Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

2/1960. (I. 6.) Korm. rendelet

a művelődési otthonokról

1. § (1) A művelődési ház, otthon, kör, vagy klub (a továbbiakban: művelődési otthon) a dolgozók művelődését szolgáló intézmény. Célja és feladata, hogy segítse a lakosság világnézeti, politikai, szakmai, továbbá művészeti nevelését, általános műveltségének emelését; nyújtson ösztönzést és lehetőséget a társas élet formáinak kialakításához és a színvonalas szórakozáshoz. E kitűzött célokat és feladatokat a dolgozók tevékeny közreműködésével valósítja meg.

(2) A művelődési otthont a községi, városi, járási, megyei, megyei jogú városi (kerületi), fővárosi (kerületi) tanács (a továbbiakban: tanács), vállalat, üzem, hivatal, intézet, intézmény, szövetkezet, vagy szakszervezet (a továbbiakban: vállalat) létesíthet és tarthat fenn: az említett szervek művelődési otthont közösen is létesíthetnek és tarthatnak fenn.

(3) A fővárosi, megyei és járási művelődési otthon a főváros, a megye, illetőleg a járás területén működő művelődési otthonok szakmai segítését is ellátja.

2. § A művelődési otthon - tekintet nélkül arra, hogy mely szerv létesíti és tartja fenn - a területileg illetékes községi, városi, kerületi tanács végrehajtó bizottságának szakmai irányítása és ellenőrzése alatt működik; a járási, a megyei jogú városi, a megyei, illetőleg a fővárosi művelődési otthon pedig a járási, a megyei jogú városi, a megyei, illetőleg fővárosi tanács végrehajtó bizottságának irányítása és ellenőrzése alatt áll.

A művelődési otthonok felett a szakmai irányítást és ellenőrzést legfelsőbb fokon a művelődésügyi miniszter látja el.

3. § (1) A művelődési otthon működését a területileg illetékes megyei (megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának művelődésügyi, illetőleg Budapesten a Fővárosi Tanács Végrehajtó Bizottságának népművelési osztálya engedélyezi. A megyei (megyei jogú városi), illetőleg a fővárosi tanács végrehajtó bizottsága az engedélyezési jogkört a járási, városi (városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága, illetőleg annak szakigazgatási szerve hatáskörébe utalhatja. A fővárosi, megyei és a megyei jogú városi művelődési otthon működését - a fővárosi, a megyei, illetőleg a megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottságának a javaslatára - a művelődésügyi miniszter engedélyezi.

(2) Ha a művelődési otthont több szerv, vagy vállalat közösen tartja fenn, az otthon fenntartóját megillető jogokat gyakorló, illetőleg kötelezettségeket viselő szervet, vagy vállalatot a működési engedély kiadásakor az érdekeltek meghallgatásával kell kijelölni.

(3) A vállalati művelődési otthont - a fenntartó szervvel egyetértésben - a körzet lakossága kulturális igényeinek kielégítésére is fel kell használni abban az esetben, ha elhelyezése és befogadóképessége szempontjából erre alkalmas. Ezt az engedélyezési okiraton fel kell tüntetni. A művelődési otthon ilyen esetben is a vállalat kezelésében marad.

4. § (1) A művelődési otthon felelős vezetőjét

a) a tanács által fenntartott művelődési otthon esetében - a megyei, megyei jogú városi művelődésügyi, illetőleg a fővárosi népművelési osztályvezető hozzájárulásával; a fővárosi, a megyei és a megyei jogú városi művelődési otthon esetében pedig a művelődésügyi miniszter előzetes hozzájárulásával - a felügyeletet gyakorló tanács végrehajtó bizottsága,

b) vállalat által fenntartott művelődési otthon esetében - a megyei, megyei jogú városi művelődésügyi, illetőleg a fővárosi népművelési osztály vezetője, előzetes hozzájárulásával - a fenntartó vállalat nevezi ki, illetőleg alkalmazza. A megyei (megyei jogú városi), illetőleg fővárosi tanács végrehajtó bizottsága előzetes hozzájárulási, kinevezési, illetőleg alkalmazási jogkört a járási, városi (városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága, illetőleg annak szakigazgatási szerve hatáskörébe utalhatja.

(2) Amennyiben a vállalat által fenntartott művelődési otthon felelős vezetését külön munkaviszony létesítése nélkül, megbízás alapján látják el (nem függetlenített vezető), a megbízáshoz a községi, városi (kerületi) tanács végrehajtó bizottságának előzetes meghallgatása szükséges.

5. § (1) A művelődési otthonok helyiségeit - ideértve a vállalatoknak azokat a helyiségeit is, amelyek kizárólag a dolgozók kulturális nevelését, művelődését szolgálják, - más célra igénybe venni legfeljebb 14 napig lehet, mégpedig a megyei, megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi, illetőleg a fővárosi tanács végrehajtó bizottsága népművelési osztályának előzetes hozzájárulásával. A művelődésügyi miniszter kivételes esetekben hozzájárulhat 14 napnál hosszabb időtartamú igénybevételhez is.

(2) Elemi csapás esetén a megyei (megyei jogú városi), illetőleg a fővárosi tanács végrehajtó bizottságának elnöke 14 napot meghaladó igénybevételt illetően saját hatáskörében intézkedhet, de erről 48 órán belül köteles értesíteni a művelődésügyi minisztert.

6. § (1) A művelődési otthonok létesítésének és működésének részletes szabályait a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Kommunista Ifjúsági Szövetséggel, a Szövetkezetek Országos Szövetségével, továbbá a Kisipari Szövetkezetek Országos Szövetségével - gazdasági kihatású kérdésekben pedig a pénzügyminiszterrel - egyetértésben a művelődésügyi miniszter állapítja meg.

(2) A művelődési otthon megszüntetéséhez a művelődésügyi miniszter előzetes hozzájárulása szükséges. A megszüntetett művelődési otthon céljára rendelt ingó vagyontárgyakat a fenntartó szerv a művelődésügyi miniszterrel egyetértésben - a vagyontárgyak átadására vonatkozó rendelkezések betartásával - más művelődési otthon részére köteles átadni.

7. § Nem terjed ki e rendelet hatálya a fegyveres testületek által fenntartott zártkörű művelődési otthonokra.

8. § Ezen rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 136/1951. (VII. 4.) MT és az 58/1953. (XII. 16.) MT rendelet hatályát veszti.

Dr. Münnich Ferenc s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke