2/1960. (I. 6.) Korm. rendelet

a művelődési otthonokról

1. § (1) A művelődési ház, otthon, kör, vagy klub (a továbbiakban: művelődési otthon) a dolgozók művelődését szolgáló intézmény. Célja és feladata, hogy segítse a lakosság világnézeti, politikai, szakmai, továbbá művészeti nevelését, általános műveltségének emelését; nyújtson ösztönzést és lehetőséget a társas élet formáinak kialakításához és a színvonalas szórakozáshoz. E kitűzött célokat és feladatokat a dolgozók tevékeny közreműködésével valósítja meg.

(2) A művelődési otthont a községi, városi, járási, megyei, megyei jogú városi (kerületi), fővárosi (kerületi) tanács (a továbbiakban: tanács), vállalat, üzem, hivatal, intézet, intézmény, szövetkezet, vagy szakszervezet (a továbbiakban: vállalat) létesíthet és tarthat fenn: az említett szervek művelődési otthont közösen is létesíthetnek és tarthatnak fenn.

(3) A fővárosi, megyei és járási művelődési otthon a főváros, a megye, illetőleg a járás területén működő művelődési otthonok szakmai segítését is ellátja.

2. § A művelődési otthon - tekintet nélkül arra, hogy mely szerv létesíti és tartja fenn - a területileg illetékes községi, városi, kerületi tanács végrehajtó bizottságának szakmai irányítása és ellenőrzése alatt működik; a járási, a megyei jogú városi, a megyei, illetőleg a fővárosi művelődési otthon pedig a járási, a megyei jogú városi, a megyei, illetőleg fővárosi tanács végrehajtó bizottságának irányítása és ellenőrzése alatt áll.

A művelődési otthonok felett a szakmai irányítást és ellenőrzést legfelsőbb fokon a művelődésügyi miniszter látja el.

3. § (1) A művelődési otthon működését a területileg illetékes megyei (megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának művelődésügyi, illetőleg Budapesten a Fővárosi Tanács Végrehajtó Bizottságának népművelési osztálya engedélyezi. A megyei (megyei jogú városi), illetőleg a fővárosi tanács végrehajtó bizottsága az engedélyezési jogkört a járási, városi (városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága, illetőleg annak szakigazgatási szerve hatáskörébe utalhatja. A fővárosi, megyei és a megyei jogú városi művelődési otthon működését - a fővárosi, a megyei, illetőleg a megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottságának a javaslatára - a művelődésügyi miniszter engedélyezi.

(2) Ha a művelődési otthont több szerv, vagy vállalat közösen tartja fenn, az otthon fenntartóját megillető jogokat gyakorló, illetőleg kötelezettségeket viselő szervet, vagy vállalatot a működési engedély kiadásakor az érdekeltek meghallgatásával kell kijelölni.

(3) A vállalati művelődési otthont - a fenntartó szervvel egyetértésben - a körzet lakossága kulturális igényeinek kielégítésére is fel kell használni abban az esetben, ha elhelyezése és befogadóképessége szempontjából erre alkalmas. Ezt az engedélyezési okiraton fel kell tüntetni. A művelődési otthon ilyen esetben is a vállalat kezelésében marad.

4. § (1) A művelődési otthon felelős vezetőjét

a) a tanács által fenntartott művelődési otthon esetében - a megyei, megyei jogú városi művelődésügyi, illetőleg a fővárosi népművelési osztályvezető hozzájárulásával; a fővárosi, a megyei és a megyei jogú városi művelődési otthon esetében pedig a művelődésügyi miniszter előzetes hozzájárulásával - a felügyeletet gyakorló tanács végrehajtó bizottsága,

b) vállalat által fenntartott művelődési otthon esetében - a megyei, megyei jogú városi művelődésügyi, illetőleg a fővárosi népművelési osztály vezetője, előzetes hozzájárulásával - a fenntartó vállalat nevezi ki, illetőleg alkalmazza. A megyei (megyei jogú városi), illetőleg fővárosi tanács végrehajtó bizottsága előzetes hozzájárulási, kinevezési, illetőleg alkalmazási jogkört a járási, városi (városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága, illetőleg annak szakigazgatási szerve hatáskörébe utalhatja.

(2) Amennyiben a vállalat által fenntartott művelődési otthon felelős vezetését külön munkaviszony létesítése nélkül, megbízás alapján látják el (nem függetlenített vezető), a megbízáshoz a községi, városi (kerületi) tanács végrehajtó bizottságának előzetes meghallgatása szükséges.

5. § (1) A művelődési otthonok helyiségeit - ideértve a vállalatoknak azokat a helyiségeit is, amelyek kizárólag a dolgozók kulturális nevelését, művelődését szolgálják, - más célra igénybe venni legfeljebb 14 napig lehet, mégpedig a megyei, megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi, illetőleg a fővárosi tanács végrehajtó bizottsága népművelési osztályának előzetes hozzájárulásával. A művelődésügyi miniszter kivételes esetekben hozzájárulhat 14 napnál hosszabb időtartamú igénybevételhez is.

(2) Elemi csapás esetén a megyei (megyei jogú városi), illetőleg a fővárosi tanács végrehajtó bizottságának elnöke 14 napot meghaladó igénybevételt illetően saját hatáskörében intézkedhet, de erről 48 órán belül köteles értesíteni a művelődésügyi minisztert.

6. § (1) A művelődési otthonok létesítésének és működésének részletes szabályait a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Kommunista Ifjúsági Szövetséggel, a Szövetkezetek Országos Szövetségével, továbbá a Kisipari Szövetkezetek Országos Szövetségével - gazdasági kihatású kérdésekben pedig a pénzügyminiszterrel - egyetértésben a művelődésügyi miniszter állapítja meg.

(2) A művelődési otthon megszüntetéséhez a művelődésügyi miniszter előzetes hozzájárulása szükséges. A megszüntetett művelődési otthon céljára rendelt ingó vagyontárgyakat a fenntartó szerv a művelődésügyi miniszterrel egyetértésben - a vagyontárgyak átadására vonatkozó rendelkezések betartásával - más művelődési otthon részére köteles átadni.

7. § Nem terjed ki e rendelet hatálya a fegyveres testületek által fenntartott zártkörű művelődési otthonokra.

8. § Ezen rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 136/1951. (VII. 4.) MT és az 58/1953. (XII. 16.) MT rendelet hatályát veszti.

Dr. Münnich Ferenc s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke