Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1964. évi 20. törvényerejű rendelet

a vámjog szabályozásáról szóló 1954. évi 16. számú törvényerejű rendelet módosításáról

1. § Az 1955. évi 7. számú törvényerejű rendelettel módosított 1954. évi 16. számú törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tvr.) I. része helyébe a következő rendelkezések lépnek

"I. RÉSZ

1. § Az országhatáron át lebonyolódó áruforgalmat az Országos Pénzügy- és Vámőri Parancsnokság szervei (a továbbiakban: vámszervek), illetve a határőrségi szervek ellenőrzik.

2. § (1) A vámigazgatás főfelügyeletét a pénzügyminiszter látja el. A külkereskedelmi áruforgalommal kapcsolatos vámügyek szakfelügyeletét a 3. §-ban meghatározott körben a külkereskedelmi miniszter gyakorolja.

(2) A vámigazgatás elsőfokú szervei a vámhivatalok.

(3) A vámigazgatás szervezetét e törvényerejű rendelet keretei között - amennyiben a külkekeskedelmi áruforgalmat érinti, a külkereskedelmi miniszterrel egyetértésben - a pénzügyminiszter állapítja meg.

(4) Nemzetközi megállapodás alapján külföldön is lehet vámhivatalt felállítani.

(5) A vámszolgálatot a vámszervek vámszakvizsgát tett tagjai látják el.

3. § (1) A külkereskedelmi áruforgalommal kapcsolatos vámügyi rendeleteket-, és utasításokat, a külkereskedelmi áruforgalomban behozott áruk vámkezelésére vonatkozó kereskedelmi vámtarifát és az árumagyarázatot a külkereskedelmi miniszter és a pénzügyminiszter együttesen adja ki.

(2) A kereskedelmi áruforgalommal nem kapcsolatos vámügyi rendeleteket és utasításokat a pénzügyminiszter a külkereskedelmi miniszterrel egyetértésben adja ki.

(3) A vámszervek a pénzügyminiszter által a külkereskedelmi miniszterrel egyetértésben meghatározott körben kötelesek a külkereskedelmi miniszter utasításait teljesíteni.

4. § A vámhivatalok

a) vámszempontból ellenőrzik a külfölddel lebonyolódó áruforgalmat és annak során érvényt szereznek az áru- és értékforgalomra vonatkozó rendelkezéseknek;

b) vámkezelik az árukat, kiszabják és beszedik a vámot, valamint külön jogszabályok rendelkezései szerint egyes adókat;

c) ellenőrzik a behozatali és kiviteli áruk és a csomagolás minőségét;

d) vámfelügyeletet gyakorolnak olyan vámáruk felett, amelyek nincsenek a vámigazgatás őrizetében és a törvényes zálogjog érvényesítése végett ideiglenesen lefoglalják a vámárukat;

e) intézkedéseket tesznek a vámbűntettek és vámszabálysértések elkövetésének megelőzésére és felfedezésére;

f) elsőfokon elbírálják a vámszabálysértéseket;

g) ellátják az egyéb jogszabályokban hatáskörükbe utalt feladatokat."

2. § A Tvr. alább felsorolt §-ai az 1. §-ban meghatározott hatásköröknek megfelelően módosulnak. Ehhez képest a Tvr. 8. §-ának (7) bekezdésében, 9. §-ának (5) bekezdésében, 10. §-ában, 19. §-ának (2) bekezdésében, 22. §-ának (2) bekezdésében, 35. §-ának (3) és (5) bekezdésében felsorolt esetekben a külkereskedelmi miniszter helyett a pénzügyminiszter,

a Tvr. 6. §-ának (2) bekezdésében, 8. §-ának (3) bekezdésében, 13. §-ának (5) bekezdésében, 17. §-ának (3) bekezdésében, 18. §-ának (3) bekezdésében, 22. §-ának (1) bekezdésében, 23. §-ának (1) bekezdésében, 24. §-ának (2) bekezdésében és 26. §-ának (2) bekezdésében meghatározott esetekben a külkereskedelmi miniszter helyett a pénzügyminiszter a külkereskedelmi miniszterrel egyetértésben,

végül a Tvr. 16. §-ának (2) és 22. §-ának (4) bekezdése esetében a külkereskedelmi miniszter helyett a pénzügyminiszter - a külkereskedelmi áruforgalom tekintetében a külkereskedelmi miniszterrel egyetértésben - jár el.

3. § A Tvr. 20. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"20. § (1) Vámárut a belföldi forgalom számára vámkezelni vagy behozatali előjegyzésben kezelni a külkereskedelmi áruforgalomban csak a külkereskedelmi miniszter, illetve az általa megbízott szerv engedélye alapján szabad.

(2) Egyéb behozatali forgalomban a vámkezelést, illetve a behozatali előjegyzési kezelést a pénzügyminiszter engedélyhez kötheti, ebben az esetben az engedélyt a pénzügyminiszter, illetve az általa megbízott szerv adja meg.

(3) A kiviteli és visszaviteli vámkezeléshez a külkereskedelmi áruforgalomban a külkereskedelmi miniszter engedélye, az egyéb kiviteli forgalomban a devizagazdálkodással kapcsolatos szabályokban előírt engedély szükséges.

(4) Az engedély megszerzésének kötelezettsége alól a külkereskedelmi áruforgalom vonatkozásában a külkereskedelmi miniszter, az egyéb áruforgalom tekintetében a pénzügyminiszter egyes esetekben felmentést adhat.

(5) Egyes áruknak a határon át lebonyolódó forgalmát népgazdasági vagy más érdekek védelme céljából az illetékes miniszter a pénzügyminiszterrel - a külkereskedelmi áruforgalom vonatkozásában a külkereskedelmi miniszterrel is - egyetértésben korlátozhatja vagy megtilthatja."

4. § A Tvr. 34. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Vámügyekben hozott elsőfokú határozatok ellen fellebbezésnek van helye. A fellebbezés tárgyában a pénzügyminiszter az Országos Pénzügy- és Vámőri Parancsnokság útján - a külkereskedelmi vállalatok vámügyeiben a külkereskedelmi miniszterrel egyetértésben - dönt."

Vegyes és záró rendelkezések

5. § (1) A Tvr. 5. §-ának (2) bekezdése, 36. §-a, valamint az 1955. évi 7. számú törvényerejű rendelet hatályát veszti.

(2) A vámbűntett feljelentésére a pénzügyminiszter vagy az általa kijelölt szerv jogosult. Az 1962. évi 10. számú törvényerejű rendelet 35. §-a (1) bekezdésének c) és e) pontja ennek megfelelően módosul.

(3) A Tvr. 35. §-a (8) bekezdésének első és második mondatában, továbbá (9) bekezdésében a "külkereskedelmi miniszter által kijelölt" szöveg hatályát veszti.

6. § (1) e törvényerejű rendelet hatálybalépésétől a külkereskedelmi miniszter, illetőleg a pénzügyminiszter vámügyi hatásköréről rendelkező jogszabályokat e törvényerejű rendelet rendelkezéseinek megfelelően kell alkalmazni.

(2) Mindazokban az esetekben, amikor jogszabály a Pénzügyőrséget és Vámőrséget, illetve e testületek feladatait említi, ezek helyett az Országos Pénzügy- és Vámőri Parancsnokságot és annak szerveit, Vámőrség helyett a vámszerveket kell érteni.

(3) Felhatalmazást kap a pénzügyminiszter, hogy a minisztertanácsi rendeleteknek és határozatoknak e törvényerejű rendelet rendelkezései szerint módosított szövegét, illetőleg hatálytalanítását - a külkereskedelmi miniszterrel egyetértésben kiadott rendelettel - közzétegye.

(4) Ez a törvényerejű rendelet kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtásáról a pénzügyminiszter és a külkereskedelmi miniszter az érdekelt miniszterekkel egyetértésben gondoskodik.

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Kiss Károly s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Tartalomjegyzék