21/1968. (VI. 21.) Korm. rendelet
az új növény- és állatfajták állami minősítéséről
1. §
(1) A mezőgazdasági termelés mennyiségi növelése és a minőség javítása érdekében köztermesztésbe, illetőleg köztenyésztésbe venni és elterjeszteni a legjobb növény- és állatfajtákat (hibridiket, populációkat, klónokat, fajtaköröket; a továbbiakban: fajták) kell.
(2) A kitűzött célok megvalósítása érdekében hazai növény- és állatfajtajelöltet, valamint külföldi növény- és állatfajtát köztermesztésbe, illetőleg köztenyésztésbe csak abban az esetben lehet venni, ha a termesztési, illetőleg tenyésztési értékének elbírálása eredményeként az arra kijelölt állami szerv a hazai fajtajelöltet állami minősítésben részesítette, minősítési fokozatba sorolta, a külföldi növényfajtát forgalombahozatalra, állatfajtát pedig köztenyésztésbe vételre engedélyezte.
(3) A köztermesztésben levő növények rendszeres felújításához, illetőleg köztenyésztésben levő állatok továbbtenyésztéséhez kizárólag állami minősítésben részesített vagy forgalombahozatalra, illetőleg köztenyésztésre engedélyezett növény- és állatfajtákat szabad felhasználni.
2. §
(1) Állami minősítésben az a hazai növényfajtajelölt részesíthető, illetőleg forgalombahoztalra az a külföldi növényfajta engedélyezhető, amely a fajtaösszehasonlító kísérletek eredménye szerint valamely előnyösebb lényeges tulajdonsággal rendelkezik, mint a már köztermesztésben levő fajták, továbbá amelynél a fajta egyöntetű, alaktani bélyegei és tulajdonságai állandósultak, ezek alapján megkülönböztethető, s a folyamatos elszaporítás előfeltételei is fennállnak.
(2) Állami minősítésben az a hazai állatfajtajelölt részesíthető, illetőleg köztenyésztésre az a külföldi állatfajta engedélyezhető, amely a vizsgálati eredmények szerint valamely előnyösebb lényeges tulajdonsággal rendelkezik, mint a már köztenyésztésben levő, állami minősítésben részesített fajták és amelynek meghatározott időn belüli elterjesztéséhez elegendő számú megfelelő egyed áll rendelkezésre.
3. §
(1) A növény- és állatfajták termesztési, illetőleg tenyésztési értékének elbírálását, állami minősítését, minősítési fokozatba sorolását, valamint a forgalombahozatal és a köztenyésztésbe vétel engedélyezésével kapcsolatos feladatokat az Országos Mezőgazdasági Fajtaminősítő Tanács (a továbbiakban: Tanács) végzi.
(2) A Tanács és szakbizottságai elnökét és tagjait a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter nevezi ki.
(3) A Tanács és szakbizottságai elnökeit és tagjait, valamint a meghívott szakértőket a Tanácsban, illetőleg szakbizottságban folytatott tevékenységükért díjazás illeti meg.
4. §
(1) A növény- és állatfajták minősítéséhez, a forgalombahozatal, illetőleg a köztenyésztésbe vétel engedélyezéséhez szükséges összehasonlító vizsgálatokat és egyéb előkészítő feladatokat az Országos Mezőgazdasági Fajtakísérleti Intézet (a továbbiakban: Intézet) végzi.
(2) A hazai növény- és állatfajta jelöltet állami minősítés, a külföldi növény- és állatfajtát forgalombahozatalra, illetőleg köztenyésztésre engedélyezés végett az Intézethez kell írásban bejelenteni.
5. §
A Tanács és az Intézet a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter felügyelete alatt áll.
6. §
(1) Kísérleti vagy kutató intézetben, mezőgazdasági termelőüzemben vagy egyéb szervezetben nemesített, felkutatott vagy honosított növény- és állatfajtajelöltet (fajtát) kizárólag maga az intézet, üzem vagy egyéb szervezet jelenthet be minősítés, illetőleg forgalombahozatal vagy köztenyésztésbe vétel engedélyezése végett.
(2) A magánszemély által nemesített, felkutatott vagy honosított növény- és állatfajtajelöltet (fajtát) minősítés, illetőleg forgalombahozatal vagy köztenyésztésbe vétel engedélyezése végett a nemesítő, felkutató, honosító jelentheti be.
(3) A bejelentést - a kísérleti és kutató intézetek kivételével - a bejelentő a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi osztályával záradékoltatni köteles.
(4) A bejelentésnek tartalmaznia kell a bejelentő nevét és címét, továbbá a nemesítésben, felkutatásban vagy honosításban részt vett személy(ek) nevét, beosztását, munkakörét, címét, két vagy több érdekelt esetén a részesedési arányt; a részesedési arány megjelölésének hiányában a bejelentésben megnevezett személyeket egyenlő arányban kell részesnek tekinteni.
7. §
(1) Az állami minősítésben részesített növényfajta nemesítőjének, tájfajta felkutatójának, illetőleg a forgalombahozatalra engedélyezett növényfajta honosítójának, továbbá az állami minősítésben részesített állatfajta nemesítőjének, a köztenyésztésre engedélyezett állatfajta honosítójának - az ellenkező bizonyításáig - a bejelentésben megnevezett személyt (személyeket) kell tekinteni.
(2) A nemesítői, felkutatói és honosítói jogosultságot átruházni nem lehet.
8. §
Aki nemesítői (társnemesítői), felkutatói, honosítói jogosultságát mással szemben, vagy a közreműködők között megállapított arány tekintetében vitatja, igényét legkésőbb az állami minősítéstől, illetőleg az engedély kiadásától számított egy év alatt - jogvesztés terhével - a bíróság előtt érvényesítheti.
9. §
A növény- és állatfajta nemesítőjét, felkutatóját, illetőleg honosítóját a fajta népgazdasági jelentőségére és értékére figyelemmel megállapított egyszeri díjazás illeti meg. A díj fizetésének feltételeit, a díjhatárokat és az azokon belül kifizethető díj összegét a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter állapítja meg.
10. §
(1) Az állami minősítésben részesített növény- és állatfajták eredeti tulajdonságainak megőrzéséről fajtafenntartó nemesítéssel kell gondoskodni. A forgalombahozatalra, illetőleg köztenyésztésre engedélyezett növény- és állatfajtákra a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter külön rendelkezése az irányadó.
(2) A fajtafenntartásért - a fajta elterjedésének arányában - jutalékot kell fizetni. A fizethető jutalék feltételeit és mértékét a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter szabályozza.
11. §
(1) Az állami minősítésben részesített növény- és állatfajta tulajdonosa - a díj kifizetésével - a magyar állam.
(2) Az állami minősítésben részesített, valamint a forgalombahozatalra, illetőleg köztenyésztésre engedélyezett növény- és állatfajtát a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter rendelkezése szerint szabad szaporítani, forgalomba hozni és felhasználni; a miniszter e jogkörében egyes állami vállalatoknak, intézményeknek, szövetkezeteknek stb. kizárólagos jogot is biztosíthat.
12. §
A növény- és állatfajtákról nyilvántartást kell vezetni.
13. §
Az állami minősítés és a forgalombahozatali, illetőleg köztenyésztési engedély visszavonásig érvényes.
14. §
Az erdei növényfajták állami minősítését a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter rendeletben szabályozza.
15. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 41/1961. (XI. 18.) Korm. rendelet, valamint a 60/1958. (XI. 17.) Korm. rendelet 11. §-ának (1) és (2) bekezdése hatályát veszti.
(2) E rendelet végrehajtásáról a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben gondoskodik.
Fock Jenő s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke