Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1/1964. (I. 29.) HM rendelet

a sorkatonai szolgálat elhalasztásáról és félbeszakításáról, valamint a tartalékos hadkötelesek behívás alóli ideiglenes mentesítéséről szóló 3/1964. (I. 29.) Korm. számú rendelet végrehajtásáról

A 3/1964. (I. 29.) Korm. számú rendelet (a továbbiakban: R.) 29. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel, a művelődésügyi miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel, az egészségügyi miniszterrel, az Országos Tervhivatal elnökével és a Szakszervezetek Országos Tanácsának főtitkárával egyetértésben - a sorkatonai szolgálat elhalasztására és félbeszakítására, valamint a tartalékos hadkötelesek behívás alóli ideiglenes mentesítésére vonatkozó eljárást az alábbiak szerint szabályozom:

A R. II. Fejezetéhez:

1. §

(1) Ha a sorozáskor a hadköteles alkalmassági fokát valamely múló jellegű fogyatékossága vagy betegsége miatt megállapítani nem lehet, a sorozóbizottság a hadköteles ez állapotának előrelátható megszűnése időpontjára orvosi ellenőrző vizsgálatát rendeli el. A vizsgálat befejezéséig a kiegészítő parancsnok a hadkötelest szolgálathalasztásban részesíti.

(2) A szolgálathalasztás letelte után, ha az orvosi ellenőrző vizsgálat a hadköteles fogyatékosságának vagy betegségének további fennállását állapítja meg, de végleges alkalmatlanság nem áll fenn, a katonai szolgálatot gátló akadály megszűnésének előrelátható időpontjára a hadköteles újabb orvosi ellenőrző vizsgálatát kell elrendelni, és ennek foganatosításáig a szolgálathalasztást meg kell hosszabbítani.

(3) Ha a sorozáskor a sorozóbizottság a hadköteles olyan múló fogyatékosságát vagy betegségét állapítja meg, amelynek megszűnése előreláthatólag hat hónapon belül nem. várható, a hadköteles ellenőrző vizsgálatát nem kell elrendelni, hanem részére a szolgálathalasztást egy évre kell megadni. Egyidejűleg - az erre vonatkozó külön rendelkezés szerint - a hadköteles kötelező gyógykezeltetését is el lehet rendelni.

(4) Az egészségi okból szolgálathalasztásban részesített hadkötelest a következő sorozáskor -katonai szolgálatra alkalmasságának megállapítása céljából - újból sorozóbizottság elé kell állítani.

2. §

(1) Ha a besorozott hadköteles katonai szolgálatra való bevonulását valamely időközben keletkezett fogyatékossága vagy megbetegedése akadályozza, amennyiben járóképes, a behívóparancsnak köteles eleget tenni, járóképtelenség esetén pedig akadályoztatását köteles írásban haladéktalanul jelenteni a behívóparancsot kibocsátó kiegészítő parancsnokságnak, csatolva a körzeti orvos - sürgős esetben a kezelő orvos - igazolását.

(2) A behívóparancsra megjelent beteg hadkötelest a bevonulási hely parancsnokságának orvosa elé kell állítani. Az orvosi vizsgálat eredményétől függően kell dönteni bevonultatása felől. Ha a bevonulási hely parancsnokságának orvosa a hadköteles olyan fogyatékosságát vagy betegségét állapítja meg, amelynek megszűnése előreláthatólag egy hónapon belül nem várható, ennek előrelátható tartamára a hadkötelest szolgálathalasztásban kell részesíteni. Ez esetben az 1. § rendelkezéseinek megfelelően kell eljárni.

3. §

(1) Ha a behívott hadkötelest az időközben keletkezett fogyatékossága vagy betegsége a bevonulásban akadályozta, és elmaradását a 2. § (1) bekezdése szerint igazolta is, a behívása érvényben marad, amennyiben az akadályoztatása a bevonulás napjától számított egy hónapon belül megszűnik. Erről a behívott hadkötelest a kiegészítő parancsnokság írásban értesíti.

(2) A behívott hadköteles bevonulásának elmaradása esetén a kiegészítő parancsnok - a szükséghez képest - intézkedik a hadköteles ellenőrző orvosi megvizsgálásáról, és annak eredményéhez képest elrendelheti az előreláthatólag egy hónapon belül gyógyuló hadköteles kórházba szállítását, illetőleg a hamarosan gyógyuló betegség esetében a hadkötelest a körzeti orvos által ellenőrzött házi kezelésben is meghagyhatja. Szükség esetén a hadköteles kötelező gyógykezeltetését is el lehet rendelni.

(3) Ha a be nem vonult hadkötelesnek a katonai szolgálatot gátló fogyatékossága vagy betegsége egy hónapon belül előreláthatólag nem szűnik meg, részére az 1. § (1) bekezdésének megfelelően szolgálathalasztást kell engedélyezni.

(4) Ugyanígy kell eljárni akkor is, ha a hadköteles időleges fogyatékossága vagy betegsége az elmulasztott bevonulás napjától számított egy hónap alatt a gyógykezelés ellenére sem szűnt meg.

(5) Az a behívott hadköteles, aki az előző bekezdések szerint valamely fogyatékossága vagy tartós betegsége folytán szolgálathalasztásban nem részesült, a katonai szolgálatot gátló körülmény megszűnése után haladéktalanul köteles megjelenni a kiegészítő parancsnokságon.

(6) Ha az időleges fogyatékossága vagy egy hónapon belül gyógyuló betegsége miatt a bevonulásban akadályozott, de szolgálathalasztásban nem részesült hadköteles az esedékes bevonulás napjától számított egy hónapon belül a katonai szolgálat megkezdésére nem jelentkezik, a kiegészítő parancsnokság késedelem nélkül intézkedni köteles az elmaradás okának megállapítása iránt. Ha megállapítja, hogy a hadköteles egészségi akadályoztatása továbbra is fennáll, a szolgálathalasztás egyidejű engedélyezése mellett elrendeli annak orvosi ellenőrzését, és a gyógyulás várható időpontjában újabb orvosi vizsgálatát.

A R. III. Fejezetéhez:

4. §

Ha a hadkötelesen kívül más tartásra köteles hozzátartozó is van, de általa a tartásra szoruló eltartása nem biztosítható, a hadkötelest családfenntartónak kell tekinteni. Ezt a körülményt részletes környezettanulmány alapján kell elbírálni.

5. §

A sorkatonai szolgálat elhalasztására vagy félbeszakítására irányuló kérelemhez csatolni kell a családfenntartói igazolást, valamint - megfelelő esetben - a tartásra szoruló hozzátartozó munkaképességének csökkenését megállapító orvosi szakvéleményt is.

6. §

(1) A családfenntartói igazolás kiadása iránti kérelmet legkésőbb a sorozás évének június hó 30. napjáig kell a hadköteles állandó lakóhelye szerint illetékes községi, városi, illetőleg városi (fővárosi) kerületi tanács végrehajtó bizottsága egészségügyi szakigazgatási szervéhez előterjeszteni. Ha a családfenntartói kötelezettség ennél később áll be, a kérelmet késedelem nélkül elő kell terjeszteni.

(2) A családfenntartói igazolás kiadása iránti kérelmet községekben a községi tanács végrehajtó bizottságának titkára, városokban a városi, városi (fővárosi) kerületi tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi szakigazgatási szerve (a továbbiakban: egészségügyi szakigazgatási szerv) bírálja el.

(3) Az egészségügyi szakigazgatási szerv a családfenntartói igazolás kiadása iránti kérelmet köteles soron kívül megvizsgálni. Ennek során környezettanulmányt készít, illetőleg ha a hozzátartozó más helységben lakik, a környezettanulmány és az esetleg szükséges orvosi szakvélemény megküldése végett megkeresi a hozzátartozó állandó lakóhelye szerint illetékes egészségügyi szakigazgatási szervet.

(4) A családfenntartói kötelezettség vizsgálata során annak megállapításánál, hogy a hadköteles hozzátartozója eltartásra szorul-e, figyelembe kell venni a külön jogszabályban részletezett bármely forrásból származó jövedelmet.

7. §

(1) A sorköteles állandó lakóhelye szerint illetékes egészségügyi szakigazgatási szervnek a családfenntartói igazolás iránti kérelem alapján az igazolás kiadása előtt - szükség esetén - intézkednie kell a sorköteles eltartásra szoruló hozzátartozója munkaképességcsökkenésének megállapítása iránt.

(2) A munkaképességcsökkenést járóképes hozzátartozó esetén az illetékes munkaképességcsökkenést véleményező elsőfokú orvosi bizottság (a továbbiakban: elsőfokú orvosi bizottság), járóképtelen hozzátartozó esetén pedig a járási, illetőleg városi, városi (fővárosi) kerületi főorvos állapítja meg.

(3) Ha a hozzátartozó férfi a 60., a nő az 55. életévét betöltötte, vagy a hadköteles bevonulásának időpontjáig betölti, nincs szükség a munkaképességcsökkenés megállapítására.

8. §

(1) Az egészségügyi szakigazgatási szerv a családfenntartói igazolás kiadása iránti kérelmet a környezettanulmány és az esetleges orvosi szakvélemény alapján bírálja el. A kérelem teljesítése esetén a családfenntartói igazolás (1. számú minta), valamint a hozzátartozó munkaképtelenségéről, illetve legalább kétharmad részbeni munkaképességcsökkenéséről szóló orvosi szakvélemény egy példányát a kérelmezőnek ki kell adni.

(2) Ha a családfenntartói igazolás kiadásának feltételei nincsenek meg, az igazolás kiadása iránti kérelmet el kell utasítani.

(3) Az elutasítás miatti fellebbezés esetén a másodfokon eljáró egészségügyi szakigazgatási szerv, ha az elutasítás az elsőfokú orvosi bizottság szakvéleményén alapul, a hozzátartozót a másodfokú orvosi bizottsággal megvizsgáltatja, és annak -két példányban kiállított - szakvéleménye alapján határoz.

(4) Ha a hozzátartozó orvosi vizsgálata még nem történt meg, és a kérelem a fellebbezés alapján egyébként teljesíthetőnek látszik, a másodfokon eljáró egészségügyi szakigazgatási szerv a hozzátartozót a másodfokú orvosi bizottsággal megvizsgáltatja.

(5) A másodfokon eljáró egészségügyi szakigazgatási szerv, ha az elutasítás - járóképtelen hozzátartozó esetén - a járási, városi, illetve városi (fővárosi) kerületi főorvos által kiállított orvosi szakvéleményen alapul, a vizsgálati leleteket az illetékes másodfokú orvosi bizottsághoz küldi meg, amely szakvéleményét a leletek alapján két példányban közli.

(6) A másodfokon eljáró egészségügyi szakigazgatási szerv a fellebbezés kézhezvételétől számított tizenöt napon belül, ha pedig másodfokú orvosi vizsgálat szükséges, harminc napon belül köteles határozatot hozni, és erről az elsőfokú egészségügyi szakigazgatási szervet értesíteni. A családfenntartói igazolást és az esetleges orvosi szakvélemény egy példányát a fellebbezésnek helytadó határozat esetén - a másodfokú határozat egyidejű kézbesítésével - az elsőfokú egészségügyi szakigazgatási szerv adja ki.

9. §

(1) A családfenntartói szolgálathalasztás iránti kérelem felől a sorozóbizottság véleményének figyelembevételével a kiegészítő parancsnok határoz, erről a kérelmezőt - legkésőbb a bevonulást megelőzően tizenöt nappal - írásban értesíti.

(2) A szolgálathalasztást megtagadó határozat ellen a hadköteles, illetőleg hozzátartozója a kézhezvételtől számított három napon belül fellebbezést nyújthat be a kérelmet elutasító kiegészítő parancsnok útján a megyei (fővárosi) kiegészítő parancsnokhoz. A fellebbezés a behívóparancs teljesítése alól nem mentesít.

10. §

(1) Ha az egy ízben már engedélyezett családfenntartói szolgálathalasztás oka továbbra is fennáll, a szolgálathalasztás újabb egy évre való meghosszabbítása iránti kérelmet a lejárat évének július hó 31. napjáig ugyancsak a kiegészítő parancsnoksághoz kell benyújtani.

(2) A kérelemhez csatolni kell a hadköteles állandó lakóhelye szerint illetékes egészségügyi szakigazgatási szerv igazolását arról, hogy a hadköteles szociális körülményei nem változtak, ezért a szolgálathalasztást a következő évre is javasolja.

(3) A szolgálathalasztás meghosszabbítására irányuló kérelem elbírálására is a 9. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak az irányadók.

11. §

A hadköteles bevonulása után a sorkatonai szolgálat félbeszakítására irányuló kérelmezési eljárásra a 6-10. § rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

A R. IV. Fejezetéhez:

12. §

(1) Közvetlenül a középiskola befejezése után előfelvételt nyert és sorkatonai szolgálatra behívott hadköteleseket olyan időpontban kell leszerelni, hogy a behívásukat követő évben felsőfokú tanulmányaikat megkezdhessék.

(2) A R. és a jelen rendelet alkalmazásában felsőfokú tanintézetek (felsőoktatási intézmények): az egyetemek, az egyetemi jellegű főiskolák, a főiskolák, a felsőfokú technikumok, a felsőfokú szakiskolák és a felsőfokú intézetek.

(3) A felsőoktatási intézmények hallgatói a szolgálathalasztás iránti kérelmet a sorozás évének július hó 31. napjáig, ha azonban a tanulói viszony csak ezt követően áll be, legkésőbb szeptember hó 20. napjáig írásban terjeszthetik elő a kiegészítő parancsnokságnál.

(4) A kérelemhez csatolni kell az illetékes felsőoktatási intézmény által kiállított igazolást (2. számú minta) a tanulói viszony fennállásáról.

(5) A tanintézet a (4) bekezdésben említett igazolást a hadköteles kérésére köteles kiállítani és kiadni. Az igazolás kiállítása alkalmával a hadköteles tartozik bemutatni a katonai igazolványát.

13. §

(1) A tanulmányi szolgálathalasztás feltételeinek fennállását a R. 12. §-a alapján a hadköteles állandó lakóhelye szerint illetékes kiegészítő parancsnok állapítja meg; a halasztás tartama a hadköteles folyamatos tanulmányainak befejezéséig terjed. A halasztásban részesült hadköteles a továbbiakban évenként szeptember hó 20. napjáig köteles a tanintézettől a tanulói viszony folyamatos fennállásáról kiállított igazolást megküldeni a kiegészítő parancsnokságnak.

(2) Folyamatos tanulmányi időnek azt az időt kell tekinteni, amely annak a felsőoktatási intézménynek nappali tagozaton történő elvégzéséhez szükséges, amelyben a hadköteles tanulmányait folytatja. Évkihagyás esetén az e címen engedélyezett időt ehhez hozzá kell számítani-

14. §

A R. 14. §-a alapján annak a hadkötelesnek kell tanulmányi szolgálathalasztást engedélyezni, aki

a) bármely középiskola nappali tagozatának III. vagy IV. osztályába jár, legfeljebb a 20. életéve betöltéséig,

b) az érettségi (képesítő) vizsga után szakmai gyakorlaton való részvételre kötelezett, az első szakmunkás év befejezéséig, legfeljebb azonban a 21. életéve betöltéséig,

c) szakmunkás tanulói viszonyban van, illetőleg ezt követően első szakmunkás évét tölti, az első szakmunkás év befejezéséig, legfeljebb azonban a 21. életéve betöltéséig,

d) tanárszakos szakiskola, valamint a tánc- és artista szakiskola végzős hallgatója, ha középiskolai végzettséggel rendelkezik.

15. §

(1) A 14. § alapján a szolgálathalasztás kérelmezésére, igazolására és elbírálására a 12-13. § rendelkezései megfelelően irányadók.

(2) A 14. § b) és c) pontjában említett első szakmunkás évüket töltő hadkötelesek munkaviszonyát az érintett vállalat igazgatójának (munkáltatónak) kell igazolnia.

16. §

(1) A 14. § alapján kért tanulmányi szolgálathalasztás felől a hadköteles állandó lakóhelye szerint illetékes kiegészítő parancsnok - a honvédelmi miniszter rendelkezéseinek megfelelően - határoz.

(2) A kiegészítő parancsnok az (1) bekezdésnek megfelelő határozatát a kérelmező hadkötelessel írásban közli. Az elutasító határozat ellen a kézbesítéstől számított nyolc napon belül fellebbezésnek van helye a kiegészítő parancsnokság útján a megyei (fővárosi) kiegészítő parancsnokhoz, aki a fellebbezés felől tizenöt napon belül határoz.

(3) A kiegészítő parancsnok a 14. § alapján kért tanulmányi szolgálathalasztást egy év tartamára engedélyezi. A megfelelő igazolások alapján a szolgálathalasztás évenként meghosszabbítható.

17. §

(1) A szolgálathalasztás kedvezményét azonnal meg kell vonni attól, aki tanulmányait abbahagyja, vagy akinek a tanulói viszonya a képzési idő alatt egyéb okból megszűnik.

(2) A tanulmányi szolgálathalasztás indokának a halasztás lejárta előtti megszűnését a tanintézet vezetője (a vállalat igazgatója, a munkáltató) az e célra szolgáló űrlapon (3. számú minta) a hadköteIes állandó lakóhelye szerint illetékes kiegészítő parancsnoksággal haladéktalanul közölni tartozik,

18. §

(1) Ha a tanintézet igazolja, hogy a szolgálathalasztásban részesített hadköteles a tanintézettől évkihagyásra kapott engedélyt, az évkihagyás idejére szolgálathalasztásban részesíthető. Évkihagyás alapján legfeljebb két ízben van helye a szolgálathalasztásnak.

(2) Az (1) bekezdésben említett szolgálathalasztás érdekében a hadkötelesnek kérelmet kell előterjesztenie a kiegészítő parancsnoksághoz. A kérelemhez csatolni kell a tanintézet évkihagyásra vonatkozó engedélyét is. A 12. § rendelkezései ebben az esetben is irányadók.

19. §

A tanintézet vezetője (a vállalat igazgatója, a munkáltató) köteles biztosítani, hogy a székhelye szerint illetékes kiegészítő parancsnokság a szolgálathalasztás engedélyezésével kapcsolatos feladatok ellátását ellenőrizze, illetve nyilvántartását a tanintézet adataival egyeztesse.

20. §

(1) A külföldi felsőoktatási intézményekben tanuló hadkötelesekről a Művelődésügyi Minisztérium évenként szeptember hó 20. napjáig névjegyzéket küld a Budapesti Fővárosi Kiegészítő Parancsnokságnak. Ezeknek a hadköteleseknek a szolgálathalasztásukkal kapcsolatban sem kérelmet, sem igazolást nem kell előterjeszteniük.

(2) A tanulmányi szolgálathalasztás indokának megszűnését a Művelődésügyi Minisztérium közli a Budapesti Fővárosi Kiegészítő Parancsnoksággal.

(3) A Budapesti Fővárosi Kiegészítő Parancsnokság szükség esetén az (1) bekezdésben megjelölt névjegyzék adatait a Művelődésügyi Minisztériumban egyeztetheti.

A R. V. Fejezetéhez:

21. §

(1) A fontos állami vagy népgazdasági érdekből történő szolgálathalasztással kapcsolatos javaslatot [R. 21. § (1) bekezdés] a honvédelmi miniszterhez évenként július hó 31. napjáig kell megküldeni. A javaslatnak tartalmaznia kell a hadköteles nevét, születési évét, anyja nevét, foglalkozását és beosztását, munkahelyének pontos megjelölését, továbbá állandó lakóhelyét, lakáscímét, valamint a munkáltatónak a szolgálathalasztásra vonatkozó indokait.

(2) A fontos személyi érdekből történő szolgálathalasztással kapcsolatos kérelmet [R. 21. § (2) bekezdés] évenként július hó 31. napjáig kell előterjeszteni. A kérelemnek tartalmaznia kell a hadköteles nevét, születési évét, anyja nevét, állandó lakóhelyét, valamint a kérelem részletes indokait. Az indokok igazolását a kérelemhez kell csatolni.

A R. VI. Fejezetéhez:

22. §

A R. 25. § (1) bekezdése alapján az ideiglenes mentesítés iránt előterjesztett kérelem tartalma tekintetében a 21. § megfelelően irányadó.

A R. VII. Fejezetéhez:

23. §

A 3/1964. (I. 29.) Korm. számú rendelet 28. §-ának (2) bekezdése alapján szabálysértést követ el és ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható

a) az a hadköteles, aki nem jelenti haladéktalanul a kiegészítő parancsnokságnak, hogy a behívóparancsnak járóképtelensége miatt nem tud eleget tenni (2. § (1) bekezdés], vagy aki a tanulmányai folytatásáról szóló - a szolgálathalasztáshoz szükséges - igazolást évenként szeptember 20-ig nem küldi meg a kiegészítő parancsnokságnak [13. § (1) bekezdés];

b) a tanintézet vezetője (a vállalat igazgatója, az a munkáltató), aki a tanulmányi szolgálathalasztás indokának a halasztás lejárta előtti megszűnését nem közli a kiegészítő parancsnoksággal [17. § (2) bekezdés].

24. §

E rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti a 7000/1948. (III. 14.) HM, a 26902/1948. (VII. 10.) HM eln., a 4600/1951. (VIII. 26.) HM és az 1/1959. (IV. 12.) HM számú rendelet, továbbá a 12/1959. (HK 2.) HM számú együttes utasítás I. Fejezete.

Czinege Lajos vezérezredes s. k.,

honvédelmi miniszter

1. számú minta az 1/1964. (I. 29.) HM számú rendelethez

2. számú minta az 1/1964. (I. 29.) HM számú rendelethez

3. számú minta az 1/1964. (I. 29.) HM számú rendelethez

Tartalomjegyzék