Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

37/1959. (VII. 25.) Korm. rendelet

a legelő- és apaállatgazdálkodási feladatok ellátásának rendezéséről

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány - az 1959. évi 31. törvényerejű rendeletben kapott felhatalmazás alapján - az alábbiakat rendeli:

Egyes termelőszövetkezeti községekben a legeltetési bizottság átszervezése

1. § (1) Azokban a termelőszövetkezeti községekben és városokban, ahol két, vagy több mezőgazdasági termelőszövetkezet (a továbbiakban: termelőszövetkezet), illetőleg termelőszövetkezeti csoport (a továbbiakban: csoport) működik, a legelőket továbbra is a legeltetési bizottság egységes kezelésében kell tartani, amely a legelő- és apaállatgazdálkodás feladatait az érvényben levő rendelkezések szerint látja el.

(2) A legeltetési bizottságban az egyes termelőszövetkezetek (csoportok) részére területüknek megfelelő arányban képviseletet kell biztosítani.

2. § Ha a közös állatállomány létszáma indokolja, az érdekelt termelőszövetkezet (csoport) kérésére a legeltetési bizottság az egységes kezelésben levő legelők elkülöníthető részén kijelölheti a közös állatállomány legeltetéséhez szükséges területet. A kijelölésnél figyelembe kell venni a termelőszövetkezet meglevő legelőjének, valamint az egységes kezelésben levő legelőterületnek nagyságát, továbbá a legelőre járó közös, háztáji és egyéni állatállomány számának arányát.

A legelő- és apaállatgazdálkodás ellátása termelőszövetkezetek által

3. § (1) Azokban a termelőszövetkezeti községekben és városokban, ahol csak egy termelőszövetkezet működik, a legeltetési bizottság kezelésében levő földeket, épületeket, felszerelést és a legelő- és apaállatgazdálkodást szolgáló egyéb vagyontárgyakat a termelőszövetkezetnek át lehet adni.

(2) Az átadást a termelőszövetkezet közgyűlési határozaton alapuló kérelmére, a járási (járási jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági osztálya engedélyezi.

(3) A termelőszövetkezet a részére átadott földeket ingyenes, örök használatba, az állami apaállatokat határidő nélküli, ingyenes használatba, az épületeket, a felszerelést és más vagyontárgyakat haszonbérbe kapja vagy megvásárolhatja, az egyéb állatokat pedig megvásárolhatja,

4. § (1) A termelőszövetkezet a legelők és apaállatok átvételétől kezdődően köteles a legeltetési bizottság helyett ellátni a legelő- és apaállatgazdálkodás feladatait. E feladatkörében:

a) éves termelési tervében megtervezi az átvett legelőterületek és épületek karbantartási, javítási munkáit és gondoskodik azoknak kellő időben, jó minőségben való elvégzéséről;

b) biztosítja a legeltetést a közös és a háztáji állatállomány, valamint az egyéni állattartók állatai részére, az állatok számának megfelelő arányban, elkülönített legelőterületen;

c) gondoskodik az átvett apaállatok megfelelő tartásáról és biztosítja azok használatát a háztáji állatállomány és az egyéni állattartók állatai részére;

d) ha az apaállatgondozók és pásztorok nem tagjai a termelőszövekezetnek, gondoskodik azok alkalmazásáról és bérezéséről.

(2) A községi és városi tanácsok legeltetési bizottságairól szóló 1955. évi 10. törvényerejű rendelet, a legelőgazdálkodás megjavításáról és a legeltetési bizottságok átszervezéséről szóló 1.036/1955. (III. 27.) számú minisztertanácsi határozat, valamint a legeltetési bizottságok átszervezéséről szóló 40/1955. (Mg. É. 17.) FM-PM együttes utasítás rendelkezéseit a legelő- és apaállatgazdálkodást ellátó termelőszövetkezetre is értelemszerűen alkalmazni kell.

5. § A községi (városi) tanács által az állattartókra megállapított fűbér, valamint - szükség esetén -az apaállatok használata után fizetendő apaállattartási hozzájárulás általában nem lehet magasabb az 1959. évre a legeltetési bizottság költségvetésében előirányzott összegnél. A legelő- és apaállatgazdálkodás megjavítására fordítandó költségek növekedése esetében azonban a járási (járási jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági osztálya magasabb összegű fűbér megállapítását engedélyezheti.

6. § (1) Azokban a termelőszövetkezeti községekben és városokban, ahol a termelőszövetkezet a legelő-és apaállatgazdálkodást a jelen rendelet alapján átvette, a legeltetési bizottság működését meg kell szüntetni.

(2) A megszűnt legeltetési bizottság követeléseinek (fűbérhátralékok stb.) és tartozásainak rendezésére a községi (városi) tanács végrehajtó bizottsága köteles a legeltetési bizottság elnökéből és pénztárosából, valamint 1-2 tagjából felszámoló bizottságot alakítani. A felszámolás lebonyolítását a járási (járási jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági és pénzügyi osztálya együttesen köteles ellenőrizni.

7. § A községi (városi) tanács végrehajtó bizottsága a termelőszövetkezet legelő- és apaállatgazdálkodási tevékenysége felett állami felügyeletet gyakorol. E hatáskörében a legelő- és apaállatgazdálkodás feladatainak jó ellátása, így különösen a termelőszövetkezet kezelésébe adott valamennyi legelő karbantartása, javítása, az állami apaállatok jó tartása, gondozása érdekében, továbbá abból a célból, hogy a legeltetés, illetőleg az araállatok használata mind a termelőszövetkezetek közös és háztáji állatállománya, mind az egyéni állattartók állatai részére zavartalanul biztosítva legyen, kötelező határozatot hozhat. A határozat ellen - az általános szabályok szerint - fellebbezésnek van helye a járási tanács végrehajtó bizottságához,

8. § Ha a termelőszövetkezet a legelő- és apaállatgazdálkodást elhanyagolja, vagy a kezelésébe adott vagyontárgyak megőrzéséről és állaguk fenntartásáról nem gondoskodik és a mulasztást nem pótolja, az okozott kárt köteles megtéríteni.

Vegyes rendelkezések

9. § Azokban a községekben (városokban), amelyek még nem váltak termelőszövetkezeti községgé (várossá), a legelő- és apaállatgazdálkodást az érvényben levő rendelkezések szerint változatlanul a legeltetési bizottságok látják el.

10. § (1) A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit a legelőnek, vagy a legelő-és apaállatgazdálkodás feladatainak a hatálybalépést megelőzően történt átvétele esetén is alkalmazni kell.

(2) A jelen rendelet végrehajtásáról a földművelésügyi miniszter és a pénzügyminiszter gondoskodik.

Dr. Münnich Ferenc s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke

Tartalomjegyzék