Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1966. évi 27. törvényerejű rendelet

az alkoholistákkal kapcsolatos egyes intézkedésekről

A Népköztársaság Elnöki Tanácsa az alkoholizmus elleni küzdelem hatékonyabbá tétele érdekében a következőket rendeli.

I.

AZ ALKOHOLISTÁK GONDOZÁSA ÉS ELVONÓ-KEZELÉSE

Gondozás és elvonó-kezelés az alkoholista kérelmére

1. § (1) Az alkoholista saját kérelmére

- gondozásba vehető és szakorvosi vizsgálat eredményétől függően gondozóintézeti elvonó-kezelésben részesíthető;

- elvonó-kezelése céljából fekvőbeteg-gyógyintézet (a továbbiakban: kórház) alkoholelvonó-osztályára (részlegére) is felvehető.

(2) A gondozásra és az elvonó-kezelésre a gondozóintézeti és a kórházi betegellátásra vonatkozó általános rendelkezések irányadók. A kórház alkoholelvonó-osztályára (részlegére) történő felvétel kérdésében a kórház illetékes osztályvezetőfőorvosa dönt. A kórházba felvett személy gyógyító foglalkoztatása céljából munkaterápiás intézetbe csak saját beleegyezésével helyezhető át.

(3) A saját kérelmére gondozásba vett, illetőleg kórházba felvett alkoholista elvonó-kezelését kérelmére meg kell szüntetni. Az alkoholistát a kórházból (munkaterápiás intézetből) kérelmére el kell bocsátani, kivéve, ha írásban vállalta, hogy a szükséges gyógykezelés befejezéséig - legfeljebb azonban hat hónapig - a kórházban (munkaterápiás intézetben) marad.

Kötelező gondozás és elvonó-kezelés

2. § (1) Azt az alkoholistát, aki rendszeres és túlzott alkoholfogyasztásból eredő magatartásával családját, kiskorú gyermekeinek fejlődését, saját egészségét, környezetének biztonságát veszélyezteti, vagy a közrendet, illetve munkahelyén ismételten a munkát zavarja, a tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi szakigazgatási szerve (a továbbiakban: egészségügyi szakigazgatási szerv) gondozáson való részvételre kötelezheti.

(2) A gondozás elrendelését az alkoholista házastársa, egyenesági rokona, vagy testvére, illetőleg a községi [városi, városi (fővárosi) kerületi] tanács egészségügyi állandó bizottsága, a községi tanács végrehajtó bizottságának titkára, a gyámhatóság, a rendőrség, a munkahely (vállalat, szövetkezet, intézet stb.) igazgatója (vezetője) és szakszervezeti bizottsága, a Magyar Vöröskeresztnek a munkahely vagy lakóhely szerint illetékes szervezete, továbbá az alkoholizmus elleni küzdelem társadalmi bizottságai kezdeményezhetik.

3. § (1) A gondozás az egészségügyi ellátáson és a szociális gondoskodáson kívül szükség szerint magában foglalja a gondozóintézeti elvonó-kezelést. Az elvonó-kezelés szükségességéről - szakorvosi vizsgálat eredményétől függően - a gondozóintézet alkoholelvonó-rendelésének vezetője dönt.

(2) Ha az elvonó-kezelés a gondozóintézetben a kötelezett személy magatartása miatt meghiúsul, vagy valamely okból csak kórházban végezhető el, a gondozóintézeti alkohol-elvonó rendelés vezetőjének javaslatára az egészségügyi szakigazgatási szerv elrendelheti az elvonókezelésnek kórházi alkoholelvonó-osztályon (részlegen) történő foganatosítását.

(3) Ha az eset összes körülményeiből arra lehet következtetni, hogy újabb gondozóintézeti elvonókezeléstől nem várható eredmény, az egészségügyi szakigazgatási szerv már a gondozáson való részvételre kötelező határozatában elrendelheti a kórházi elvonó-kezelést is.

4. § (1) A kórházi elvonó-kezelésre kötelezett személy gyógyító jellegű foglalkoztatás céljából munkaterápiás intézetbe is áthelyezhető.

(2) A gondozás és az elvonó-kezelés, illetőleg a gyógyító jellegű foglalkoztatás a gyógykezeléshez szükséges ideig tart. A kórházi elvonó-kezelés és a munkaterápiás intézeti foglalkoztatás időtartama azonban együtt sem haladhatja meg a hat hónapot.

5. § A gondozott (gyógykezelt) személy köteles, megtartani a kezelőorvosnak a gondozással, a gyógykezeléssel és a gyógyító célú foglalkoztatással kapcsolatos előírásait, és a kórházat (munkaterápiás intézetet) engedély nélkül nem hagyhatja el. További személyi korlátozások (az osztály elhagyásának tilalma, valamint a gyógykezeléshez szükséges kényszerintézkedések) csak orvosi rendelkezés alapján a szükséges mértékben és ideig alkalmazhatók.

6. § A kórházban gyógykezelt, illetőleg a munkaterápiás intézetben foglalkoztatott személy kérheti az elbocsátását. Az elbocsátás tárgyában az osztályvezető-főorvos, illetőleg a munkaterápiás intézet vezetője dönt.

Felülvizsgálat

7. § Ha az 1. § (3) bekezdése, illetőleg a 6. § alapján az elbocsátás iránt előterjesztett kérelmet az osztályvezető-főorvos (munkaterápiás intézet vezetője) elutasítja, a kérelmező orvosi bizottsági felülvizsgálatot kérhet. Ha a bizottság úgy dönt, hogy a kezelt személy nem bocsátható el, az eljárás törvényessége felől a bíróság határoz. A bíróság meghatározhatja azt az időtartamot, amelynek eltelte előtt a kérelem nem ismételhető meg. Ez legfeljebb három hónap lehet.

II.

KIJÓZANÍTÓ SZOBÁBA SZÁLLÍTÁS

8. § (1) A nyilvános helyen botrányt okozó vagy magával tehetetlen részeg személyt a rendőrség szervei kijózanító szobába szállítják.

(2) A beszállított személyt kijózanodásáig, de legfeljebb huszonnégy órai időtartamra lehet a kijózanító szobában visszatartani.

(3) A beszállított személy a beszállítással és a kezeléssel felmerülő költségek fejében térítési díjat fizet; ha fizetési kötelezettségének nem tesz eleget, a térítési díjat végrehajtási záradékkal bírósági végrehajtás útján kell behajtani.

III.

AZ ALKOHOLISTA GYERMEKÉNEK TARTÁSA

9. § Ha az alkoholista iszákos életmódja következtében nem tesz eleget a vele egy háztartásban élő és tartásra jogosult gyermekével szemben fennálló tartási kötelezettségének, a bíróság elrendelheti, hogy a más címen levont összegek után fennmaradó munkabérének (járandóságának) legfeljebb ötven százalékát a házastársnak vagy a gyermek gondozójának fizessék ki.

10. § (1) A 9. § szerinti intézkedés felől az ügyész indítványa alapján az érdekelt személy lakóhelye vagy munkahelye szerint illetékes járásbíróság (városi, városi kerületi bíróság) nem peres eljárásban - népi ülnökök közreműködésével - határoz.

(2) Az ügyészi indítvány előterjesztését a 2. § (2) bekezdésében felsoroltak kezdeményezhetik.

11. § (1) A bíróság az indítványt - annak előterjesztésétől számított - nyolc napon belül tárgyalja. A tárgyalás időpontjáról az ügyészt értesíteni kell.

(2) A tárgyaláson meg kell hallgatni azt, aki ellen az eljárás folyik, továbbá az eljárást kezdeményező személyt, illetőleg a kezdeményező szerv képviselőjét. A bíróság tanúként kihallgatja az érdekelt házastársát, illetőleg a gyermek gondozóját. A házastárs, illetőleg a gyermeket gondozó hozzátartozó a tanúvallomást nem tagadhatja meg. A bíróság tanúként más személyt is kihallgathat.

12. § Ha a bíróság az indítványnak helyt ad, a munkabért (járandóságot) folyósító szervet felhívja, hogy - a végzés jogerőre emelkedésének bevárása nélkül - az érdekelt személy munkabéréből (járandóságából) minden fizetési időszakban vonja le a végzésben megjelölt összeget és fizesse ki a végzésben meghatározott személynek.

13. § (1) A bíróság a 12. § szerinti végzését az érdekelt személy kérelmére vagy az ügyész indítványára bármikor megváltoztathatja,

(2) A bíróságnak a 12. § szerinti végzés megváltoztatására irányuló eljárására a 9-12. §-ok rendelkezései megfelelően irányadók.

IV.

VEGYES ÉS HATÁLYBALÉPTETŐ RENDELKEZÉSEK

14. § A gondozás és a gondozóintézeti elvonó-kezelés az alkoholista munkaidején kívül történik.

15. § Mindazok, akik munkakörükkel kapcsolatban valakinek a törvényerejű rendelet hatálya alá eső gondozásáról, elvonó-kezeléséről vagy munkaterápiás foglalkoztatásáról tudomást szereznek, e körülmény tekintetében titoktartásra kötelesek. Titoktartási kötelezettségét nem szegi meg az, aki az említett körülményről az e törvényerejű rendelet vagy ennek alapján kiadandó miniszteri rendelet végrehajtása érdekében intézkedni, illetőleg eljárni hivatott állami és társadalmi szervet értesíti.

16. § A gondozóintézet (kórház, munkaterápiás intézet) a rendőrség útján elővezetteti a gondozáson való részvételre, illetőleg az elvonó-kezelésre kötelezett személyt, ha gondozás, illetőleg elvonó-kezelés végett a kitűzött időben és helyen nem jelenik meg, vagy a kórházba (munkaterápiás intézetbe) a kitűzött időre nem tér vissza és távolmaradását nem menti ki, vagy a kórházat (munkaterápiás intézetet) engedély nélkül elhagyja. Az elővezetés foganatosításához ügyészi jóváhagyás nem szükséges.

17. § E törvényerejű rendelet hatálya nem terjed ki a büntető eljárás keretében elrendelt alkoholelvonó-kezelésre.

18. § (1) E törvényerejű rendelet az 1966. évi október hó 15. napján lép hatályba; ezzel egyidejűleg az 1962. évi 18. számú törvényerejű rendelet hatályát veszti.

(2) Az elvonó-kezelésre vonatkozó rendelkezések végrehajtásáról a Szakszervezetek Országos Tanácsával - és a felülvizsgálatra vonatkozó rendelkezések tekintetében az igazságügyminiszterrel - egyetértésben az egészségügyi miniszter gondoskodik.

(3) A kijózanító szobák működésével kapcsolatos rendészeti teendők ellátásáról a belügyminiszter, az egészségügyi feladatok ellátásáról az egészségügyi miniszter, a megfelelő helyiségek biztosításáról pedig a járási [városi, városi (fővárosi) kerületi] tanács végrehajtó bizottságának igazgatási osztálya gondoskodik.

(4) Felhatalmazást kap az igazságügyminiszter, hogy a 7. és a 9-13. §-okban foglalt rendelkezések kapcsán a bíróságokra irányadó részletes eljárási szabályokat megállapítsa.

(5) Az 1965. évi 4. számú törvényerejű rendelettel kihirdetett Egységes Kábítószer Egyezmény 38. cikke alapján a kábítószer-élvezők elvonó-kezelését - ideértve a gyógykezelt személyek felülvizsgálatát is - az egészségügyi miniszter, az eljárás törvényességének bírósági ellenőrzését és a kábítószer-élvező személy gyermekének tartását az igazságügyminiszter e törvényerejű rendeletben foglaltaknak megfelelően szabályozza.

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Kiss Károly s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Tartalomjegyzék