4/1964. (VI. 28.) MüM rendelet
a dolgozók társadalombiztosítási nyugdíjáról szóló 1958. évi 40. számú törvényerejű rendelet és a 67/1958. (XII. 24.) Korm. számú rendelet végrehajtásáról kiadott 5/1959. (V. 8.) MüM számú rendelet kiegészítéséről
A 67/1958. (XII. 24.) Korm. számú rendeletben (a továbbiakban: Rny.) kapott felhatalmazás alapján a pénzügyminiszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem.
1. §
Az 5/1959. (V. 8.) MüM számú rendelet (a továbbiakban: Vr.) 31. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Az (1) bekezdés rendelkezéseit kell alkalmazni azokra a vállalati nyugdíjbiztosítottakra, akik a Budapest Székesfőváros Közlekedési Rt-nál, illetve jogutód (üzemutód) vállalatainál állottak alkalmazásban."
2. §
A Vr. 34. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:
"(2) Az (1) bekezdés a) pontjának rendelkezéseit kell alkalmazni azokra a vállalati nyugdíjbiztosítottakra, akik a Budapest Székesfőváros Közlekedési Rt-nál, illetve jogutód (üzemutód) vállalatainál állottak alkalmazásban."
3. §
A Vr. a következő 36/A. §-sal egészül ki:
"36/A. § (1) Az Rny. 24. §-a (2) bekezdésének h) pontja alapján a dolgozó nő, a tartósan külföldi szolgálatot teljesítő férjével történt külföldre utazása címén, az 5/1962. (III. 10.) Korm. számú rendelet alapján kapott fizetésnélküli szabadság engedélyezését követő hat hónapon belül jogosult bejelenteni a nyugdíjjárulék fizetésére irányuló szándékát az SZTK-nak annál az alközpontjánál (kirendeltségénél), amelynek illetékességi területén a dolgozó nő legutóbb betegség esetére biztosított volt. A bejelentést írásban kell megtenni és ahhoz csatolni kell a kiküldő szerv igazolását arról, hogy magyar külképviseleti hatóságnál, illetőleg vállalati kirendeltségnél munkaviszonyba lépni nem tudott, továbbá a fizetésnélküli szabadság engedélyezéséről és az utolsó három teljes havi munkabérről szóló igazolásokat is.
(2) Ha a dolgozó nő, az 5/1962. (III. 10.) Korm. számú rendelet alapján, a jelen rendelet hatálybalépése előtt részesült fizetésnélküli szabadságban, a nyugdíjjárulék fizetésére irányuló szándékát a jelen rendelet hatálybalépését követő hat hónapon belül jogosult bejelenteni. A bejelentéshez csatolnia kell az (1) bekezdésben megjelölt igazolásokat.
(3) A fizetendő hét százalékos nyugdíjjárulék összegét az SZTK illetékes alközpontja (kirendeltsége) állapítja meg és arról a bejelentőt írásban értesíti. A nyugdíjjárulékot a fizetésnélküli szabadság harmincegyedik napjától kezdve előre, minden hónap 15. napjáig kell befizetni. A (2) bekezdés alapján a visszamenőleges időre járó nyugdíjjárulékot, az értesítés kézhezvételétől számított 30 napon belül kell befizetni. A visszamenőleges időre járó nyugdíjjárulék befizetésére, indokolt esetben az SZTK illetékes alközpontja (kirendeltsége) kérelemre részletfizetést engedélyezhet."
4. §
A Vr. a következő 117/A. §-sal egészül ki:
"117/A. § A munkabérátlag kiszámításánál az Rny. 31. §-ában meghatározott időtartamnak minden olyan naptári napját is figyelembe kell venni, amelyen a dolgozó nő az 5/1962. (III. 10.) Korm. számú rendelet alapján fizetésnélküli szabadságon volt, ha arra az időre a Vr. 36/A. §-a szerint hét százalékos nyugdíjjárulékot fizetett. Ebben az esetben a munkabérátlag kiszámításánál azt a munkabért kell alapul venni, amely után a nyugdíjjárulékot lerótták."
5. §
A Vr. 267. §-a az alábbi (2) bekezdéssel egészül ki:
"(2) Az (1) bekezdésben említett III. számú mellékletben felsorolt iskolák tanulóin (hallgatóin) kívül a felsőfokú technikumok és a szakközépiskolák tanulói is jogosultak a tanulmányaik keretébe tartozó gyakorlati képzés közben bekövetkezett baleset (foglalkozási betegség) esetén nyugellátásra."
6. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Veres József s. k.,
munkaügyi miniszter