63/1958. (XI. 30.) Korm. rendelet

a kisiparosoknak állami vállalatok és állami szervek részére végzett munkáiról

1. § (1) Állami vállalat és egyéb állami gazdálkodó szerv, továbbá költségvetési szerv, valamint ezek jóléti, szociális, kulturális és sportintézménye (továbbiakban: állami szerv) kisiparossal termékek előállítására, áru beszerzésére és ipari szolgáltatásokra szerződést (továbbiakban: szerződést) csak a jelen rendelet szabályai szerint köthet.

(2) 10. 000 Ft értékhatárig a megrendelő állami szerv vezetője - figyelembe véve az állami vállalatok és szövetkezetek elsőbbségét - saját hatáskörében köthet kisiparossal szerződést.

(3) 10. 000 Ft-os értékhatárt meghaladó szerződésnek kisiparossal való megkötése előtt az állami szerv köteles alkalmas állami vállalatot (vállalatokat) közvetlenül vagy a számbajövő állami vállalatot irányító minisztérium hivatalos közlönye útján, kisipari szövetkezeteket a Kisipari Szövetkezetek Országos Szövetsége (OKISZ) helyi szervei útján, kisiparosokat pedig a Kisiparosok Országos Szervezete (KIOSZ) helyi szervei útján ajánlattételre felhívni. Az ajánlatok alapján a szerződés megkötéséről - figyelembe véve az állami vállalatok és szövetkezetek elsőbbségét - az állami szerv vezetője dönt, azonban a kisiparossal való szerződés megkötéséhez

a)

10. 000-től 50.000 Ft értékhatárig a közvetlen felügyeletét ellátó szerv vezetőjének vagy helyettesének,

b)

50. 000 Ft értékhatár felett pedig a felügyeletet gyakorló miniszternek, illetőleg a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács vb. elnökének vagy helyettesüknek előzetes engedélye szükséges.

(4) 10. 000 Ft értékhatárt meghaladó szerződést, ha az anyagérték 6000 Ft-ot meghalad, állami szerv kisiparossal csak akkor köthet, ha a teljesítéshez szükséges anyagot rendelkezésre bocsátja. Ez alól a megkötés alól a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács vb. tervosztálya az állami szerv kérelmére felmentést adhat.

(5) Életveszély esetén és nagyobb kár sürgős elhárítása érdekében 10.000 Ft értékhatárt meghaladó munkálatoknál a külön engedély és az ajánlati felhívás mellőzhető. Ilyen esetben azonban az engedélyezésre illetékes szervet a kisiparos igénybevételéről utólag értesíteni kell.

(6) Az állami szerv által rendelkezésre bocsátott anyagok értékét fogyasztói áron a (2), (3), (4) és (5) bekezdésekben meghatározott értékhatárok szempontjából a szerződési értékhez hozzá kell számítani.

(7) Az állami szerv a szerződés teljesítéséhez szükséges anyagot a kisiparos részére nem adhatja el és a kisiparos részére előleget sem folyósíthat.

2. § (1) Az állami munkák arányosabb elosztása érdekében állami szervekkel egy kisiparos negyedévenként legfeljebb 50.000 Ft értékhatáron belül köthet szerződést. Ha a kisiparos egy állami szerződésének értéke vagy egy negyedévre vonatkozó összes állami szerződéseinek értéke az 50.000 Ft-ot eléri, újabb szerződés megkötéséhez a kisiparosnak a területileg illetékes megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács vb. ipari osztályának előzetes engedélyét kell megszereznie.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt vállalási értékhatár az állami szerv által rendelkezésre bocsátott anyagok fogyasztói áron számított értékét is magában foglalja.

3. § A kisiparosok állami szervvel kötött szerződéseire a polgári jog szabályai vonatkoznak; a könnyűipari miniszter és a pénzügyminiszter azonban a szerződéssel kapcsolatosan biztosíték, kötbér és biztosítás kötelező alkalmazását rendelheti el.

4. § A kisiparos által teljesített szerződés ellenértéke csak abban az esetben fizethető ki, ha a kisiparos igazolja, hogy adótartozásán kívül társadalombiztosítási tartozása sincs.

5. § Jelen rendelet nem vonatkozik a Kisipari Exportra Termeltető Iroda (KETI) útján kötött szerződésekre, fuvarozási, valamint termékek továbbeladás céljából történő előállításával és szállításával kapcsolatos szerződésekre, továbbá az építési és építési-szerelési szerződésekre. Az ezekkel kapcsolatos kérdéseket külön jogszabályok rendezik.

6. § Az 1. §-ban meghatározott értékhatárok betartását a pénzügyi szervek, a 2. §-ban meghatározott értékhatárok betartását pedig az iparhatóságok ellenőrizni kötelesek.

Szabálysértést követ el és 3000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható az a kisiparos, aki a 2. § (1) bekezdésében előírt iparhatósági engedély nélkül állami szervvel szerződést köt.

8. § (1) Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba, végrehajtásáról a könnyűipari miniszter és a pénzügyminiszter együttesen, a honvédelmi miniszter és a belügyminiszter ügykörét illetően pedig az említett miniszterek gondoskodnak.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az 1.014/1957. (I. 26.) Korm. számú határozat 4. pontja, a 2.067/23/1954. számú és a 2.140/46/1954. számú minisztertanácsi határozat, továbbá a 2.182/1956. (X. 20.) számú minisztertanácsi határozat, az építőkisiparosok foglalkoztatására, valamint a magánosoktól történő beszerzésre vonatkozó rendelkezéseinek kivételével, hatályát veszti. Az állami szervek egyes beszerzései korlátozására kiadott 2.091/29/1952. számú minisztertanácsi határozat továbbra is érvényben marad.

Dr. Münnich Ferenc s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke