Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

23/1968. (VII. 4.) MÉM rendelet

a szőlő-, gyümölcsfa- és díszfaiskolai szaporítóanyag előállításáról, forgalmáról, felhasználásáról és ellenőrzéséről

A vetőmagvakról és egyéb növényi szaporítóanyagokról szóló 1968. évi 22. törvényerejű rendelet 9. §-ának (2) bekezdésében, valamint az 1021/1968. (VII. 4.) Korm. számú határozat 4. pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a Szövetkezetek Országos Szövetsége elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A rendelet hatálya kiterjed a szőlő-, gyümölcsfa- és díszfaiskolai, valamint a spárga és komló szaporítóanyagokra (a továbbiakban együtt: szaporítóanyag).

2. §

(1) Szőlőiskolai szaporítóanyag a szőlő szaporítására alkalmas sima és gyökeres szőlővessző, szőlő rügydugvány és szőlőoltvány.

(2) Gyümölcsfaiskolai szaporítóanyag a magról, sarjról, dugványról nevelt gyümölcsfa-csemete és gyümölcstermő bokor, továbbá a faiskolai vetőmag, magcsemete, alanycsemete, bujtvány, dugvány, sarj, szemzőhajtás, oltóvessző, palánta és gyümölcsfa-oltvány.

(3) Díszfaiskolai, valamint spárga és komló szaporítóanyag (a továbbiakban: díszfaiskolai szaporítóanyag) a magról, sarjról, dugványról, bujtványról nevelt díszfacsemete és díszcserje - ide nem értve a rózsát, a szabadföldi évelő dísznövényeket és a fenyőféléket -, továbbá a díszfa- és díszcserje-vetőmag, magcsemete, alanycsemete, bujtvány, dugvány, sarj, szemzőhajtás, oltóvessző és oltvány, valamint a spárga vetőmag és magonc s a komlódugvány.

3. §

(1) A köztermesztésben levő szőlő-, gyümölcs-, díszfa-, díszcserje-, spárga- és komlófajták szaporítóanyagát állami minősítésben részesített vagy forgalomba hozatalra engedélyezett fajták (nemesített fajták) szaporítóanyagával rendszeresen fel kell újítani.

(2) A felújítás rendszerének kialakítása érdekében központi és üzemi törzsültetvényeket (a továbbiakban együtt: törzsültetvény) kell létesíteni.

4. §

(1) Központi törzsültetvény az a szőlő-, szőlőalany-, alanymagtermő gyümölcsös-, típusalany-, gyümölcsös-, szamóca-, díszfa-, díszcserje-, valamint spárga- és komlóültetvény, amelyet nemesített és törzskönyvezett szaporítóanyag felhasználásával, megfelelő szigetelési (izolációs) távolság megtartásával, elsősorban üzemi törzsültetvényben való elhelyezés érdekében történő szaporítóanyagtermelés céljából létesítettek.

(2) Üzemi törzsültetvény az (1) bekezdésben foglaltak szerint előállított szaporítóanyag felhasználásával, közvetlen értékesítés céljára történő szaporítás érdekében létesített ültetvény. Üzemi törzsültetvény átmenetileg árutermő ültetvény átalakításával is létesíthető.

5. §

(1) Központi törzsültetvényt a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium által erre a célra kijelölt mezőgazdasági kutató (kísérleti) intézet és agrártudományi felsőoktatási intézmény (a továbbiakban együtt: intézet) létesíthet és tarthat fenn.

(2) Üzemi törzsültetvényt az erre vállalkozó faiskolai engedélyes létesíthet és tarthat fenn.

6. §

(1) Törzsültetvény létesítését az Országos Szőlő-, Gyümölcsfa- és Díszfaiskolai Szaporítóanyag Felügyelőséghez (a továbbiakban: Felügyelőség) a létesítés évében be kell jelenteni és a telepítésre (átoltásra) felhasznált szaporítóanyag származását igazolni kell. A bejelentés mintáját az 1. számú melléklet tartalmazza.

(2) Az üzemi törzsültetvény növényanyagát rendszeres szelektálásban kell részesíteni és a Felügyelőség által meghatározott időszakokban központi törzsültetvényből származó szaporítóanyaggal kell felújítani.

(3) A törzsültetvényben előállított szaporítóanyagról és annak forgalmazásáról nyilvántartási naplót kell vezetni.

7. §

(1) A törzsültetvény növényeit szaporításra csak akkor szabad felhasználni, ha a növényeket a Felügyelőség szaporításra alkalmasnak minősítette és arról tanúsítványt állított ki. A tanúsítvány visszavonásig érvényes.

(2) A törzsültetvény továbbszaporításra alkalmatlannak bizonyult növényeit ilyen célra felhasználni nem szabad. A Felügyelőség szükség esetén ezek megsemmisítését is elrendelheti.

(3) A központi törzsültetvényben előállított szaporítóanyag szedésének időpontját, annak megkezdése előtt legalább 14 nappal a Felügyelőségnek be kell jelenteni.

8. §

(1) A forgalombahozatalra szánt szaporítóanyagot előállító szőlő-, gyümölcsfa- vagy díszfaiskola: árutermelő szőlőiskola, árutermelő gyümölcsfaiskola, illetőleg árutermelő díszfaiskola (a továbbiakban együtt: árutermelő faiskola).

(2) A termelő saját áruszőlő vagy árugyümölcsös telepítési, felújítási és pótlási szükségletének fedezésére szánt szőlő-, illetőleg gyümölcsfaiskolai szaporítóanyag előállítására szolgáló faiskola: házi szőlő-, illetőleg gyümölcsfaiskola (a továbbiakban: házi faiskola).

(3) Az állami erdőgazdaságok csemetekertjei, amelyekben erdősítés céljára diófa-, gesztenyefa-, vadalmafa-, vadkörtefa-, vadcseresznyefa- és egyéb vadgyümölcsfa-csemetéket is nevelnek, gyümölcsfaiskolának, illetőleg amennyiben díszfacsemetéket és díszcserjéket is nevelnek, díszfaiskolának nem tekinthetők.

9. §

(1) Árutermelő faiskolát csak hatósági engedéllyel szabad létesíteni és fenntartani.

(2) Árutermelő faiskola létesítésére és fenntartására a járási (járási jogú városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági és élelmezésügyi osztálya (a továbbiakban: járási mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály) útján a Felügyelőségtől lehet engedélyt kérni a 2. számú mellékletben közölt minta szerint.

(3) Az árutermelő faiskola létesítése és fenntartása iránti kérelmet a járási mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály véleményezéssel küldi meg a Felügyelőségnek.

(4) Az árutermelő faiskolák létesítésére és fenntartására kiadott engedélyeket a járási mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály nyilvántartja.

(5) A 2/1959. (XI. 27.) FM-ÉlmM együttes rendelet 29. §-ának (1), illetőleg (2) bekezdése alapján kiadott árutermelő szőlő- és gyümölcsfaiskolai engedélyek érvényben maradnak. A már működő díszfaiskola fenntartásának engedélyezése iránti kérelmet a faiskola fenntartójának legkésőbb 1968. évi október hó 31-ig kell benyújtania.

(6) A díszfaiskola fenntartója, ha díszfaiskola létesítésére és fenntartására engedélyt nem kért, illetőleg engedélyt nem kapott, faiskolája meglevő növényállományának nevelését és forgalomba hozatalát 1971. évi május hó 31-ig fejezheti be; a díszfaiskolában azonban új szaporítást nem végezhet.

10. §

(1) Házi faiskola létesítéséhez engedély nem szükséges. Házi faiskola létesítése esetén azonban a termelő köteles a házi faiskola helyét és nagyságát, telepítőjének nevét és lakóhelyét, a telepíteni kívánt szaporítóanyagot és annak mennyiségét, a telepíteni, felújítani, illetőleg pótolni kívánt szőlő vagy gyümölcsös nagyságát a járási mezőgazdasági és élelmezésügyi osztálynak és a Felügyelőségnek a 3. számú mellékletben foglalt minta szerint bejelenteni.

(2) Házi faiskolából származó szaporítóanyagot forgalomba hozni nem szabad.

11. §

(1) Az árutermelő faiskolai engedélyes köteles:

a) a szaporítóanyagot saját üzemi törzsültetvényében előállítani vagy más törzsültetvényből továbbszaporítani;

b) a faiskola bejáratánál a nevét és székhelyét feltüntető táblát felállítani, s azon a faiskolának az engedélyben meghatározott megnevezését is feltüntetni;

c) a faiskola területéről - annak részletes beosztását tartalmazó - helyszínrajzot készíteni és azon az évenként végzett telepítéseket fajonként feltüntetni;

d) a faiskolában felhasznált és forgalomba hozott szaporítóanyagokról folyamatosan nyilvántartási naplót vezetni;

e) a forgalomba hozatalra szánt szaporítóanyagot válogatni, a szabványoknak megfelelően minősíteni és az I. osztályú gyümölcsfa- és díszfaiskolai szaporítóanyagot piros, a II. osztályú szaporítóanyagot pedig sárga festékkel - szembetűnően - megjelölni.

(2) A helyszínrajzokat, a nyilvántartási naplót, valamint a fajtaazonosság megállapításához alapul szolgáló egyéb okmányokat és bizonylatokat (megrendelőlevél, szállítólevél-másolatok, vasúti fuvarlevelek stb.) 10 évig meg kell őrizni.

12. §

Szaporítóanyag forgalomba hozatali engedélyt, ha a kérelmező nem árutermelő faiskolai engedélyes, a Felügyelőség útján a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumtól lehet kérni. A forgalomba hozatali engedély nem pótolja a kereskedés folytatásához szükséges működési engedélyt.

13. §

(1) A faiskolai engedély érvényét veszti, ha

a) az engedélyes egymást követő 3 év alatt faiskolai telepítést egyáltalán nem végez;

b) az engedélyt a Felügyelőség visszavonja;

c) a faiskola megszűnt.

(2) A Felügyelőség a faiskolai engedélyt visszavonja, ha

a) az engedélyes a fajtaazonosság követelményének vagy a szabvány szerinti minőségnek meg nem felelő szaporítóanyagot hozott forgalomba, vagy a szaporítóanyag forgalomba hozatalával kapcsolatos rendelkezéseket más módon ismételten megszegte;

b) a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági és élelmezésügyi osztálya (a továbbiakban: megyei mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály) a növényegészségügyi igazolványt az engedélyestől bevonta;

c) az engedélyes - az állami gazdaságok vagy a mezőgazdasági nagyüzemek közös értékesítő szervei, valamint a szaporítóanyag forgalomba hozatalára engedéllyel rendelkező vállalat kivételével - más faiskolából származó szaporítóanyagot hozott forgalomba;

d) az engedélyes a 11. §-ban foglalt rendelkezéseknek felhívás ellenére sem tesz eleget.

(3) A faiskolai engedély visszavonására a járási mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály is tehet javaslatot.

14. §

(1) A faiskolai engedélyt - érvényének elvesztése esetén - az engedélyes vagy jogutóda köteles 30 napon belül a járási mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály útján a Felügyelőségnek beszolgáltatni.

(2) A faiskolai engedély érvényének megszűnése és az engedély visszavonása esetén a szaporítóanyag-készlet forgalomba nem hozható és kiültetésre fel nem használható. Indokolt esetben azonban a Felügyelőség a szaporítóanyag-készlet felneveléséhez és forgalomba hozatalához kitermelési engedélyt adhat. Az engedély iránti kérelmet a 4. számú mellékletben foglalt mintának megfelelően a járási mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály útján, annak javaslatával ellátva kell a Felügyelőséghez megküldeni.

15. §

(1) Árutermelő, illetőleg házi faiskolában szaporítóanyagot csak állami minősítésben részesített, valamint előzetesen forgalomba hozatalra engedélyezett fajtákból szabad előállítani.

(2) A szaporítóanyag ellátás folyamatosságának biztosítása érdekében - kivételes esetben - a Felügyelőség engedélyével az árutermelő faiskolában nem törzsültetvényből származó szaporítóanyag is előállítható. A nem törzsültetvényből származó szaporítóanyag előállításának feltételeit és az engedélyezés módját utasítás szabályozza.

16. §

(1) Az engedélyes a saját árutermelő faiskolájában előállított szaporítóanyagot külön engedély nélkül hozhatja forgalomba.

(2) A szaporítóanyagot az engedélyes az árutermelő faiskola telephelyén, a telephelyen kívül pedig csak lerakatban hozhatja forgalomba.

(3) Az engedélyes állami gazdaságok az engedélyes állami gazdasági faiskolák, a mezőgazdasági nagyüzemek közös értékesítő szervei a társulásuk körébe tartozó engedélyes-faiskolák szaporítóanyagát saját lerakataikban forgalomba hozhatják.

(4) Szaporítóanyag forgalomba hozatali engedély alapján (12. §) szaporítóanyag csak árutermelő faiskolából szerezhető be és közvetlen szállítási rendelkezés útján vagy saját faiskolai lerakatban hozható forgalomba.

(5) Szaporítóanyagot piacon árusítani, továbbá házalás, szekerezés vagy utazó megbízott útján forgalomba hozni nem szabad.

17. §

(1) Faiskolai lerakat csak a megyei mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály engedélyével létesíthető. A lerakat létesítésének engedélyezése iránti kérelmet az 5. számú mellékletben foglalt minta szerint kell benyújtani.

(2) A kérelemhez csatolni kell a lerakat helye szerint illetékes városi (városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szervének, illetőleg a községi tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szervének (a továbbiakban: községi szakigazgatási szerv) hozzájárulását, továbbá a megyei növényvédő állomás 30 napnál nem régebbi igazolását arról, hogy a létesíteni kívánt lerakat területe a növényvédelmi követelményeknek megfelel.

(3) A megyei mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály a kiadott lerakati engedély másolatát a kiadással egyidejűleg a Felügyelőségnek megküldi.

(4) Több faiskolai engedélyes részére közös lerakat létesítésére engedély nem adható.

18. §

(1) Az engedélyes az árutermelő faiskoláiban előállított szőlő-, gyümölcsfa- és díszfaiskolai szaporítóanyagot egy lerakati engedély alapján hozhatja forgalomba.

(2) A lerakati engedély visszavonásig érvényes. Ha az engedélyes a szaporítóanyag forgalmazási idényben (ősszel-tavasszal) a lerakatot nem tartja üzemben, a lerakati engedély érvényét veszti. A lerakati engedélyt érvényének megszűnése esetén a kiállító szervnek vissza kell szolgáltatni.

(3) Ha a lerakatot megbízott vezeti, részére az engedélyes megbízólevelet köteles adni. Egy személy csak egy lerakatot vezethet.

(4) A lerakat vezetője köteles:

a) a szaporítóanyag forgalmát szabályozó rendelkezéseket és a szabványok előírásait megtartani;

b) a szaporítóanyagot - a minőség megóvása és a fajtakeveredés kizárása érdekében - szakszerűen tárolni;

c) a lerakati engedélyt és a lerakatot fenntartó engedélyes megbízólevelét a lerakat működési ideje alatt a lerakatnál tartani;

d) a lerakatot szembetűnő helyen az engedélyes nevét és székhelyét feltűnő táblával megjelölni;

e) a lerakathoz érkező és az értékesített szaporítóanyagról forgalmi naplót vezetni.

19. §

(1) Az értékesített faiskolai szaporítóanyagról az eladó köteles a vevőnek szállítási jegyzéket adni. A szállítási jegyzéken fel kell tüntetni az értékesítés időpontját, az eladó és vevő nevét, továbbá tételenként a szaporítóanyag mennyiségét, minőségét, alanyát, fajtáját, valamint árát.

(2) A felek kívánságára a községi szakigazgatási szerv köteles a sérült, romlott állapotban, hiányosan érkezett szaporítóanyagot haladéktalanul megszemlélni és a szemle eredményéről, illetőleg a vevő részéről emelt mennyiségi és minőségi kifogásokról jegyzőkönyvet felvenni. Minőségi vita esetén ki kell kérni a Felügyelőség szakvéleményét. A felek igényének érvényesítésére egyébként a polgári jog szabályai az irányadók.

20. §

(1) Gyümölcsfaiskolai és spárga-vetőmagot, valamint központi törzsültetvényben előállított szaporítóanyagot csak fémzárral ellátott csomagolásban, illetőleg kötegben vagy más csomagolási egységben szabad forgalomba hozni. A szabványnak vagy egyéb előírásnak megfelelő minőségű más szaporítóanyag fémzárolás nélkül is forgalomba hozható.

(2) A szabványnak vagy egyéb előírásnak meg nem felelő minőségű szaporítóanyag (engedményes szaporítóanyag) forgalomba hozatala iránti kérelmet a Felügyelőség útján - annak véleményes javaslatával - kell a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumhoz előterjeszteni.

(3) Engedményes szaporítóanyag forgalomba hozatala esetén - a meghatározott megjelöléseken kívül - az engedélyezést a szállítási jegyzéken, valamint az árucímkén, illetőleg a göngyölegen, kötegen vagy más csomagolási egységen is fel kell tüntetni.

21. §

(1) Fémzárolni csak a szabványnak, illetőleg az egyéb előírásoknak megfelelő minőségű szaporítóanyagot szabad.

(2) A szaporítóanyag fémzárolása, ezt megelőző minőségi vizsgálata és minősítése a Felügyelőség feladata. A Felügyelőség a beküldött szaporítóanyag-minták vizsgálatát köteles elvégezni.

(3) A szaporítóanyag vizsgálatát, a mintavételt, továbbá a szaporítóanyag minősítését és fémzárolását a szabványok, illetőleg az egyéb előírások szerint kell végezni.

(4) A szaporítóanyag minősítésének eredményéről minősítő bizonyítványt kell kiállítani.

(5) Fémzárolt szaporítóanyag megosztása során biztosítani kell, hogy a megosztott szaporítóanyag csomagolási egységenként a minősítő bizonyítvány adataival azonosítható legyen.

22. §

(1) Amennyiben a szaporítóanyag fajtaazonossága, illetőleg fajtatisztasága vagy egyéb jellemző tulajdonsága a szaporítóanyag vizsgálata során kétséget kizáróan nem állapítható meg, a Felügyelőség a kifogásolt anyagot - külön rendelkezés szerint - fajtamegállapító termesztésbe állítja. Az érdekeltek kérésére a fajtamegállapító termesztés elvégzése kötelező.

(2) A fajtamegállapító termesztést - a szabványnak, illetőleg más előírásnak megfelelően - ellenőrző telep (a továbbiakban: telep) végzi.

(3) A fajtamegállapító termesztés céljára a szaporítóanyagból a szabványban előírtak szerint mintát kell a telepnek küldeni. A minta küldése a szaporítóanyag tulajdonosának a feladata.

(4) A fajtamegállapító termesztés eredményéről a Felügyelőség okiratot állít ki, amely hivatalos minta esetében a megmintázott egész tételre, egyéb minta esetén pedig kizárólag a minta anyagára vonatkozik.

23. §

(1) Márkázni kizárólag állami minősítésben részesített növényfajta szaporítóanyagát lehet.

(2) A szaporítóanyag márkázásának feltételeit és módját utasítás határozza meg.

24. §

(1) Szaporítóanyagot külföldről behozni és külföldre kivinni csak a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium engedélyével szabad.

(2) A behozatali engedély iránti kérelemben fel kell tüntetni a szaporítóanyag feladójának nevét és lakó- (szék-) helyét, valamint a behozni kívánt szaporítóanyagot fajta és darabszám szerint, továbbá azt, hogy a szaporítóanyag-behozatal milyen célra szükséges.

(3) A kiviteli engedély megadása iránti kérelemben fel kell tüntetni az árutermelő faiskola, valamint a címzett nevét és lakó- (szék-) helyét, továbbá - a fajta és a darabszám feltüntetésével - a kivitelre szánt szaporítóanyag adatait.

(4) A behozott vagy kivitelre előkészített szaporítóanyag tárolási helyét, mennyiségét és fajtaösszetételét az átvevő, illetőleg a szállító a Felügyelőségnek - minőségi vizsgálat céljából - a a forgalomba hozatalra való előkészítés előtt legalább öt nappal köteles bejelenteni.

(5) Az előző bekezdésekben szabályozott engedély a külkereskedelmi engedélynek [3/1967. (XI. 26.) KkM rendelet 13. § (2) bek.] feltétele.

25. §

(1) Üzemi törzsültetvényben telepítésre és pótlásra kizárólag fémzárolt szaporítóanyagot, gyümölcsfaiskolában pedig vetésre csak fémzárolt vetőmagot szabad felhasználni.

(2) A Felügyelőség - kivételesen indokolt esetben - engedélyt adhat a mezőgazdasági üzemnek saját előállítású, az előírt minőségtől eltérő szaporítóanyag telepítésére.

26. §

Ha a szaporítóanyag göngyölege, kötege, más csomagolási egysége vagy fémzára megsérült vagy nyitott, a fémzár érvényét veszti.

27. §

A szaporítóanyag előállításának, minőségének, forgalmának és felhasználásának ellenőrzése a Felügyelőség, valamint a megyei és a járási mezőgazdasági és élelmezésügyi osztályok feladata.

28. §

(1) Az ellenőrzésre kijelölt szervek feladata a nemesített szaporítóanyag termesztésének, felszedésének, tárolásának (vermelésének), továbbá a forgalomba és a felhasználásra kerülő szaporítóanyag előállításának, minőségének és forgalmának ellenőrzése.

(2) Az ellenőrzésre kijelölt szervek ellenőrzést végezhetnek az árutermelő faiskolákban, a házi szőlő- és gyümölcsfaiskolákban, a raktárakban (vermelőkben), lerakatokban és minden olyan helyen, ahol szaporítóanyag előállítását, kezelését (oltását), minősítését, tárolását végzik, vagy ahol a szaporítóanyag forgalomba hozatalra, árusításra és felhasználásra kerül.

(3) A Felügyelőség az (1) bekezdésben felsoroltakon kívül jogosult a nemesített szőlő-, gyümölcs-, díszfa-, díszcserje-, spárga- és komlófajták származásának igazolását, továbbá a szaporítóanyag válogatását, minősítését és megjelölését ellenőrizni, valamint a forgalomba hozatalra kerülő vagy a forgalomba hozott szaporítóanyag származásával és minőségével kapcsolatos iratokba betekinteni és azokról másolatot készíteni.

29. §

(1) Az ellenőrző szervek jogosultak:

a) a szaporítóanyagból minta vételére;

b) a nem megfelelő minőségű szaporítóanyag zár alá vételére és a zár feloldására;

c) az üzleti könyvek, feljegyzések és egyéb iratok megtekintésére, s azokból másolatok készítésére.

(2) Az ellenőrző szervek bűntett vagy szabálysértés esetén kötelesek feljelentést tenni.

30. §

(1) A szaporítóanyagból mintát - a szabvány rendelkezései szerint - átvételi elismervény ellenében kell venni.

(2) A megyei és járási mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály a vett mintákból egyet megőrizni, egyet a Felügyelőségnek vizsgálat céljából megküldeni köteles.

31. §

A Felügyelőség köteles minden törzsültetvényben, árutermelő faiskolában és lerakatban évente ellenőrző vizsgálatot tartani. Az ellenőrzés eredményét be kell vezetni a nyilvántartási naplóba.

32. §

A Felügyelőség által végzett vizsgálatért, minősítésért és egyéb szolgáltatásért járó díjak mértékét külön rendelkezés határozza meg.

33. §

A beküldött vagy vett mintáért ellenérték nem; jár.

34. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 2/1959. (XI. 27.) FM-ÉlmM együttes rendelet 24-41. és 95. §-a, a 13/1963. (XII. 8.) FM rendelet, valamint a 40/1958. (Mg. É. 27.) FM utasítás hatályát veszti.

Dr. Dimény Imre s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

1. számú melléklet a 23/1968. (VII. 4.) MÉM rendelethez

2. számú melléklet a 23/1968. (VII. 4.) MÉM rendelethez

3. számú melléklet a 23/1968. (VII. 4.) MÉM rendelethez

4. számú melléklet a 23/1968. (VII. 4.) MÉM rendelethez

5. számú melléklet a 23/1968. (VII. 4.) MÉM rendelethez

Tartalomjegyzék