Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

24/1960. (V. 10.) Korm. rendelet

a szerződéses növénytermelés, állatnevelés és hizlalás, valamint terményértékesítés egyes kérdéseinek szabályozásáról

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a szerződéses növénytermelés, állatnevelés és hízlalás, valamint terményértékesítés egyes kérdéseinek szabályozásáról a következőket rendeli.

[A Magyar Népköztársaság Polgári Törvénykönyvének (1959. évi IV. törvény; a továbbiakban) Ptk.) a termelési és terményértékesítési szerződésről szóló 410-422. §-át magában foglaló XXXVI. fejezetét, valamint a 24/1960. (V. 10.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: R.) egységes szerkezetben tesszük közzé. A vastagbetűs szedés a Ptk. szövege.]

I. TERMELÉSI ÉS TERMÉNYÉRTÉKESÍTÉSI SZERZŐDÉS

1. Növénytermelési szerződés.

Ptk. 410. §

(1) Növénytermelési szerződés alapján a termelő meghatározott területen meghatározott növények termelésére és a termelt növények, növényrészek vagy növényi termékek átadására, a termeltető pedig a szerződésből folyó közreműködésre, a termés átvételére és ellenértékének megfizetésére vállal kötelezettséget.

(2) Növénytermelési szerződést termeltetőként csak erre jogosult szocialista szervezet köthet.

(3) Növénytermelési szerződés érvényesen csak írásban köthető.

Szerződéskötés.

R. 1. §

Növénytermelési szerződést álló-és évelő kultúrák termelésére is lehet kötni.

R. 2. §

(1) A növénytermelési szerződés kötésére jogosult termeltetőket - a felügyeletüket ellátó miniszterrel vagy országos hatáskörű szerv vezetőjével, illetőleg a Szövetkezetek Országos Szövetsége (SZÖVOSZ) elnökével (a továbbiakban: illetékes miniszter) egyetértésben - a földművelésügyi miniszter jelöli ki.

(2) Növénytermelési szerződést termelőként mezőgazdasági termelőszövekezet, termelőszövetkezeti csoport, egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezet és egyéni termelő köthet. A szerződéskötésben résztvevő termelők körét - az illetékes miniszterrel egyetértésben - a földművelésügyi miniszter a felsoroltakon túlmenően is kiterjesztheti.

R. 3. §

(1) A termeltető megbízást adhat földművesszövetkezetnek, illetőleg az alkalmazásában nem álló személynek arra, hogy nevében a termelőkkel növénytermelési szerződést kössön és a szerződéssel összefüggő más feladatot lásson el.

(2) Az (1) bekezdés szerinti megbízás terjedelmét és feltételeit - az illetékes miniszterrel egyetértésben - a földművelésügyi miniszter állapítja meg.

(3) A megbízott a termeltetővel szemben anyagi felelősséggel is tartozik; erre a megbízási szerződésben utalni kell. Ha földművesszövetkezet a megbízott, az alapvető kötelezettségek teljesítését kölcsönösen kötbér kikötésével kell megerősíteni,

R. 4. §

Növénytermelési szerződést a földművelésügyi miniszter által az illetékes miniszterrel egyetértésben jóváhagyott és részletes feltételeket tartalmazó szerződésminta alapján kell kötni.

A felek jogai és kötelezettségei

Ptk. 411. §

A termeltető közreműködési kötelezettsége alapján a termelésben azzal vesz részt, hogy

a) a természetbeni, valamint a pénzbeli szolgáltatásokat a megállapított határidőben a termelőnek teljesíti;

b) a termeléssel kapcsolatos szakmai útbaigazításokat és felvilágosításokat a termelő részére megadja.

Ptk. 412. §

A termeltető jogosult a termelőnek a szerződés teljesítése érdekében szükséges tevékenységét megbízottja útján irányítani és közvetlenül ellenőrizni.

Ptk. 413. §

A termelő köteles a szerződésben előírt szolgáltatás teljesítése érdekében úgy eljárni, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható, így különösen

a) a kötelező felhasználásra előírt, illetőleg általa igényelt természetbeni szolgáltatásokat átvenni és a szerződésben megjelölt rendeltetésüknek megfelelően felhasználni;

b) a vetést és egyéb szükséges munkálatokat a szerződésben előírt időben és módon, valamint a termelési előírásoknak és szakmai útbaigazításoknak megfelelően elvégezni;

c) a szerződött terület termését, illetőleg a termésnek a szerződésben meghatározott részét a szerződés rendelkezéseinek megfelelően átadni.

