14/1967. (V. 28.) Korm. rendelete

egyes bejelentési kötelezettség alá tartozó fertőző (járványos) állatbetegségek leküzdésében az államhatalmi, az államigazgatási és társadalmi szervek szervezett együttműködéséről

Egyes bejelentési kötelezettség alá tartozó fertőző (járványos) állatbetegségek elleni védekezés hatékonyabbá tétele érdekében a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a következőket rendeli:

1. § (1) Rendkívüli járványveszély áll fenn, ha az állategészségügyi szervek

a) az állategészségügyről szóló 21/1953. (V. 15.) számú minisztertanácsi rendelet (a továbbiakban: R.) 25. §-ában felsorolt bejelentési kötelezettség alá tartozó fertőző (járványos) állatbetegségek közül a szarvasmarhák ragadós tüdőlobját, a keleti marhavészt, a ragadós száj- és körömfájást, az afrikai sertéspestist, valamint a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter által esetenként meghatározott más fertőző (járványos) állatbetegséget összefüggő területen, legalább 10-15 községben megállapították és a betegség továbbterjedésével számolni kell.

b) a szomszéd országban az országhatárhoz közeleső területen rendkívüli mértékben veszélyes fertőző (járványos) állatbetegség fellépéséről szereztek tudomást, s annak behurcolásával számolni kell.

(2) A rendkívüli járványveszély fennállását a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter állapítja meg és rendeli el a veszély tartama alatti különleges készültségű védekezést (a továbbiakban: védekezés)

(3) A rendkívüli járványveszély akkor szűnik meg, amikor a további védekezés szükségtelenné vált, mert

a) sikerült a betegséget csökkenteni és a betegség terjedését megfékezni,

b) a szomszédos országból az (1) bekezdés b) pontjában említett behurcolás veszélye megszűnt.

2. § (1) A rendkívüli járványveszély tartama alatt a védekezést kormánybiztos irányítja.

(2) A kormánybiztos a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter.

3. § (1) A kormánybiztos feladata különösen:

a) a védekezés egységes és központi irányítása, b) a betegség megelőzését, elterjedésének megakadályozását és leküzdését szolgáló rendszabályok meghatározása,

c) intézkedés a szükséges állategészségügyi és egyéb munkaerő kirendeléséről.

(2) A kormánybiztos a rendkívüli járványveszély tartama alatt az ország egész területén gyakorolja a védekezés körébe tartozó, illetőleg annak érdekében álló összes hatósági jogokat.

(3) A kormánybiztos iskolai szorgalmi időben a tanulóifjúság iskolalátogatását korlátozó rendelkezéseit a művelődésügyi miniszterrel egyetértésben adja ki.

4. § (1) A kormánybiztos a hatáskörébe tartozó feladatok ellátása érdekében - a honvédség, a belügyi szervek, a büntetésvégrehajtási őrség és az Országos Pénzügy- és Vámőri Parancsnokság szerveinek, valamint a vasút, posta és távközlés dolgozóinak kivételével - rendelkezik az állami szerveknek (hatóságok, hivatalok, intézetek, intézmények, vállalatok, gazdaságok és üzemek stb.) a járványveszély elhárításához szükséges dolgozóival, felszereléseivel, eszközeivel, anyagkészletével és járműveivel; anyagokat, eszközöket és felszereléseket állampolgároktól is igénybe vehet.

(2) A kormánybiztos a járványveszély leküzdéséhez szükséges munkaerőt elsősorban a helyi állategészségügyi hatósági szervek, ezenkívül a mezőgazdasági üzemek és ezek dolgozóinak, a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalatok és intézmények állategészségügyi szakembereinek igénybevételével (kirendelésével) biztosítja.

(3) A kormánybiztos a R. 25. §-ának (2) és (3) bekezdésében meghatározott zárlati intézkedések biztosítására jogosult a belügyminiszter, illetőleg a honvédelmi miniszter útján és vele egyetértésben a belügy, illetőleg a honvédség műszaki és karhatalmi egységeinek, valamint állategészségügyi személyi állományának segítségét igénybe venni. A karhatalmi egységek igénybevételének módját -a belügyminiszterrel, illetőleg a honvédelmi miniszterrel egyetértésben - a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter szabályozza.

(4) A munkásőrség igénybevételére a (3) bekezdésben foglaltakat kell megfelelően alkalmazni.

(5) Rendkívüli járványveszély esetén a védekezésben érdekelt minisztériumokat (országos hatáskörű szerveket) a miniszter (a szerv vezetője) által kijelölt miniszterhelyettes (vezetőhelyettes) képviseli.

5. § (1) Az állami szervektől, valamint az állampolgároktól igénybevett anyagok, munkaeszközök és felszerelések elszámolásának szabályait a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértésben állapítja meg.

(2) A szállítóeszközök, továbbá a fogatok és gépjárművek igénybevételéért járó térítés mértékét a közlekedés- és postaügyi miniszter a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel, valamint a pénzügyminiszterrel egyetértésben állapítja meg.

(3) A védekezéshez igénybevett dolgozók bérezését, - ideértve a munkaviszonyban nem álló dolgozók bérezését is - a pénzügyminiszterrel, a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsának elnökével egyetértésben a munkaügyi miniszter állapítja meg.

(4) A védekezéssel kapcsolatban keletkezett károsodások megállapítása és a kárigények elbírálása az illetékes megyei (megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági szakigazgatási szervének a hatáskörébe tartozik.

6. § Rendkívüli járványveszély esetén a járvánnyal érintett megyében a védekezés szakmai irányítását és vezetését a kormánybiztos által kirendelt megbízott (a továbbiakban: megyei megbízott) személyes felelősséggel látja el.

7. § (1) A rendkívüli járványveszéllyel érintett megyékben a járványvédelem tanácsi államigazgatási feladatainak összehangolására megyei állategészségügyi járványvédelmi bizottságot (a továbbiakban: megyei bizottság) kell szervezni. A megyei bizottság hatásköre a megye területén levő megyei jogú városra is kiterjed.

(2) A megyei bizottság elnöke a megyei tanács végrehajtó bizottságának elnöke, tagjai

- a belügyminiszter,

- a honvédelmi miniszter,

- a közlekedés- és postaügyi miniszter, - az egészségügyi miniszter,

- a pénzügyminiszter megbízottja, valamint

- a védekezésben résztvevő járások (járási jogú városok) tanácsai végrehajtó bizottságainak elnökei (elnökhelyettesei).

(3) A megyei bizottság működését a rendkívüli járványveszély beálltával, illetőleg akkor kezdi meg, amikor a rendkívüli járványveszély bekövetkezése várható. Üléseit az elnök által meghatározott helyen és időben tartja. A működésével kapcsolatos titkársági feladatokat a megyei tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági osztálya látja el.

(4) A megyei bizottság a megyei megbízott (6. §) intézkedéseinek megfelelően

a) az illetékes tanács végrehajtó bizottsága útján gondoskodik

- a járvány terjedése megelőzéséhez és a betegség leküzdéséhez szükséges védekezési feladatok összehangolásáról és szervezett ellátásáról,

- a közerő, anyagok, eszközök és felszerelések igénybevételéről, valamint arról, hogy azok a védekezést irányító szervek által meghatározott mennyiségben, helyen és időben rendelkezésre álljanak,

- arról, hogy a zárlat alá helyezett községekben az élelmiszer-, az egészségügyi- és az áruellátás zavartalan legyen,

- az erre vonatkozó rendelkezések alapján [4. § (3) bekezdés] a zárlati rendszabályok biztosításához szükséges karhatalom igénybevételéről,

- a kirendelt karhatalom, állategészségügyi dolgozók, valamint a zárlat alá helyezett helyeken maradt dolgozók elszállásolásáról és étkeztetéséről,

- a személy-, az állat- és áruforgalom szabályozásáról, szükség esetén korlátozásáról,

- arról, hogy a megye területén a lakosság kellő tájékoztatást kapjon a járvány elleni védekezésről és az abból reá háruló feladatokról;

b) állást foglal - a megyei megbízott véleménye alapján - a védekezés eredményes ellátására vonatkozó egyéb kérdésekben.

(5) A megyei bizottság feladatainak végrehajtásába a lakosság széles körű bevonása érdekében igénybe veszi a társadalmi szervek (Hazafias Népfront, KISZ, Nőtanács stb.) helyi szerveinek segítségét.

8. § (1) A járásokban - a területükön működő járási jogú városokra is kiterjedő hatáskörrel - járási állategészségügyi járványvédelmi bizottságot (a továbbiakban: járási bizottság) kell szervezni. A járási bizottság elnöke a járási tanács végrehajtó bizottságának elnöke, tagjai a védekezésben résztvevő járási jogú városok tanácsai végrehajtó bizottságának elnökei (elnökhelyettesei), valamint a járási tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szerveinek és más szerveknek a védekezésben érintett, a megyei tanács végrehajtó bizottsága elnöke által kijelölt vezetői (helyettesei).

(2) A járási bizottság titkársági teendőit a járási tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági osztálya látja el.

(3) A járási bizottság működési területén a 7. § (4)-(5) bekezdésében felsorolt feladatokat végzi és jogokat gyakorolja.

9. § A megyei és a járási bizottságok működése felett a kormánybiztos gyakorol felügyeletet.

10. § Ez a rendelet 1967. július 1. napján lép hatályba; végrehajtásáról - beleértve a járványvédelmi bizottságok szervezeti és működési szabályzatának meghatározását is - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter gondoskodik.

Fehér Lajos s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnökhelyettese