Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4/1967. (VI. 29.) NIM rendelet

a sujtólég- vagy robbanásbiztos villamos gyártmányok biztonsági ellenőrzéséről

A kohó- és gépipari miniszterrel, a belkereskedelmi miniszterrel, a könnyűipari miniszterrel, a külkereskedelmi miniszterrel, a Magyar Szabványügyi Hivatal elnökével, az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség elnökével, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsa elnökével egyetértésben az alábbiakat rendelem:

Bevezető rendelkezések

1. § (1) A sujtólég- vagy robbanásbiztos villamos gyártmányokat műszakilag ellenőrizni kell. Gyártani, illetve forgalombahozni csak azokat a termékeket szabad, amelyek a vizsgálati eredmények tanúsága szerint a biztonsági követelményeket kielégítik.

(2) E rendelet hatálya a sujtólég- vagy robbanásbiztos kivitelű, erősáramú villamos gépekre és készülékekre, híradástechnikai berendezésekre, villamos műszerekre, valamint automatika rendszerekre és elemekre (a továbbiakban: villamos gyártmány) terjed ki.

2. § (1) Az 1. § (2) bekezdésében felsorolt villamos gyártmányok vizsgálata a Bányászati Kutató Intézet (a továbbiakban: Intézet) feladata.

(2) Az Intézet a villamos gyártmányt vizsgálni köteles, hogy az megfelel-e a Magyar Népköztársasági Országos Szabványnak (a továbbiakban: országos szabvány). Ha a villamos gyártmányra országos szabvány nincs, vagy ha a gyártmány külföldi eredetű, a vizsgálatnak arra kell kiterjednie, hogy a villamos gyártmány megfelel-e a szakmai, illetve a származási hely szerinti szabványnak, ennek hiányában a nemzetközi ajánlásoknak (pl. IEC, KGST stb.), valamint minden esetben az általános élet- és vagyonbiztonsági követelményeknek.

(3) Ha a vizsgálat a villamos gyártmányt sujtólég- vagy robbanásbiztonság szempontjából megfelelőnek minősíti, de az országos szabvány valamelyikétől más tekintetben eltér, a Magyar Szabványügyi Hivatalt értesíteni kell.

(4) Az Intézet a vizsgálatokért az árhatóság által megállapított díjat számítja fel. Import esetén a díj a belföldi megrendelőt terheli.

A vizsgálat előkészítése

3. § (1) A villamos gyártmányt előállító vállalat, szövetkezet és magánkisiparos (a továbbiakban: gyártó vállalat) köteles az új gyártmány tervdokumentációját és kísérleti példányát, illetve prototípusát az Intézetnek vizsgálatra megküldeni.

(2) A külkereskedelmi és az önálló export-, illetve import bonyolítási joggal felruházott vállalat (a továbbiakban: külkereskedelmi vállalat) villamos gyártmánynak (1. §) külföldről való megrendelése előtt köteles az Intézetnek írásban bejelenteni, hogy milyen sujtólég- vagy robbanásbiztos kivitelű villamos gyártmányt mely országból, illetőleg külföldi vállalattól, milyen (hazai, külföldi vagy nemzetközi) szabvány előírásai alapján, illetve műszaki jellemzőkkel kíván behozni.

(3) A kivitelre szánt villamos gyártmányra e rendelet előírásai nem vonatkoznak, de a külkereskedelmi vállalat kérheti a gyártó vállalattól a biztonsági vizsgálat elvégeztetését. Az ilyen villamos gyártmányt is csak e rendelet előírásainak megtartásával szabad belföldön forgalomba hozni.

4. § A vizsgálatra megküldött villamos gyártmány szállítási költsége, valamint az Intézet által feltételezett és előzetesen közölt, a vizsgálat során a villamos gyártmányon bekövetkezett rongálódás, esetleg a villamos gyártmány megsemmisüléséből származó kár az átadó vállalatot, illetőleg import esetén a belföldi megrendelőt terheli,

A vizsgálat

5. § Az Intézet a 2. §-ban megállapított hatáskörében az alábbi vizsgálatokat végzi:

a) Típusvizsgálat,

b) szúrópróbaszerű gyártmány-felülvizsgálat az általa meghatározott időközökben annak megállapítására, hogy a sorozatgyártás termékei megfelelnek-e a jóváhagyott típusnak,

c) a gyártás folyamatának bármely időpontban való vizsgálata abból a célból, hogy a gyártó rendelkezik-e azokkal az eszközökkel, amelyek a villamos gyártmány előírás szerinti előállításához, illetve vizsgálatához szükségesek.

6. § (1) Az Intézet a megküldött rajz-(ok), illetve mintadarab-(ok), vagy nullszéria vizsgálata alapján megállapítja, hogy a gyártmány az országos szabványnak, vagy egyéb előírásoknak (pl. szakmai szabvány), illetve az élet- és vagyonbiztonsági követelményeknek megfelel-e, és a megállapításról vizsgálati jegyzőkönyvet állít ki. A jegyzőkönyvet a mintadarab vizsgálatra történő átvételétől számított egy hónapon belül kell kiadni, kivéve, ha a vizsgálathoz szükséges idő ennél hosszabb (pl. élettartam-vizsgálat).

(2) A jegyzőkönyvnek az alábbiakat kell tartalmaznia:

a) A vizsgált villamos gyártmány megnevezése, típusa, jellemző műszaki adatai, gyártójának neve,

b) a vizsgálat alapjául szolgáló hazai vagy külföldi szabvány vagy egyéb vizsgálati mód megnevezése, illetve az ezek hiányában alkalmazott egyéb mérési-, vizsgálati módszerek,

c) annak megállapítását, hogy a gyártmány a b) pontban foglalt előírásoknak megfelel-e, illetve attól miben tér el,

d) a gyártásra és a gyári vizsgálatra vonatkozó esetleges előírások.

A jogosítvány és ellenőrzése

7. § (1) Az Intézet "megfelelő" minősítés esetén a felvett jegyzőkönyv alapján jogosítványt állít ki, amely kötelez a 8. § szerinti vizsgálati jel alkalmazására. A gyártmányon a jelet jól olvashatóan és maradandóan kell feltüntetni.

(2) A jogosítványnak tartalmaznia kell a villamos gyártmány szabatos megnevezését és gyártóját, valamint a jogosítvány érvényességi időtartamát.

(3) Az élet- és vagyonbiztonsági követelményeknek meg nem felelő villamos gyártmányra jogosítvány nem adható, a vizsgálati jegyzőkönyvet azonban a gyártó vállalat rendelkezésére kell bocsátani.

(4) A villamos gyártmányt az Intézet által kiállított jogosítvány nélkül nem szabad gyártani, forgalombahozni, illetve a 10. § szerinti nyilatkozat hiányában külföldről behozni.

8. § Az Intézet által alkalmazott vizsgálati jel: "BKI" betűjelzés, amelyet vízszintes alappal félkör vesz körül.

9. § (1) Az Intézet által vizsgált és megjelölt vagy lepecsételt villamos gyártmányt (etalon) a gyártó (megrendelő) köteles az Intézet által meghatározott ideig sértetlenül megőrizni, valamint kívánságra az Intézetbe szállíttatni. A mintadarabot az Intézet is őrizheti.

(2) Ha az Intézet az ellenőrzés során azt állapítja meg, hogy a gyártó vállalat a szabványt és az Intézet előírásait nem tartja be, illetve a villamos gyártmány a jóváhagyott mintadarabtól akár szerkezetileg, akár a felhasznált anyagok minősége tekintetében eltér, a jogosítványt megvonja és felhívja a gyártó vállalat igazgatóját a szükséges intézkedések megtételére.

A behozatali nyilatkozat

10. § (1) A külkereskedelmi vállalatnak a 3. § (2) bekezdése szerint tett bejelentése alapján az Intézet megvizsgálja, hogy a megjelölt szabvány, műszaki jellemzők az élet- és vagyonbiztonság hazai követelményeinek megfelelnek-e és két héten belül a gyártmány behozatala tekintetében nyilatkozatot ad. A nyilatkozat a következő lehet:

a) A behozatal ellen nincs észrevétele,

b) a közölt szabványhoz viszonyítva többletkövetelményeket ír elő,

c) a közölt szabvány, illetve műszaki jellemzők alapján állást foglalni nem tud, és ezért előzetes mintadarab bemutatását kívánja meg,

d) a behozatalhoz nem járul hozzá.

(2) Az előzetes vizsgálathoz szükséges mintákkal kapcsolatos költségek a belföldi megrendelőt terhelik és a következők szerint kell eljárni:

a) Kisméretű, illetve súlyú villamos gyártmányok esetében a mintadarabot az Intézethez kell beküldeni;

b) nagyméretű, illetve súlyú, vagy vizsgálatra nehezen beküldhető, rendszerint egyedi villamos gyártmány esetében, helyszíni ellenőrzést kell végezni.

(3) Előzetes mintadarab beküldése esetén az Intézet - amennyiben a vizsgálat jellege (élettartam vizsgálat) hosszabb határidőt nem indokol - a minta beküldésétől számított három héten belül köteles nyilatkozni a villamos gyártmány behozatala tekintetében.

(4) Az Intézet nyilatkozatában kötelezően előírhatja, hogy a behozatalra kerülő villamos gyártmány minőségét a szerződésben az (1) bekezdés c) pontja alapján bemutatott mintadarab vizsgálati eredménye szerinti követelményeknek megfelelően kell meghatározni és nemzetközileg elismert minőségellenőrző szerv közreműködésével átvenni.

(5) A külkereskedelmi vállalat a belföldi szállítási szerződést és a gyártmány behozatalára vonatkozó szerződést csak az Intézet nyilatkozata alapján, az abban előírt minőségi feltételek és egyéb előírások figyelembevételével kötheti meg.

(6) Ha az Intézet azt állapítja meg, hogy a mintadarab a szabvány, a műszaki jellemzők, illetve az élet- és vagyonbiztonsági követelményeknek nem felel meg, a behozatalhoz nem járulhat hozzá.

(7) Ha az Intézet a behozatal tekintetében már nyilatkozott, ugyanazon villamos gyártmányra további behozatal esetén nyilatkozatot kérni nem kell.

(8) Az Intézet a behozatalból származó villamos gyártmányból időszakonként vizsgálati mintát kérhet be, továbbá az időszakos vizsgálat eredményeképpen a további behozatali szerződések megkötéséhez a korábban kiadott nyilatkozatában foglaltakhoz viszonyítva módosításokat írhat elő. Ezek a már megkötött szerződéseket nem érinthetik.

Vegyes és hatálybaléptető rendelkezések

11. § E rendeletben foglaltak nem érintik az Országos Mérésügyi Hivatalnak a mérőeszközök vizsgálatára, valamint a Magyar Elektrotechnikai Ellenőrző Intézetnek a villamostermékekre vonatkozóan más jogszabályokban meghatározott hatáskörét.

12. § (1) Ez a rendelet 1967. szeptember 1. napján lép hatályba.

(2) A Magyar Elektrotechnikai Ellenőrző Intézet által e rendelet hatálybalépése előtt kiadott jogosítványok az abban megjelölt időpontig érvényesek. Ezek lejártával új jogosítványt kell kérni a rendelet előírása szerint.

(3) E rendelet hatálybalépésével az 1/1961. (II. 10.) KGM-KipM-BkM-KkM rendelettel módosított 1/1959. (I. 21.) KGM-KipM-BM rendelet rendelkezései az e rendelet 1. §-ában felsorolt villamos gyártmányok tekintetében hatályukat vesztik.

Dr. Lévárdi Ferenc s. k.,

nehézipari miniszter

Tartalomjegyzék