Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

9/1958. (V. 4.) PM rendelet

a tanácsok bankhitel igényléséről szóló 1958. évi 14. számú törvényerejű rendelet végrehajtásáról

A tanácsok bankhitel igényléséről szóló 1958. évi 14. számú törvényerejű rendelet végrehajtása tárgyában - a 3. §-ban kapott felhatalmazás alapján - a következőket rendelem:

1. § A bankhitel engedélyezésére vonatkozó kérelmet az Országos Takarékpénztárnak (a továbbiakban: Takarékpénztár) a kölcsönt igénylő tanács székhelye szerint illetékes fiókjánál kell benyújtani.

2. § (1) Bankhitelt igényelni csak akkor lehet, ha a tanács - a végrehajtó bizottság javaslatára - határozatot hozott a bankhitel felvételére vonatkozóan.

(2) A járási jogú városi, városi (fővárosi) kerületi, illetőleg községi tanács végrehajtó bizottsága, mielőtt a tanácshoz javaslatot tesz a bankhitel felvétele tárgyában, köteles a felettes tanács végrehajtó bizottságának erre vonatkozó - határozatba foglalt - véleményét, is beszerezni. A tanács előtt e véleményt ismertetni kell.

(3) Ha a bankhitelt felvenni kívánó tanács és a felettes tanács végrehajtó bizottsága között a bankhitel felvétele kérdésében véleménykülönbség van, a bankhitel igénylése tárgyában a felettes tanács döntése az irányadó.

3. § (1) Amennyiben valamely jogszabály vagy egyéb rendelkezés a megyei jogú városi, illetőleg a fővárosi tanácsot jogosítja fel meghatározott célra bankhitel igénybevételére, a tanácsnak a bankhitel felvételére vonatkozó határozatához felsőbb szerv véleményezésére nincsen szükség.

(2) A járási tanács feladatkörébe tartozó területrendezés (parcellázás) lebonyolításához szükséges bankhitelt a járási tanács kezdeményezésére, a lebonyolításra kerülő parcellázás területi arányában az egyes érdekelt községi tanácsok kérhetik.

4. § (1) A bankhitel igénylésére vonatkozó tanácsi határozatban meg kell jelölni:

a) a bankhitel célját (a megvalósítani szándékolt létesítményt),

b) a megvalósítás költségeit,

c) az igényelt bankhitel összegét,

d) a fedezetként szolgáló bevételi forrásokat. A Községfejlesztési Alap bevételeinek lekötése esetén a kivetett hozzájárulás évi összegét, amennyiben több évi kivetés lekötése szükséges, a több éves kivetés összegét, valamint

e) meg kell jelölni azokat a személyeket, akik a tanács megbízásából a bankhitel felvételére vonatkozó megállapodást a Takarékpénztárnál aláírhatják.

5. § A bankhitel engedélyezése iránti kérelemhez csatolni kell:

a) a tanácsnak a bankhitel igénybevételére vonatkozó határozatát. A határozathoz mellékelni kell a felettes tanács végrehajtó bizottságának a bankhitel felvételére vonatkozó véleményét, kivéve a 3. § (1) bekezdésében megjelölt esetet. Amennyiben a tanács és a felettes tanács végrehajtó bizottsága között a bankhitel felvétele kérdésében véleménykülönbség volt, a felettes tanácsnak a bankhitel felvételére vonatkozó döntését is csatolni kell,

b) a hiteligény elbírálásához szükséges adatokat, pl. a megvalósítani szándékolt létesítmény költségvetését, a saját anyagi erő igazolását stb.

6. § A bankhitelkérelem tárgyában a Takarékpénztár dönt és erről a tanácsot írásban értesíti. A Takarékpénztár megyei fiókja a rendelkezésére bocsátott hitelkeretnek az igénylő tanácsok közötti felosztása és a kielégítés sorrendje tekintetében a megyei tanács végrehajtó bizottsága elnökének véleményét köteles figyelembe venni.

7. § A bankhitel visszafizetésének biztosítására megfelelő (bankszerű) fedezetet kell adni.

8. § A bankhitel visszafizetésének határidejét és a visszafizetés ütemét a tanács által fedezetként lekötött bevételek tervszerinti jelentkezését figyelembevéve úgy kell megállapítani, hogy a hitel a legrövidebb idő alatt visszatérüljön. A tanácsok 5 évnél hosszabb időre nem vehetnek hitelt igénybe.

9. § A bankhitel kamata általában évi 5%; fizetési késedelem esetén évi 7% késedelmi kamat jár. A tanácsok részére folyósított bankhitel után a készkiadásokat meghaladó bankköltségeket felszámítani nem lehet.

10. § A Takarékpénztár jogosult a tanácsnak nála vezetett számláján levő és fedezetként lekötött bevételi összegből az esedékessé vált törlesztőrészletet és kamatát az esedékesség időpontjában kiegyenlíteni.

11. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba. A kölcsön nyújtásának a jelen rendelet keretei között való lebonyolítása a Pénzügyminisztérium Takarékpénztári Főigazgatóságának hatáskörébe tartozik.

Polónyi-Szücs Lajos s. k.,

a pénzügyminiszter első helyettese