Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

3/1958. (X. 29.) ÉM rendelet

a nem közületi építkezések tervezéséről

A nem közületi építkezések (családiházak, lakásleválasztások stb.) műszaki terveit sok esetben megfelelő képesítéssel nem rendelkező személyek készítik, emiatt a tervek nem elégítik ki a szakszerűség követelményeit. A műszaki tervezés színvonalának emelése érdekében a 2.011/1956. (I. 12.) számú minisztertanácsi határozat 12. pontjában foglalt felhatalmazás alapján - az építő kisiparosokat illetően a könnyűipari miniszterrel, a beadványi illeték tekintetében a pénzügyminiszterrel egyetértésben - az alábbiakat rendelem:

1. § (1) Az építésügyi hatóságok közületnek (állami vagy társadalmi szervnek) nem minősülő építtetőtől engedélyezési tervet csak abban az esetben fogadhatnak el, ha a terveket építész-, általános- vagy szakmérnöki, illetve építőmesteri, felsőépítőipariskolai, építőipari technikumi vagy kőművesmesteri képesítéssel rendelkező személy, továbbá tervező-, építőipari- [építőipari részleggel rendelkező vegyesipari (szövetkezet), továbbiakban: tervező] készítette, feltéve, hogy a tervező az építésügyi miniszter által vezetett Országos Tervezői Névjegyzékben (3. §) szerepel.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott képesítéssel rendelkező tervezők közül nem végezhetnek tervezést

a) a tervező-, az építőipari- (az építőipari részleggel rendelkező vegyesipari) szövetkezetek tagjai saját jogukon;

b) az iparigazolvánnyal nem rendelkező kőművesmesterek;

c) a tanácsok végrehajtó bizottságai hivatali szervezetének dolgozói a tanács illetékességi (működési) területén;

d) az Építésügyi Minisztérium dolgozói.

(3) A (2) bekezdésben említett tervezési tilalom a tervezők saját építkezéseinek tervezésére nem terjed ki. A tervező azonban az építésügyi hatóság felhívására köteles a szakképzettségét igazolni.

2. § (1) A tervezők - képesítésüktől függően - az alábbi tervezési munkákra jogosultak:

a) építész-, általános- vagy szakmérnöki, illetve építőmesteri képesítéssel rendelkező személy bármely építmény tervezésére jogosult;

b) felsőépítőipariskolai, vagy építőipari technikumi képesítéssel rendelkező személy legfeljebb 1500 lgm3 nagyságú, 6 méternél nem nagyobb belső fesztávolságú és legfeljebb három szintes építmény (pl. pince + földszint + emelet) tervezésére jogosult;

c) kőművesmesteri képesítéssel rendelkező személy legfeljebb olyan építmény tervezését végezheti, amelynek kivitelezésére is jogosult;

d) tervező-, illetve építőipari szövetkezet a műszaki vezetőjének, vegyesipari szövetkezet pedig az építőipari részleg vezetőjének képesítésétől függően jogosult tervezésre az a)-c) pontokban meghatározott keretek között.

(2) A tervezők műemlékké, illetve műemlékjellegűvé nyilvánított építmények és tartozékai tatarozásának, helyreállításának, külső vagy belső átalakításának, továbbá bővítésének tervezését, valamint a műemléki-, tájképi-, vagy városképi szempontból védett területek jellegzetes állapotát megváltoztató mindennemű építkezés (bontás) tervezését csak az illetékes hatóság (Országos Műemléki Felügyelőség, Országos Természetvédelmi Tanács, építésügyi hatóság) esetenként előzetesen adott előírásai alapján végezhetik.

3. § (1) Az Országos Tervezői Névjegyzékbe való felvétel iránti kérelmet - 100 Ft beadványi illeték lerovása mellett - a kérelmező lakóhelye, illetve telephelye szerint illetékes másodfokú építésügyi hatóságnál (fővárosi tanács végrehajtó bizottsága városrendezési és építészeti osztálya, megyei és megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottsága építési- és közlekedési osztálya) kell benyújtani.

(2) A kérelemnek tartalmaznia kell a kérelmező nevét és címét. A kérelemhez csatolni kell a kérelmező képesítését igazoló okiratot, valamint 3 hónapnál nem régibb keltű erkölcsi bizonyítványt, továbbá építész-, általános- vagy szakmérnöki, illetve felsőépítőipariskolai vagy építőipari technikumi képesítéssel rendelkező személyek esetében 3 éves tervezői vagy kivitelezői, vagy az államigazgatásnál műszaki munkakörben eltöltött szakmai gyakorlatot igazoló bizonyítványt. Munkaviszonyban álló tervezők kérelmüket a benyújtás előtt munkaadójukkal véleményeztetni tartoznak.

(3) Ha az Országos Tervezői Névjegyzékbe való felvétel iránti kérelmet tervező-, építőipari-, illetve építőipari részleggel rendelkező vegyesipari szövetkezet terjeszti elő, a (2) bekezdésben meghatározott okiratok csatolása mellett köteles közölni a műszaki vezetőjének, illetve az építőipari részleg vezetőjének nevét, képesítését, valamint a szövetkezet telephelyét is. A szövetkezet a kérelem benyújtása előtt a felügyeletét ellátó szerv véleményét is köteles beszerezni.

(4) Az erkölcsi bizonyítvány kiadása iránti kérelemhez az 5/1957. (XII. 28.) BM számú rendelet 2. § (2) bekezdése értelmében szükséges igazolást a kérelmező lakóhelye, illetve telephelye szerint illetékes elsőfokú építésügyi hatóság [fővárosi és megyei jogú városi kerületi tanács végrehajtó bizottsága építési és közlekedési osztálya (csoportja), járási, járási jogú városi tanács végrehajtó bizottsága ipari és műszaki osztálya (csoportja)] adja ki.

(5) Az építésügyi hatóságok a kérelmeket kötelesek véleményezni és a benyújtástól számított 30 napon belül az Építésügyi Minisztériumhoz felterjeszteni.

4. § (1) Az Országos Tervezői Névjegyzékbe történő felvételről az építésügyi miniszter dönt. Döntéséről a kérelmezőt a lakóhelye, illetve telephelye szerint illetékes építésügyi hatóság útján értesíti.

(2) Nem vehető fel az Országos Tervezői Névjegyzékbe az a személy, akit népköztársaság elleni, társadalmi tulajdon vagy a polgárok javai ellen bűncselekmények miatt jogerősen elítéltek, továbbá aki műszaki tervezési vagy építőipari kivitelezési foglalkozástól való eltiltás hatálya alatt áll.

(3) Az építésügyi miniszter az Országos Tervezői Névjegyzékbe felvett tervezők nevét, lakóhelyét (telephelyét), képesítését, továbbá a névjegyzékben előállott változásokat valamennyi építésügyi és a tervező lakóhelye (telephelye) szerint illetékes pénzügyi hatóságokkal folyamatosan közli.

5. § Jelen rendelet - az 1. § kivételével - kihirdetése napján, az 1. § pedig 1959. január 1-én lép hatályba.

Trautmann Rezső s. k.,

építésügyi miniszter