Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1963. évi 32. törvényerejű rendelet

az állami földnyilvántartásról

A népgazdaság fejlődésének jelenlegi szakaszában szükségessé és lehetővé vált, hogy a földnyilvántartás - mint a természetbeni állapottal egyező földleltár - a tervezés és gazdálkodás megjavítása érdekében biztosítsa a mező- és erdőgazdaság, az ipar, a közlekedés, az építésügy, más népgazdasági ágak, valamint a pénzügyi szervek adatigényeinek kielégítését. Ezért a Népköztársaság Elnöki Tanácsa az állami földnyilvántartást érintő kérdéseket egységesen a következő törvényerejű rendelettel szabályozza.

Az állami földnyilvántartás célja és tárgya

1. § Az állami földnyilvántartás a földekre vonatkozó népgazdasági tervezésnek, statisztikai adatgyűjtésnek, a földek rendeltetésszerű használata ellenőrzésének, a területrendezésnek, az üzemi földnyilvántartások vezetésének, továbbá a földekkel kapcsolatos egyes pénzügyi kötelezettségek megállapításának alapja.

2. § Az állami földnyilvántartás tárgya az ország egész földterülete.

Az állami földnyilvántartás szervezete

3. §[1]

A földek állami nyilvántartásának módja

4. § Az állami földnyilvántartásban a földek adatait a következő módon kell nyilvántartani:

a) az ország földterületét községenként, városonként, Budapesten és a megyei jogú városokban kerületenként (a továbbiakban: község) belterületi és külterületi csoportosításban,

b) a község belterületét és külterületét földrészletenként,

c) a földrészleteket kezelőnként, használónként, illetőleg tulajdonosonként.

5. § A földrészletek területi adatait az állami földnyilvántartásban méterrendszerben kell feltüntetni. A Minisztertanács átmenetileg ettől eltérően rendelkezhet.

6. § A mező- és erdőgazdaságilag hasznosított területeket - azok rendszeres főhasznosítási módjára tekintettel - szántó, rét, szőlő, kert, gyümölcsös, legelő, nádas és erdő művelési ágban kell nyilvántartani.

7. § Művelés alól kivett területként kell nyilvántartani a beépített területeket, az ipari, közlekedési, vízügyi, honvédelmi és rendészeti célokat szolgáló területeknek mező- és erdőgazdasági művelés alatt nem álló részét, valamint a mező- és erdőgazdasági művelésre a talaj természeti adottságainál fogva alkalmatlan területeket.

8. § A földrészletek talajának minőségét talajosztályozással kell megállapítani és értékszámmal kell kifejezni.

9. § (1) A földrészleteket községenként birtok-ívekben kell nyilvántartani, külön a belterületi és külön a külterületi földrészleteket.

(2) Az állam tulajdonában levő földrészleteket kezelő szervenként, a szövetkezet használatában levő földrészleteket használónként, a többi földrészletet pedig tulajdonosonként egy birtokívben kell nyilvántartani.

10. § (1) A földrészletek adatait az államigazgatási egységek területére és az ország egész területére vonatkozóan - belterületi és külterületi csoportosításban - összesíteni kell.

(2) A mező- és erdőgazdasági nagyüzemek kezelésében, illetve használatában levő területekről gazdaságonként összesített kimutatásokat kell készíteni.

Földnyilvántartási munkarészek

A változások átvezetése a munkarészeken

11. § (1) A földrészletek adatait földnyilvántartási alap- és kiegészítő munkarészekben kell nyilvántartani.

(2) Az állami földnyilvántartás alapmunkarészei:

aj a földnyilvántartási térkép,

b) a községi földkönyv,

c) a birtokív,

d) a községi összesítők.

(3) Az alapmunkarészek elkészítéséhez, továbbá a változások rendszeres átvezetéséhez szükséges kiegészítő munkarészeket az ÁFTH elnöke határozza meg.

12. § (1) A földekkel kapcsolatos nyilvántartási, tervezési, statisztikai, elszámolási és adatszolgáltatási munkánál, továbbá az államigazgatási szervek határozataiban a földrészletek helyrajzi számára, területére, művelési ágára és értékszámára vonatkozóan az állami földnyilvántartás adatait kell kötelezően használni.

(2) A telekkönyvben a földrészletek helyrajzi számát, területét, művelési ágát és fekvését, valamint a külön jogszabályokban meghatározott egyéb adatokat az állami földnyilvántartás munkarészeiben foglalt adatoknak megfelelően kell feltüntetni.

13. § (1) A földrészletek kezelésében, használatában, tulajdonában, területében, művelési ágában, továbbá a községek igazgatási és belterületi határában bekövetkezett változásokat az állami földnyilvántartás munkarészein át kell vezetni.

(2) Az (1) bekezdésben felsorolt változásokról a hatóságok kötelesek az állami földnyilvántartás szerveit értesíteni, a födrészletek kezelői, használói, illetőleg tulajdonosai pedig a változásokat kötelesek bejelenteni.

(3) A jogszabályok szerint engedélyhez kötött változásokat az állami földnyilvántartás munkarészein véglegesen csak akkor szabad átvezetni, ha azokat az illetékes hatóság engedélyezte.

14. § (1) Az állami földnyilvántartás adatainak a tényleges állapottal való egyezőségét a földnyilvántartási szervek szükség szerint a helyszínen ellenőrzik.

(2) A helyszíni ellenőrzés során az államigazgatási szervek és a földrészletek kezelői, használói, illetve tulajdonosai kötelesek a szükséges adatokat az állami földnyilvántartási szervek rendelkezésére bocsátani és munkájukat elősegíteni.

(3) A honvédelmi és a rendészeti célokat szolgáló földrészletek tekintetében a helvszíni ellenőrzést az ÁFTH elnöke által - az illetékes miniszterekkel egyetértésben - kiadott külön szabályok szerint kell végrehajtani.

Üzemi földnyilvántartás

15. § (1) Az állami gazdaságok, az állami erdőgazdaságok, a mezőgazdasági termelőszövetkezetek és termelőszövetkezeti csoportok a gazdálkodási területükhöz tartozó földrészletekről üzemi földnyilvántartást kötelesek vezetni.

(2) Az (1) bekezdésben fel nem sorolt, mezőgazdasági termelést folytató szervek a kezelésükben, illetőleg használatukban levő földrészletekről üzemi földnyilvántartást vezethetnek. Más szervek szakföldnyilvántartást vezethetnek azokról a földrészletekről, amelyek működésükhöz egyébként szükségesek.

Vegyes és záró rendelkezések

16. § Az állami földnyilvántartás vezetésével kapcsolatos bejelentések, felszólalások, fellebbezések és panaszok illetékmentesek.

17. § (1) Ez a törvényerejű rendelet az 1964. évi január hó 1. napján lép hatályba; végrehajtásáról, ideértve a szükséges átmeneti szabályok megállapítását is - eltérő rendelkezés hiányában - a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány gondoskodik.

(2) A törvényerejű rendelet hatályba lépésével hatályukat vesztik a következő jogszabályok:

- az 1875. évi VII. törvénynek, az 1881. évi XL. törvénynek, az 1885. évi XXII. törvénynek, az 1909. évi V. törvénynek és az 1922. évi XXI. törvénynek a földnyilvántartással kapcsolatos rendelkezései, valamint a végrehajtásuk tárgyában kiadott jogszabályok;

- a méterrendszernek a földadókataszteri munkálatokban és a telekkönyvben való alkalmazásáról szóló 1948. évi IV. törvény.

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Kiss Károly s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte az 1967. évi 8. törvényerejű rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1967.04.13.

Tartalomjegyzék