21/1959. (IV. 23.) Korm. rendelet
a magánszemélyek gépkocsi használatáról szóló 29/1958. (IV. 15.) Korm. rendelet módosításáról
1. § A magánszemélyek gépkocsi használatáról szóló 29/1958. (IV. 15.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Aki érvényes gépkocsivezetői igazolvánnyal rendelkezik, vagy ennek hiányában büntetlen előéletét érvényes hatósági erkölcsi bizonyítvánnyal igazolja, új, vagy belföldi forgalmi rendszámú használt személygépkocsit szabadon vásárolhat.
(2) Magánszemély új személygépkocsi vásárlására vonatkozó igényét a Csepel-Kerékpár és Motorkerékpár Nagykereskedelmi Vállalat előjegyzési rendszerben elégíti ki."
2. § A R. 4. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az Autó- és Alkatrészkereskedelmi Vállalattól (a továbbiakban: Autóker.) vásárolt használt személygépkocsi után továbbra is a jelenlegi rendelkezések szerint előírt átírási díjat kell leróni."
3. § A R. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Magánszemély részére a gépkocsi forgalmi engedélyét az illetékes rendőrhatóság csak akkor adhatja ki, ha a kérelmező az érvényes gépkocsivezetői igazolványon, ennek hiányában bűntetlen előéletét igazoló érvényes hatósági erkölcsi bizonyítványon, az átírási díj leróvását tanúsító igazolásokon és a gépkocsi tulajdonának megszerzését igazoló okiratokon felül
a) külföldről behozott személygépkocsi esetében a Magyar Nemzeti Bank engedélyét, valamint az elvámolást igazoló okmányokat;
b) gépkocsi összeépítése esetén a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium Autófelügyelet engedélyét
is bemutatja.
(2) A személygépkocsi forgalmi engedélyét közös üzemeltetés esetén is legfeljebb két személyre lehet kiállítani."
4. § A R. 7. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Magánszemély az általa külföldről bármilyen címen behozott, továbbá a 3. § szerinti engedély alapján összeépített személygépkocsit az üzembehelyezéstől számított két éven belül csak az Autókernek adhatja el."
5. § A R. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Amennyiben a cselekmény büntető rendelkezés alá nem esik, szabálysértést követ el és 3000 Ft-ig terjedhető pénzbírsággal sújtható az, aki a 3. §-ban, a 6. §-ban, vagy a 7. § (1) és (4) bekezdésében foglalt rendelkezéseket megszegi, vagy kijátssza.
(2) Szabálysértés miatt az eljárás a rendőrség hatáskörébe tartozik.
(3) Ha a szabálysértést a 7. § (1) és (4) bekezdésében foglalt rendelkezés megszegésével követték el, a gépkocsit, illetőleg a fődarabot (alkatrészt, tartozékot) el kell kobozni.
(4) Ha a szabálysértést a 6. §-ban foglalt rendelkezés megszegésével másodszor követték el, a pénzbírságon felül a gépkocsit a közúti forgalomból meghatározott időre el kell tiltani, újabb ismétlődés esetén pedig el kell kobozni."
6. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a R. 3. § utolsó mondata hatályát veszti.
Apró Antal s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány első elnökhelyettese