Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

3/1963. (V. 19.) MM rendelet

a felsőoktatási intézményekbe való felvétel szabályozásáról

Egyre növekszik a felsőoktatási intézmények szerepe a szocializmus teljes felépítése társadalmi és politikai követelményeinek kielégítésében. Azért, hogy a jövőben e feladatoknak még jobban megfelelhessenek, lehetővé kell tenni, hogy az állampolgárok minél szélesebb köre rátermettségétől, tehetségétől és elhatározásától függően tanulhasson a felsőoktatási intézményekben. Továbbra is fontos társadalmi feladatnak kell tekinteni és tehetségük kifejlesztése, valamint fokozottabb anyagi támogatásuk révén elő kell segíteni, hogy a fizikai munkát végző szülők gyermekei minél nagyobb számban szerezzenek felsőfokú képzettséget.

A felvételi kérelmeket a pályázók rátermettségét, tehetségét, felkészültségét és magatartását alapul véve kell elbírálni.

Ezekből kiindulva a felsőoktatási intézmények felvételi rendjét a 35/1962. (IX. 16.) Korm. rendelet 2. §-ának e) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az érdekelt miniszterekkel és az országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben az alábbiak szerint szabályozom:

Jelentkezés

1. § (1) Minden magyar állampolgár kérheti felvételét az általa választott felsőoktatási intézménybe, ha a felsőfokú tanulmányok folytatásához szükséges előképzettsége megvan, egészségi szempontból alkalmas és a (2) bekezdésben előírt feltételeknek megfelel.

(2) A felsőoktatási intézmények nappali tagozatára a 35. életév betöltéséig lehet jelentkezni. Korhatárra tekintet nélkül jelentkezhetnek az esti, valamint a levelező tagozatra olyan munkaviszonyban álló személyek és termelőszövetkezeti tagok, akik legalább másfél évet már munkaviszonyban, illetőleg termelőszövetkezeti tagsági viszonyban töltöttek. A katonai szolgálat idejét munkaviszonyban töltött időnek kell tekinteni.

2. § (1) A felsőfokú tanulmányokhoz szükséges előképzettség az érettségi vagy képesítő oklevéllel tanúsított középiskolai végzettség, vagy bármely felsőoktatási intézményben folytatott tanulmányok sikeres befejezése.

(2) A felsőfokú technikumokba és a felsőfokú szakiskolákba jelentkezés esetén megfelelő előképzettségnek számít a képzésük szakirányával egyező szakmunkás-képesítés is.

(3) A külföldön befejezett középfokú vagy felsőfokú tanulmányokról szóló oklevél csak honosítás után fogadható el az előképzettség igazolásául.

(4) A szükséges előképzettség alól rendkívüli indokolt esetben a művelődésügyi miniszter felmentést adhat.

3. § (1) A felvételi kérelmet - ha a jelentkező a középiskolát két éven belül végezte el vagy nem áll munkaviszonyban - az iskolánál, minden egyéb esetben a munkáltatónál kell benyújtani. A felvételt az erre a célra rendszeresített nyomtatványon kell kérni.*

(2) A felvételi kérelmet az iskola, illetőleg a munkáltató köteles véleményezni, az illetékes felsőoktatási intézményhez továbbítani és a felsőoktatási intézménnyel közölt véleményéről a jelentkezőt írásban értesíteni. A munkáltató a felvételi kérelem továbbítását kizárólag esti vagy levelező tagozatra jelentkezés esetén tagadhatja meg és csak abban az esetben, ha a dolgozó továbbtanulása a vállalat (intézmény) munkájában el nem hárítható zavart okozna. Erről a munkáltató - a kérelem benyújtásától számított nyolc nap alatt - az indokok megjelölésével a dolgozót írásban köteles értesíteni. A dolgozó a sérelmes intézkedés megváltoztatását a munkáltató felettes szervétől kérheti.

4. § (1) A felvételi kérelemhez csatolni kell:

a) az előképzettséget tanúsító és a jelentkezés előtt megszerzett oklevelet, illetőleg bizonyítványt,

b) 30 napnál nem régibb hatósági orvosi bizonyítványt,

c) nappali tagozatra való jelentkezés esetén a középiskolai tanulmányi értesítőt.

(2) Ha a jelentkező fegyveres testület tagja vagy polgári alkalmazottja, az (1) bekezdésben megjelölt okiratokon kívül a felvételi kérelemhez csatolni kell a belügyminiszter, illetőleg a honvédelmi miniszter engedélyét is.

(3) Aki a jelentkezés évében érettségizik, az előképzettséget igazoló eredeti bizonyítványát (oklevelét), továbbá nappali tagozatra jelentkezés esetén a középiskolai tanulmányi értesítőjét a felvételi vizsgán köteles bemutatni.

5. § Ha a felvételi kérelemre a középiskola, illetőleg a munkáltató javaslatát nem vezették rá, annak pótlására a felsőoktatási intézmény az iskolát, illetőleg a munkáltatót hívja fel. Egyébként a nem megfelelően kitöltött jelentkezési nyomtatványt hiánypótlás végett a jelentkezőnek kell visszaadni.

Felvétel

6. § Felsőoktatási intézmény hallgatójául származására való tekintet nélkül - a népgazdaság szakemberszükségletéhez igazodó felvételi létszámkereten belül - az a jelentkező vehető fel, akinek rátermettsége, tehetsége, felkészültsége és magatartása a felvételi követelményeknek megfelel.

7. § (1) A jelentkezőt a szabályszerűen előterjesztett felvételi kérelem alapján a felsőoktatási intézmény felvételi vizsgára hívja be.

(2) A felvételi vizsga időpontjáról a jelentkezőt legalább nyolc nappal a kitűzött vizsgaidőpont előtt írásban kell értesíteni.

8. § (1) Ha a jelentkező a kellő időben történt értesítése ellenére a felvételi vizsgán nem jelenik meg és távolmaradását hitelt érdemlő módon nem menti ki, őt a jelentkezéstől visszalépettnek kell tekinteni.

(2) Az igazolás kérdésében a felsőoktatási intézmény vezetője, több karra tagozódó egyetemen a dékán határoz. Ha a távolmaradást igazoltnak fogadja el és a vizsgáztatások lezárására kitűzött határidőn belül erre még lehetőség van, a jelentkezőt új határidő kitűzésével felvételi vizsgára hívja be. Ismételt távolmaradás esetén igazolásnak nincs helye.

9. § (1) A felvételi vizsga szóbeli és írásbeli vagy gyakorlati részből áll. A művészeti főiskolákon a felvételi vizsgát a vonatkozó külön utasítás szerint kell lefolytatni.

(2) A felvételi vizsgán a jelentkező rátermettségét, tehetségét, felkészültségét a képzés szempontjából alapvetően fontos két vagy három tantárgyból kell megvizsgálni. A tantárgyakat karonként, illetőleg szakonként utasítás állapítja meg.

(3) A felvételi vizsgán az egyes tárgyakból támasztott követelmények a gimnáziumban oktatott tananyagon túl nem terjedhetnek.

10. § A felvételi vizsgán külön kell értékelni egyrészről a jelentkező rátermettségét, tehetségét, felkészültségét, másrészről a magatartását.

11. § (1) A felvételi vizsga eredménye alapján a vizsgabizottság indokolt javaslatot tesz a jelentkező felvételére vagy a felvételi kérelem elutasítására. A javaslatban az elért osztályzatot (összpontszámot) is közölni kell.

(2) A nappali tagozatokra jelentkezők összpontszámának megállapításánál a felvételi vizsga tárgyaiból a középiskolai tanulmányok során elért eredményt és az érettségi (képesítő) eredményt is figyelembe kell venni, az e címen adható pontszám az elérhető összpontszám felénél több nem lehet.

(3) Az osztályozás részletes szabályait külön utasítás állapítja meg.

12. § (1) A felvételi vizsgán az előírt tárgyakból nem kell vizsgáznia:

a) az Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny, a Kürschák József matematikai verseny, valamint az Eötvös Loránd fizikai verseny első tíz helyezettjének, ha olyan felsőoktatási intézménybe (karra, illetőleg szakra) kéri felvételét, amelynek felvételi vizsgatárgyai között az a tárgy is szerepel, melyben a helyezést elérte;

b) azoknak a jelentkezőknek, akik felsőfokú végzettség alapján kérik felvételüket és a korábbi felsőfokú tanulmányaik során a felvételi vizsga valamelyik tárgyából államvizsgát, záróvizsgát vagy szigorlatot tettek.

(2) Az (1) bekezdés a) pontjában megállapított mentesítés nem terjed ki:

a) azokra, akik középiskolai tanulmányaikat 3 évnél régebben fejezték be;

b) a művelődésügyi miniszter által meghatározott szakokon a rajz, az ének-zene és a testnevelés vizsgatárgyakból teendő vizsgára, ha a jelentkező a tanulmányi versenyen más tárgyból ért el helyezést.

13. § Magyar nyelvből minden esetben felvételi vizsgát kell tenniük azoknak a jelentkezőknek, akik a 2. § (2) bekezdésében megjelölt előképzettséggel rendelkeznek.

14. § (1) A felvételek lebonyolítására karonként, illetőleg intézményenként minden évben megfelelő számú vizsgabizottságot és egy-egy felvételi bizottságot kell alakítani.

(2) A vizsgabizottság feladata a jelentkezők vizsgáztatása és javaslattétel a felvétel kérdésében. A felvételi bizottság feladata a felvételről való döntés.

(3) A vizsgabizottság és a felvételi bizottság szervezetét, valamint a vizsgabizottság működésének szabályait utasítás állapítja meg.

15. § (1) A felvételi bizottság a megfelelő magatartású jelentkezőket - a megadott felvételi keretszámok figyelembevételével - a felvételi vizsgán megállapított összpontszámuk sorrendjében köteles felvenni.

(2) A munkásmozgalom mártírjainak, a Magyar Szabadság Érdemrend és a "Munkás-Paraszt hatalomért" emlékérem tulajdonosainak gyermekeit, amennyiben a felvételi vizsgán megfeleltek, az (1) bekezdésben említett sorrendre tekintet nélkül fel kell venni.

(3) A nappali tagozatra felvételt kérő és azonos összpontszámot elért jelentkezők közül az alábbi sorrendben elsőbbségben kell részesíteni:

a) a termelésben dolgozó fizikai munkások és parasztok gyermekeit;

b) azokat, akik a középiskola elvégzése után legalább egy évet gyakorlati munkában töltöttek [1961. évi III. tv. 21. § a) pont];

c) a sorkatonai szolgálatot teljesített fiatalokat a leszerelésüket követő két éven belül.

(4) Az esti vagy levelező tagozatra felvételt kérő és azonos osztályzatot elért jelentkezők közül elsősorban azokat kell felvenni, akiknek munkakörük ellátásához a felsőoktatási intézményben megszerezhető képesítésre szükségük van.

16. § (1) A felvételi bizottság határozatáról a jelentkezőt írásban értesíteni kell.

(2) Ha a felvételi bizottság a jelentkező felvételi kérelmét elutasítja, határozatát indokolni köteles. Az indokolásban közölni kell a felvételi vizsgán elért pontszámot is.

17. § A felvételi bizottság elutasító határozata ellen annak kézbesítésétől számított nyolc napon belül fellebbezni lehet a felsőoktatási intézmény vezetőjéhez. A határozat kézbesítésének napja a határidőbe nem számít be.

18. § A felvételi bizottság határozatát helybenhagyó másodfokú határozat felülvizsgálatát kérhetik a felsőoktatási intézmény felett felügyeletet gyakorló minisztertől (országos hatáskörű szerv vezetőjétől) azok, akik a felvételi vizsgán az előírt legkevesebb pontszámot elérték, - a határozat kézbesítésétől számított nyolc napon belül.

19. § A felvételi határozat hatályát veszti, ha a felvett jelentkező az előírt határidő alatt nem iratkozik be. A felsőoktatási intézmény vezetője engedélyt adhat a határidő utáni beiratkozásra.

Vegyes rendelkezések

20. § Külföldi állampolgárt felsőoktatási intézménybe a művelődésügyi miniszter engedélyével és az általa meghatározott feltételekkel lehet felvenni.

21. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, végrehajtásáról a felsőoktatási intézmények felett felügyeletet gyakorló miniszterek (országos hatáskörű szervek vezetői) a művelődésügyi miniszterrel egyetértésben gondoskodnak.

(2) Az 1/1954. (V. 5.) OM, valamint az ezt módosító 1/1955. (II. 26.) OM rendelet hatályát veszti.

Ilku Pál s. k.,

művelődésügyi miniszter

*Megjegyzés: A középfokú oktatási intézmények tanulóinak a szükséges nyomtatványt az iskola bocsátja rendelkezésükre, más jelentkezők pedig a budapesti (XIII.. Hegedüs Gyula utca 27), illetőleg a megyei nyomtatványboltokban szerezhetik be.

Tartalomjegyzék