Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4/1964. (X. 15.) HM rendelet

a polgári védelmi kötelezettség szabályozásáról szóló 6/1964. (II. 21.) Korm. számú rendelet végrehajtásáról

A polgári védelmi kötelezettség szabályozásáról szóló 6/1964. (II. 21.) Korm. számú rendelet (a továbbiakban: R.) 28. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel, a legfőbb ügyésszel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - az alábbiakat rendelem:

A R. 4. §-ához:

1. §

A polgári védelem államigazgatási, illetőleg üzemi vezetőjének határozatában megállapított mentesség végleges vagy ideiglenes lehet. Az ideiglenes mentességet megállapító határozatban - ha erre lehetőség van - meg kell állapítani a mentesség időtartamát. Véglegesen kell a polgári védelmi kötelezettség alól mentesíteni azt a személyt, aki munkaképességét legalább kétharmadrészben végleg elvesztette, és ezt a R. 3. §-ának (5) bekezdésében meghatározott módon igazolja.

A R. 5. §-ához:

2. §

A munkásőrség polgári védelmi kötelezettség alatt álló nemhivatásos állományú tagjai - feltéve, hogy a polgári védelmi kötelezettség teljesítésére nem munkaviszonyuk vagy hivatásuk alapján kötelesek - polgári védelmi kötelezettség teljesítésére [R. 1. §-ának (3) bekezdése] nem vehetők igénybe.

3. §

A R. 5. §-ának (1) bekezdésében meghatározott szervek polgári alkalmazottai a polgári védelmi feladatok ellátására elsősorban munkáltatójuk által vehetők igénybe.

A R. 6. §-ához:

4. §

(1) A polgári védelmi kötelezettség önkéntes elvállalására vonatkozó írásbeli bejelentésben az önkéntes jelentkező megjelölheti azoknak a polgári védelmi feladatoknak a körét, amelyek ellátását vállalja. Az önkéntes jelentkezés elfogadásáról a jelentkező alkalmasságára figyelemmel kell határozni.

(2) Az önkéntesen elvállalt polgári védelmi kötelezettség alóli mentesítés iránti kérelmet az előadott indokok méltányos figyelembevételével kell elbírálni.

A R. 7. §-ához:

5. §

A munkaviszonyban vagy szövetkezeti tagsági viszonyban álló személyeket a polgári védelem államigazgatási szerveihez elsősorban munkahelyük és nem állandó lakóhelyük szerint kell beosztani.

A R. 9. §-ához:

6. §

(1) A polgári védelmi kötelezettség alatt állók közül kiképzésben kell részesíteni azokat, akik abban még nem részesültek, továbbá akik az e célból szervezett tanfolyam, foglalkozás stb. legalább egyharmad részén nem vettek részt.

(2) Továbbképzésben kell részesíteni azokat a polgári védelmi kötelezettség alatt álló személyeket, akik kiképzésben már részesültek.

7. §

A polgári védelmi kiképzést és továbbképzést évenként január hó 1. és október hó 1. között kell megtartani. A Polgári Védelem Országos Parancsnoksága (a továbbiakban: PVOP) ezt az időszakot módosíthatja.

8. §

A kiképzés, illetőleg továbbképzés tananyagát, valamint annak irányelveit és rendjét a PVOP határozza meg.

9. §

(1) A polgári védelmi gyakorlatot a kiképzés, illetőleg továbbképzés tananyaga gyakorlati elsajátításának értékelése, valamint a polgári védelmi egységek és szervezetek egymással, illetőleg a lakossággal való együttműködésének gyakoroltatása vagy ellenőrzése céljából lehet elrendelni.

(2) Nem tekinthető gyakorlatnak a kiképzés, illetőleg a továbbképzés keretében történő gyakorlati jellegű foglalkozás (a polgári védelmi létesítmények, a gépek, műszerek és egyéb felszerelések működtetésének elsajátítása, gyakorlása, egyes egységek rendeltetésszerű működésének gyakoroltatása stb.).

