Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

2/1956. (I. 26.) MT rendelet

a mezőőri feladatok ellátásáról

1. §

(1) Az egyénileg gazdálkodók mezőgazdasági ingatlanainak (szántó, kert, szőlő, gyümölcsös, rét, legelő, erdő; továbbiakban mező) őrzésével kapcsolatos feladatok ellátásáról a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottsága (továbbiakban községi végrehajtóbizottság) gondoskodik.

(2) A községi végrehajtóbizottság - a termelési bizottság meghallgatásával - annyi mezőőr alkalmazásáról köteles gondoskodni, amennyi a mező őrzését maradéktalanul ellátja. A községek és városok belterületén lévő ingatlanok (bekerített gyümölcsös, szántó, szőlő, házikert) és termények őrzésére mezőőr alkalmazása nem kötelező.

(3) Egyénileg gazdálkodó fogalma alatt a jelen rendelet alkalmazásában a föld tényleges használóját kell érteni.

2. §

(1) Az állami gazdaság, kísérleti, tan- és célgazdaság, mezőgazdasági termelőszövetkezet, legeltetési bizottság és más állami szerv, intézmény vagy vállalat (továbbiakban szocialista szervezet) földterületeinek és terményeinek őrzésére önállóan alkalmaz mezőőrt.

(2) A szocialista szervezet az egyénileg gazdálkodók földjei közé ékelődött földjének őrzését - ha ennek a területnek az őrzésére mezőőrt önállóan nem alkalmaz - a községi végrehajtóbizottságtól kérheti. Ez esetben a szocialista szervezet - az egyénileg gazdálkodókhoz hasonlóan - fizeti a jelen rendelet 8. §-ában foglaltaknak megfelelően a mezőőri járulékot.

(3) Ha a mezőőr a vadőri teendőket is ellátja, a vadásztársaság a községi végrehajtóbizottság által megállapított összegben tartozik a mezőőr pénzbeli béréhez hozzájárulni.

3. §

(1) A mezőőrök alkalmazása előtt a községi Végrehajtóbizottságnak gazdagyűlést kell összehívnia, ahol a gazdálkodók javaslatot tesznek a mezőőrök személyére és járandóságaira.

(2) A mezőőr a községi tanács szerződéses alkalmazottja. Alkalmazására a községi tanácsülés hoz határozatot. A mezőőr alkalmazása előtt az illetékes rendőri szervet is meg kell hallgatni.

(3) A mezőőri körzetek kialakítása, a termelési bizottság bevonásával, a községi végrehajtóbizottság feladata.

4. §

(1) A mezőőrök - ideértve a szocialista szervezetek mezőőreit is - alkalmaztatásukkor a községi végrehajtóbizottság elnöke előtt kötelesek esküt tenni.

(2) A községi végrehajtóbizottság a mezőőröket szolgálati igazolvánnyal és jelvénnyel köteles ellátni.

(3) A mezőőrt - a munkakörével kapcsolatos feladatai ellátásának ideje alatt - a hivatalos személyekre vonatkozó jogok és kötelességek illetik meg, illetőleg terhelik.

5. §

(1) A mezőőr kötelessége

a) az őrzésére bízott területen a mezei lopást és mindenféle kártételt megakadályozni;

b) a mezei lopás elkövetésén, vagy a mezei kár okozásán ért egyének ellen feljelentést tenni, tőlük a lopott tárgyakat, a lopás vagy a kártétel elkövetésére használt eszközöket elvenni és azokat a községi végrehajtóbizottság mezőgazdasági szakigazgatási szervének átadni;

c) a mezei bűncselekmények megelőzésében és felderítésében a rendőrséget támogatni;

d) a tilosban talált állatokat behajtani és további intézkedés végett a községi végrehajtóbizottság mezőgazdasági szakigazgatási szervének átadni;

e) a tudomására jutott minden mezei kárt, vagy lopást 24 órán belül az illetékes szerveknek bejelenteni még abban az esetben is, ha a tettes előtte ismeretlen;

f) az okozott kárt megbecsülni:

g) a munkakörével összefüggő egyéb feladatokat ellátni.

(2) A mezőőrt munkakörébe nem tartozó feladatokkal foglalkoztatni nem szabad

6. §

(1) A mezőőr munkaviszonyára a Munka Törvénykönyve és az annak végrehajtására kiadott 53/1953. (XI. 28.) MT rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) A mezőőr munkakönyvét a hatályos rendelkezéseknek megfelelően a községi végrehajtóbizottság kezeli.

(3) A mezőőrök társadalombiztosítási bejelentésére, nyilvántartására és esedékes társadalombiztosítási járulékaik fizetésére vonatkozóan a tanácsi alkalmazottakra érvényes szabályok az irányadók.

7. §

(1) A községi végrehajtóbizottság a mezőőrök szakmai irányításával és ellenőrzésével kapcsolatos feladatokat mezőgazdasági szakigazgatási szerve (községi agronómus, mezőgazdasági előadó, mezőgazdasági feladatokkal megbízott vb. elnök, elnökhelyettes, titkár) útján, a termelési bizottság segítségével látja el.

(2) A rendőrség köteles a mezőőrt feladatainak ellátásában támogatni, a hatáskörébe tartozó ügyekben a nyomozást lefolytatni és a szükséges egyéb intézkedéseket meglenni.

8. §

(1) A mezőőri járandóságot - amely pénzbeli és természetbeni bérből állhat - a gazdagyűlés ja-vaslatára a községi tanács határozattal állapítja meg.

(2) A mezőőrök pénzbeli bérét a községi végrehajtóbizottság köteles havonként utólagosan esedékes, egyenlő részletekben kifizetni.

(3) A pénzbeli bért a községi tanács költségvetésében, kiegyenlítő kezelésben kell előirányozni és elszámolni.

(4) A pénzbeli bér fedezésére a községi tanács határozata alapján a járási tanács végrehajtóbizottságának pénzügyi osztálya az érdekelt termelőkre földterületük arányában - a művelési ágak figyelembevételével - mezőőri járulékot vet ki. A mezőőri járulék nyilvántartása, beszedése, átutalása, illetőleg szükség esetén behajtása a járási (városi) tanács végrehajtóbizottsága pénzügyi osztályának feladata.

(5) Az érdekelt termelők a természetbeni bérből reájuk eső részt a termények betakarításától számított 15 napon belül közvetlenül a mezőőrnek kötelesek átadni. A természetbeni járandóság átadásának elmulasztása esetén, a mezőőr bejelentése alapján, a községi végrehajtóbizottság a hátralékosokat a terményjárandóságnak záros határidőn belül való átadására hívja fel.

(6) Ha a természetbeni járandóságot a hátralékosok a községi végrehajtóbizottság felhívása esetén sem adják át a mezőőrnek, a községi végrehajtóbizottság - a helyben kialakult szabadpiaci árak figyelembevételével - a termények pénzbeli értékét megállapítja, a járási (városi) tanács végrehajtóbizottságának pénzügyi osztálya pedig köteles azt közadók módjára behajtani.

(7) A természetbeni járandóság pénzértékét a mezőőrnek a behajtás arányában kell kifizetni.

9. §

(1) A jelen rendelet rendelkezéseit 1956. évi január hó 1. napjától kezdődően kell alkalmazni. Hatálybalépésével egyidejűleg az 1.057/1954. (VIII. 8.) minisztertanácsi határozat, valamint az 1-150/1954. (H.T.K. 56.) MTE utasítás hatályát veszti.

(2) A jelen rendelet végrehajtásáról a földművelésügyi miniszter és a pénzügyminiszter együttesen gondoskodik.

Hidas István s. k.,

a Minisztertanács elnökhelyettese