Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

6/1964. (VI. 16.) ÉlmM rendelet

a takarmányozás céljára felhasználható mezőgazdasági termények bér- és vámdarálásáról

A földművelésügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, a könnyűipari miniszterrel, a Szövetkezetek Országos Szövetsége elnökével és az Országos Árhivatal elnökével egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

Takarmánydarálást más részére kizárólag

a) a gabonafelvásárló és feldolgozó vállalatok darálóüzemei;

b) az állami gazdaságok, mezőgazdasági gépállomások és egyéb állami vállalatok darálóüzemei;

c) a földművesszövetkezeti szervek, a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek, a termelőszövetkezeti csoportok, az egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezetek (termelői szakcsoportok, mezőgazdasági társulások, szakszövetkezetek, falusi ifjúsági szövetkezetek), továbbá a községi legeltetési bizottságok és a hegyközségek által üzemeltetett darálóüzemek;

d) a darálóipar gyakorlására jogosító iparigazolvánnyal rendelkező magánkisiparosok (a továbbiakban: darálóiparosok)

végezhetnek.

2. §

(1) Az őszi és tavaszi árpa, zab, kukorica darálását, valamennyi darálóüzem és darálóiparos természetbeni vámkeresmény ellenében köteles - a (3) bekezdésben meghatározott kivétellel - végezni. A természetbeni vámkeresmény mértéke 5%, csöveskukorica esetében 8%. A vám mennyisége egy-egy darálási tétel után 1 kg-nál kevesebb nem lehet.

(2) A szálastakarmány és az (1) bekezdésben nem említett szemestakarmány darálását darálási díj ellenében - q-ként egységesen 13,- Ft-ért - természetbeni vámkeresmény levonása nélkül kell elvégezni.

(3) Az állami gazdaságok, valamint egyéb állami vállalatok és intézmények részére a szemestakarmányt is darálási díj ellenében - vámkeresmény levonása nélkül - és pedig a szemestakarmányt q-ként egységesen 11,80 Ft-ért, a csöveskukoricát pedig q-ként 13,- Ft-ért kell megdarálni.

3. §

(1) A gabonafelvásárló és feldolgozó vállalatok, valamint a földművesszövetkezeti szervek kezelésében levő darálóüzemek központi készletből származó takarmányt értékesítés céljára is darálhatnak. Egyéb darálóüzemek és a darálóiparosok értékesítés céljából nem darálhatnak.

(2) A kenyérgabonának (búzának és rozsnak), valamint az olyan terménynek, amely 15%-nál több kenyérgabonát tartalmaz, bér- és vámdarálása tilos.

4. §

(1) Természetbeni vámkeresmény ellenében végzett darálás esetében a vámmal csökkentett mennyiségű takarmányt, darálási díj ellenében végzett darálás esetében pedig a teljes mennyiséget kell a darálóra felönteni és az abból nyert daramennyiséget a daráltatónak teljes egészében ki kell szolgáltatni. A kiszolgáltatott dara mennyisége a felöntött súly 99,5%-ánál kevesebb nem lehet.

(2) A darálásra átvett mennyiséget, továbbá a vámkeresményt és a kiadásra kerülő mennyiséget egész kilogrammra kell kerekíteni; az 50 dkg-on aluli mennyiséget figyelmen kívül kell hagyni, az 50 dkg vagy ennél nagyobb mennyiséget pedig egész kilogrammra kell kiegészíteni.

5. §

(1) A darálóüzemek és darálóiparosok vámdarálási tevékenységükről kötelesek vámdarálási bárcakönyvet és vámdarálási raktárkönyvet vezetni.

(2) A darálásra átvett takarmány mennyiségét a vámdarálási bárcakönyvbe tételenként folytatólagosan kell bevezetni. A bevezetés alkalmával az egyes tételekre vonatkozó adatokat a bárcakönyv űrlapjainak két példányára kell rávezetni és azt a daráltatóval alá kell iratni. A kiállított űrlap első példányát a daramennyiség elszállításakor a daráltatónak ki kell adni, a második példány - a vámdarálási raktárkönyvbe való bevezetés végett - a vámdarálási bárcakönyvben marad. A vámdarálási bárcakönyvet 10 naponként - a hónap 10., továbbá 20., valamint utolsó napján - le kell zárni.

(3) A vámkeresmény mennyiségét - a vámdarálási bárcakönyv időszaki (10 naponkénti) zárlata alapján - a vámdarálási raktárkönyvbe kell átvezetni.

(4) A vámdarálási bárcakönyvet és raktárkönyvet a darálóüzemek a járási (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának pénzügyi osztályával hitelesíttetni kötelesek.

6. §

(1) A darálóiparosok kötelesek a darálásból származó vámkeresmény mennyiségét havonként, a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig a működésük helye szerint illetékes gabonafelvásárló és feldolgozó vállalat raktárának hatósági áron átadni. A vámbevételből származó szemestakarmányért fizetendő hatósági árat külön rendelet állapítja meg.

(2) Az állami gazdaságok, továbbá a földművesszövetkezeti szervek, a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek, a termelőszövetkezeti csoportok, az egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezetek, a községi legeltetési bizottságok és a hegyközségek a darálóüzemük vámkeresményéből származó szemestakarmányt saját céljaikra felhasználhatják; amennyiben ezek a szervek a központi készletből takarmányellátásban részesülnek, a visszatartott takarmánymennyiséggel a részükre megállapított keretet csökkenteni kell.

7. §

A darálóiparosok kötelesek havonként egyszer, a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig az illetékes járási tanács végrehajtó bizottsága felvásárlási csoportjához bejelenteni a vámbevételből származó szemestakarmány mennyiségét.

8. §

E rendeletben foglaltak végrehajtását az 1. § a)-c) pontjában felsoroltak vámdarálási tevékenysége tekintetében a darálóüzem fenntartója és az illetékes felügyeleti szervek, a darálóiparosok vámdarálási tevékenysége tekintetében pedig a járási pénzügyőri szervek rendszeresen ellenőrzik. Az ellenőrzés részletes szabályait külön utasítás állapítja meg.

9. §

Valamennyi darálóüzem köteles e rendelet szövegét az üzemi helyiségben feltűnő helyen kifüggeszteni.

10. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 14/1958. (VII. 27.) ÉlmM számú rendelet hatályát veszti.

Kovács Imre s. k.,

élelmezésügyi miniszter