2/1959. (VI. 2.) BM rendelet
a folyamrendészeti feladatok ellátásáról
A folyamrendészeti feladatoknak a Belügyminisztérium hatáskörébe utalásáról szóló 1.004/1958, (II. 4.) Korm. számú határozat alapján a következőket rendelem:
1. § (1) A folyamrendészeti feladatok ellátására a rendőrség szervezetén belül folyamrendészeti szervek működnek.
(2) A folyamrendészeti szervek közvetlen irányítását, felügyeletét és ellenőrzését a Belügyminisztérium Országos Rendőrfőkapitánysága látja el.
2. § A folyamrendészeti szervek a szolgálatukat révkapitányságokra, illetve révőrsökre tagozódva látják el.
3. § (1) Révkapitányság működik: Budapesten, Szolnokon és Siófokon. (Elnevezésük: Rendőrség Révkapitánysága, a székhely megjelölésével.)
(2) Révőrs működik:
a Dunán: Gönyün, Visegrád-Nagymaroson, Budapesten, Ercsiben, Sztálinvárosban, Pakson és Baján;
a Tiszán: Tiszapalkonyán, Szolnokon, Csongrádon és Szegeden;
a Balatonon: Siófokon, Balatonfüreden, Keszthelyen, Fonyódon és Balatonföldváron. (Elnevezésük: Rendőrség Révőrse, székhely megjelölésével).
4. § (1) A folyamrendészeti szervek ellátják mindazokat a teendőket, amelyek az ország hajózható vizein és kikötőiben a jogszabályok megtartását, a hajózás és a hajóforgalom akadálytalan lebonyolítását, valamint a közrend és a közbiztonság fenntartását biztosítják.
(2) Azokon a vízterületeken, amelyekre a folyamrendészeti szervek illetékessége nem terjed ki, a folyamrendészeti teendők ellátása az illetékes területi rendőri szervek hatáskörébe tartozik.
(3) A határszakaszokon (a határvizeken) a hajók ki- és beléptetését, a partra- és hajóralépési engedélyek kiadását a határőrség végzi.
(4) A Dunán, Tiszán és a Balatonon üzemeltetett kishajók és nem géperejű úszóművek nyilvántartása az illetékes révkapitányságok, illetőleg révőrsök hatáskörébe tartozik.
(5) A vízijártassági vizsgáztatással kapcsolatos teendőket az ország egész területére kiterjedő illetékességgel a folyamrendészeti szervek látják el.
5. § (1) A révkapitányságok a folyamrendészet elsőfokú hatóságai.
(2) A révőrs végrehajtó és ellenőrző szolgálatot lát el és közvetlenül a révkapitányságnak van alárendelve,
6. § (1) A folyamrendészeti ügyekben másodfokú hatóság a Belügyminisztérium Országos Rendőrfőkapitánysága.
(2) Azokban a folyamrendészeti ügyekben, amelyekben az illetékes területi rendőri szervek járnak el [4. § (2) bekezdés] a másodfokú hatóság az illetékes megyei főkapitányság.
7. § Az egyes révkapitányságok illetékessége az alábbi területre terjed ki:
a) A Budapesti Révkapitányság területe: A Dunának országhatártól országhatárig terjedő szakaszára.
b) A Szolnoki Révkapitányság területe: A Tiszának Timár község (555 fkm.) és a déli országhatár közötti szakaszára.
c) A Siófoki Révkapitányság területe: a Balaton egész területére, valamint a Sió-csatornának Siófoktól Sióagárdig terjedő szakaszára.
8. § A folyamrendészeti szervek vízijárműve fehérszínű és az alábbi megkülönböztető jelzésekkel van ellátva:
a) Szolgálatban fehér színű háromszögalakú orrlobogó, melynek közepében kékszínű kerettel körülhatárolt rombusz van elhelyezve.
b) Nemzetiszínű farlobogó.
c) A vízijárművek elején - mindkét oldalon - kék színű rombusz, amelynek középső részében a vízijármű jele és száma van feltüntetve. Betűjelzés a Dunán "D", a Tiszán "T", a Balatonon "B".
d) A vízijármű külső oldalán köröskörül - a tükörfal kivételével - széles kék sáv.
9. § (1) A kishajók és a nem géperejű úszóművek nyilvántartásba vételét az üzemeltetés helyéhez legközelebb eső révőrsön kell kérni.
(2) Vízijártassági vizsgát tenni bármelyik révőrsön lehet,
10. § (1) A folyamrendészeti szervek személyi állománya a rendőrség részére rendszeresített egyenruhát viseli.
(2) A folyamrendészeti szervek beosztottai a zubbony gallérján, illetőleg hajtókáján megkülönböztető jelvényt (rézlemezből készült horgonyt) viselnek.
11. § A jelen rendelet rendelkezéseit az 1959. évi június hó 1. napjától kell alkalmazni.
Biszku Béla s. k.,
belügyminiszter