Ptk. 414. §

(1) A termeltető köteles a szerződésben kikötött határidőben a termelővel elszámolni és a neki járó összeget megfizetni; az elszámolás a szerződésben megjelölt ár alapulvételével, a nem ingyenesen folyósított szolgáltatások értékének beszámítása mellett történik.

(2) A termeltető közreműködési kötelezettsége folytán adott pénzbeli szolgáltatások rendeltetésszerű felhasználás esetén kamatmentesek.

(3) A termeltető által elszámolásra vagy előlegként adott szolgáltatások értékének megfizetését a termelő nem tagadhatja meg azon az alapon, hogy azok a termés ellenértékéből nem fedezhetők.

(4) Az olyan termelő részére, aki a szerződésben meghatározottnál több vagy jobb minőségű termést ad át, az árkülönbözeten felül a szerződésben jutalmat lehet kikötni, vagy a termelőt más kedvezményben lehet részesíteni.

R. 5. §

Növénytermelési szerződés alapján - az abban foglaltaknak megfelelően -a termelés előmozdítása érdekében a termelő jogosult:

a) természetbeni szolgáltatásra, illetőleg -a mezőgazdasági termelőszövetkezet és a bankhitelben részesíthető termelőszövetkezeti csoport kivételével - pénzbeli szolgáltatásra (előlegre);

b) ingyenes szakmai útbaigazításra és felvilágosítás kérésére;

c) az átadott termés után megállapított ellenértékre és természetbeni szolgáltatásra.

R. 6. §

A termeltető köteles átvételi kötelezettségét a növénytermelési szerződésben megállapított, feltételek szerint teljesíteni.

R. 7. §

A termeltető jogosult a termelővel más növényre kötött növénytermelési szerződés alapján átadott termés ellenértékéből a termelőnek a növénytermelési szerződésből származó előleg-, kötbér- és egyéb tartozását levonni.

Előlegtartozások rendezése

R. 8. §

(1) A szerződésben az előlegtartozás megfizetésére meghatározott határidőt követő harminc napon belül a termelőt fel kell szólítani tartozásának legfeljebb harminc napon belül történő megfizetésére. Ha a termelő a felszólításban közölt határidőn belül nem teljesít, a követelést - a (2) és (3) bekezdésben szabályozott esetek kivételével - vele szemben bírósági úton haladéktalanul érvényesíteni kell.

(2) Elemi kár miatt bekövetkezett terméskiesés esetén, ha az átadott termények ellenértékéből az előlegtartozás nem rendezhető, a termelő előlegtartozását a következő gazdasági évre a termeltetővel kötött növénytermelési szerződésen alapuló kötelezettségének teljesítésével együttesen rendezheti. Ha az előlegtartozás a következő gazdasági évre kötött növénytermelési szerződés alapján járó ellenértékből sem rendezhető, a követelést bírósági úton kell érvényesíteni.

(3) Elemi kár miatt bekövetkezett terméskiesés esetén, ha az átadott termények ellenértékéből az előlegtartozás nem rendezhető és a termelő a következő gazdasági évre nem köt a termeltetővel növénytermelési szerződést, az előlegtartozás megfizetésére a termeltető a szerződésben meghatározott teljesítési határidőt követő hatodik hónap végéig halasztást adhat. Ha a termelő előlegtartozását eddig az időpontig sem fizeti meg, a termeltető követelését bírósági úton köteles érvényesíteni.

(4) Az elemi kárt a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági szakigazgatási szerve (a továbbiakban: községi mezőgazdasági szakigazgatási szerv) által kiállított okirattal kell - az akadályközlésre a szerződésben megállapított határidőn belül - igazolni.

(5) A Magyar Nemzeti Bank a termeltető növénytermelési szerződéssel kapcsolatos hitelének lejáratát az (1)-(3) bekezdésben meghatározott időpontig, a termelő nemfizetése esetén pedig a kötelező keresetindításra meghatározott időpontoktól számított egy évre meghosszabbítja.

A szerződés megszegése

Ptk. 415. §

(1) A termeltető kötbért köteles fizetni, ha

a) a természetbeni szolgáltatásokat nem, vagy késedelmesen juttatja el a termelőhöz;

b) a termést, illetőleg annak a szerződésben meghatározott részét nem veszi át;

c) a termést, illetőleg annak a szerződésben meghatározott részét késedelmesen veszi át;

d) késedelmesen számol el a termelővel.

(2) A termelő kötbért köteles fizetni, ha

a) a szerződött területet a szerződés ellenére nem, vagy csak részben veti vagy ülteti be;

b) a vetést engedély nélkül kiszántja, vagy egyéb módon megsemmisíti, illetőleg szándékos magatartása következtében a vetés megsemmisült;

c) a termést, illetőleg a termésnek a szerződésben meghatározott részét nem adja át, vagy nem teljes egészében adja át a termeltetőnek;

d) a termést, illetőleg a termésnek a szerződésben meghatározott részét késedelmesen szolgáltatja.

(3) A szerződésből folyó egyéb kötelezettségek kötbérrel való megerősítése - jogszabály kifejezett engedélye hiányában - semmis.

(4) A késedelmes elszámolás miatt járó kötbérbe a késedelmi kamatot be kell számítani. A kötbér mértékét, valamint érvényesítésének módját külön jogszabály határozza meg.

R. 9. §

(1) A felek a növénytermelési szerződésben kiköthetik, hogy a termelő kötbért köteles fizetni akkor is,

a) ha a termést, illetőleg annak a szerződésben meghatározott részét olyan minőségi hibával adja át, amely miatt az nem éri el a minőség tekintetében a szerződésben kikötött követelmények legkisebb mértékét sem;

b) ha nem, vagy nem kellő időben, vagy nem megfelelő módon végzi el a szerződésben előírt azt a különleges munkát, amely a szerződés szerinti teljesítésnek (megjelölt fajta szolgáltatása stb.) feltétele.

(2) Az (1) bekezdésben szabályozott esetekben a termeltető az átvételt megtagadhatja és az itt meghatározott kötbér helyett a nemteljesítés vagy nem teljes mértékben való teljesítés esetére megállapított kötbér megfizetését követelheti.

R. 10. §

A kötbér mértékét - az illetékes miniszterekkel egyetértésben - a földművelésügyi miniszter rendelettel állapítja meg.

A kötbérigény érvényesítésének módja

R. 11. §

(1) Az a fél, aki kötbérigényt kíván érvényesíteni, köteles azt legkésőbb az igény megnyíltától számított harminc napon belül - az igény alapjául szolgáló körülmények megjelölésével - a másik féllel írásban közölni. A közlés elmulasztása a kötbérigény elvesztésével jár.

(2) A termelő az (1) bekezdésben meghatározott határidőn belül igényét a községi mezőgazdasági szakigazgatási szervnél jegyzőkönyvbe is mondhatja. A községi mezőgazdasági szakigazgatási szerv a jegyzőkönyvet három napon belül köteles a termeltetőhöz továbbítani.

R. 12. §

(1) A kötbérigényről értesített fél a közlés vételétől számított tizenöt napon belül írásban, illetőleg a 11. § (2) bekezdésében meghatározott módon köteles nyilatkozni a kötbérigény elismerése felől.

(2) Ha az értesített fél a kötbérigényt nem ismeri el, Vagy a közlésre nem nyilatkozik, a jogosult fél kötbérigényét a nyilatkozattételre engedélyezett határidő elteltétől számított hatvan napon belül az illetékes járásbíróság (városi, városi kerületi bíróság; a továbbiakban: járásbíróság) előtt keresettel érvényesítheti. E határidő eltelte után a kötbérigényt érvényesíteni nem lehet.

Ptk. 416. §

(1) A termeltető késedelmi kamatot köteles fizetni, ha

a) a pénzbeli szolgáltatásokat a megállapított határidőben nem teljesíti;

b) a termelőt az elszámolás alapján megillető összeget késedelmesen fizeti ki.

(2) A termeltetőnek felróható késedelem esetére járó kamat mértékét jogszabály a törvényben meghatározott mértéktől eltérően is megállapíthatja.

Ptk. 417. §

Az átvételi késedelem ideje alatt a szolgáltatás tárgyának természetes minőségéből eredő értékcsökkenése (súlyvesztesége) a termeltető terhére esik, kivéve, ha bizonyítja, hogy az értékcsökkenésért a termelő felelős.

Ptk. 418. §

(1) Ha olyan körülmény merül fel, amelynek következtében a szerződésben vállalt valamely kötelezettség teljesítése előreláthatóan akadályba ütközik, erről a felek a szerződési feltételek szerint kötelesek egymást értesíteni, kivéve, ha az akadályt a másik félnek közlés nélkül is ismernie kellett.

(2) Az akadályértesítési kötelezettség elmulasztását a szerződésszegés elbírálása során figyelembe kell venni.

Vitás ügyek eldöntése

R. 13. §

(1) A földművelésügyi miniszter az illetékes miniszterekkel egyetértésben rendelettel jelöli ki azokat a szerveket, amelyek a növénytermelési szerződésben foglalt termelési előírásoknak, s a termeltető szakmai útbaigazításainak és felvilágosításainak alkalmazásával kapcsolatban felmerült vitákat eldöntik.

(2) A földművelésügyi miniszter az illetékes miniszterekkel egyetértésben rendelettel jelöli ki azokat a szerveket, amelyek a termelési szerződés alapján átadásra kerülő vetőmag (szaporító anyag) vagy termés (termésrész) minősége kérdésében felmerült vitákat eldöntik.

R. 14. §

(1) A növénytermelési szerződésből eredő jogvitás ügyekben - ideértve az elszámolással kapcsolatos vitákat is - a járásbíróság határoz.

(2) Ha a járásbíróság előtt érvényesített követelés a 13. §-ban említett valamely vitás kérdéssel függ össze és a 13. § alapján kijelölt szerv eljárásának lefolytatása még lehetséges, a bíróság ennek az eljárásnak a lefolytatása után határoz.

(3) Ha a bírósági eljárás során szakértő meghallgatása válik szükségessé, a földművelésügyi miniszter által az illetékes miniszterekkel egyetértésben rendelettel kijelölt szervet kell meghallgatni,

(4) A kijelölt szervek állásfoglalását a bírósági eljárás során szakértői véleményként kell mérlegelni.

(5) A keresetet a termelő a községi mezőgazdasági szakigazgatási szervnél is jegyzőkönyvbe mondhatja. A községi mezőgazdasági szakigazgatási szerv a jegyzőkönyvét három napon belül köteles a járásbíróságnak megküldeni.

R. 15. §

A vetőburgonya utánszaporításánál mutatkozó vírusos megbetegedés rniatt a vetőburgonyát átadóval szemben semmiféle igény nem érvényesíthető abban az esetben, ha az átadott vetőburgonyát az Országos Vetőmagfelügyelőség, illetve az Állami Vetőmagfelügyelőség a szántóföldi szemléken és a laboratóriumi gumóvizsgálaton alkalmasnak, továbbá a hajtásvizsgálat során a csirázóképességre meghatározott követelmények szempontjából megfelelőnek minősítette és fémzárolta.

2. Állatnevelési és hízlalási szerződés

Ptk. 419. §

(1) Állatnevelési és hizlalási szerződés alapján a tenyésztő, illetőleg az állattartó fajta és mennyiség szerint meghatározott állatok nevelésére vagy hizlalására, valamint az általa nevelt vagy hizlalt állatok átadására, a megrendelő pedig a szerződésből folyó közreműködésre, valamint az állatok átvételére és ellenértékük megfizetésére vállal kötelezettséget.

(2) A szerződés érvényességéhez a minőség meghatározása is szükséges.

Ptk. 420. §

Az állatnevelési és hizlalási szerződésre a növénytermelési szerződés szabályait megfelelően alkalmazni kell, azzal az eltéréssel azonban, hogy ha a szerződés tárgya kizárólag tenyészállatok nevelése és átadása, kötbér kikötés hiányában nem jár.

3. Terményértékesítési szerződés

Ptk. 421. §

(1) Terményértékesítési szerződés alapján a termelő meghatározott mennyiségű, magatermelte termény vagy termék átadására, a vevő pedig ezek átvételére és ellenértékük megfizetésére vállal kötelezettséget. Az átadás, illetőleg az átvétel a szerződésben meghatározott későbbi időpontban történik.

(2) A terményértékesítési szerződésre - ha Jogszabály kivételt nem tesz - a törvénynek a növénytermelési szerződésre vonatkozó rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

R. 16. §

(1) Az állatnevelési és hizlalási, valamint a terményértékesítési szerződésekre e rendelet 2-6. §-ában, 8. §-ának (1) és (5) bekezdésében, továbbá 9. §-a (1) bekezdésének a) pontjában és (2) bekezdésében, valamint 10-14. §-ában foglalt rendelkezéseket kell - a (2)-(4) bekezdésben meghatározott eltérésekkel, illetőleg kiegészítéssel - megfelelően alkalmazni. A 13, § (1) bekezdésében foglalt rendelkezés hatálya azonban a terményértékesítési szerződésekre nem terjed ki.

(2) A 2-4. és 10. §-okban, továbbá a 13. § és 14. §-ban a földművelésügyi miniszter részére biztosított hatáskört az állatnevelési és hizlalási, valamint a terményértékesítési szerződések tekintetében - a tenyészállatok nevelésére kötött szerződések kivételével -az élelmezésügyi miniszter gyakorolja. A tenyészállatok nevelésére kötött szerződések tekintetében e hatáskörök ugyancsak a földművelésügyi minisztert illetik.

(3) Állatnevelési és hizlalási, valamint terményértékesítési szerződéseknél az állat elhullása vagy kényszervágása, illetőleg terméskiesés esetén a kötelezettnek előlegtartozása megfizetésére - függetlenül attól, hogy köt-e későbbi időpontra szóló szerződést - a szerződésben meghatározott teljesítési határidőt követő hatodik hónap végéig halasztást lehet adni. Ha a kötelezett előlegtartozását eddig az időpontig sem fizeti meg, a követelést bírósági úton kell érvényesíteni.

(4) Állatnevelési és hizlalási szerződések esetén a szerződéses termelés helyi feladatait a termeltető vállalatokkal kötött szerződés alapján a földművesszövetkezet saját nevében, önállóan is végezheti.

(5) A termelő terményértékesítési szerződés alapján a szerződésben foglaltaknak megfelelően jogosult

a) pénzbeli szolgáltatásra (előlegre), kivéve a mezőgazdasági termelőszövetkezetet és a bankhitelben részesíthető termelőszövetkezeti csoportot;

b) az átadott termény után megállapított ellenértékre és természetbeni szolgáltatásra,

4. Közös rendelkezés

Ptk. 422. §

Az e fejezet alapján kiadott szerződési feltételektől a felek - ha jogszabály kivételt nem tesz - érvényesen nem térhetnek el,

II. VEGYES ÉS HATÁLYBALÉPTETŐ RENDELKEZÉSEK

R. 17. §

(1) A termeltetőnek, megrendelőnek és vevőnek a szerződéses növénytermeléssel, állatneveléssel és hizlalással, valamint terményértékesítéssel kapcsolatos tevékenységét az illetékes miniszterekkel egyetértésben

a) a növénytermelési és a tenyészállatok nevelésére kötött szerződések tekintetében a földművelésügyi miniszter,

b) az állatoknak nem tenyésztési célt szolgáló nevelésére és hizlalására kötött, valamint a terményértékesítési szerződések tekintetében az élelmezésügyi miniszter

szervezi és irányítja.

(2) A földművelésügyi miniszter, illetőleg az élelmezésügyi miniszter az (1) bekezdésben megállapított jogkörében a szerződéses növénytermelés, állatnevelés és hizlalás, valamint terményértékesítés szervezésére és irányítására megállapított jogkörében

a) az illetékes miniszterrel egyetértésben

- megállapítja, illetőleg jóváhagyja a szerződéses termények, termékek és állatok körét, figyelembe véve, hogy elsősorban a növénytermelési szerződéssel leköthető növényeket kell kijelölni és a terményértékesítési szerződéssel érintett növények és termékek kijelölésére csak azt követően kerülhet sor;

- javaslatot tesz - az érdekelt más miniszterekkel is egyetértésben - az Országos Tervhivatal elnökének a növénytermelési, állatnevelési és hizlalási, valamint terményértékesítési szerződéssel leköthető mezőgazdasági termények, termékek és állatok - a tenyészállatok kivételével - országos területi, illetőleg mennyiségi előirányzatának megállapítására;

- megállapítja a szerződések feltételeit és jóváhagyja a részletes feltételeket tartalmazó szerződésmintákat;

- meghatározza a szerződéskötések megkezdésének és befejezésének időpontját;

- rendeletben szabályozza a kötbér mértékét;

- megszervezi a növénytermelési, állatnevelési és hizlalási, valamint terményértékesítési szerződésekkel kapcsolatos jelentő-szolgálatot;

- kijelöli a szerződéskötésre jogosult termeltetők, megrendelők és vevők körét;

- kiterjesztheti a szerződéskötésben résztvevő termelők, illetőleg tenyésztők, állattartók körét;

- szabályozza a földművesszövetkezeteknek és a termeltetők, megrendelők és vevőalkalmazásában nem álló személyeknek adható megbízás terjedelmét és feltételeit;

b) az illetékes miniszterrel és az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben az Országos Árhivatal elnökének javaslatot tesz a mezőgazdasági termények, termékek és állatok szerződéses átvételi árainak megállapítására; olyan termékek esetében, amelyek ármegállapítása a termés közelebbi ismeretében történik, a javaslat csak a szerződéses felárra terjed ki;

c) dönt - az illetékes miniszterek véleményének meghallgatásával - azokban az esetekben, amelyekben azonos terményekre, termékekre, vagy állatokra szerződő, de más illetékes miniszter felügyelete alá tartozó szervek között tevékenységük területére nézve vita merül fel.

R. 18. §

Az illetékes miniszter - a 17. § (1) bekezdésének a), illetőleg b) pontjában, foglalt hatásköri megosztás szerint - a földművelésügyi miniszterrel, illetőleg az élelmezésügyi miniszterrel egyetértésben

- szervezi, irányítja és ellenőrzi - a kialakított szerződéses rendszer keretén belül - a felügyelete alá tartozó szerveknek (vállalatoknak stb.) a szerződések megkötésével és lebonyolításával kapcsolatos tevékenységét;

- megszervezi - az egységes adatszolgáltatási rendszer keretén belül - a felügyelete alá tartozó szerveknek (vállalatoknak stb.) a növénytermelési, állatnevelési és hizlalási, valamint terményértékesítési szerződésekkel kapcsolatos jelentőszolgálatáti

R. 19. §

Az Országos Tervhivatal elnökei a földművelésügyi miniszter, illetőleg az élelmezésügyi miniszter javaslata alapján, a földművelésügyi, illetőleg az élelmezésügyi. valamint az illetékes miniszterrel egyetértésben megállapítja - a tenyészállatok kivételével - a szerződéssel leköthető mezőgazdasági termények, termékek és állatok országos területi, illetőleg mennyiségi előirányzatát.

R. 20. §

(1) A növénytermelési, állatnevelési és hizlalási, továbbá a terményértékesítési szerződések, valamint az azokkal kapcsolatban kiállított okiratok illetékmentesek.

(2) A növénytermelési, állatnevelési és hizlalási, valamint terményértékesítési szerződésekkel kapcsolatos államigazgatási eljárásban - amennyiben jogszabály másként nem rendelkezik - a feleket kereseti, jövedelmi és vagyoni viszonyaikra tekintet nélkül költségmentesség illeti meg.

(3) A bírósági eljárás illetékmentes

R. 21. §

(1) A növénytermelési, állatnevelési és hizlalási, valamint terményértékesítési szerződéssel lekötött terményt, terméket vagy állatot csak a szerződésben szereplő termeltetőnek, megrendelőnek vagy vevőnek a követelése fejében lehet a termelőnél, illetőleg tenyésztőnél, vagy állattartónál lefoglalni.

(2) A termelőnek, illetőleg tenyésztőnek vagy állattartónak a növénytermelési, állatnevelési és hizlalási szerződésből eredő követeléseit a bírósági végrehajtási eljárás során csak olyan tartozás behajtása végett szabad lefoglalni, amely akár ugyanabból, akár más növénytermelési, állatnevelési és hizlalási szerződésből származik.

R. 22. §

A növénytermelési, állatnevelési és hizlalási, valamint terményértékesítési szerződésekkel kapcsolatos olyan kérdésekben, amelyekre vonatkozólag sem a Ptk. 410-422. §-a, sem e rendelet nem rendelkezik, a szerződő felek eltérő megállapodása hiányában a Ptk. általános szabályait kell alkalmazni

R. 23. §

E rendelet rendelkezéseit az 1960. évi május hó 1. napjától kezdődően kell alkalmazni; alkalmazni kell továbbá az ezt megelőző időpontban kötött, de nem teljesített szerződésekre is. Az 1.011/1959. (IV. 6.) Korm. határozat hatályát veszti.

Dr. Münnich Ferenc s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke