Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

2/1959. (I. 3.) Korm. rendelet

az állami szervek magánszemélyektől történő árubeszerzéseiről, valamint ingatlanvásárlásairól

1. § Állami vállalat és egyéb állami gazdálkodó szerv, továbbá költségvetési szerv, valamint ezek jóléti, szociális, kulturális és sport intézménye (a továbbiakban: állami szerv) anyagok, termelőeszközök és egyéb áruk megvételére (a továbbiakban: árubeszerzés), továbbá ingatlanvásárlásra, valamint bérletre magánszeméllyel szerződést csak a jelen rendelet szabályai szerint köthet.

2. § A jelen rendelet rendelkezései nem vonatkoznak:

a) a kereskedelmi és közétkeztetési vállalatoknak feladatkörükbe tartozó és magánszemélyektől történő áruvásárlásaira;

b) a felvásárlásra és a termelési szerződésekre;

c) a haszon- és tenyészállatvásárlásra;

d) a múzeumok, népművészeti intézmények, egyetemek, egyetemi könyvtárak és levéltárak gyűjteményeinek növelését szolgáló beszerzésekre;

e) a szellemi szolgáltatás igénybevételére;

f) a fuvarozásra;

g) a bizományi tevékenységet végző állami vállalatok vásárlásaira;

h) a közületek étkeztetési célt szolgáló napi élelmiszer beszerzéseire;

i) a jogszabály szerint műalkotásnak minősített képzőművészeti vagy iparművészeti tárgy beszerzésére.

3. § (1) Állami szerv magánszemélytől csak akkor szerezhet be árut, ha a beszerzés állami vállalatnál vagy szövetkezetnél nem lehetséges.

(2) A kisipari termék beszerzésére, vagy kisipari szolgáltatásra vonatkozó szerződéskötést külön jogszabály szabályozza.

4. § (1) Állami szerv magánszemélytől csak olyan árut szerezhet be, amelynek forgalomba hozatalát vagy megvásárlását jogszabály nem tiltja.

(2) Az állami szerv a vásárlás előtt köteles meggyőződni arról, hogy a vétel tárgyát képező áru az eladó tulajdona.

(3) Magánszemélytől történő árubeszerzésre esetenként

a) 1. 000 Ft-ig a megrendelő állami szerv vezetője;

b) 1000-10.000 Ft-ig a megrendelő állami szerv közvetlen felügyeletét ellátó szerv vezetője;

c) 10. 000 Ft értékhatár felett az állami szerv felett felügyeletet gyakorló miniszter, illetőleg a fővárosi, megyei, megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottságának elnöke adhat engedélyt.

(4) 800 Ft-ot meghaladó értékű fényűzési cikk beszerzésére csak az illetékes minisztérium, tanácsi szervek esetében az illetékes (megyei, megyei jogú városi, fővárosi) tanács végrehajtó bizottságának elnöke adhat engedélyt.

5. § (1) Állami szerv magánszemélytől ingatlant csak akkor vásárolhat, ha az ingatlan tulajdonjoga kisajátítás útján nem szerezhető meg, vagy ha az ingatlan birtokbavétele közületi elhelyezés útján nem lehetséges, és a vásárláshoz szükséges pénzügyi fedezet a mindenkori pénzellátási szabályoknak megfelelően biztosítva van.

(2) A kisajátítás lehetősége ellenére megvásárolható az ingatlan, ha a vétel útján történő tulajdonszerzés az állam szempontjából gazdaságilag előnyösebb. Közületi elhelyezés lehetősége ellenére megvásárolható az ingatlan, ha az elérni kívánt cél a tulajdonjog megszerzését is szükségessé teszi.

(3) Ingatlanvásárlásra

a) 50. 000 Ft értékhatárig a vásárló állami szerv közvetlen felügyeletét ellátó szerv vezetője, tanácsi szervek esetében a fővárosi, megyei, megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottságának illetékes szakigazgatási szerve;

b) 150. 000 Ft értékhatárig a szakfelügyeletet ellátó miniszter, illetve tanácsi szervek esetében a fővárosi, megyei, megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottsága;

c) 500. 000 Ft értékhatárig mező- és erdőgazdasági művelés alatt álló ingatlanok, valamint mezőgazdasági épületek tekintetében a földművelésügyi miniszter, lakóépületek és be nem épített telkek tekintetében az építésügyi miniszter, egyéb ingatlanok tekintetében a pénzügyminiszter adhat engedélyt;

d) 500. 000 Ft-ot meghaladó értékű ingatlan vásárlására engedélyt kizárólag a pénzügyminiszter adhat.

(4) Állami szerv magánszemélytől ingatlant csak ingatlanközvetítő vállalat, illetve ingatlankezelő vállalat ingatlanközvetítő részlege (a továbbiakban: ingatlanközvetítő szerv) útján vásárolhat. A vevő az ingatlanközvetítő szervnek a vásárlási megbízással egyidejűleg köteles az ingatlanvásárlásra vonatkozó engedélyt bemutatni.

(5) Állami szerv magánszemélytől ingatlant az ingatlanközvetítő szerv által megállapított forgalmi értéknél magasabb áron csak a pénzügyminiszter, vagy az általa kijelölt szerv engedélyével vásárolhat

(6) A jelen szakasz rendelkezéseit kell alkalmazni - a mezőgazdasági ingatlanok kivételével - állami szerv és magánszemély közt történő ingatlancsere esetében is.

6. § (1) Állami szerv ingó dolgot, vagy ingatlant magánszemélytől csak engedély alapján bérelhet. Az engedély megadása a 2. § (3) bekezdésében megjelölt értékhatároktól függően az ott meghatározott szerv hatáskörébe tartozik.

(2) Bérlet esetében az értékhatár szempontjából az egy évi bérleti díjnak megfelelő összeget kell figyelembe venni.

7. § (1) A jelen rendelet alá eső és 500 Ft-ot meghaladó beszerzés, ingatlanvásárlás, illetve bérlet ellenértékét az állami szerv csak abban az esetben fizetheti ki, ha a neki bemutatott és 30 napnál nem régibb keletű hivatalos igazolásból meggyőzződött arról, hogy a magánszemélynek adótartozása nem áll fenn.

(2) Ha a magánszemélytől történő árubeszerzés, ingatlanvásárlás, illetve bérlet esetében az ellenérték meghaladja a készpénzvásárlás mindenkori értékhatárát, az állami szerv az Országos Takarékpénztár útján köteles az ellenértéket átutalni.

8. § Az állami szerv, illetőleg az annak felügyeletét ellátó szerv vezetője köteles a fegyelmi eljárást lefolytatni az állami szerv azon dolgozója, illetőleg vezetője ellen, aki a jelen rendelet rendelkezéseinek megszegésével vagy kijátszásával magánszeméllyel szerződést köt, vagy magánszemély részére fizetést teljesít. Egyidejűleg határozni kell a dolgozó kártérítési kötelezettsége felől is, A kártérítésre vonatkozóan az általános szabályok az irányadók.

9. § (1) A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba, végrehajtásáról a pénzügyminiszter gondoskodik.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 2.182/1956. (X. 20.) számú minisztertanácsi határozat még érvényben levő rendelkezései hatályukat vesztik.

Apró Antal s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány első elnökhelyettese