19/1968. (V. 21.) Korm. rendelet
a mezőőrökről
1. §
Az állami és szövetkezeti tulajdonban (használatban), továbbá a személyi és magántulajdonban levő mezőgazdasági területek őrzése - ideértve az elszórt, kisebb erdőket és a fásításokat is - az üzemi és a községi mezőőrök (a továbbiakban: mezőőrök) feladata.
2. §
(1) A mezőőri feladatok ellátásáról
a) az állami, kísérleti és tangazdaságok, erdő- és vadgazdaságok, állami vállalatok és állami szervek, a mezőgazdasági termelőszövetkezetek, egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezetek és egyéb szocialista szervezetek, valamint a hegyközségek a kezelésükben, használatukban, tulajdonukban levő mezőgazdasági területeken munkaviszonyban álló dolgozóik vagy tagjaik (üzemi mezőőrök) útján,
b) a személyi és a magántulajdonban levő mezőgazdasági területeken a községi (városi) tanácsok végrehajtó bizottságai (a továbbiakban: községi végrehajtó bizottság) a velük munkaviszonyban álló dolgozók (községi mezőőrök) útján gondoskodnak.
(2) Községekben a községi végrehajtó bizottság javaslata alapján a járási tanács végrehajtó bizottsága, városokban a városi tanács végrehajtó bizottsága, a helyi viszonyok figyelembevételével állapítja meg, hogy milyen nagyságú területeken kell legalább egy mezőőrt foglalkoztatni.
(3) Az (1) bekezdésben megnevezett szervezetek közösen (együttesen) is foglalkoztathatnak mezőőrt.
3. §
(1) A községi mezőőrök foglalkoztatásával járó költségek fedezetét a községi (városi) tanács költségvetésében kell biztosítani; a községi tanács az érdekelt termelőket a költségek fedezetének biztosítására, mezőőri járulék fizetésére kötelezi.
(2) A mezőőri járulékot adók módjára kell behajtani.
4. §
(1) Mezőőrként olyan nagykorú magyar állampolgár foglalkoztatható, aki a fegyvertartási engedély kiadására vonatkozó feltételeknek megfelel, feladatának ellátását akadályozó fogyatékosságban nem szenved és működési területének őrzési szabályait ismeri.
(2) A mezőőr meghatározott szabályok szerint szolgálati lőfegyver és egyenruha viselésére és használatára jogosult; fegyverrel és egyenruhával való ellátásáról a foglalkoztató szerv köteles gondoskodni.
(3) A mezőőrt az 1961. évi V. törvény (Btk.) 155. §-a szerint fokozott büntetőjogi védelem illeti meg.
5. §
(1) A mezőőr a községi végrehajtó bizottság elnöke (titkára) előtt hivatali esküt köteles tenni.
(2) A községi végrehajtó bizottság a mezőőrt szolgálati igazolvánnyal és jelvénnyel látja el.
(3) Az üzemi mezőőr munkaviszonyának megszüntetését, illetve megbízása visszavonását a községi végrehajtó bizottságnak be kell jelenteni.
6. §
(1) A mezőőr köteles, illetőleg jogosult
a) a mező- és erdőgazdasági terményeket és termékeket, az állat-, vad- és halállományt, a gépeket, felszereléseket, eszközöket, a mező- és erdőgazdasági, valamint geodéziai építményeket, illetőleg jeleket, az üzemi vízilétesítményeket és üzemi utakat károsító vagy veszélyeztető cselekményt megakadályozni;
b) a károsító cselekményt elkövető személyt igazoltatni és az őrzött területről eltávolítani;
c) azt a járművet, amelyen feltehetően jogellenesen szerzett szállítmány van, az őrzött területen feltartóztatni, a jármű vezetőjét és kísérőjét igazoltatni;
d) azt a személyt, aki a nála vagy a feltartóztatott járművön levő szállítmány megszerzésének jogosságát nem igazolja, a legközelebbi rendőri szervhez vagy a községi végrehajtó bizottság elnökéhez (titkárához) bekísérni;
e) a károsító cselekmény elkövetésén tetten ért személytől a jogellenesen szerzett terményt, terméket, tárgyat, állatot és az elkövetéshez használt eszközöket elvenni, s azokat a községi végrehajtó bizottság elnökének (titkárának), illetőleg a legközelebbi rendőri szervnek átadni;
f) a jogtalanul legeltetett vagy a felügyelet nélkül talált állatot behajtani;
g) a tudomására jutott kártételt vagy az észlelt károsítást a terület kezelőjének (használójának, tulajdonosának), illetőleg a községi végrehajtó bizottságnak bejelenteni és a felelős személy ellen feljelentést tenni.
(2) A mezőőr, ha az őrzési feladatainak ellátásában nem akadályozza, más feladatokkal is megbízható.
(3) A mezőőri szolgálat ellátására vonatkozó részletes szabályokat "Mezőőri Szolgálati Szabályzat"-ban kell meghatározni.
7. §
A mezőőrök működése felett a felügyeletet a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter a belügyminiszterrel egyetértésben gyakorolja.
8. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a mezőőri feladatok ellátásáról szóló 2/1956. (I. 26.) MT rendelet hatályát veszti.
(2) A rendelet végrehajtásáról a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben - gondoskodik.
Fehér Lajos s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnökhelyettese