Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

4/1961. (I. 22.) Korm. rendelet

egyes pénzügyi viták elintézésének rendjéről

1. § A beruházási és felújítási, valamint egyéb építőipari munkák elszámolásából eredő pénzügyi elszámolási vita elbírálása, ha annak tárgya olyan követelés, amelynek fedezetét a Magyar Beruházási Bank kezeli, a Pénzügyminisztérium Beruházási Főigazgatóságának, ha olyan követelés, melynek fedezetét az Országos Takarékpénztár kezeli, a Pénzügyminisztérium Takarékpénztári Főigazgatóságának, ha pedig olyan követelés, melynek fedezetét a Magyar Nemzeti Bank kezeli az utóbbinak a hatáskörébe tartozik.

2. § A Központi Döntőbizottság, valamint a Fővárosi és Pestmegyei Döntőbizottság hatáskörébe és illetékessége alá tartozó építőipari elszámolási vitákat a Központi Döntőbizottság különleges szerve - az Építőipari Számlafelülvizsgáló Döntőbizottság (ÉSzD) - bírálja el. A miniszter jogosult a saját felügyelete alá tartozó felek között felmerült ilyen elszámolási vitákat a minisztériumi döntőbizottság hatáskörébe vonni.

3. § (1) Szerződésből eredő és jogszabály szerint beszedési megbízással érvényesített követelésekkel kapcsolatban keletkezett, döntőbizottsági útra tartozó jogvitákban - az 1. és 2. §-ban említett jogvitákat kivéve - a követelés teljesítése vagy teljesítésének megtagadása tárgyában a Magyar Nemzeti Bankban szervezett Inkasszó Felszólalási Bizottság (IFB) rendelkezik.

(2) Az IFB felhatalmazhatja a Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Beruházási Bank és az Országos Takarékpénztár szerveit, hogy az ügyek általa meghatározott körében átruházott hatáskörben járjanak el.

(3) Az a fél, amelyik az (1) és (2) bekezdésben foglaltak alapján tett intézkedést sérelmesnek tartja, a döntőbizottsághoz keresettel fordulhat.

4. § (1) A termelőszövetkezetek (termelőszövetkezeti csoportok) és az állami (tanácsi) építőipari vállalatok, illetőleg építőipari kisipari szövetkezetek között építőipari munkából kifolyóan keletkezett pénzügyi elszámolási vita bírósági elbírálását meg kell előznie a Magyar Nemzeti Banknál lefolytatott egyeztetési eljárásnak. Ha az egyeztetés során a felek között egyezség nem, vagy csak részben jön létre, a fennmaradt vitás kérdésekben a Magyar Nemzeti Bank dönt.

(2) A Magyar Nemzeti Bank által hozott határozatot, valamint az egyezséget az építtető székhelye szerint illetékes bankfiók azonnal végrehajtja. Az a fél, amelyik a Magyar Nemzeti Bank döntését sérelmesnek tartja, igényét a bíróságnál az elévülési időn belül keresettel érvényesítheti.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben foglalt rendelkezések nem érintik a Magyar Nemzeti Banknak azt a jogát, hogy az elszámolásokat mind a benyújtott okmányok alapján, mind a helyszínen felülvizsgálja és ennek eredményeképpen a jogtalanul felszámított tételek kifizetését megtagadja, ha pedig utólag állapítja meg, hogy jogtalanul felszámított tételekre fizetett, ezek visszafizettetése iránt az utolsó számlának, vagy végszámlának hozzá történt benyújtásától számított hat hónap alatt a kivitelező ellen keresetet indítson.

5. § (1) Az Építőipari Számlafelülvizsgáló Döntőbizottság, továbbá az Inkasszó Felszólalási Bizottság összetételére és eljárására, valamint a Pénzügyminisztérium Beruházási, valamint Takarékpénztári Főigazgatóságainak és a Magyar Nemzeti Banknak az építőipari számlaviták elbírálásával kapcsolatos hatáskörére és eljárására vonatkozó részletes szabályokat - az építésügyi miniszterrel, a közlekedés- és postaügyi miniszterrel, a földművelésügyi miniszterrel, valamint az Országos Tervhivatal elnökével és a Központi Döntőbizottság elnökével egyetértésben a pénzügyminiszter állapítja meg.

(2) Az 1. §-ban meghatározott viták eldöntése során a Pénzügyminisztérium Beruházási, valamint Takarékpénztári Főigazgatóságai és a Magyar Nemzeti Bank - amennyiben az (1) bekezdés alapján megállapított szabályok nem rendelkeznek - az államigazgatási eljárásról szóló 1957. évi IV. törvény szerint járnak el.

6. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; ezzel egyidejűleg az 536/10/1949. GF számú határozat 9-10. pontja, a 2.115/40/1954. számú minisztertanácsi határozat III. fejezetének 5. pontja, és az 1/1960. (VIII. 16.) PM-FM-ÉM-OT számú együttes rendelet 26. §-a hatályát veszti.

Dr. Münnich Ferenc s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke