Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1/1964. (IV. 3.) PM-KPM-KkM együttes rendelet

a Magyar Népköztársaság területén külföldi rendszámmal közlekedő és a külföldre távozó belföldi rendszámú gépjárművek kötelező szavatossági biztosításáról szóló 1/1959. (I. 3.) Korm. számú rendelet végrehajtásáról

A Magyar Népköztársaság területén külföldi rendszámmal közlekedő és a külföldre távozó belföldi rendszámú gépjárművek kötelező szavatossági biztosításáról szóló - a 19/1961. (V. 7.) Korm. számú rendelettel módosított - 1/1959. (I. 3.) Korm. számú rendelet (a továbbiakban: R.) 3. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeljük:

[A vastagbetűs szedés a kormányrendelet, a vékonybetűs szedés a végrehajtási rendelet (a továbbiakban: Vhr.) szövege.]

I. Fejezet

A Magyar Népköztársaság területén külföldi rendszámmal közlekedő gépjárművekre vonatkozó rendelkezések

R. 1. § (1) A Magyar Népköztársaság területén külföldi rendszámmal közlekedő gépjármű üzembentartója az ország területén való tartózkodás tartama alatt - a gépjármű által okozott károk fedezése céljából - e rendelet erejénél fogva szavatossági biztosításban részesül.

(2) A biztosítás díját a gépjármű üzembentartója (vezetője) köteles az Állami Biztosítónak megfizetni.

(3) Mentes a díj megfizetése alól az az üzembentartó (vezető), aki az ország területére szóló és elismert külföldi vagy nemzetközi gépjárműszavatossági biztosítási bizonylattal rendelkezik.

Vhr. 1. § (1) Az Állami Biztosító az ország területére érkező külföldi rendszámú gépjármű megkülönböztető országjelét és rendszámtábláját a külföldi vagy nemzetközi gépjárműszavatossági biztosítási bizonylat (kártya) helyettesítésének elismerheti.

(2) A Pénzügyminisztérium Biztosítási Főigazgatósága a Pénzügyi Közlönyben, a Közlekedési Értesítőben, valamint a sajtóban és a rádióban megfelelő módon közzéteszi, hogy mely országok biztosító intézeteivel létesített az (1) bekezdésnek megfelelő megállapodást és azok mikor lépnek hatályba. Ilyen megállapodás a Német Demokratikus Köztársaság és a Német Szövetségi Köztársaság forgalmi rendszámával érkező gépjárművekre vonatkozóan van hatályban.

Vhr. 2. § (1) A kötelező biztosítás alapján az Állami Biztosító azokat a károkat téríti meg, amelyekért a külföldi rendszámú gépjármű üzembentartója (vezetője) e minőségében magyar állampolgárral szemben a magyar jog szerint törvényes kártérítési felelősséggel tartozik, ideértve a gépjárműben ülő személyeket ért károkat is.

(2) Az Állami Biztosító a káresettel kapcsolatban ellátja az üzembentartó (vezető) perenkívüli, polgári és büntető perbeli képviseletét és viseli ezeknek az eljárásoknak a költségeit is.

(3) Az Állami Biztosító nem téríti meg azokat a károkat, amelyek

a) verseny vagy arra való edzés közben keletkeznek;

b) a biztosított ellen házastársa, fel- vagy lemenőágbeli rokonai által támasztott követelésekből erednek;

c) a biztosított gépjárművön elhelyezett és nem az utasok személyi használatára szolgáló tárgyak megsemmisülése vagy megsérülése folytán keletkeznek.

Vhr. 3. § (1) A bekövetkezett kárt 24 órán belül az Állami Biztosító Főigazgatóságánál vagy bármely megyei (budapesti) igazgatóságánál írásban be kell jelenteni.

(2) Az Állami Biztosító a kártérítést közvetlenül a károsultnak fizeti; a károsult azonban igényét közvetlenül az Állami Biztosító ellen nem érvényesítheti. Ha a biztosított az Állami Biztosító hozzájárulása nélkül kártérítési igényt ismer el, egyezséget köt vagy kártérítést fizet, ennek hatálya az Állami Biztosítóra nem terjed ki.

(3) Az Állami Biztosítót illetik az általa kifizetett kártérítés összege erejéig mindazok a jogok, amelyek a biztosítottat a káresettel kapcsolatban harmadik személlyel szemben megilletik, kivéve, ha ez a biztosítottal közös háztartásban élő hozzátartozó.

Vhr. 4. § (1) A kötelező biztosítás díjai a következők:

(2) Ha a biztosítás 1 hónapnál hosszabb, de 6 hónapnál rövidebb időre szól, minden megkezdett hónapra az 1 hónapra megállapított biztosítási díjat kell megfizetni. Hat hónapot meghaladó biztosítás esetén az 1 évre megállapított díjat kell megfizetni.

(3) Ha a külföldi rendszámú gépjármű az ország területét később hagyja el, mint amely időpontig a díjat megfizették, a díjkülönbözetet a kilépéskor kell megfizetni.

(4) A R. 1. §-ának (3) bekezdésében és e rendelet 1. §-ának (1) bekezdésében meghatározott eseteken felül mentes a díj megfizetése alól az üzembentartó (vezető), ha a határt ismételten olyan időtartamon belül lépi át, amelyre a biztosítás díját már megfizette.

Vhr. 5. § (1) A biztosítás hatálya az országhatár átlépésével kezdődik.

(2) Az üzembentartó (vezető) a biztosítási díjat a vámhivatalnál vagy az Állami Biztosító bármelyik igazgatóságánál vagy arra feljogosított fiókjánál köteles megfizetni; 1 hónapnál hosszabb időre szóló díjat csak az Állami Biztosító igazgatóságainál lehet megfizetni.

(3) A vámhivatal a külföldi rendszámú gépjárművek üzembentartóit (vezetőit) a határ átlépése alkalmával többnyelvű tájékoztatóval látja el, amely a kötelező biztosítás díjait, szolgáltatásait, kivonatos szabályait és a kárbejelentés módját tartalmazza

Vhr. 6. § Ha a gépjárművet belföldi forgalom számára vámkezelik, a vámkezelés időpontjáig esedékes biztosítási díjat legkésőbb a vámmal együtt kell megfizetni. A vámkezelést követő időre már kifizetett díjat az Állami Biztosító visszatéríti.

Vhr. 7. § (1) A biztosítási díj kiegyenlítésének igazolására 5, 10, 20, 50 és 100 forintos címletekben kibocsátott biztosítási díj bélyegek szolgálnak, amelyeket az erre a célra rendszeresített nyilvántartási lapra kell felragasztani. Egy hónapnál hosszabb időre szóló díj megfizetéséről nyugtát kell kiállítani.

(2) A vámhivatalokat az Állami Biztosító Főigazgatósága Nemzetközi Biztosítási Főosztálya látja el a szükséges biztosítási bélyegekkel. A vámhivatalok a rendelkezésükre bocsátott, biztosítási bélyegekkel havonként számolnak el az Állami Biztosító Főigazgatósága Nemzetközi Biztosítási Főosztályával.

Vhr. 8. § A külföldi rendszámú gépjárműnek az országból való kilépésekor a vámőrség a biztosítási díj megfizetését ellenőrzi. A gépjármű csak akkor hagyhatja el az ország területét, ha az üzembentartó (vezető) a kilépés időpontjáig esedékes biztosítási díjat megfizette vagy a R. 1. §-a (3) bekezdésének, illetve e rendelet 1. §-a (1) bekezdésének hatálya alá tartozik.

II. Fejezet

A külföldre távozó belföldi rendszámú gépjárművekre vonatkozó rendelkezések

R. 2. § (1) A Magyar Népköztársaság területéről külföldre távozó, belföldi rendszámú, nem állami tulajdonban levő gépjármű üzembentartója köteles az Állami Biztosítónál az utazás során érintett valamennyi állam területére érvényes szavatossági biztosítást kötni.

(2) A biztosítási kötelezettség alól mentes az üzembentartó, ha olyan, külföldön vagy az Állami Biztosító által kiállított, nemzetközi gépjárműbiztosítási bizonylattal (zöldkártyával) rendelkezik, amely érvényes az utazás során általa érinteni kívánt államok területére.

(3) A DT és a CK rendszámú gépjárművek üzembentartói minden esetben mentesek a biztosítási kötelezettség alól.

Vhr. 9. § (1) A R. 2. §-ában foglalt rendelkezéseket a Belga Királyság, a Bolgár Népköztársaság, a Csehszlovák Szocialista Köztársaság, a Dán Királyság, a Finn Köztársaság, a Francia Köztársaság, a Görög Királyság, Írország, a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság, a Lengyel Népköztársaság, Luxemburg, Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyság, a Német Demokratikus Köztársaság, a Német Szövetségi Köztársaság, a Norvég Királyság, az Olasz Köztársaság, az Osztrák Köztársaság, Svájc, a Svéd Királyság, a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége és a Török Köztársaság, valamint a (4) bekezdés szerint később megjelölt további államok területére történő vagy területét érintő utazásokra vonatkozóan kell alkalmazni. Az említett államok területére távozó vagy azokon áthaladó, belföldi rendszámmal közlekedő gépjármű - a R. 2. §-ának (3) és e szakasz (3) bekezdésében foglalt kivételekkel - a Magyar Népköztársaság határát csak abban az esetben lépheti át, ha az üzembentartó az érintett államok területére érvényes nemzetközi gépjárműbiztosítási kártyával (pl. zöld kártyával), illetve gépjárműszavatossági biztosítási bizonylattal rendelkezik.

(2) A kártyát, illetve bizonylatot az Állami Biztosító igazgatóságai szolgáltatják ki.

(3) Mentes a kártya, illetve bizonylat kiváltása alól az az üzembentartó, aki kizárólag olyan országot látogat meg és csak olyan országon halad át, amelynek biztosító intézetei a gépjármű megkülönböztető országjelét és rendszámtábláját a kártya, illetve bizonylat helyettesítésének elismerik.

(4) A Pénzügyminisztérium Biztosítási Főigazgatósága a Pénzügyi Közlönyben, a Közlekedési Értesítőben, valamint a sajtóban és a rádióban megfelelő módon közzéteszi, hogy mely további országok biztosító intézeteivel létesített az (1) bekezdésnek, illetve mely országok biztosító intézeteivel a (3) bekezdésnek megfelelő megállapodást és azok mikor lépnek hatályba. A (3) bekezdésnek megfelelő megállapodás a Bolgár Népköztársaság, a Csehszlovák Szocialista Köztársaság, a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság, a Német Demokratikus Köztársaság és az Osztrák Köztársaság területére távozó, belföldi rendszámú gépjárművekre van hatályban.

Vhr. 10. § (1) A nem állami tulajdonban levő gépjárművek üzembentartói részére a kártya, illetve bizonylat azt igazolja, hogy gépjárműszavatossági biztosításuk van, amely a 9. § (1) bekezdésében felsorolt, illetve (3) bekezdése szerint később megjelölt államok területén a kiállítás napjától a feltüntetett napig - többszöri határátlépés esetén is - érvényes.

(2) A kártya, illetve bizonylat kiszolgáltatása előtt a biztosítási díjat meg kell fizetni. A díjak több állam területére érvényes kártya, illetve bizonylat vagy kártya és bizonylat egyidejű kiszolgáltatása esetén is egységesen a következők:

Minden további megkezdett 15 napra a 15 napra megállapított díjat kell megfizetni.

(3) Ha a belföldi rendszámmal közlekedő gépjármű üzembentartója (vezetője) a gépjárművek kötelező szavatossági biztosításáról szóló 30/1959. (V. 10.) Korm. számú rendelet hatálya alá tartozik, vagy az Állami Biztosítóval kötött érvényes gépjárműszavatossági biztosítással rendelkezik a kártya, illetve bizonylat kiszolgáltatása előtt kiegészítő biztosítási díjként az e szakasz (2) bekezdésében meghatározott díjak felét kell megfizetnie.

(4) A magyar állami szervek, intézmények és vállalatok részére a kártyát, illetve bizonylatot díjmentesen kell kiszolgáltatni. Ezek részére a kártya, illetve bizonylat azt igazolja, hogy az általuk okozott gépjárműszavatossági károk a 155/1962. (PK 30.) PM számú utasítás rendelkezései szerint az állami költségvetést terhelik.

(5) A 9. § (3) bekezdésében említett esetben az üzembentartók (vezetők) az e szakasz (2) és (3) bekezdésében meghatározott biztosítási díjat nem fizetik.

Vhr. 11. § (1) A 9. § (1) bekezdésében felsorolt illetve (3) bekezdése szerint később megjelölt államok területén felmerült kárt az üzembentartó köteles a kártyán, illetve bizonylaton megnevezett illetékes biztosító intézethez haladéktalanul, tájékoztatás céljából pedig a kártyát, illetve bizonylatot kiszolgáltató Állami Biztosító igazgatósághoz a kár keletkezésétől számított 3 hónapon, korábbi hazaérkezése esetén legkésőbb ezt követő 2 napon belül, írásban bejelenteni.

(2) Az Állami Biztosító a károkat annak az államnak a területén érvényes jogszabályi rendelkezések szerint fedezi, amelynek területén a kár felmerült.

III. Fejezet

Vegyes rendelkezések

R. 3. § (1) A jelen rendelet hatálya nem terjed ki a Magyar Népköztársaság külképviseleti hatóságai által üzembentartott gépjárművekre.

(2) A jelen rendelet hatálybalépéséről és végrehajtásáról, a biztosítás feltételeinek és díjának megállapításáról a pénzügyminiszter, a közlekedés- és postaügyi miniszter, valamint a külkereskedelmi miniszter együttesen gondoskodik.

(3) Az 5920/1947. (V. 18.) ME számú rendelet hatályát veszti.

Vhr. 12. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg az 1/1959. (III. 15.), a 2/1959. (IV. 8.), az 1/1960. (XII. 4.), az 1/1961. (XII. 14.), az 1/1962. (IX. 15.) és az 1/1963. (XI. 22.) PM-KPM-KkM számú rendeletek hatályukat vesztik.

Garamvölgyi Károly s. k.,

pénzügyminiszterhelyettes

Horn Dezső s. k.,

közlekedés- és postaügyi miniszterhelyettes

Mulató János s. k.,

külkereskedelmi miniszterhelyettes