32/1961. (IX. 14.) Korm. rendelet
Felsőfokú Vegyipari Műszerezési és Automatizálási Technikum létesítéséről
1. § (1) A vegyipari műszerezési és automatizálási feladatok ellátásához szükséges szakemberek képzésére Felsőfokú Vegyipari Műszerezési és Automatizálási Technikumot (a továbbiakban: Felsőfokú Technikum) kell létesíteni Kazincbarcikán.
(2) A Felsőfokú Technikum felsőoktatási intézmény, amely felett a közvetlen felügyeletet a nehézipari miniszter, az általános felügyeletet a művelődésügyi miniszter gyakorolja.
2. § (1) A Felsőfokú Technikum tanulmányi ideje a nappali tagozaton 3 év.
(2) A felvételhez középiskolai végzettség, eredményes felvételi vizsga és szakmai gyakorlat szükséges. A Felsőfokú Technikum nappali tagozatára azokat lehet felvenni, akik 30. életévüket nem töltötték be.
(3) A szakmai gyakorlat időtartamát a nehézipari miniszter állapítja meg. A nehézipari miniszter a szakmai gyakorlat alól - indokolt esetben - felmentést adhat.
(4) A nehézipari miniszter a Felsőfokú Technikum nappali tagozata mellett esti és levelező tagozat létesítését is elrendelheti,
(5) A Felsőfokú Technikum nappali, esti és levelező tagozatára felvehető hallgatók létszámát - a nehézipari miniszterrel, a művelődésügyi miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben - az Országos Tervhivatal elnöke állapítja meg.
3. § (1) A hallgatók a tanulmányi rendben meghatározott tanulmányok elvégzése és az államvizsga letétele után okleveles vegyipari műszerész megjelöléssel kapnak szaktechnikusi oklevelet.
(2) Az oklevél a nehézipari miniszter által meghatározott munkakörökre képesít.
(3) A Felsőfokú Technikum által kiállított oklevéllel rendelkezők - megfelelő szakmai gyakorlat után, a művelődésügyi miniszter által meghatározott feltételek mellett, tanulmányi idő beszámításával - a műszaki egyetemeken továbbtanulhatnak.
4. § (1) A Felsőfokú Technikum személyi és dologi kiadásairól a Nehézipari Minisztérium költségvetésében kell gondoskodni.
(2) A Felsőfokú Technikum élén az igazgató áll, akit a nehézipari miniszter, a művelődésügyi miniszterrel egyetértésben nevez ki. Az oktató személyzet, az adminisztratív és technikai dolgozók kinevezési rendjét a nehézipari miniszter állapítja meg.
5. § (1) A Felsőfokú Technikum szervezetét, tanulmányi és fegyelmi rendjét, bér- és ösztöndíjrendszerét a művelődésügyi miniszternek a felsőfokú oktatási intézményekre vonatkozó rendelkezései figyelembevételével a nehézipari miniszter szabályozza.
(2) A Felsőfokú Technikum tantervét a nehézipari miniszter javaslata alapján a művelődésügyi miniszter hagyja jóvá.
(3) A Felsőfokú Technikum részére jegyzetek kiadását a nehézipari miniszter, tankönyvek kiadását a nehézipari miniszter javaslata alapján a művelődésügyi miniszter engedélyezi,
(4) Az Állami Vizsgáztató Bizottság elnökét a nehézipari miniszter javaslata alapján a művelődésügyi miniszter nevezi ki,
6. § A Felsőfokú Technikum alkalmazottainak bérére és a hallgatóknak juttatható szociális ellátás körére és mértékére vonatkozó rendelkezéseket a művelődésügyi miniszter a munkaügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel és a nehézipari miniszterrel egyetértésben állapítja meg.
7. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Végrehajtásáról a nehézipari miniszter a művelődésügyi miniszterrel egyetértésben gondoskodik úgy, hogy a Felsőfokú Technikum működését 1961. október 1. napjáig megkezdje.
Dr. Münnich Ferenc s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke