3/1965. (III. 28.) FM rendelet
egyes termelőszövetkezetekbe áthelyezett, valamint a kezdő mezőgazdasági szakemberek társadalombiztosítási kedvezményeiről
A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormánytól kapott felhatalmazás alapján - a Szakszervezetek Országos Tanácsa elnökével, valamint az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
(1) A gazdaságilag meg nem erősödött, vagy arra rászoruló, közepesen gazdálkodó termelőszövetkezetekbe saját kérelmükre vagy a termelés érdekében 1965. évi január hó 1. napját követően áthelyezett mezőgazdasági szakemberek a termelőszövetkezetbe tagként történő belépés esetén is a munkaviszonyban álló dolgozókat megillető betegségi biztosítási szolgáltatásokra, családi pótlékra és nyugdíjra jogosultak, ha az áthelyezésüket közvetlenül megelőző munkaviszonyuk alapján e szolgáltatásokra igényt tarthattak.
(2) A társadalombiztosításnak a munkaviszonyban álló dolgozókra irányadó rendelkezéseit kell alkalmazni valamennyi termelőszövetkezetben a gyakornokokra akkor is, ha a termelőszövetkezetbe tagként belépnek.
(3) Az (1) bekezdésben foglaltak alkalmazása szempontjából gazdaságilag meg nem erősödöttnek, illetőleg arra rászoruló, közepesen gazdálkodónak azt a termelőszövetkezetet kell tekinteni, amelyet a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága az erre vonatkozó külön rendelkezések alapján ilyennek minősít. Mezőgazdasági szakember alatt a 16/1964. (XII. 30.) FM számú rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1)-(2) bekezdése alá tartozó - az (1) bekezdés szerint áthelyezett - szakembereket kell érteni (a továbbiakban: áthelyezett szakemberek). Gyakornok az egyetemet, főiskolát vagy felsőfokú technikumot végzett és szakmai gyakorlatának idejét a kijelölt termelőszövetkezetben töltő kezdő szakember, a szakmai gyakorlat befejezéséig [21/1961. (V. 25.) Korm. számú rendelet].
2. §
(1) Az áthelyezett szakember e rendeleten alapuló társadalombiztosítása mindaddig fennmarad, amíg az áthelyezést kérő (arranézve megegyezést létesítő) termelőszövetkezetben szakemberként működik, vagy további elhelyezéssel (átlépéssel) kerül - szakemberként - gazdaságilag meg nem erősödött, vagy arra rászoruló, közepesen gazdálkodó termelőszövetkezetbe. A társadalombiztosítási jogosultság nem függ attól, hogy a termelőszövetkezet a szakember javadalmazásának (munkabérének) kiegészítésére részesül-e állami támogatásban.
(2) E rendelet szerint jogosult a társadalombiztosítás szolgáltatásaira az a szakember is, aki szakmai gyakorlatának befejezése után a szakmai gyakorlat helyéül kijelölt termelőszövetkezetben marad, vagy a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági osztálya által részére javasolt másik termelőszövetkezetben folytatja működését.
3. §
(1) Az áthelyezett szakember javadalmazása - ideértve az alapjavadalmazásnak az állami támogatásból folyósított részét (kiegészítő javadalmazást), valamint az eredményességi javadalmazást is - társadalombiztosítási szempontból munkabérnek minősül. A javadalmazás után 10 + 3%-os járulékot kell fizetni; a járulék befizetéséről a termelőszövetkezet gondoskodik. A kiegészítő javadalmazás után fizetendő 10%-os járulékot az állam a termelőszövetkezetnek megtéríti; a 3% az egész javadalmazás után a szakembert terheli. A járulékot a szakember pénzben megállapított alapjavadalmazása [R. 6. § (5) bekezdés], valamint - annak folyósításakor - a ténylegesen kifizetett eredményességi javadalmazás után (R. 7. §) kell leróni.
(2) A gyakornok társadalombiztosítási járulékát a kötelező gyakornoki bérezés [R. 20. § (3) bekezdés] ideje alatt a gyakornoki munkabér (javadalmazás), ezt követően a termelőszövetkezet által ténylegesen folyósított alap- és eredményességi javadalmazás alapulvételével kell leróni. Az alapjavadalmazásba az állam terhére folyósított kiegészítő javadalmazás is beszámít.
4. §
Az áthelyezett szakembernek, valamint a gyakornoknak keresőképtelensége idejére a termelőszövetkezettől alapjavadalmazás nem jár; a kiegészítő javadalmazásnak a keresőképtelenség idejére eső részét a termelőszövetkezet köteles visszautalni a járási (járási jogú városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága pénzügyi osztályának. Ha a keresőképtelenség egy hónapnál rövidebb ideig tartott, az áthelyezett szakember, valamint a gyakornok eredményességi javadalmazását - az alapjául szolgáló feladat teljesítésétől függően -ki kell fizetni. Az eredményességi javadalmazást ebben az esetben a keresetpótló készpénzszolgáltatások alapjába beszámítani nem lehet. Egy hónapot meghaladó keresőképtelenség esetében az eredményességi javadalmazást arányosan csökkenteni kell és a levont összeget a keresetpótló készpénzszolgáltatások (táppénz, terhességi-gyermekágyi segély) alapjához hozzá kell számítani,
5. §
A termelőszövetkezet szakmai vezetésének ellátását, illetőleg segítését eredeti munkaviszonyuk fenntartása mellett vállaló szakemberek társadalombiztosítására a 11/1963. (XI. 10.) FM számú rendelet 10. §-ának (7) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni.
6. §
A szakemberek társadalombiztosításával összefüggő ügyviteli szabályokat a SZOT Társadalombiztosítási Főigazgatósága állapítja meg.
7. §
E rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit 1965. január 1-től kezdve kell alkalmazni. A rendelet hatálya az 1965. január 1. napján gyakornokként működő kezdő szakemberekre is kiterjed.
Losonczi Pál s. k.,
földművelésügyi miniszter