Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

22/1963. (IX. 21.) Korm. rendelet

a társadalmi tanulmányi ösztöndíjról

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendeli:

1. § Az állami vállalatok és egyéb állami gazdálkodó szervek, a szövetkezetek, a szövetkezetek szövetségei és központjai, a társadalmi szervezetek, valamint az állami költségvetési szervek (a továbbiakban: adományozó) főként fizikai dolgozóik gyermekeinek, elsősorban a vidéki munkahelyek szakemberszükségletének kielégítése érdekében társadalmi tanulmányi ösztöndíjat (a továbbiakban: ösztöndíj) adományozhatnak.

2. § (1) Ösztöndíj azok részére adományozható, akik felsőoktatási intézmény, illetőleg középiskola nappali tagozatára felvételüket kérték, vagy felsőoktatási intézmények hallgatói, ha magatartásuk kifogástalan és tanulmányi eredményük legalább közepes.

(2) Az ösztöndíj adományozásáról és annak elfogadásáról, valamint az ösztöndíjjal kapcsolatos egyéb megállapodásokról az adományozó és az ösztöndíjas írásbeli szerződést kötnek.

(3) Az ösztöndíj adományozásához, illetőleg az ösztöndíjszerződés érvényességéhez az érdekelt oktatási intézmény vezetőjének - több karra tagozódó egyetem esetén a dékánnak - hozzájárulása szükséges. Utolsó évfolyamos, továbbá olyan hallgató (tanuló) részére, aki saját hibájából évfolyamot ismétel, vagy tanulmányait engedély nélkül megszakította, ösztöndíj nem adományozható. Nem adományozható ösztöndíj középiskolai tanulmányok folytatásához abban az esetben, ha a tanuló családjában az egy családtagra jutó havi jövedelem a 800 Ft-ot meghaladja.

3. § (1) Ösztöndíj az igazgatói alap, a nyereségrészesedés, a vállalatfejlesztési alap, a községfejlesztési alap, a községi és járási jogú városi tanácsok község-, illetőleg városfejlesztési munkájának elősegítése érdekében a megyei tanács végrehajtó bizottsága részére biztosított állami hozzájárulás, a termelőszövetkezeti szociális és kulturális alap, egyes termelőszövetkezeteknek folyósított állami támogatás, a földművesszövetkezeti szervek országos kölcsönös támogatási alapja, illetőleg az állami költségvetési szervek erre a célra központilag előirányzott költségvetési kerete, társadalmi szervezeteknél pedig a saját bevételi források terhére adományozható.

(2) Középiskolai végzettség megszerzésének elősegítésére állami költségvetési szerv ösztöndíjat nem folyósíthat.

4. § Ösztöndíj létesítéséről azoknál az adományozóknál, ahol üzemi tanács működik, az üzemi tanács, más adományozóknál a Magyar Szocialista Munkáspárt, valamint a Kommunista Ifjúsági Szövetség és a szakszervezet üzemi szervezetének meghallgatásával a szerv vezetője, tanácsoknál a tanácsülés, szövetkezeteknél a közgyűlés dönt. Társadalmi szervezeteknél a döntés jogát a határozat-hozatalra jogosult szerv gyakorolja.

5. § Az ösztöndíj odaítélése előtt meg kell hallgatni annak az oktatási intézménynek a véleményéti amelynek a jelölt egy évnél nem régebben a hallgatója, illetőleg a tanulója volt.

6. § (1) Ösztöndíj csak a hátralevő tanulmányi időre adományozható.

(2) Az ösztöndíjat egy tanévre 10 hónapon át kell kifizetni. A felsőoktatási intézmények olyan hallgatói részére, akiknél a szorgalmi idő szakmai gyakorlat miatt meghosszabbodik, az ösztöndíjat a szakmai gyakorlat idejére is fizetni kell.

7. § Az ösztöndíj három részből áll: alapösztöndíjból, ösztöndíjpótlékból és ösztöndíjkiegészítésből

8. § (1) A felsőoktatási intézmények hallgatóinak alapösztöndíja attól függően, hogy a hallgató családjában az egy családtagra jutó havi jövedelem

- a 800 forintot nem éri el, havi 450,-Ft;

- legalább 800 forint, legfeljebb azonban 1100 Ft, havi 350 - Ft;

- 1100 forintot meghalad, havi 200 - Ft.

Az egy családtagra jutó havi jövedelem összegéről a felsőoktatási intézmény a hallgató részére tanévenként igazolást állít ki.

(2) Ösztöndíjpótlékban felsőoktatási intézményeknek az a hallgatója részesül, aki az ösztöndíjszerződésben vidéken való munkábalépésre vállal kötelezettséget. Az ösztöndíjpótlék havi összege 200 Ft.

(3) A felsőoktatási intézmények hallgatóinak ösztöndíjkiegészítése az előző félévben elért tanulmányi eredménytől függően

a) havi 300 Ft, ha az átlageredmény kitűnő;

b) havi 250 Ft, ha az átlageredmény jeles;

c) havi 150 Ft, ha az átlageredmény jó;

d) havi 100 Ft, ha az átlageredmény közepes, és a hallgató egyéb körülményei ezt indokolják.

(4) A felsőoktatási intézmények hallgatóinak ösztöndíjkiegészítése az I. évfolyam első félévében havi 150 Ft.

9. § (1) A középiskolai tanulók alapösztöndíja havi 200 Ft.

(2) A középiskolai tanulók ösztöndíj kiegészítése az előző félévben elért tanulmányi eredménytől függően

a) havi 150 Ft, ha az átlageredmény 4,5-5;

b) havi 75 Ft, ha az átlageredmény 3,5-4,4 körött van.

(3) A középiskolai tanulók ösztöndíjkiegészítése az I. évfolyamon havi 75,- Ft.

10. § A felsőoktatási intézmények ösztöndíjban részesülő hallgatóit egyéb feltételek fennállása esetén a munkaviszonyban álló dolgozók részére járó családi pótlék is megilleti. A családi pótlékot az ösztöndíjjal együtt az adományozó köteles folyósítani.

11. § (1) A felsőoktatási intézménybe vagy közép-Iskolába felvételét kérő személlyel kötött szerződés csak akkor válik hatályossá, ha az ösztöndíjasként szerződő felet a szerződésben megjelölt oktatási intézménybe felveszik.

(2) A kiskorúak csak a törvényes képviselő beleegyezésével köthetnek szerződést.

12. § (1) A szerződésben az adományozó kötelezi magát az ösztöndíjnak a jogszabályokban foglalt rendelkezések szerinti folyósítására. Az adományozó kötelessége továbbá, hogy figyelemmel kísérje, segítse és támogassa az ösztöndíjas tanulmányi munkáját, erkölcsi és politikai fejlődését.

(2) Az ösztöndíjas szerződésben kötelezi magát arra, hogy tanulmányi és vizsgakötelezettségének idejében, legjobb tudása szerint eleget tesz, továbbá erkölcsileg és politikailag kifogástalan magatartást tanúsít, a felsőoktatási intézmény hallgatója pedig arra is kötelezettséget vállal, hogy végzettségének megszerzését követően a szerződésben megállapított módon munkába lép.

(3) Felsőoktatási intézményben folytatott tanulmányok esetén az adományozó a szerződésben tartozik kikötni, középiskolai tanulmányok esetén pedig kikötheti, hogy az ösztöndíjas tanulmányainak befejezése után az adományozó vagy az általa kijelölt szerv vezetőjének kívánságára az ország meghatározott területén vagy a szerződésben megjelölt üzemben (intézménynél, szervnél) a végzettségének megfelelő munkakörben határozott ideig tartó munkaviszonyt köteles létesíteni. Az ösztöndíjas a szerződésben legfeljebb annyi éven át tartó munkaviszony létesítésére kötelezhető, ahány éven keresztül ösztöndíjat kapott. Ilyen esetben a megfelelő állás biztosításáról az adományozó köteles gondoskodni. A középiskolát végzett és a szerződés alapján munkábalépésre kötelezett ösztöndíjas katonai szolgálatának ideje a szerződésben kikötött határozott ideig tartó munkaviszony idejébe beszámít.

(4) Az adományozó kiköthet egyéb, a tanulmányi munkával kapcsolatos feltételeket is. Az ösztöndíjas kötelező termelési, illetőleg szakmai gyakorlatával, szakdolgozatával (diplomatervével) kapcsolatos feltételek érvényességéhez a dékán hozzájárulása szükséges.

13. § Ha az ösztöndíjas a tanulmányait engedéllyel megszakítja, a szerződés hatálya a tanulmányok továbbfolytatásáig - legfeljebb azonban két évig - szünetel. A szünetelő szerződés két év elmúltával hatályát veszti.

14. § (1) Az adományozó a szerződést kizárólag akkor bonthatja fel, ha az ösztöndíjas

a) a felsőoktatási intézményben a félévet neki felróható okból sikeresen nem zárta le; illetőleg a középiskolában a tanév végén legalább elégséges tanulmányi eredményt nem ért el;

b) erkölcsileg vagy politikailag kifogásolható magatartása miatt az ösztöndíjra érdemtelenné vált;

c) a szerződésben vállalt tanulmányi, munkavállalási, illetőleg egyéb kötelezettségét neki felróható okból nem teljesítette.

(2) A szerződés felbontásához előzetesen be kell szerezni a felsőoktatási intézmény vezetőjének, több karra tagozódó egyetem esetén a dékánnak (a továbbiakban: dékán), illetőleg a középiskola igazgatójának véleményét. Ennek elmulasztása esetén a szerződés felbontására vonatkozó nyilatkozat érvénytelen. Ha a szerződés felbontását a dékán, illetőleg a középiskola igazgatója kezdeményezi, azt az adományozó köteles 30 nap alatt felbontani.

(3) Az ösztöndíjas a szerződést megszüntetheti, ha

a) betegség, baleset vagy egyéb súlyos ok következtében tanulmányainak folytatására képtelenné válik;

b) az adományozó két hónapon át az ösztöndíjat felhívás ellenére sem folyósítja;

c) a középiskolai végzettség megszerzését követően a szerződés alapján munkábalépésre kötelezett ösztöndíjast felsőoktatási intézmény nappali tagozatára felveszik.

(4) A szerződés felbontásáról, illetőleg megszüntetéséről a másik felet írásban értesíteni kell. A szerződés hatálya az értesítés kézbesítését követő nappal szűnik meg.

(5) A szerződés felbontása esetén, továbbá, ha az ösztöndíjas a szerződésben a tanulmányok befejezése utáni időre vállalt kötelezettségét nem teljesíti, illetőleg ha a szerződésben kikötött munkaviszony az előírt idő letelte előtt az ösztöndíjasnak felróható okból megszűnik, az adományozó a kifizetett ösztöndíjat egészében vagy részben visszakövetelheti.

(6) A szerződés megszüntetése esetén az ösztöndíj nem követelhető vissza, a (3) bekezdés b) pontja esetében pedig az adományozó köteles az ösztöndíjat a tanév végéig megfizetni.

(7) A szerződés felbontásával, illetőleg megszüntetésével kapcsolatos polgári jogi igényt a sérelmet szenvedett fél jogvesztés terhével a szerződés hatályának megszűnésétől számított egy év alatt érvényesítheti.

(8) A szerződés felbontásáról, illetőleg megszüntetéséről az oktatási intézményt késedelem nélkül írásban értesíteni kell.

15. § (1) A Népköztársasági Tanulmányi Ösztöndíj kivételével az ösztöndíjas az 1. §-ban megjelölt adományozóktól egyéb ösztöndíjat és rendszeres pénzbeni támogatást nem kaphat, más juttatásokban, illetőleg kedvezményekben azonban a többi hallgatókhoz hasonlóan részesíthető.

(2) Amíg az ösztöndíjas Népköztársasági Tanulmányi Ösztöndíjban részesül, a szerződés hatálya szünetel. A Népköztársasági Tanulmányi Ösztöndíj elnyeréséről a dékán az adományozót értesíteni tartozik.

(3) Amennyiben az ösztöndíjas tanulmányai befejezését közvetlenül megelőző három tanéven át Népköztársasági Tanulmányi Ösztöndíjban részesül, a szerződés hatálya a tanulmányok befejezésével megszűnik abban az esetben is, ha a szerződésből az ösztöndíjasra a 12. § (3) bekezdésében foglaltak alapján még további kötelezettségek hárulnának.

16. § (1) Felsőoktatási intézmény a számára biztosított keret terhére - utolsó évfolyamos hallgató kivételével - ösztöndíjat adományozhat olyan hallgató részére is, aki más adományozótól már ösztöndíjban részesül. Az ösztöndíj adományozásának azonban ilyen esetben csak oktatói munkakörbe való munkábalépés biztosítása érdekében lehet helye. Az új adományozás tárgyában létrejött szerződésről a felsőoktatási intézmény a korábbi adományozót írásban értesíti. A korábbi szerződés hatálya az értesítés kézbesítésének napján megszűnik.

(2) A felsőoktatási intézmények a korábbi adómányozónak kötelesek három hónapon belül egyösszegűen megtéríteni az általa volt ösztöndíjasa részére az értesítés kézbesítésének napjáig kifizetett ösztöndíj teljes összegét, valamint a családi pótlékot is.

(3) A korábbi adományozó az (1) bekezdés alapján kötött szerződés folytán megüresedett ösztöndíjas helyet új szerződés kötésével betöltheti.

(4) Az (1) bekezdés alapján a hallgató csak egy alkalommal köthet szerződést.

17. § (1) A szerződéssel kapcsolatos jogviták eldöntése a bíróság hatáskörébe tartozik.

(2) A visszatérítendő ösztöndíj mértékét a bíróság indokolt esetben mérsékelheti.

18. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, a hatálybalépéskor érvényben levő ösztöndíjszerződéseknek az ösztöndíj összegére és folyósítására vonatkozó rendelkezései, 1963. szeptember 1. napjától kezdődő hatállyal, e rendelet 8. és 9. §-aiban foglaltaknak megfelelően módosulnak. Ha e rendelkezés alkalmazása következtében az ösztöndíjas az eddiginél alacsonyabb összegű ösztöndíjat kapna, az adományozó köteles az ösztöndíjat az eddig folyósított összegre kiegészíteni az rendelet végrehajtásáról az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben a művelődésügyi miniszter gondoskodik.

(2) E rendelet kihirdetésével egyidejűleg a 19/1959. (V. 12.) és a 21/1962. (V. 28.) Korm. rendelet hatályát veszti.

Kállai Gyula s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnökhelyettese