Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

22/1968. (VII. 4.) MÉM rendelet

a vetőmagvak előállításáról, forgalmáról, felhasználásáról és ellenőrzéséről

A vetőmagvakról és egyéb növényi szaporítóanyagokról szóló 1968. évi 22. törvényerejű rendelet 9. §-ának (2) bekezdésében, valamint az 1021/1968. (VII. 4.) Korm. számú határozat 4. pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a 16. § tekintetében a Szövetkezetek Országos Szövetsége elnökével, a 17. § tekintetében pedig a belkereskedelmi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem.

1. §

(1) E rendelet alkalmazása során vetőmagon a burgonya vetőgumóját is érteni kell.

(2) Az erdei és faiskolai vetőmagvakról és egyéb szaporítóanyagokról külön jogszabály rendelkezik.

2. §

A köztermesztésben levő növények vetőmagjának rendszeres felújításához szükséges, államilag minősített vagy forgalombahozatalra engedélyezett növényfajta vetőmagja (a továbbiakban: nemesített növényfajta, illetőleg nemesített vetőmag) előállításáról a vetőmagszaporítási rendszerben mezőgazdasági, üzemekkel (állami gazdaság, termelőszövetkezet stb. a továbbiakban: vetőmagszaporító gazdaság) kötött szerződés alapján kell gondoskodni. A vetőmagszaporítás és felújítás rendszerét, valamint az ezzel kapcsolatos nyilvántartás rendjét utasítás szabályozza.

3. §

(1) A vetőmagszaporítási rendszer keretében szaporított nemesített növényfajták igazolt származású (6. §) állományát a szántóföldön minősíteni kell. A minősítés az Országos Vetőmagfelügyelőség (a továbbiakban: OVEF) feladata.

(2) A szántóföldi minősítés eredményéről okiratot (szemlejegyzőkönyvet) kell kiállítani.

4. §

A szántóföldi minősítés érdekében a növényállományt - miután kikelt - az OVEF-nek be kell jelenteni. A bejelentést mind a vetőmagszaporító gazdaság, mind a megrendelő megteheti. A bejelentés adatait az 1. sz. melléklet tartalmazza.

5. §

A szántóföldi minősítés során továbbszaporításra alkalmatlannak bizonyult növényállomány termését nemesített növényfajta vetőmagjaként forgalomba hozni és felhasználni nem szabad. A Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium termelési érdekből eltérően is rendelkezhet.

6. §

(1) A vetőmagszaporítás céljából forgalomba kerülő fémzárolt, nemesített vetőmagtételt származási bizonyítvánnyal kell ellátni. A bizonyítványt az előállító kísérleti vagy kutatóintézet, illetőleg a vetőmagszaporító gazdaság állítja ki.

(2) Ha a kísérleti vagy kutatóintézet, illetőleg a vetőmagszaporító gazdaság a vetőmagot fémzárolatlanul (nyersáruként) adja át, a származási bizonyítvány helyett a szántóföldi szemlejegyzőkönyv egy példányát kell csatolni.

(3) A nyersáruként, illetőleg fémzároltan átvett vetőmag származásának igazolása továbbeladás esetén a forgalmazó feladata.

(4) A külföldről fajtamegjelöléssel behozott vetőmagvak származását a behozatalt lebonyolító szerv köteles igazolni.

(5) A származási bizonyítványt, illetőleg a szántóföldi szemlejegyzőkönyvet 3 évig meg kell őrizni.

(6) Származást igazoló okmány hiányában az OVEF szántóföldi minősítést nem végezhet.

7. §

(1) A nemesített, valamint a nemzetközi érvényű bizonyítvánnyal kivitelre kerülő és valamennyi behozott vetőmag, továbbá a kereskedelmi vetőmagvak minőségének vizsgálata, minősítése és fémzárolása az OVEF feladata. Az OVEF a beküldött mintákat köteles megvizsgálni.

(2) Az elit mag előállítására felhasznált törzs-, illetőleg szuperelit anyagot a nemesített növényfajta fenntartója saját fémzárral láthatja el.

(3) Egyes belföldi felhasználásra kerülő kereskedelmi vetőmagvak minőségének vizsgálatára, minősítésére és fémzárolására a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium az OVEF-en kívül más szerveket is kijelölhet.

(4) Nemzetközi érvényű bizonyítvánnyal kivitelre kerülő vetőmagvak vizsgálata, fémzárolása és az igazolások tekintetében a Vetőmagvizsgálók Nemzetközi Szövetségének (ISTA) előírásai irányadók.

(5) Nemzetközi érvényű bizonyítvány nélkül kivitelre kerülő vetőmagvak minőségének vizsgálata, fémzárolása és az igazolások tekintetében a felek állapodnak meg.

(6) Fémzárolni csak a szabványnak, illetőleg az egyéb előírásoknak megfelelő minőségű vetőmagot szabad.

(7) A vetőmagvakból a minősítéshez szükséges minta vételét, valamint a vetőmagvak vizsgálatát, minősítését és fémzárolását a szabványok szerint kell végezni.

8. §

(1) A vetőmagvak faj- és fajtaazonosságát, valamint fajtatisztaságát a (2) és (3) bekezdésben meghatározott esetekben fajtamegállapító termesztéssel kell ellenőrizni.

(2) Fajtamegállapító termesztést kell végezni

- valamennyi elit fokozatú, fémzárolt vetőmag-tételből;

- a fajtakövetelmény kikötésével behozott és kivitelre kerülő valamennyi vetőmagtételből;

- az egyéb nemesített vagy kereskedelmi vetőmagtételből, ha annak faj- és fajtaazonossága, valamint fajtatisztasága más módon biztonságosan nem állapítható meg.

(3) A fajtamegállapító termesztést az OVEF végzi. Az OVEF a fajtamegállapító termesztést az érdekelt kérésére az előző bekezdésben meghatározott eseteken kívül is köteles elvégezni.

9. §

(1) A fajtamegállapító termesztés céljára a vonatkozó szabvány szerinti mintát kell az OVEF fajtamegállapító telepéhez küldeni. A minta megküldése - a költségek viselése mellett - a fémzárolást kérő feladata.

(2) A fajtamegállapító termesztéshez szükséges mintát legkésőbb az alábbi időpontokig kell az OVEF-hez megküldeni:

a) szabadföldi termesztést igénylő növényfajok vetőmagvából

- tavaszi vetés esetén - burgonya kivételével - március 1-ig; burgonya esetében április 15-ig;

- nyári vetés esetén augusztus 15-ig;

- őszi vetés esetén szeptember 15-ig;

b) különleges (üvegházi, melegágyi stb.) termesztést igénylő növények vetőmagjából szeptember 1-ig.

10. §

A hazai termesztésben nem ismert külföldi növényfajták fajtaleírását a behozott vetőmag mintájának átadásakor a fémzárolást kérő, illetőleg a minta beküldője köteles az OVEF-el közölni.

11. §

A fajtamegállapító termesztés eredményéről az OVEF okiratot állít ki. Az okirat az OVEF által vett minta esetén a megmintázott egész tételre, egyéb minta esetén kizárólag a minta anyagára vonatkozik.

12. §

A mezőgazdasági üzem saját előállítású vetőmagját - a vetőburgonya kivételével - a szerződéses rendszer keretében a megrendelő (vállalat, intézet) részére fémzárolatlanul, nyersáruként is átadhatja.

13. §

A szabványnak meg nem felelő minőségű vetőmag (engedményes vetőmag) forgalombahozatala esetén - a szabvány szerint kötelező jelöléseken túlmenően - az engedélyezést és annak feltételeit a vetőmagminősítő bizonyítványban (14. §), valamint a függőcímkén, illetőleg a göngyölegen is fel kell tüntetni.

14. §

A belföldön forgalomba kerülő fémzárolt vetőmagtételt vetőmagminősítő bizonyítvánnyal kell ellátni. A vetőmagminősítő bizonyítványban, illetőleg a göngyölegen, továbbá a függőcímkén a 2. sz. mellékletben meghatározott adatokat kell feltüntetni.

15. §

A fémzár érvényét veszti, ha a zárt csomagolású vetőmag göngyölege vagy fémzára megsérült, nyitott, a vetőmag azonossági jelzései hiányoznak vagy az érvényességi határidő lejárt.

16. §

(1) A fémzárolt vetőmag kisebb egységekre kizárólag a fémzárolást végző szerv által vagy ennek engedélyével osztható.

(2) Megosztás esetén a megosztott vetőmag csomagolásán az engedélyezést és a vetőmagminősítő bizonyítványnak az azonosításhoz szükséges adatait is fel kell tüntetni.

(3) Bolti kiskereskedelmi tevékenységet folytató vállalat (szövetkezet) és magánkereskedő fémzárolt vetőmagot - kisfogyasztók (felhasználók) részére - 1970. december 31-ig az általa felbontott zsákból boltjában kimérten árusíthat. Az árusítás részletes feltételeit a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium határozza meg.

17. §

A vetőmag szaküzletre jogosító működési engedély, illetőleg magánkereskedői iparigazolvány kiadásáról és visszavonásáról az OVEF-et értesíteni kell.

18. §

(1) A mezőgazdasági üzem vetési célra - saját előállítás esetén és fémzárolatlanul is - csak a szabványban a fémzárolt vetőmagra megállapított minőségi követelményeknek megfelelő vetőmagot használhat fel.

(2) Az előző bekezdésben megszabott minőségnek meg nem felelő fémzárolatlan vetőmag elvetésére - lucerna, vöröshere és egyéb herefélék, valamint a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium által meghatározott más növények vetőmagja kivételével - indokolt esetben a járási (járási jogú városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági és élelmezésügyi osztálya (a továbbiakban: járási mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály) adhat engedélyt. Az engedélyben meg kell határozni a különleges szakmai tennivalókat is.

(3) Lucerna, vöröshere és egyéb herefélék, továbbá a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium által meghatározott más növények vetőmagját - saját előállítás esetén is - kizárólag fémzároltan szabad vetésre felhasználni.

19. §

(1) Márkázni kizárólag nemesített vetőmagot szabad.

(2) A vetőmagvak márkázásának feltételeit és módját utasítás határozza meg.

20. §

A vetőmagvak előállítására, minőségére, forgalmára és felhasználására vonatkozó rendelkezések megtartásának ellenőrzése az OVEF, valamint a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi osztályának (a továbbiakban: megyei mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály), továbbá a járási mezőgazdasági és élelmezésügyi osztálynak a feladata.

21. §

(1) Az ellenőrzésre kijelölt szervek feladata a nemesített vetőmagvak szaporításának, betakarításának, tárolásának, tisztításának, továbbá a forgalomba és a felhasználásra kerülő vetőmagvak minőségének, valamint a vetőmag forgalmának az ellenőrzése.

(2) Az OVEF az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően köteles a nemesített növényfajták származásának igazolását, továbbá a vetőmagvak vizsgálatára, minősítésére és fémzárolására feljogosított szervek vetőmagvizsgálati, minősítési és fémzárolási tevékenységét is ellenőrizni.

(3) Az ellenőrzésre kijelölt szervek ellenőrzést végezhetnek vetőmagszaporító gazdaságokban, raktárakban, tisztítótelepeken, üzletekben és minden olyan helyen, ahol vetőmag előállítását, kezelését, tárolását végzik, vagy ahol vetőmag forgalombahozatalra, árusításra és felhasználásra kerül.

22. §

(1) Az ellenőrző szervek jogosultak minden olyan intézkedést megtenni, amely a megfelelő minőségű vetőmagvak előállítása, forgalombahozatala és felhasználása érdekében szükséges. Így különösen jogosultak:

- a vetőmagvakból minták vételére;

- a nem megfelelő vetőmagvak zárolására és zár feloldására;

- az üzleti könyvek, feljegyzések és egyéb iratok megtekintésére, s azokból másolatok készítésére.

(2) Az ellenőrző szervek bűntett vagy szabálysértés gyanúja esetén kötelesek az illetékes hatósághoz feljelentést tenni.

23. §

(1) A vetőmagvakból mintát a szabvány rendelkezései szerint és átvételi elismervény ellenében kell venni.

(2) A megyei és a járási mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály a vett mintákból egyet megőrizni, egyet az OVEF-nek vizsgálat céljából megküldeni köteles.

24. §

Az OVEF által végzett vizsgálatért, minősítésért és egyéb szolgáltatásért járó díjakat külön rendelkezés határozza meg.

25. §

A beküldött vagy vett mintákért ellenérték nem jár,

26. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 38.286/1896. FM rendelet (Rendeletek Tára 1253. oldal) és a 61.000/1945. (IX. 21.) FM rendelet, valamint a 23/1962. (Mg. É. 25.) FM utasítás hatályukat vesztik.

Dr. Dimény Imre s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

1. számú melléklet a 22/1968. (VII. 4.) MÉM rendelethez

Az OVEF-hez szóló bejelentés adatai: (4. §)

- a szaporított növényfaj és fajta megnevezése, továbbá a származás igazolása;

- a szaporító terület helye és nagysága;

- a felhasznált vetőmag mennyisége és fémzárolási száma, valamint

- a növényállomány szaporítási fokozata.

2. számú melléklet a 22/1968. (VII. 4.) MÉM számú rendelethez

I. A vetőmagminősítő bizonyítvány tartalma

(14. §)

A vetőmag minősítő bizonyítványban elsősorban a következő adatokat kell feltüntetni:

- a vetőmagtétel azonosító jelzéseit (a vetőmag faját, nemesített vetőmagnál a fajtát és a szaporulati fokot is, a fémzároltató és fémzároló megnevezését, a mintavétel időpontját, a fémzárolási számot, raktári tételszámot, a vetőmagtárolás helyét, mennyiségét és a göngyöleg számát, nemesített fajta esetén a szántóföldi szemlejegyzőkönyv számát és a termelő gazdaságot is stb.),

- a szabványban előírt vizsgálati eredményeket,

- a vetőmagtétel szabvány szerinti minősítését.

A bizonyítványba az érdekeltek által szükségesnek tartott egyéb adatok is felvehetők.

II. A függőcímkén, illetőleg a göngyölegen feltüntetendő adatok:

(14. §)

- a fémzároló szerv megnevezése;

- a vetőmag faja, nemesített vetőmagnál a fajta és a szaporítási fok is, zöldség- és virágmagvaknál a fajta is;

- a vetőmag minősítése;

- a vetőmagtétel azonosító jelzései

- a fémzárolás érvényességének határideje (év, hó, nap);

- engedményes vetőmag esetén a felhasználás feltételei (súlytöbblet stb.).

Ha a fémzárolt vetőmagtételt előzetes kémiai kezelésben (csávázás, baktérium törzsekkel való beoltás, serkentő vagy növényvédő anyagokkal végrehajtott drazsírozás stb.) részesítették, vagy mechanikai eljárás (koptatás, szegmentálás, polírozás stb.) alá vonták, azt a vetőmagminősítő bizonyítványban, továbbá a függőcímkén, illetőleg a göngyölegen fel kell tüntetni.

Zöldség- és virágmagvaknál a fajta feltüntetésének kötelezettsége alól a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium felmentést adhat.

Tartalomjegyzék