1/1964. (XI. 26.) BkM-OT együttes rendelet
az üzemi éttermek létesítéséről és üzemeltetéséről
Az üzemi éttermek létesítését és üzemeltetését az alábbiak szerint szabályozzuk:
1. §
(1) Csoportos étkeztetés célját szolgáló üzemi, hivatali meleg, vagy befejező konyhával rendelkező éttermet új beruházásból csak úgy lehet létrehozni, ha:
a) a főzési kapacitás műszakonként legalább napi 300 adagot eléri,
b) önkiszolgáló rendszerű és
c) szakvállalat kezelésében működik.
(2) Melegkonyha az, ahol az ételnyersanyag tisztítását, a főzésre előkészítést, a főzést és tálalást végzik. A befejező konyha az ételnyersanyagot tisztítva, főzésre előkészítve más konyhaüzemtől kapja, csak főz, ízesít és tálal.
(3) E rendelet alkalmazásában szakvállalaton általában üzemi, illetőleg kivételesen kereskedelmi vendéglátó vállalatot, vagy földművesszövetkezetet kell érteni.
2. §
A napi 500 adagnál nagyobb főzési kapacitással rendelkező - nem kereskedelmi vagy szövetkezeti vendéglátó vállalat kezelésében működő -, saját kezelésben levő üzemi éttermeket a soron következő felújítási munkálatok elvégzése során fokozatosan, legkésőbb azonban 1970. december hó 31-ig a hatályos beruházási és pénzügyi rendelkezések figyelembevételével önkiszolgáló rendszerűvé kell átalakítani. Az ilyen módon átalakított étterem szakvállalat kezelésébe történő átadásának időpontját a belkereskedelmi miniszter az érdekelt miniszterrel egyetértésben állapítja meg.
3. §
(1) Nem terjed ki e rendelet hatálya a fegyveres és rendészeti testületek, az alsó és középfokú iskolák, azok diákotthonai, az óvodák, gyógypedagógiai intézmények, a gyermekotthonok, a kórházak, az egészségügyi és szociális intézmények, a termelőszövetkezetek, az állami gazdaságok, a gépállomások, valamint az Építésügyi Minisztérium főfelügyelete alatt álló vállalatok éttermeire, továbbá a társadalmi szervek, vállalatok és hivatalok üdülőire.
(2) A rendelet 1. és 2. §-ában foglalt rendelkezések alól a belkereskedelmi miniszter indokolt esetben felmentést adhat.
4. §
A rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit alkalmazni kell a folyamatban levő beruházásokra is.
Sebes Sándor s. k.,
a belkereskedelmi miniszter első helyettese
Dr. Sághy Vilmos s. k.,
az Országos Tervhivatal elnökhelyettese