Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1/1959. (II. 3.) NIM rendelet

a háztartási villamoskészülékek érintésvédelmének biztosításáról szóló 61/1958. (XI. 17.) Korm. rendelet végrehajtásáról

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány 61/1958. (XI. 17.) rendelete 4. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az építésügyi miniszterrel egyetértésben - az alábbiakat rendelem:

1. § (1) A rendelet (R.) és a jelen végrehajtási rendelet (Vhr.) hatálya alá tartozik minden állami, szövetkezeti, illetőleg személyi vagy magántulajdonban álló lakóépület, továbbá minden olyan nem lakóépület jellegű épület, amelynek közhasználatú vízvezetéki berendezése van, és amelyben a vízvezetéki nyomócsőhálózatot háztartási vagy ilyen jellegű villamoskészülékek érintésvédelmét szolgáló földelésre használják, illetve szándékoznak felhasználni (a továbbiakban: épület, épületek).

(2) Több fogyasztó közös védelme csak a nullázás vagy a földelés; azt, hogy valamely transzformátorkörzetben melyik közös védelmet kell alkalmazni, az áramszolgáltató vállalat illetékes területi szerve állapítja meg. A közös védelemtől eltérő - az MSZ 172. számú szabvány előírásainak megfelelő - egyéb érintésvédelmi mód alkalmazásához a városi (fővárosi, városi kerületi, járási) tanács végrehajtó bizottságának építési szakigazgatási szerve engedélye szükséges.

2. § Az épületeken belüli, fémcsövekből készült vízvezetéki nyomócsőhálózat - a Vhr. előírásainak teljesítése esetén, az MSZ. 172. számú (Földelés és érintésvédelem erősáramú berendezésekben) szabvány egyidejű figyelembevételével - legfeljebb 25 A névleges áramerősségű túláramvédelmi készülékkel védett, kisfeszültségű villamosberendezés védőföldeléséül használható.

3. § A zárt beépítésű telkek épületein belül a vízvezetéki nyomócsőhálózat védőföldelésre csak az alábbi előírások egyidejű teljesítése esetén használható:

a) A hatásos érintésvédelem céljából a földelő vezetéket csak a vízvezetéki nyomócső alap- vagy felszálló, illetve ágvezetékéhez szabad kötni, ha az fémből készült és a fémes összefüggés a csővezeték teljes hosszában meg van. Erről méréssel kell meggyőződni. A védelemre kötelezett villamosberendezés földelő vezetékét gáz-, központi fűtés-, melegvízszolgáltató-, távfűtő stb. berendezés csőhálózatára kötni még abban az esetben sem szabad, ha közöttük és a vízvezetéki nyomócsőhálózat között a b) pont szerinti összeköttetést elkészítették.

b) A különféle rendeltetésű (gáz, gőz stb.). fémből készült csővezetékeket legalább egy helyen, az épület legalsó szintjén, a vízvezetéki nyomócső-hálózattal össze kell kötni.

c) A tömbön belül legalább 7 épület vagy 100 m homlokzati hossznak megfelelő épület vízvezetéki nyomócsöveit egymással össze kell kötni.

4. § (1) Ha a 3. § a) pontjában megjelölt fémből készült vízvezetéki nyomócsőhálózatban a 21/1956. (Tg. É. 23.) OT utasítás ellenére is lenne Pvc/k anyagú vagy egyéb nem vezető anyagból készült csőszakasz, azt vagy ki kell cserélni fémcsővel, vagy át kell hidalni a (2) bekezdésben megjelölt módon.

(2) A 3. § b) pontjában elrendelt összekötést az MSZ 172. számú szabványnak a földelő vezetékekre vonatkozó előírásai szerint kell elkészíteni. Az összekötővezető rozsdásodás ellen védett idomacél is lehet, ha keresztmetszete legalább 100 mm2 és legkisebb vastagsága 2 mm. A csatlakozó bilincseket hozzáférhető módon, a légtérben szabadon, vagy falba süllyesztett dobozban kell elhelyezni.

(3) A 3. § c) pontjában elrendelt összekötő vezetéket az MSZ 172. számú szabványban a földelő vezetőkre előírtak szerint kell elkészíteni. Vas-, illetve acélvezető legalább 100 mm2 keresztmetszetű legyen. E vezeték a talajban is elhelyezhető, ha az idomacél legkisebb vastagsága 8 mm, illetőleg a köracél anyag átmérője legalább 12 mm.

5. § (1) A 3. § c) pontjában előírt vízvezetéki nyomócsövek összekötésekor az MSZ 4851. számú szabvány szerinti méréssel kell meggyőződni, hogy az összekötött vízvezetéki nyomócsőhálózat mint védőföldelés, az MSZ 172. számú szabvány előírásait kielégíti-e.

(2) Ha az (1) bekezdésben előírt mérés a földelés eredő szétterjedési ellenállására még megengedett legnagyobb értéknél nagyobbat eredményezne, a vízvezetéki nyomócsőhálózatot védőföldelésre csak akkor szabad felhasználni, ha annak eredő szétterjedési ellenállását mesterséges földelőkkel a szükséges értékre csökkentették,

6. § Nem zárt beépítésű telkek épületein belül a vízvezetéki nyomócsőhálózatot csak akkor szabad védőföldelésre felhasználni, ha a 3. § a) és b) pontjaiban, valamint az 5. §-ban előírt rendelkezéseket teljesítették.

7. § (1) Ha a gazdaságosság szem előtt tartásával a Vhr. hatálybalépése után felépülő épületekben az érintésvédelmet a R. 1. § (2) bekezdés alapján más megfelelő módon kívánják megoldani, a megoldás módját a kiviteli tervekben meg kell tervezni, és az érintésvédelmet a terveknek megfelelően kell elkészíteni. Ez esetben a városi (fővárosi, városi kerületi, járási) tanács végrehajtó bizottságának építési szakigazgatási szerve engedélyét nem kell kikérni.

(2) Ha az új épületben az 1. §-ban megjelölt érintésvédelmet alkalmazzák, az épület átadása (használatbavétele) előtt meg kell mérni a földelő szétterjedési ellenállását és ha az a megengedettnél nagyobb, mesterséges földelőkkel az előírt értékre kell csökkenteni. Ennek megtörténtét és a mérés eredményét a beruházó köteles a műszaki átadás-átvételi jegyzőkönyvben rögzíteni és annak egy példányát három napon belül az áramszolgáltató vállalatnak megküldeni.

(3) Az áramszolgáltató vállalat területileg illetékes szerve az új épületek villamos csatlakozásának bekötésével egyidejűleg köteles a mérés megtörténtét a jegyzőkönyvből, az esetleges mesterséges földelések és az összekötések ép állapotát szemrevételezéssel ellenőrizni.

8. § (1) A R. és a Vhr. életbelépte előtt elkészült vagy használatba vett épületekben a 3-5. §-okban előírt összekötéseket 1960. évi december hó 1. napjáig kell elkészíteni.

(2) Az elkészített összekötések és az esetleges külön földelések helyéről a kivitelező szerv köteles vázlatot készíteni és azt a ház tulajdonosának (birtokosának), illetve kezelőjének átadni.

9. § (1) A ház tulajdonosa (birtokosa), illetve kezelője köteles évenkénti időközökben erre képesített és jogosított vállalattal, szervvel vagy személlyel ellenőriztetni, hogy az összekötések, illetve az esetleges mesterséges földelők megfelelnek-e a 3-5, §-okban előírt követelményeknek. Az ellenőrzésről naplót kell vezetni.

(2) A naplóba az ellenőrző közeg köteles észrevételeit bejegyezni, a bejegyzést keltezéssel és aláírásával ellátni és a naplót a ház tulajdonosának (birtokosának), illetve kezelőjének átadni és azt vele aláíratni. Az ellenőrzési naplót a lakónyilvántartási könyv vezetésére kötelezett személynél kell őrizni.

(3) A tapasztalt hiányosságokat a ház tulajdonosa (birtokosa), illetve kezelője köteles haladéktalanul megszüntetni.

(4) Ha 1960. évi december hó 1. napja előtt, vagy az (1) bekezdésben előírt évenkénti ellenőrzések közötti időszakban a háztulajdonosnak (birtokosnak) vagy kezelőnek bármely úton tudomására jut az érintésvédelmi rendszer rendellenessége vagy hiányossága, köteles az (1) bekezdésben előírt évi ellenőrzésnek megfelelően azonnal rendkívüli ellen-őrzést kérni és egyben az érdekelteket az érintésvédelmi rendszer meghibásodásáról értesíteni. Ilyen esetekben az ellenőrző szerv az értesítés vételétől számított 48 órán belül köteles rendkívüli ellenőrzést végezni.

10. § A R. - és a jelen Vhr. - végrehajtásával kapcsolatban felmerült költségeket a bérlőkre áthárítani nem szabad.

11. § A R.-ben és a Vhr.-ben foglaltak végrehajtásának ellenőrzéséről a területileg illetékes tanács végrehajtó bizottságának építési szakigazgatási szerve gondoskodik.

12. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Lévárdi Ferenc s. k.,

a nehézipari miniszter első helyettese