Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

3/1965. (IX. 5.) OT-PM-ÉM együttes rendelet

az importból megvalósuló beruházások egyszerűsített előkészítéséről és gyorsított lebonyolításáról

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormánytól kapott felhatalmazás alapján az alábbiakat rendeljük:

1. §

A beruházások és felújítások rendjéről szóló 1/1961. (XII. 9.) OT-PM-ÉM számú együttes rendelet (a továbbiakban: Vhr.) kiegészül az alábbi 23/A. §-sal:

"Vhr. 23/A. §

(1) A beruházót irányító hatóság a (4) bekezdés szerinti egyszerűsített előkészítés alkalmazását előírhatja azokra az értékhatár feletti beruházásokra, amelyek alapvető technológiai berendezését, vagy összes gépi berendezésének (értékben) legalább 50%-át import igénybevételével tervezi megvalósítani. A beruházó miniszter az Országos Tervhivatal elnökének engedélyével a fizetési mérlegjavító beruházásokra is alkalmazhatja e rendelkezéseket.

(2) Az (1) bekezdés alá tartozó beruházásokat, kijelölt beruházásoknak kell tekinteni; ennek megfelelően a népgazdasági tervjavaslatba való felvételüket és megvalósításukat soronkívül kell biztosítani.

(3) A beruházót irányító hatóság a Vhr. 23. § (1) bekezdésének megfelelő beruházási célokmány összeállításánál a külkereskedelmi szerveknek az előállítandó termékekre és a beszerzendő berendezésekre vonatkozó ismereteit figyelembeveszi.

(4) A beruházót irányító hatóság a célokmányban írja elő az importból megvalósuló beruházás programjának a 11/A. számú mellékletben meghatározott, egyszerűsített tartalmi előírások szerinti elkészítését és a beruházásnak a Vhr. 37/A-B. § alapján történő előkészítését. Az irányító hatóság szükség esetén a melléklet tartalmi előírását bővítheti.

(5) A beruházót irányító hatóság a beruházási célokmányt megküldi a generáltervezőt, az építőipari generálkivitelezőt, a technológiai berendezéseket szállító és szerelő fővállalkozót, valamint a külkereskedelmi ügyletet lebonyolító szervet irányító hatóságoknak. E hatóságok a beruházási célokmány kézhezvételétől számított 15 napon belül kötelesek előzetesen kijelölni a beruházás megvalósításában résztvevő generáltervezőt, generál- és fővállalkozókat, illetve külkereskedelmi szervet és erről a beruházót irányító hatóságot értesíteni. Ez a kijelölés a beruházás teljes folyamatában való részvételre a program jóváhagyásával válik érvényessé".

2. §

A Vhr. kiegészül az alábbi 37/A-B. §-sal:

"Vhr. 37/A. §

(1) A beruházó a Vhr. 23/A. § (5) bekezdés szerinti kijelölés alapján

a) megbízást ad a kijelölt külkereskedelmi szerveknek a szállítandó gyártási eljárás, a külföldi gépek és berendezések kapacitását, korszerűségét, műszaki paramétereit stb. ismertető adatok, a szállítási határidő- és árajánlatok, valamint a tervezési kiinduló adatok és az ajánlat-(ok) érvényességi határidejének beszerzésére;

b) megbízza a tervezőt - amennyiben a beruházási programot nem a beruházó készíti - a program elkészítésével, felkéri az építőipari generálkivitelezőt, a technológiai berendezéseket szállító és szerelő fővállalkozókat a programkészítésben való közreműködésre;

c) tájékozódik az illetékes hatóságoknál és szerveknél a beruházás tervezett telepítését és költségeit, továbbá a beruházás megvalósítását befolyásoló egyéb lényeges körülményekről.

(2) A külkereskedelmi szerv és a generáltervező a megbízás elvállalását, a generálkivitelező és a fővállalkozó pedig a beruházási program elkészítésében való közreműködést nem tagadhatja meg.

(3) Az (1) és (2) bekezdés alapján elkészített beruházási programhoz mellékelni kell a beruházót irányító hatóságnak

a) a beszerzett ajánlatokkal kapcsolatos elemző értékelését és állásfoglalását,

b) a program változataira vonatkozó állásfoglalását és azon tűrések maximális - a Vhr-ben előírtaktól szükség esetén eltérő - mértékének egyértelmű meghatározását, amelyeken belül a beruházás főbb mutatóinak (megvalósítás időtartama, beruházási költség, termelés mennyisége és önköltsége, devizamérleg alakulása) betartását felelősséggel vállalja,

c) továbbá az (1) bekezdésben megnevezett közreműködőknek a beruházás megvalósítására vonatkozó nyilatkozatait.

Vhr. 37/B. §

(1) A Vhr. 37/A. § (3) bekezdése szerint felszerelt beruházási programot a beruházót irányító hatóság köteles az Országos Tervhivatalnak 5 példányban, a Pénzügyminisztérium Beruházási Főigazgatóságának 5 példányban, a Külkereskedelmi Minisztériumnak 2 példányban megküldeni.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szervek kötelesek a program kézhezvételétől számított 30 napon belül állástfoglalni a program elfogadására vonatkozóan.

(3) A (2) bekezdés alapján tett állásfoglalások eltérése esetén a beruházót irányító hatóság vezetője egyeztet.

(4) A beruházási programnak a (2), illetve (3) bekezdés szerinti elfogadása esetén a beruházót irányító hatóság intézkedik,

a) a belföldi és importberendezések megrendelése iránt,

b) a programnak azon adatokkal és tervekkel történő kiegészítésére, amelyek a hatósági egyeztetésekre, illetve a kivitelezési tervezéshez szükségesek,

c) a program jóváhagyásáról, az alábbi eltérésekkel:

- a programot a Vhr. 30. § szerinti eljárás során már nem kell egyeztetni az Országos Tervhivatallal, a Pénzügyminisztériummal és a Külkereskedelmi Minisztériummal,

- nem kell lefolytatni a Vhr. 31. § szerinti felülvizsgálati eljárást.

(5) A beruházót irányító hatóság a kivitelezési tervdokumentáció készítésének megkezdését a (2), illetve (3) bekezdés szerint létrejött egyetértés birtokában, a (4) bekezdés c) pont szerinti

jóváhagyás előtt engedélyezheti."

3. §

E rendelet kihirdetése napján lép hatályba, előírásait nem kell alkalmazni a hatálybalépése előtt engedélyezett beruházásokra.

Lázár György s. k.,

az Országos Tervhivatal elnökének helyettese

Sulyok Béla s. k.,

a pénzügyminiszter első helyettese

Simor János s. k.,

az építésügyi miniszterhelyettese

Melléklet a 3/1965. (IX. 5.) OT-PM-ÉM számú együttes rendelethez

Importból megvalósuló beruházás egyszerűsített beruházási programjának tartalma

[11/A. sz. melléklet az 1/1961. (XII. 9.) OT-PM-ÉM számú együttes rendelethez]

I.

A beruházás összefoglaló adatai

1. A beruházás alapadatai:

a) a Vhr. 11. sz. melléklet 1. sz. minta (a továbbiakban: Törzslap) I. táblázatának adatai,

b) a kijelölt építőipari generálkivitelező, a technológiai berendezéseket szállító és szerelő fővállalkozók, valamint külkereskedelmi szerv(ek) megnevezése.

2. A beruházás gazdasági célja:

a) termelési többlet esetén a termékek felsorolása, összmennyisége, folyóáron számított termelési értéke, műszaki jellemzői, szabványos és egyéb minőségi követelményei: sokféle termék esetén a termelés mennyiségét vezértípusban kell kifejezni,

b) önköltségcsökkentés, illetve egyéb célok esetén az évi megtakarítás (Ft), illetve az egyéb várható eredmény részletezése.

3. A beruházás szükségessége:

a javaslattételt megelőző és az ezt követő 5 év belföldi szükséglete, exportja és importja - tárcaszinten, természetes mértékegységben termékenként, illetve vezértípusra átszámítva - valamint ezzel összefüggésben a meglevő és üzembelépő tárcakapacitások alakulása, a Vhr. 11. sz, melléklet 2. sz. mintája szerint.

4. A választott megoldás indokolása a lehető variánsok összehasonlítása alapján (új létesítmény, bővítés, rekonstrukció, korszerűsítés).

5. A telepítési javaslat indokolása (a telephellyel kapcsolatos költség-kihatások).

6. A kapcsolódó beruházások megnevezése és költsége.

II.

A beruházás ismertetése és anyagi-műszaki megalapozása

1. A beruházás műszaki leírása elrendezési vázlattal.

2. A technológiára vonatkozó adatok. Ismertetni kell, hogy a technológia ismert, vagy újszerű, különleges tervezést igényel, esetleg külföldi tapasztalatok alkalmazását (licence vagy knowhow) teszi szükségessé. Belföldön már alkalmazott technológia esetén annak rövid leírását, egyéb esetben a technológia tervezésénél figyelembe veendő főbb adatokat kell közölni. Ismertetni kell továbbá a külföldi szállító esetleges műszaki-tervezési kötelezettségét. A javasolt technológiát össze kell hasonlítani meglevő belföldi és fejlett külföldi megoldásokkal.

3. A beruházás megvalósításához tartozó koordinációs alapadatok:

a) a Vhr. 11. sz. melléklet 3. sz. mintája szerinti létesítményjegyzék, kiegészítve az egyes megvalósítási szakaszok tervszolgáltatási határidőivel,

b) géplista, az alapvető technológiai folyamatokat ellátó berendezések egyenkénti, a további berendezések gépcsoportonkénti felsorolása, beszerzési forrása (belföldi - külföldi), az import reláció megjelölésével. A felsorolást úgy kell összeállítani, hogy abból a behozatal szükségessége elbírálható legyen.

4. A beruházási költségek anyagi-műszaki összetétele és éves ütemezése:

a) a Törzslap V. táblázatának adatai,

b) az import deviza-költségeinek éves ütemezése az a) melléklet szerint (hitelvásárlás esetén az évenként kamattal együtt esedékes részletekben).

5. A beruházásból létrehozandó kapacitások üzembelépésének és a termékek értékesítésének adatai:

a) a részleges és teljes üzembehelyezés adatai a Törzslap III. táblázata szerint,

b) az évenként belépő termelés értékesítési adatai termékenként természetes mértékegységben a b) melléklet 1. táblázata szerint,

c) a teljes kapacitás eléréséig évenként tervezett inmportmegtakarítás és export értéke szocialista és tőkés viszonylatban a b) melléklet 2. táblázata szerint.

6. Az üzemeltetéshez szükséges eszközök és feltételek ismertetése:

a) összes munkaerőszükséglet,

b) üzemeltetéshez szükséges szén, olaj, villamosenergia, illetőleg gázszükséglet évi átlagos mennyisége és értéke,

c) az üzemeltetéshez szükséges legfontosabb bel- és külföldi anyagok cikkenkénti felsorolása természetes mértékegységben évenkénti mennyiségben a c) melléklet 1. táblázata szerint,

d) a beszerzendő anyagok relációnkénti értékének éves felfutása a c) melléklet 2. táblázata szerint.

7. A beruházásnak a 4., 5. és 6. pontok adatai alapján összesített devizamérlege éves ütemezésben a d) melléklet szerint.

III.

A beruházás gazdaságosságának indokolása

1. A tervezett évi termelési érték folyó áron (Tb) és külkereskedelmi áron (T) dollárban vagy rubelben. A Külkereskedelmi Minisztérium nyilatkozatát csatolni kell az import anyagok beszerzési és az importot megtakarító, valamint exportra kerülő termékek értékesítési lehetőségére nézve.

2. Termelési költségek és vállalati eredmény: (e számításoknál feltüntetendő az önköltségszámításhoz felhasznált irodalmi vagy üzemi tényadatok forrása)

a) A termékegység tárcaszinti átlagos önköltsége, termékenként.

b) A tervezett termék(ek) önköltsége, számítás szerint.

c) Az éves termelési költség összetevői:

munkabér (M) Ft/év,

belföldi anyagköltség (Ab) Ft/év,

importanyag határparitáson (Ai) $/év, vagy Rb/év és Ft/év (a szocialista és tőkés importanyag értékét külön-külön összegben - a mindenkor előírt átszámítási kulcsok alkalmazása mellett - egyetlen, a termelési érték számításánál alkalmazott külföldi pénznemben kell kifejezni),

leírás (L) Ft/év.

d) Vállalati eredmény, és esetleges veszteségtérítés, dotáció, forgalmi adók stb.

3. Beruházás és forgóeszköz-szükséglet:

a) Alapberuházás összege Ft-ban (B)

b) Alapberuházás korrigált összege Ft-ban (Bkorr.)

c) Forgóeszköz-szükséglet Ft-ban (F)

d) Kapcsolódó beruházások összege Ft-ban (Bk)

e) Eszközlekötés összege Ft-ban (E).

E számításokat a Vhr. 11. sz. mellékletének rendszerében kell elvégezni.

4. A beruházás gazdaságossági mutatói:

a) Népgazdasági szinten (gn) és

b) Egységnyi eszközlekötésre jutó nyereség (ge) (a Vhr. 11. sz. melléklete szerint)

c) Egységnyi nettó devizahozam kitermeléséhez szükséges összes beruházás (Gb)

A képlet nevezőjében az egy év alatt kitermelhető nettó devizahozam szerepel, és értéke arra az esetre vonatkozik, amikor a termék értékesítésének főiránya a tőkés relációba esik, szocialista viszonylatban csak a teljes termékmennyiség előállításához szükséges szocialista származású importanyag ellenértékének megfelelő termékmennyiség kerül értékesítésre. A mutató a másik export-irányzatban is használható szocialista értékesítési főirány és a szükséges tőkés anyagimport értékének egyidejű fedezése mellett a nevező K. Át tagja K. Ád-re változik, és Gb értéke Ft/Rb-ben jelentkezik. Belföldi értékesítés ezekben az esetekben nincs.

Az alkalmazott jelölések:

K = a tervezett termelés mennyisége természetes mértékegységben,

Id = a termékegység előállításához szükséges szocialista relációból származó importanyag értéke Rb-ben,

It = a termékegység előállításához egyidejűleg szükséges tőkés relációból származó importanyag értéke $-ban,

Ad = a termékegység eladási ára szocialista relációban Rb-ben,

AT = a termékegység eladási ára tőkés relációban $-ban.

d) A kitermelendő devizaegységre eső teljes ráfordítás (Gt)

(a képlet nevezője a Gb képlet nevezőjével azonos értékű nettó devizahozamot ad, ha az importanyag értékét

Ai = K (Id + It) összefüggésben és a termelés külkereskedelmi áron számított értékét is az ott közölt értékesítési feltevés alapján súlyozva veszik számításba).

e) Az importgépek, berendezések devizában való megtérülési ideje, a devizamérleg alapján.

a) melléklet

Import-beszerzés megoszlása

b) melléklet

A termékek értékesítésének felfutása

1. Értékesítés mennyiségi megoszlása

2. Devizatermelés megoszlása

c) melléklet

Az üzemeltetési anyagfelhasználás felfutása

1. Anyagszükséglet mennyiségi megoszlása

2. Anyagbeszerzés értékbeni megoszlása

d) melléklet

A devizamérleg évenkénti alakulása

Tartalomjegyzék