A R. 10. §-ához:

10. §

(1) A polgári védelmi kötelezettség alatt álló, továbbtanulás miatt mentesített dolgozó polgári védelmi beosztása a tanulmányi idő alatt nem változik.

(2) A polgári védelmi kiképzésben, illetőleg továbbképzésben, valamint a gyakorlaton való részvétel elhalasztása iránti kérelem indokát hitelt érdemlő módon igazolni kell.

A R. 13. §-ához:

11. §

(1) A polgári védelmi szolgálat ellátására való felhívás a helyileg szokásos módon (hangosbemondó útján stb.) vagy szóbeli közléssel (távbeszélőn, hírvivő útján stb.), illetőleg névre szóló írásbeli értesítéssel is történhet.

(2) A PVOP az ideiglenes polgári védelmi szolgálatot a folyamatos polgári védelmi szolgálat körébe tartozó feladatok ellátásának előkészítése, illetőleg annak biztosítása érdekében is elrendelheti.

(3) Az ideiglenes polgári védelmi szolgálat teljesítése a polgári védelmi szolgálat körébe tartozó feladatok ellátásának gyakoroltatása céljából is elrendelhető.

A R. 14. §-ához:

12. §

A polgári védelmi kötelezettség alatt álló személyt a tartózkodási helyén előálló, azonnali beavatkozást igénylő mentési munkálatoknál lehetőleg képzettségének, illetőleg képességének megfelelő feladatokkal kell megbízni.

A R. 15. §-ához:

13. §

(1) Ha a polgári védelmi kötelezettség alatt álló személy az elrendelt ideiglenes polgári védelmi szolgálatra írásbeli felhívás ellenére nem jelenik meg, vagy a szolgálat helyéről engedély nélkül eltávozik, s távolmaradását, illetőleg eltávozását megfelelően nem igazolja, a rendőrség útján elővezettethető. Az elővezetést a polgári védelem államigazgatási, illetve üzemi vezetője rendeli el, és az erről szóló határozatot az illetékes járási (városi, fővárosi kerületi) ügyész hagyja jóvá.

(2) A folyamatos polgári védelmi szolgálatra az (1) bekezdésben foglaltakat azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a 11. § (1) bekezdésében meghatározott felhívás ellenére meg nem jelenő vagy a szolgálati helyéről engedély nélkül eltávozó személyek elővezetésének elrendeléséről szóló határozatot - az ügyész jóváhagyása nélkül - közvetlenül a rendőrség illetékes szervének kell megküldeni.

A R. 20. §-ához:

14. §

(1) A polgári védelmi szakszolgálat alól - fontos állami érdekből [R. 20. § (1) bek. d) pont] - a miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője), illetőleg az általa kijelölt személy a PVOP törzsfőnökének hozzájárulásával adhat mentesítést.

(2) Ha olyan szakszolgálat alóli mentesítésre van szükség, amely más miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) irányítása alá tartozik, a mentesítéshez az ő hozzájárulása is szükséges.

15. §

A polgári védelmi szakszolgálatra munkaviszonya vagy hivatása (foglalkozása) alapján kijelölt személynek, e kötelezettsége munkaviszonyának fennállásáig, illetőleg hivatásának (foglalkozásának) gyakorlásáig, hivatása (foglalkozása) gyakorlásának abbahagyása után pedig - szakképzettsége alapján - legfeljebb a polgári védelmi kötelezettség felső korhatáráig (R. 2. §) áll fenn.

A R. 22. §-ához:

16. §

(1) A polgári védelmi szakszolgálatra kijelölt személyek megjelenésre való felhívására az 1957. évi IV. törvény 18-19. §-át kell megfelelően alkalmazni.

(2) A polgári védelmi szakszolgálatra kijelölt személyekről az államigazgatási, illetőleg üzemi polgári védelmi szervnél vagy az annak keretében működő szakszolgálat parancsnokságoknál a PVOP által rendszeresített nyilvántartási lapot kell vezetni.

(3) Az államigazgatási, illetőleg üzemi polgári védelmi szerv az állományába (szervezetébe) tartozó szakszolgálatra kijelölt személyeket, továbbá a közvetlenül alárendelt polgári védelmi szervek, valamint szakszolgálatok parancsnokait és törzstagjait, a polgári védelmi szakszolgálatparancsnokság - beleértve az országos szolgálatparancsnokságot is - az állományába (szervezetébe) tartozó szakszolgálatra kijelölt személyeket, valamint a közvetlenül alárendelt polgári védelmi szervek szakszolgálatparancsnokait és törzstagjait tartja nyilván.

17. §

(1) A nyilvántartási lapokat polgári védelmi szervenként, szakszolgálatonként és ezen belül egységenként (alegységenként) külön csoportosítva, az egyes csoportokon belül betűrendben kell kezelni. Az egyes csoportokon belül külön kell kezelni azoknak a kiképzett személyeknek a nyilvántartási lapját, akiknek polgári védelmi beosztásuk nincs (tartalékok), továbbá akiknek ideiglenes mentességük van.

(2) A nyilvántartásban a véglegesen mentesített és az ismeretlen helyre költözött személyek nyilvántartási lapját (fogyatékcsoport) külön kell csoportosítani.

(3) A polgári védelmi szakszolgálatra kijelölt személyeket - nyilvántartásbavételük alkalmával - a PVOP által rendszeresített igazolvánnyal kell ellátni.

18. §

A polgári védelmi szakszolgálatra kijelölt és nyilvántartásba vett személyek által bejelentett változásokat [R. 22. § (3) bek.] mind a nyilvántartási lapon, mind az igazolványon át kell vezetni.

19. §

A munkahelyben bekövetkezett változás, a szakképzettség (újabb szakképzettség) megszerzése, valamint a polgári védelmi szakszolgálat alóli mentességet eredményező változás [R. 3. § és 20. § (1) bek.] esetében az írásban történő bejelentéshez csatolni kell, illetőleg a szóban történő bejelentés során be kell mutatni a vonatkozó okiratot vagy annak hiteles másolatát.

A R. 26. §-ához:

20. §

(1) A R. 6. §-ának (3) bekezdése és 21. §-ának (2) bekezdése esetében a határozatot írásban kell közölni, egyébként csak akkor, ha azt az érdekelt kéri. A határozat szóbeli közlését az érdekelttel igazoltatni kell.

(2) A polgári védelem államigazgatási, illetőleg üzemi vezetője a határozat meghozatalával a polgári védelmi szerv más vezető beosztású tagját is megbízhatja.

(3) A polgári védelem üzemi vezetőjének határozata ellen előterjesztett fellebbezés felől a közvetlen felügyeletet gyakorló szerv, mint polgári védelmi szerv vezetője [pl. alárendelt vállalatok tekintetében az ipari nagyvállalat vagy tröszt vezérigazgatója (igazgatója), kisipari termelőszövetkezetnél a felettes szövetkezeti szerv vezetője (elnöke), mezőgazdasági termelőszövetkezetek esetében pedig a járási, városi, városi (fővárosi) kerületi tanács vb. elnöke] dönt.

A R. 27. §-ához:

21. §

A feljelentést írásban az illetékes járási, városi, városi (fővárosi) kerületi tanács végrehajtó bizottsága igazgatási osztályának kell megküldeni.

A R-el kapcsolatos egyéb végrehajtási rendelkezések

22. §

Az államigazgatási szervek és az üzemek vezető beosztású dolgozóinak polgári védelmi kiképzéséről (továbbképzéséről) - ha polgári védelmi feladataikat munkaviszonyuk alapján látják el (a polgári védelem államigazgatási, illetőleg üzemi szerveinek vezetői, törzstagjai, előadói, a szakszolgálati törzsek tagjai stb.) - a PVOP, illetve - azzal egyetértésben - főfelügyeleti szervük összevont vagy központi iskolán (tanfolyamon) is gondoskodhat.

23. §

E rendelet kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtásáról a PVOP törzsfőnöke gondoskodik.

Czinege Lajos vezérezredes s. k.,

honvédelmi miniszter

Tartalomjegyzék