Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

19/1959. (IV. 12.) Korm. rendelet

társadalmi tanulmányi ösztöndíj létesítéséről

A szocializmus felépítése és az általános kulturális színvonal növelése érdekében a következő években növelni kell a középiskolákban és az egyetemeken, főiskolákon továbbtanuló, a néphez és a szocializmus ügyéhez ragaszkodó fiatalok számát. A munkásosztály vezető szerepének biztosítása és erősítése érdekében különösen fontos, hogy az értelmiségi pályákra és az egyéb fontos állások betöltésére kiképzett fiatalok között tovább növekedjék a munkás, valamint dolgozó paraszt szülők gyermekeinek aránya. Javítani, erősíteni kell a termelő üzemek, gazdaságok és az oktatási intézmények; az élet és az iskola kapcsolatát is. Nagyobb lehetőséget kell arra biztosítani, hogy a munkások és a dolgozó parasztok - vezető üzemi szerveiken keresztül - a jelenleginél közvetlenebbül és nagyobb részt vállalhassanak az értelmiségi utánpótlás kiválogatásában és nevelésében.

Ezekből kiindulva - elsősorban a munkás és a dolgozó paraszt származású fiatalok továbbtanulási feltételeinek javítása és ezzel továbbtanulási arányuk növelése érdekében - a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendeli:

1. § (1) Társadalmi ösztöndíjban (a továbbiakban: ösztöndíj) részesíthetők azok, akik - nappali tagozaton - egyetemi, főiskolai, akadémiai, tanítóképző-óvónőképző intézeti (a továbbiakban: egyetemi) vagy középiskolai tanulmányokat kívánnak folytatni.

(2) Ösztöndíjat a tanácsok, az állami vállalatok és gazdaságok, a gépállomások, a termelőszövetkezetek, a szövetkezeti szervek, a társadalmi szervezetek, valamint a 4. §-ban meghatározott pénzügyi forrással rendelkező állami költségvetésből gazdálkodó szervek (a továbbiakban: adományozó) adományozhatnak elsősorban munkás vagy dolgozó paraszt szülők politikailag és erkölcsileg kifogástalan magatartású gyermekei részére a 2. §ban meghatározott feltételek fennforgása esetén.

(3) A dékán, főiskolai, akadémiai, tanítóképző-óvónőképző intézeti igazgató (a továbbiakban: dékán), illetőleg a középiskola igazgatójának hozzájárulásával II., vagy magasabb évfolyamú hallgató (középiskolai tanuló) is részesíthető ösztöndíjban.

2. § (1) Ösztöndíj egyetemi végzettség megszerzésének elősegítésére csak annak adományozható, aki a 30. életévét még nem haladta meg és az érettségi (képesítő) vizsgán legalább közepes tanulmányi eredményt ért el.

(2) Középiskolai végzettség megszerzésének elősegítésére annak adományozható ösztöndíj, aki a 18. életévét nem haladta meg és az általános iskola VIII. osztályát legalább közepes tanulmányi átlageredménnyel végezte el.

(3) Az 1. § (3) bekezdésének hatálya alá tartozó esetben ösztöndíj korhatárra tekintet nélkül adományozható annak, akinek az előző tanévben a taulmányi átlageredménye legalább közepes volt.

3. § (1) Az ösztöndíjak juttatásánál az adományozó érdemes munkásait, illetőleg munkásainak érdemes gyermekeit előnyben kell részesíteni.

(2) Az egyetemi, középiskolai felvételeknél a társadalmi ösztöndíjasokat - ha a felvételi követelményeknek megfelelnek - előnyben kell részesíteni.

4. § Ösztöndíj az igazgatói alap, a nyereségrészesedés, a vállalatfejlesztési alap, a községfejlesztési hozzájárulás, a tanácsi vállalatok nyereségbefizetéseiből képezett tanácsi érdekeltség, illetőleg a termelőszövetkezeti szociális és kulturális alap - társadalmi szervezeteknél pedig a saját bevételi források - terhére adományozható.

5. § (1) A társadalmi ösztöndíjakkal kapcsolatos ügyek vitelére, határozatok előkészítésére az adományozóknál Üzemi Iskoláztatási Bizottságot kell létesíteni. Az Üzemi Iskoláztatási Bizottság elnöke a szerv vezetője, tagjai a Magyar Szocialista Munkás Párt, továbbá a Kommunista Ifjúsági Szövetség üzemi szervezeteinek titkára, a Szakszervezeti Bizottság elnöke, a Személyzeti Osztály vezetője, illetőleg a személyzeti ügyek ellátásával megbízott dolgozó.

(2) Az ösztöndíjak létesítéséről, odaítéléséről, a szerződésből eredő jogok érvényesítéséről, valamint a szerződés felbontásáról a tanácsoknál a tanácsülés, a termelőszövetkezeteknél a közgyűlés, az állami vállalatoknál, gazdaságoknál, továbbá a gépállomásoknál az üzemi tanács dönt. Ahol üzemi tanács nem működik, az Üzemi Iskoláztatási Bizottság dönt. Társadalmi szervezeteknél a döntés jogát a határozathozatalra jogosult szerv gyakorolja,

(3) Az ösztöndíjasok személyének kiválogatásánál az adományozó köteles annak az oktatási intézménynek a véleményét kikérni - kivéve, ha az ösztöndíjra pályázó tanulmányait 3 éve vagy régebben fejezte be, - amelyben az ösztöndíjban részesítendő középiskolai, illetőleg általános iskolai végzettségét szerezte. Az adományozó kérheti a kiválogatásnál annak az oktatási intézménynek a közreműködését is, amelybe az ösztöndíjban részesítendő felvételét kéri.

6. § (1) Ösztöndíj csak az egész tanulmányi időre, az 1. § (3) bekezdése esetén pedig a még hátralevő tanulmányi időre adományozható.

(2) Az ösztöndíjat egy tanévre 10 hónapon át kell kifizetni. Az egyetem felett felügyeletet gyakorló miniszter egyetemi hallgató részére indokolt esetben engedélyezheti az ösztöndíj havi összegének 12 hónapon át történő folyósítását,

(3) Az ösztöndíj havi összege egyetemi hallgatók részére legalább 400 és legfeljebb 650 Ft, középiskolai tanulók részére legalább 200 és legfeljebb 350 Ft.

(4) Egyetemi hallgató javára a (3) bekezdésben megszabott legmagasabb összegtől az egyetem felett felügyeletet gyakorló miniszter - az adományozó felügyeletét ellátó miniszterrel egyetértésben - indokolt esetben eltérést engedélyezhet, de az ösztöndíj havi összege ilyen esetben sem haladhatja meg az 1000 Ft-ot.

(5) Az ösztöndíjban részesülő egyetemi hallgatót a törvényes rendelkezéseknek megfelelő családi pótlék is megilleti.

(6) A középiskolai tanulók ösztöndíját a középiskola igazgatójához kell átutalni.

7. § (1) Az adományozó és az ösztöndíjas írásbeli szerződést kötnek. A szerződés csak akkor válik hatályossá, ha az ösztöndíjasként szerződő felet a szerződésben megjelölt oktatási intézménybe felveszik. A szerződés egyik példányát nyilvántartásbavétel végett a dékánnak, illetőleg a középiskola igazgatójának meg kell küldeni,

(2) A kiskorúak szerződést a törvényes képviselő beleegyezésével köthetnek,

(3) Az 1. § (3) bekezdésének hatálya alá tartozó esetben a szerződés érvényességéhez a dékán, illetőleg a középiskola igazgatójának hozzájárulása szükséges. A hozzájárulást tanúsító záradékot a dékán, illetve a középiskola igazgatója vezeti rá a szerződésre.

8. § (1) A szerződésben az adományozó kötelezi magát az ösztöndíjnak a 6. §-ban foglalt rendelkezések szerinti folyósítására. Az adományozó kötelessége továbbá, hogy figyelemmel kísérje, segítse és támogassa az ösztöndíjas tanulmányi munkáját, erkölcsi-politikai fejlődését.

(2) Az ösztöndíjas a szerződésben kötelezi magát arra, hogy tanulmányi és vizsgakötelezettségeinek idejében, legjobb tudása szerint eleget tesz és erkölcsileg-politikailag kifogástalan magatartást tanúsít.

(3) Egyetemi, valamint technikumi tanulmányok folytatására adott ösztöndíj esetén az adományozó a szerződésben tartozik kikötni, gimnáziumi tanulmányok esetén pedig kikötheti, hogy az ösztöndijas tanulmányainak befejezése után az adományozó vagy az általa kijelölt szerv vezetőjének kívánságára - valamely községben, városban, járásban, illetőleg megyében vagy meghatározott üzemben (intézménynél, szervnél) a végzettségének megfelelő munkakörben határozott ideig tartó munkaviszonyt köteles létesíteni. Az ösztöndíjas a szerződésben legfeljebb annyi éven át tartó munkaviszony létesítésére kötelezhető, ahány éven keresztül ösztöndíjat kapott. Az adományozó kiköthet egyéb, a tanulmányi munkával kapcsolatos feltételeket is. Az ösztöndíjas kötelező termelési gyakorlatával, szakdolgozatával (diplomatervével) kap-csolatos feltételeket azonban csak a dékánnal egyetértésben köthet ki az adományozó,

9. § (1) Az adományozó a szerződési kizárólag akkor bonthatja fel, ha az ösztöndíjas

a) a félévet neki felróható okból sikeresen nem zárta le; illetőleg a középiskolában a tanév végén legalább elégséges tanulmányi eredményt nem ért el;

b) erkölcsileg-politikailag kifogásolható magatartása miatt az ösztöndíjra érdemtelenné vált;

c) a szerződésben vállalt tanulmányi, illetőleg egyéb kötelezettségét neki felróható okból nem teljesítette.

A szerződés felbontásához előzetesen be kell szerezni a dékán, illetőleg a középiskola igazgatójának véleményét. Ennek elmulasztása esetén a szerződés felbontására vonatkozó nyilatkozat érvénytelen. A szerződés felbontását a dékán, illetőleg a középiskola igazgatója is kezdeményezheti.

(2) Az ösztöndíjas a szerződést megszüntetheti, ha:

a) betegség, baleset vagy egyéb súlyos ok következtében tanulmányainak folytatására képtelenné válik;

b) az adományozó két hónapon át az ösztöndíjat felhívás ellenére sem fizeti.

(3) A szerződés felbontásáról, illetőleg megszüntetéséről a másik felet írásban értesíteni kell. A szerződés hatálya az értesítés kézbesítését követő nappal szűnik meg. A szerződés felbontásával, illetve megszüntetésével kapcsolatos polgári jogi igényt a sérelmet szenvedett fél jogvesztés terhével a szerződés hatályának megszűnésétől számított 1 év alatt érvényesítheti.

(4) A szerződés felbontása esetén, továbbá, ha az ösztöndíjas a szerződésben vállalt munkakötelezettséget [8. § (3) bek.] nem teljesíti, illetőleg ha a szerződésben kikötött munkaviszony az előírt idő letelte előtt az ösztöndíjasnak felróható okból megszűnik, az adományozó a kifizetett ösztöndíjat egészben vagy részben visszakövetelheti,

(5) A szerződés megszüntetése esetében az ösztöndíj nem követelhető vissza; a (2) bekezdés b) pontja esetében pedig az adományozó köteles az ösztöndíjat a tanév végéig megfizetni,

(6) A szerződés felbontásáról, illetőleg megszüntetéséről az oktatási intézményt késedelem nélkül írásban értesíteni kell.

10. § (1) A Népköztársasági Egyetemi és Főiskolai Ösztöndíj kivételével az ösztöndíjas egyéb ösztöndíjat és rendszeres pénzbeli szociális támogatást nem kaphat, más juttatásokban, illetőleg kedvezményekben azonban a többi hallgatókhoz hasonlóan részesíthető. Amíg az ösztöndíjas Népköztársasági Egyetemi és Főiskolai Ösztöndíjban részesül, a szerződés hatálya szünetel. A Népköztársasági Egyetemi és Főiskolai Ösztöndíj elnyeréséről a dékán az adományozót értesíteni tartozik.

(2) Amennyiben az ösztöndíjas tanulmányai befejeztéig legalább három tanéven át a Népköztársasági Egyetemi és Főiskolai Ösztöndíjban részesül, a szerződés hatálya a tanulmányok befejezésével megszűnik abban az esetben is, ha a szerződésből az ösztöndíjasra a 8. § (3) bekezdésében foglaltak alapján még további kötelezettségek hárulnának.

11. § (1) A szerződéssel kapcsolatos jogviták eldöntése a bíróság hatáskörébe tartozik,

(2) A visszatérítendő ösztöndíj mértékét a bíróság indokolt esetben mérsékelheti.

12. § (1) Állami költségvetésből gazdálkodó, a 4. §ban meghatározott pénzügyi forrással nem rendelkező szervek is létesíthetnek ösztöndíjat az egyetemi végzettség megszerzésének elősegítésére, jelentékeny munkaerőhiány leküzdése céljából azzal a feltétellel, hogy az ösztöndíjas kötelezettséget vállal arra, hogy tanulmányai befejezését követő 30 napon belül az adományozóval végzettségének megfelelő munkakörben határozott időre, de legfeljebb 5 évi időtartamra munkaviszonyba lép.

(2) Az (1) bekezdésben említett ösztöndíjat az egyetem felett felügyeletet gyakorló minisztérium költségvetésében az állami ösztöndíjakra és a hallgatók szociális támogatására előirányzott keret terhére, az ösztöndíj felhasználásáról döntésre jogosult miniszter engedélyével lehet adományozni.

(3) Társadalmi ösztöndíjnak az állami költségvetésből gazdálkodó szervek által történt adományozása esetén az 5. § (2) bekezdésében megállapított jogkört a szerv vezetője a Magyar Szocialista Munkás Párt, valamint a Kommunista Ifjúsági Szövetség és a szakszervezet hivatali szervezetének meghallgatásával gyakorolja.

13. § E rendelet hatálybalépése előtt kötött ösztöndíj-szerződések továbbra is hatályban maradnak, de az ellentétes kikötéseik a jelen rendeletnek megfelelően módosulnak. Az adományozó az ösztöndíjat 1960. január 1-től kezdődően csak a rendeletben megjelölt pénzforrásokból folyósíthatja, ha ennek akadálya van, a szerződést megszüntetheti,

14. § (1) Jelen rendelet hatálya nem terjed ki a Honvédelmi Minisztérium által az egyetemi végzettség megszerzésének elősegítésére létesített vagy létesítendő ösztöndíjakra.

(2) A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtásáról a művelődésügyi miniszter az érdekelt miniszterekkel egyetértésben gondoskodik.

Apró Antal s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány első elnökhelyettese