Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1/1964. (VII. 30.) BM-EüM együttes rendelet

a részeg személyek kijózanító szobába szállításáról

Az alkoholisták elleni intézkedésekről szóló 1962. évi 18. számú törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tvr.) 10. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a pénzügyminiszterrel egyetértésben a következőket rendeljük:

A kijózanító szobába való beszállítás és felvétel

1. §

(1) A nyilvános helyen botrányt okozó vagy magával tehetetlen részeg személyt a rendőrség szervei kijózanító szobába szállítják [Tvr. 1. § (1) bekezdése].

(2) A részeg személy kijózanító szobába szállításáról a rendőrség gondoskodik. Ha a részeg közelében nincs rendőr, vagy a rendőr értesítése huzamosabb ideig akadályba ütközik, önkéntes rendőr is végezheti a beszállítást. A beszállításra a rendőrségi gépkocsit, ha ilyen nincs, egyéb erre alkalmas járművet kell igénybe venni. Mentőgépkocsi csak abban az esetben vehető igénybe, ha az intézkedő rendőr (önkéntes rendőr) megítélése szerint a részeg személy feltehetően olyan belső vagy külső sérülést szenvedett, amely miatt orvosi felügyelet melletti szállítása indokolt. Ha a mentőorvos megállapítása szerint a részeg személy állapota kórházi ápolást tesz szükségessé, őt nem kijózanító szobába, hanem kórházba kell szállítani.

(3) A kijózanító szobába szállított személyt a kijózanító szoba vezető-orvosa veszi át és egyben határoz a további eljárást illetően. Ha a beszállított személy kórházi ápolást igényel, intézkedik a kórházba szállítása iránt. Ha a beszállított személy nem bizonyul részegnek, a kijózanító szoba vezető-orvosa elbocsátja, illetőleg átadja esetleges további eljárás végett a rendőrség eljáró szervének. Indokolt esetben a kijózanító szoba vezetőorvosa intézkedik a beszállított személy felvétele iránt. A kijózanító szoba vezető-orvosa intézkedik aziránt is, hogy a kijózanító szobába felvett személytől véralkohol, illetőleg laboratóriumi vizsgálat céljára vért vegyenek, illetőleg vizeletet gyűjtsenek. A vizsgálatokat a Belügyminisztérium Országos Rendőrfőkapitányság Technikai Osztálya végzi.

(4) A kijózanító szobában a férfiakat a nőktől el kell különíteni.

2. §

A kijózanító szobába felvett személy ruházatát, használati és egyéb tárgyait, pénzét és egyéb értékeit a kijózanító szoba erre kijelölt alkalmazottja két tanú jelenlétében jegyzékbe veszi és a személy elbocsátásáig megőrzi.

3. §

Ha a kijózanító szobába szállított személy akár a beszállítás alatt, akár a felvételkor vagy a kijózanító szobában való tartózkodás alatt a környezetében levő személyek egészségét vagy testi épségét magatartásával veszélyezteti, vele szemben a megfelelő kényszerintézkedések foganatosíthatók. A rendőrségi szervek közreműködését igénylő kényszerintézkedéseket a rendőrségi szervek a kijózanító szoba személyzetének felhívására foganatosítják, kivéve, ha az esetleges késedelem veszéllyel járna.

A kijózanító szobából való elbocsátás

4. §

(1) A beszállított személyt kijózanodásáig, de legfeljebb huszonnégy órai időtartamra lehet a kijózanító szobában visszatartani [Tvr. 1. § (2) bekezdése].

(2) A kijózanító szobából való elbocsátás kérdésében a kijózanító szoba vezető-orvosa határoz. A kijózanító szobában tartott személyt elbocsátása előtt is meg kell vizsgálni. Ha állapota kórházi ápolást igényel, a kijózanító szoba vezető-orvosa intézkedik kórházba szállítása iránt. Ha az elbocsátandó személy járóbeteg-ellátásra szorul, fel kell hívni, hogy körzeti orvosánál saját érdekében haladéktalanul jelentkezzék.

