Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1961. évi 6. törvényerejű rendelet

a Magyar Népköztársaság és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság között a kettős állampolgárságú személyek állampolgárságának rendezéséről Prágában 1960. november 4-én aláírt Egyezmény kihirdetéséről

(A megerősítő okmányok kicserélése Budapesten 1961. február 17-én megtörtént.)

1. § A Népköztársaság Elnöki Tanácsa a Magyar Népköztársaság és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság között a kettős állampolgárságú személyek állampolgárságának rendezéséről Prágában 1960. november 4-én aláírt Egyezményt a jelen törvényerejű rendelettel kihirdeti.

2. § Az 1. §-ban említett Egyezmény magyar nyelvű szövege a következő:

EGYEZMÉNY

a Magyar Népköztársaság és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság között egyes állampolgársági kérdések rendezéséről

A Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság Elnöke

tekintettel arra, hogy a Szerződő Felek területén olyan személyek is laknak, akiket jogszabályai alapján mindkét Fél saját állampolgárának tekint,

attól az óhajtól vezetve, hogy az érdekelt személyek kettős állampolgársága megszűnjék azáltal, hogy e személyek az egyik Szerződő Fél állampolgárságát önként választják,

elhatározták, hogy a jelen Egyezményt megkötik, és e célból meghatalmazottaikká kinevezték:

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa Marjai Józsefet, a Magyar Népköztársaság rendkívüli és meghatalmazott nagykövetét a Csehszlovák Szocialista Köztársaságban,

a Csehszlovák Szocialista Köztársaság Elnöke Vaclav Dávidot, a Csehszlovák Szocialista Köztársaság külügyminiszterét,

akik jó és kellő alakban talált meghatalmazásaik kicserélése után a következőkben állapodtak meg:

1. cikk

Azok a személyek, akiket jogszabályai alapján mindkét Szerződő Fél saját állampolgárának tekint, a jelen Egyezmény rendelkezéseinek megfelelően választhatnak atekintetben, hogy melyik Szerződő Fél állampolgárságát kívánják fenntartani.

2. cikk

(1) A jelen Egyezmény hatálya, alá tartozó azok a személyek, akik az egyik Szerződő Fél területén laknak, azonban a másik Szerződő Fél állampolgárságát választják, erről a másik Szerződő Fél külképviseleti hatóságához írásbeli nyilatkozatot nyújtanak be.

(2) A jelen Egyezmény hatálya alá tartozó azok a személyek, akik harmadik állam területén laknak, nyilatkozatukat annak a Szerződő Félnek külképviseleti hatóságához nyújtják be, amelynek állampolgárságát választják.

(3) Az állampolgárság választását tartalmazó nyilatkozatot a jelen Egyezmény hatálybalépésétől számított egy éven belül kell benyújtani.

3. cikk

(1) A 2. cikkben említett nyilatkozat megtételére nagykorú személy jogosult.

(2) A jelen Egyezmény alkalmazása szempontjából nagykorúnak azt a személyt kell tekinteni, aki 18. életévét betöltötte, vagy aki ennek az életkornak a betöltése előtt házasságot kötött,

4. cikk

(1) Ha a jelen Egyezmény rendelkezései következtében mindkét szülőnek azonos állampolgársága lesz, vagy ha csak az egyik szülő él, a kiskorú gyermekek a szülők, illetőleg a szülő állampolgárságát követik.

(2) Ha az egyik szülő az egyik Szerződő Fél állampolgára, vagy annak állampolgárságát választja, a másik szülő pedig a másik Szerződő Fél állampolgára, vagy annak állampolgárságát választja, a szülők kettős állampolgárságú kiskorú gyermekeik állampolgársága tekintetében megegyezhetnek; megegyezésüket közös nyilatkozatba foglalják, amelyet a 2. cikkben megállapított határidőn belül kell benyújtani. Megegyezés hiányában a gyermek annak a Szerződő Félnek az állampolgára lesz, amelynek területén az említett határidő utolsó napján állandó lakóhelye van.

(3) Azok a kettős állampolgárságú kiskorú gyermekek, akiknek szülői közül az egyik az egyik Szerződő Fél, a másik pedig a másik Szerződő Fél területén, vagy pedig harmadik állam területén lakik - a szülők megegyezésének hiányában - a szülői felügyeletet gyakorló szülő állampolgárságát követik.

(4) Harmadik állam területén lakó kettős állampolgárságú kiskorú gyermekek - a szülők megegyezésének hiányában - annak a Szerződő Félnek az állampolgárai maradnak, amelynek területén külföldre való- távozásuk előtt állandó lakóhelyük volt. Ha a gyermek harmadik állam területén született, az az állandó lakóhely az irányadó, ahonnan a szülők külföldre távoztak.

(5) Azok a kiskorú gyermekek, akiknek szülei elhaltak, vagy ismeretlen helyen tartózkodnak, annak a Szerződő Félnek az állampolgárai maradnak, amelynek területén a 2. cikkben említett határidő utolsó napján laknak.

5. cikk

A Szerződő Felek legkésőbb a 2. cikkben említett határidőt követő hat hónapon belül kölcsönösen kicserélik azoknak a személyeknek a jegyzékét, akik a jelen Egyezmény alapján a Szerződő Felek állampolgárságát választották.

6. cikk

(1) A jelen Egyezmény hatálya alá tartozó személyeket kizárólag azon Szerződő Fél állampolgárának kell tekinteni, amelynek állampolgárságát választották.

(2) Ha az a Szerződő Fél, amelyhez az állampolgárság választását tartalmazó nyilatkozatot benyújtották, megállapítja, hogy a nyilatkozó személy jogszabályai értelmében nem állampolgára, az illető személyt úgy kell tekinteni, mintha a nyilatkozatot meg sem tette volna.

(3) Azokat a kettős állampolgárságú személyeket, akik a 2. cikkben meghatározott határidőn belül nem nyújtottak be nyilatkozatot az állampolgárság választásáról, kizárólag azon Szerződő Fél állampolgárának kell tekinteni, amelynek területén laknak.

(4) Azokat a harmadik állam területén lakó kettős állampolgárságú személyeket, akik a 2. cikk értelmében az állampolgárság választásáról nyilatkozatot nem nyújtottak be, kizárólag azon Szerződő Fél állampolgárának kell tekinteni, amelynek területén külföldre távozásuk előtt állandó lakóhelyük volt.

7. cikk

Azok a személyek, akik a jelen Egyezmény értelmében az egyik Szerződő Fél állampolgárságát választották, de továbbra is a másik Szerződő Fél területén laknak, a külföldi állampolgárokra vonatkozó jogszabályok hatálya alá tartoznak.

8. cikk

(1) Ha gyermekek a 2. cikkben meghatározott határidő letelte után válnak kettős állampolgárságúvá, a, szülők megegyezése dönti el, hogy a gyermek melyik Szerződő Fél állampolgára legyen; ezt a megállapodást a szülők a gyermek születését követő egy éven belül az illetékes anyakönyvvezetőnek (harmadik állam területén a külképviseleti hatóságnak) közös nyilatkozatban jelentik be.

(2) A szülők megállapodása hiányában a gyermek annak a Szerződő Félnek állampolgára lesz, amelynek területén születése napján az állandó lakóhelye van. Harmadik ország területén született gyermek azon Szerződő Fél állampolgárává válik, amelynek területén a szülőknek külföldre távozásuk előtt állandó lakóhelyük volt.

(3) A Szerződő Felek évente névsort készítenek azokról a gyermekekről, akik az (1) és (2) bekezdés alapján a másik Szerződő Fél állampolgáraivá válnak. Az előző évi névsorokat a Szerződő Felek minden év első negyedének végéig kicserélik.

9. cikk

Az állampolgárság választását tartalmazó, a jelen Egyezmény értelmében benyújtott nyilatkozat illetékmentes.

10. cikk

(1) A Szerződő Felek a jelen Egyezmény szövegét az Egyezmény hatálybalépése után az érdekelt személyek tájékoztatása céljából a napi sajtóban közzéteszik.

(2) A jelen Egyezményt meg kell erősíteni. Az Egyezmény a megerősítő okiratok kicserélésétől számított harmincadik napon lép hatályba. A megerősítő okiratokat Budapesten kell kicserélni.

A jelen Egyezmény két példányban, magyar és cseh nyelven készült. Mindkét szöveg egyaránt hiteles.

A fentiek hiteléül a meghatalmazottak a jelen Egyezményt aláírták és pecsétjükkel ellátták.

Kelt Prága, 1960. évi november hó 4. napján.

A Csehszlovák Szocialista Köztársaság nevében:

Vaclav David s. k.

A Magyar Népköztársaság nevében:

Marjai József s. k.

3. § A jelen törvényerejű rendelet kihirdetése napján, azonban az 1. §-ban említett Egyezmény hatálybalépésétől kezdődő érvénnyel lép hatályba. Végrehajtásáról a belügyminiszter gondoskodik.

Kristóf István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke