Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

2/1960. (XI. 5.) KipM rendelet

az állami helyi iparban és a magánkisiparban egyes egészségre ártalmas munkakörökben foglalkoztatott dolgozók munkaidejének csökkentéséről

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a 3.142 1960. Korm. számú határozatával tovább bővítette a munkaidőcsökkentésben részesíthető dolgozók körét. A határozat végrehajtása érdekében a munkaügyi miniszterrel, a Helyi Ipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezetének, valamint a Nyomda-, a Papíripar- és a Sajtó Dolgozói Szakszervezetének elnökségével egyetértésben a következőket rendelem:

1. § E rendelet hatálya kiterjed az állami helyi ipari vállalatoknál és a magánkisiparban foglalkoztatott dolgozókra.

2. § (1) A rendelet mellékletében felsorolt egészségi ártalomnak kitett munkakörökben a dolgozókat az ott megjelölt csökkentett munkaidővel kell foglalkoztatni.

(2) A felsorolt munkakörökben - amennyiben a munkaidőnek a mellékletben megjelölt csökkentését az 1958-1959. években kiadott rendelkezések nem írták elő - a munkaidőcsökkentést ebben az évben kell bevezetni éspedig

a) az állami helyi iparban - a vállalatok felkészültségétől függően - az 1960. évi november hó 1. napjától folyamatosan, legkésőbb december hó 31. napjáig,

b) a magánkisiparban az 1961. évi január hó 1. napjával.

(3) A munkaidőcsökkentést csak azokban a szakmunkás, betanított és segédmunkás munkakörökben szabad végrehajtani, ahol a dolgozók napi munkaidejüknek legalább felét rendszeresen az egészségi ártalomnak kitett munkakörökben töltik.

(4) Napi egy órával lehet csökkenteni azoknak a munkásoknak a munkaidejét, akik a mellékletben megjelölt munkakörben foglalkoztatott dolgozókkal közös légtérben dolgoznak, feltéve, hogy

a) a közös légtér őket is egészségi ártalomnak teszi ki és ennek hatását más módon elhárítani nem lehet,

b) munkaidejüknek legalább felét a közös légtérben töltik.

(5) Ugyancsak napi egy órával lehet csökkenteni azoknak a fizikai munkát nem végző, alkalmazotti állománycsoportba tartozó dolgozóknak (pl. beosztott üzemmérnök, technikus, művezető) a munkaidejét, akik az előbbi bekezdésben megjelölt közös légtérben dolgoznak, ha

a) munkaidejüknek legalább kétharmad részét ténylegesen az egészségre ártalmas légtérben töltik és

b) a munkaidő-kedvezmény igénybevétele alatt a felügyeletük alá tartozó körben az üzemelés mind a termelés, mind a balesetvédelem szempontjából, mind pedig egyéb tekintetben zavartalanul biztosítható.

(6) A vállalatoknál a (4) és az (5) bekezdésben foglaltak megvalósítása nem járhat a termelékenység, a minőség, illetőleg az önköltség romlásával, 6em pedig létszám-, illetőleg béralap-többlettel.

3. § A vállalatoknál a munkaidőcsökkentést hatnapos munkahét keretében kell megvalósítani. Kivétel, ha az egészségre ártalmas munkakörben a vállalatnál

a) a termelés három műszakban folyik,

b) vasárnap és munkaszüneti napon is folyamatos a termelés,

c) a munka - az Egészségügyi Minisztériummal és az illetékes szakszervezet elnökségével egyetértésben kiadott miniszteri engedély alapján - a rendelet hatálybalépésének időpontjában már ötnapos munkahét keretében folyik.

4. § (1) A vállalatoknál a csökkentett munkaidővel dolgozók munkaidőbeosztását úgy kell meghatározni, hogy az a termelésben, más vállalatokkal való együttműködésben, továbbá a dolgozók számára a munkahely megközelítésében, a lakóhelyre való visszatérésben és egyéb vonatkozásban ne okozzon nehézséget.

(2) Csökkentett munkaidővel foglalkoztatott dolgozókkal túlmunkát végeztetni nem szabad.

(3) Az egészségre ártalmas munkavégzés esetére biztosított pótszabadságok felülvizsgálatára az 1.036/1958. (IX. 7.) Korm. számú határozatban foglaltakat kell alkalmazni azzal, hogy az 1960. évben munkaidő-csökkentésben részesülő dolgozóktól az 1961. évi január hó 1. napjától kezdve kell megvonni az egészségi ártalom címén adott pótszabadságot.

5. § (1) A vállalatoknál törekedni kell arra, hogy a munkaidő-csökkentéssel járó munkaidőkiesést - a rendelkezésükre álló anyagi eszközök keretei között - minél nagyobb mértékben ellensúlyozzák a munka termelékenységének emelésével, helyes munkaszervezés, illetőleg a technika fejlesztése útján.

(2) Biztosítani kell, hogy a munkaidő-csökkentés miatt az érintett dolgozók eddigi - túlórák nélküli - keresete ne csökkenjen.

(3) A dolgozók személyi órabérét a munkaidő-csökkentés nem érinti. A munkaidő-csökkentés következtében kieső órákat személyi órabérrel, illetőleg teljesítménybérezés esetén átlagteljesítmény-százalékkal kiegészítő fizetésként kell elszámolni.

6. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a 6/1958. (XI. 7.) KipM és a 6/1959. (VIII. 19.) KipM rendeletek hatályukat vesztik.

Horváth Gyula s. k.,

könnyűipari miniszterhelyettes

Melléklet a 2/1960. (XI. 5.) KipM rendelethez

Tartalomjegyzék