(3) A kijózanító szobából elbocsátott személy részére a 2. § alapján őrzött ingóságait - az átvételnek a jegyzéken aláírásával történt igazolása mellett - ki kell szolgáltatni.

5. §

(1) Ha a kijózanító szobába szállított személy azonossága megnyugtató módon nem állapítható meg, a várható elbocsátás időpontjáról értesíteni kell a területileg illetékes rendőrhatóságot.

(2) Ha a kijózanító szobába szállított személynek sem állandó lakása, sem állandó munkahelye nincs, a felvételről és a várható elbocsátás időpontjáról értesíteni kell a tartózkodási helye szerint illetékes rendőrhatóságot. Egyidejűleg értesíteni kell a községekben a Tanács Végrehajtó Bizottságát, városokban a városi, illetőleg a Fővárosi (városi) kerületi Tanács Végrehajtó Bizottsága szociálpolitikai csoportját, hogy a lehetőséghez képest intézkedjék az elbocsátott személy elhelyezése, illetőleg munkába állítása iránt.

Térítési díj

6. §

(1) A beszállított személy a beszállítással és a kezeléssel (ellátással) felmerülő költségek fejében térítési díjat tartozik fizetni; amennyiben fizetési kötelezettségének nem tesz eleget, azt bírósági végrehajtás útján kell behajtani [Tvr. 1. § (3) bekezdése].

(2) Rendőrségi gépkocsi vagy mentőgépkocsi igénybevétele esetében a mentőszállításra irányadó szabályok szerint felszámítható szállítási díjat, autótaxival vagy egyéb járművel történt szállítás esetében a felmerült szállítási költséget köteles a beszállított személy megfizetni. Ha a beszállított személy a járművet beszennyezte, a fertőtlenítés, illetőleg a takarítás költségének fejében további 100 forintot kell fizetnie.

(3) A kezeléssel (ellátással) felmerült költségek fejében a beszállított személy - tekintet nélkül arra, hogy mennyi ideig tartózkodott a kijózanító szobában - 150 forintot köteles fizetni.

(4) A (2) és (3) bekezdés szerinti térítési díjat a beszállított személy abban az esetben is köteles megfizetni, ha egyébként a társadalombiztosítás szolgáltatásaira jogosult. A felszámított térítési díjról fizetési felhívást kell kiállítani, és azt az elbocsátott személynek távozásakor tértivevény ellenében át kell adni azzal a szóban is közölt figyelmeztetéssel, hogy a térítési díjat az elbocsátást követő 15 nap alatt a befizetési lap felhasználásával fizesse be, mert különben azt bírósági végrehajtás útján fogják behajtani. A térítési díjat az illetékes tanács költségvetési számlájára kell befizetni.

(5) Ha az elbocsátott személy a felszámított térítési díjat nem fizeti be, a kijózanító szoba vezető-orvosa, illetőleg a kijózanító szobát fenntartó intézet gazdasági hivatala intézkedik a végrehajtás útján való behajtás iránt.

Vegyes rendelkezések

7. §

(1) A részeg személyeket kijózanító szobák a működési hely szerint illetékes tanács végrehajtó bizottsága egészségügyi osztálya (csoportja) intézményei. A megfelelő helyiség biztosításáról a végrehajtó bizottság igazgatási osztálya, a kijózanító szoba rendeltetésszerű működéséről és fenntartásáról, az ahhoz szükséges személyzetről és anyagi eszközökről a végrehajtó bizottság egészségügyi osztálya (csoportja) gondoskodik.

(2) A kijózanító szobákkal kapcsolatos rendészeti teendők ellátásáról a belügyminiszter a rendőrség útján gondoskodik. Az illetékes rendőrhatóság vezetője szorosan együttműködik a kijózanító szoba vezető-orvosával, és biztosítja a kijózanító szobában a közrend fenntartását és az ott dolgozók személyi biztonságát. Ebből a célból a rendőrhatóság vezetője a kijózanító szobához arra az időre, amíg ott beszállított személy tartózkodik, közrendvédelmi őrszemet vezényel.

8. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Benkei András s. k.,

belügyminiszter

Dr. Szabó Zoltán s. k.,

egészségügyi miniszter

Tartalomjegyzék