ápolási költség megfizetésére képtelenek. Az ingyenes kórházi ápolásra való jogosultságot a közgyógyellátásra való jogosultság elbírálásával egyidejűleg kell megállapítani.

Orvosi ellátás

6. § (1) A közgyógyellátásra jogosult megbetegedése esetében az ingyenes orvosi ellátás keretében az alábbi szolgáltatásokat veheti igénybe:

a) a körzeti orvosi ellátást,

b) a kórházak (klinikák) járóbeteg-rendelésein a szakorvosi ellátást, a Mozgó Szakorvosi Szolgálat szakorvosi ellátását,

c) az anya- és csecsemővédelmi ellátást, a terhesnő-védelmi és a gyermekvédelmi tanácsadást, a gondozóintézeti és az iskolaegészségvédelmi ellátást.

(2) Az (1) bekezdésben megállapított szolgáltatásokat a közgyógyellátásra jogosult a lakóhelye szerint illetékes egészségügyi szerveknél veheti igénybe. Sürgős szükség esetében az orvosi ellátás más egészségügyi szervnél is igénybevehető.

(3) A hadirokkant-otthonok gondozottainak orvosi gyógykezelést - ha van - a hadirokkantotthon orvosa végzi. Szakorvosi (gondozóintézeti) ellátásukat az (1) bekezdés b) és c) pontjában említett szakorvosok (egészségügyi szervek) végzik.

Gyógyszer és gyógyfürdő ellátás

7. § (1) A közgyógyellátásra jogosultak részére az ingyenes gyógyszerellátás keretében az alábbi gyógyszerek, gyógytápszerek és kötözőszerek rendelhetők:

a) az érvényben levő Magyar Gyógyszerkönyvbe felvett hivatalos gyógyszerek és kötözőszerek, azoknak a hivatalos gyógyszereknek kivételével, amelyek mint törzskönyvezett gyógyszerkülönlegességek is forgalomban vannak (pl. Androfort stb.),

b) az Egészségügyi Minisztérium által kiadott Szabványos Vényminták gyűjteményében (Formuláé Normalesben) felsorolt mintaszerűleg rendelhető gyógyszerek, valamint a 8.360-6 1954.(Eü. K.7.) EüM számú utasításban és az azt módosító és kiegészítő jogszabályokban meghatározott törzskönyvezett gyógyszerkülönlegességek, szérumok és gyógytápszerek.

(2) Halasztást nem tűrő sürgős szükség esetében a közgyógyellátásra jogosult részére az (1) bekezdésben nem említett gyógyszer is rendelhető.

(3) A közgyógyellátásra jogosultak az orvosi vényen rendelt gyógyszert bármely közforgalmú gyógyszertárban vagy kézigyógyszertárban beszerezhetik.

8. § A közgyógyellátásra jogosultak részére az ingyenes gyógyfürdő-ellátás keretében járóbeteg-gyógyfürdőkezelés rendelhető.

Gyógyászati segédeszköz

9. § (1) A közgyógyellátásra jogosultak részére az ingyenes gyógyászati segédeszköz-ellátás keretében - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel, illetőleg a (3) bekezdésben meghatározott korlátozással - a betegség esetére biztosított dolgozók részére kiszolgáltatható gyógyászati segédeszközök rendelhetők.

(2) Villamos hallókészülék, gumiharisnya, bifokális és kontakt szemüveg, természet után készült műszem, műfog, műfogsor, fogkorona és foghíd, valamint kozmetikai jellegű gyógyászati segédeszköz közgyógyellátásra jogosult részére nem rendelhető és nem szolgáltatható ki.

(3) Közgyógyellátásra jogosult részére ortopéd cipő vagy tolókocsi kiszolgáltatását csak a fővárosi, megyei, illetőleg megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi osztálya engedélyezheti a szakorvosi ellátásra illetékes kórház igazgatójának javaslata alapján. Az említett gyógyászati segédeszközök kiszolgáltatásának engedélyezése iránti kérelmet a lakóhely szerint illetékes községi tanács végrehajtó bizottságához, illetőleg városi, városi (fővárosi) kerületi tanács végrehajtó bizottsága egészségügyi osztályához (csoportjához) kell benyújtani. A kérelemhez csatolni kell a szakorvosi ellátásra illetékes kórház igazgatója által aláírt - orvosi szakvéleménnyel és indokolással ellátott - orvosi vényt.

(4) Azonos gyógyászati segédeszköz a közgyógyellátásra jogosultak részére ismételten csak akkor rendelhető, ha az orvos kétségtelenül megállapította, hogy a korábban kiszolgáltatott gyógyászati segédeszköz nem használható és kijavításra nem alkalmas.

(5) A gyógyászati segédeszközöket, - a szemüveg és a közforgalmú gyógyszertárakban kiszolgáltatható gyógyászati segédeszközök kivételével - az orvosi vény alapján az SZTK illetékes helyi szerve szolgáltatja ki. A szemüveg közvetlenül a szaküzletben szerezhető be.

Korházi ápolás

10. § A közgyógyellátásra jogosultak az Egészségügyi Minisztérium közvetlen felügyelete alá tartozó, valamint a tanácsok által fenntartott kórházakba és egyéb fekvőbetegeket ellátó gyógyintézetekbe (a továbbiakban: kórház) utalhatók.

A közgyógyellátás költségeinek viselése

11. § (1) A közgyógyellátásra jogosultak ingyenes orvosi ellátásáról az állami egészségügyi szolgálat keretében kell gondoskodni.

(2) A közgyógyellátásra jogosultak részére a jelen rendelet 7-9. §-ai alapján orvosi vényen rendelt gyógyszerek, gyógyfürdőjegyek és gyógyászati segédeszközök árát, valamint a gyógyászati segédeszközök javításának költségét az SZTK téríti meg.

(3) A jelen rendelet 5. §-a alapján ingyenes kórházi ápolásra jogosultak után felmerült kórházi ápolási költséget az állam viseli.

(4) Az ingyenes kórházi ápolásra jogosultak kórházi ápolásával kapcsolatban felmerült mentőszállítási költségeket az állam (Országos Mentőszolgálat) viseli. Az intézetben elhelyezett, ingyenes kórházi ápolásra jogosult közgyógyellátásra jogosultak kórházba utazási költségét az intézet, az intézetben el nem helyezett, ingyenes kórházi ápolásra jogosultak kórházba utazási költségét az intézet, az intézetben el nem helyezett, ingyenes kórházi ápolásra jogosultak kórházba utazási költségét pedig a lakóhelyük szerint illetékes községi, városi, városi (fővárosi) kerületi tanács végrehajtó bizottsága, a kórházból való hazautazás költségét a kórház viseli.

Hatálybaléptető rendelkezések

12. § A jelen rendelet az 1958. évi április hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a 999/1942. BM számú rendelet (Rendeletek Tára 3010. oldal), az 520/1944. BM számú rendelet (Rendeletek Tára 811. oldal) és a 188.200/1949. (VI. 4.) NM számú rendelet hatályát veszti.

Dr. Doleschall Frigyes s. k.,

egészségügyi miniszter

Tartalomjegyzék