Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

18/1967. (VI. 29.) Korm. rendelet

a mezőgazdasági nagyüzemek gazdasági tevékenységének kiszélesítéséről

A mezőgazdasági nagyüzemek tevékenységének elő kell segítenie a nagyüzemi gazdálkodás színvonalának és jövedelmezőségének fejlesztését, a természeti adottságok és a gazdasági erőforrások jobb kihasználását, a tagok, családtagok és alkalmazottak folyamatos foglalkoztatását, valamint a gazdaság, a lakosság és a népgazdaság szükségleteinek kielégítését.

Ennek megvalósítása érdekében a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a mezőgazdasági nagyüzemek gazdasági tevékenységi körét az alábbiak szerint szabályozza.

1. § (1) A mezőgazdasági és a halászati termelőszövetkezetek, a termelőszövetkezeti csoportok, valamint az állami gazdaságok (a továbbiakban: mezőgazdasági nagyüzemek) gazdasági tevékenysége kiterjed a mezőgazdasági termelésre és az azzal összefüggő beszerzésre és értékesítésre, továbbá az ezeket kiegészítő termelésre, feldolgozásra és szolgáltatásra.

(2) A mezőgazdasági nagyüzemek gazdasági tevékenységüket - a jogszabályokban meghatározott feltételekkel - más szövetkezetek, szövetkezeti vagy állami vállalatok és szervek, egyéb szocialista szervezetek és a lakosság (a továbbiakban: külső megrendelők) szükségletének kielégítésére is folytathatják. Szocialista szervezetek részére bérmunkát (bedolgozást) is végezhetnek.

(3) A mezőgazdasági nagyüzemek a külső megrendelők részére végzett tevékenységüket más szocialista gazdálkodó szervekhez hasonló feltételek - általában azonos költségvetési kapcsolatok (befizetés ét támogatás) - mellett folytathatják.

2. § (1) A mezőgazdasági nagyüzemek a tevékenységükhöz és működésükhöz szükséges anyagokat és eszközöket az áruforgalmat szabályozó rendelkezések megtartásával a kereskedelmi szervektől és vállalatoktól, vagy közvetlenül az ipari vállalatoktól és más mezőgazdasági nagyüzemektől szerezhetik be; szükség esetén magánszemélyektől is vásárolhatnak.

(2) Termelőszövetkezetek az ármegállapításra vonatkozó rendelkezések megtartásával a háztáji gazdaságok részére is beszerezhetik a mezőgazdasági termeléshez szükséges eszközöket és anyagokat.

3. § (1) A mezőgazdasági nagyüzemek a gazdasági tevékenységük keretében előállított, valamint a tagjaikkal és alkalmazottaikkal való megegyezés alapján a háztáji gazdaságokból, illetőleg az alkalmazottak kisegítő gazdaságából származó termékek értékesítésére szerződést köthetnek a feldolgozó, felvásárló vagy közvetlenül felhasználó állami és szövetkezeti vállalatokkal és más szervekkel, továbbá termékeiket a fogyasztók részére közvetlenül is értékesíthetik.

(2) A mezőgazdasági termékek áruforgalmazásának rendjét, valamint az abban részt vevő szervek együttműködését külön jogszabály állapítja meg.

4. § (1) A mezőgazdasági nagyüzemek termékeik értékesítésére ideiglenes vagy állandó árusítóhelyet létesíthetnek, illetve egymással vagy más szocialista szervezetekkel közösen [7. § (1) bek.] is fenntarthatnak.

(2) A mezőgazdasági nagyüzemek a tagjaik háztáji gazdaságából, illetőleg az alkalmazottaik kisegítő gazdaságából származó termékeket is értékesíthetik.

5. § (1) A termelőszövetkezet működési engedélye és alapszabálya, az állami gazdaság a tevékenységi körét megállapító határozat alapján - a 6. § (1) bekezdésében foglalt esetekben pedig külön engedély alapján - folytathatja gazdasági tevékenységét.

(2) A mezőgazdasági nagyüzem tevékenységi körének kialakításánál biztosítani kell, hogy a kiegészítő tevékenység ne menjen a mezőgazdasági termelés rovására.

6. § (1) Saját szükségletet meghaladó élelmiszer-feldolgozó, valamint kizárólag vagy túlnyomólag külső megrendelők részére végzett egyéb kiegészítő tevékenységet a mezőgazdasági nagyüzemek csak külön engedéllyel folytathatnak. Külön engedély szükséges az állandó árusítóhely létesítéséhez is.

(2) Az engedélyt a járási (járási jogú városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága adja ki, az illetékes szakigazgatási szervek javaslata alapján.

(3) Ha a tevékenységet jogszabály egyéb szakmai (egészségügyi, tűzrendészeti, ipari stb.) engedélyhez vagy hozzájáruláshoz köti, az engedélyt, illetőleg hozzájárulást is be kell szerezni.

(4) Ha a mezőgazdasági nagyüzem a tevékenység folytatásának feltételeit figyelmeztetés ellenére nem tartja meg, az engedélyező szerv a külön engedélyt visszavonhatja.

7. § (1) Mezőgazdasági nagyüzemek a gazdasági tevékenységük körébe tartozó feladatok megvalósítására - az erre vonatkozó külön rendelkezések szerint - egymással vagy más szocialista szervezetekkel társulhatnak.

(2) Ha a mezőgazdasági nagyüzem állami élelmiszeripari vállalattal kötött szerződés alapján végez élelmiszerfeldolgozást, a szerződésben az állami vállalat - feladatkörén belül - a mezőgazdasági nagyüzemet olyan tevékenységgel is megbízhatja, amelyet az egyébként nem végezhet. A 6. § (3) bekezdésében meghatározott engedélyt azonban ilyen esetben is meg kell szerezni.

8. § A mezőgazdasági nagyüzemek gazdasági tevékenységét a szakmai (ágazati hatósági) felügyeletet gyakorló szervek is jogosultak ellenőrizni.

9. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit a folyamatban levő engedélyezési ügyekben is alkalmazni kell.

(2) A mezőgazdasági nagyüzemek kiegészítő tevékenységének körét, feltételeit és az engedélyezési eljárás szabályait a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben állapítja meg.

Fehér Lajos s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnökhelyettese