Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

24/1968. (VII. 7.) MÉM-ÁH rendelet

a kenyérgabona és liszt cseréjéről

Az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

A malmok és a lisztcseretelepek a részükre csere céljából átadott búzát és rozsot (a továbbiakban: kenyérgabona) e rendeletben megállapított feltételek szerint kötelesek lisztre cserélni.

2. §

(1) A cserére átadott kenyérgabona ellenében zsák nélküli (nettó) súlyban a szabványnak és a jellegmintáknak megfelelő minőségű alábbi mennyiségű őrleményt kell kiadni:

a) 100 kg búza ellenében - a cseréltető választása szerint -

minden esetben összesen 92 kg búzaőrleményt;

b) 100 kg rozs ellenében 52 kg rozs-kenyérlisztet (FRL I) és 40 kg egyesített rozskorpát, összesen kg rozsőrleményt.

(2) Búzacsere esetén a helyi igényeknek megfelelő kiszolgáltatási arányt a malom (cseretelep) körzetéhez tartozó cseréltetők többsége igényének figyelembevételével az illetékes gabonafelvásárló és feldolgozó vállalat és a járási tanács vb mezőgazdasági és élelmezésügyi osztálya határozza meg.

(3) A cserére áttett búzáért a felek megállapodása alapján - a finomliszt terhére - búzadarát, rozs esetében pedig a rozskenyérliszt terhére rozs lánglisztet lehet kiadni. A kiadott őrlemények együttes súlyának azonban ilyen esetben is el kell érni az (1) bekezdésben megállapított összsúlyt.

3. §

(1) A malmok és lisztcseretelepek 75 kg-nál alacsonyabb hektolitersúlyú búzát és 68 kg-nál alacsonyabb hektolitersúlyú rozsot, továbbá dohos, romlott vagy őrlésre egyébként alkalmatlan kenyérgabonát lisztcsere céljából nem kötelesek átvenni. Ha a cserére átadott búza 20%-nál több rozsot tartalmaz, a teljes mennyiséget rozsként kell átvenni. Egészségre ártalmas anyaggal kezelt (pl. csávázott) kenyérgabona cserére nem ajánlható fel.

(2) A cserére átadható kenyérgabona minőségi előírásait és a minőségi különbözetek elszámolását a melléklet tartalmazza.

(3) A minőségi különbözet elszámolásának alapját a cserére átvett kenyérgabona tisztítatlan állapotban levő súlya képezi. A súlylevonást egész kilogrammban kell elszámolni, az 50 dkg-on aluli mennyiséget lefelé, ennél nagyobb mennyiséget pedig felfelé kell kerekíteni. Ugyanezt kell alkalmazni a csereként kiadásra kerülő őrlemények esetében is.

(4) A cserére átvett kenyérgabona minőségét közös vizsgálat alapján a felek állapítják meg. Minőségi vita esetén a mezőgazdasági termékértékesítési szerződésből származó minőségi vitákról szóló 12/1967. (XII. 31.) MÉM rendelet rendelkezései az irányadók.

4. §

(1) A mezőgazdasági nagyüzemek részére az általuk csere céljából beszállított kenyérgabona után fuvardíjtérítést kell fizetni, az 5/1967. (Ász. 28.) ÁH-MÉM számú együttes utasítás 2. számú melléklete szerint. Egyéb esetben fuvardíjtérítést nem szabad fizetni.

(2) Az őrleményeket a malomból, illetőleg a lisztcseretelepről a cseréltető saját költségén köteles elszállítani.

5. §

A malmokban és a lisztcseretelepeken feltűnő helyen és jól olvasható módon ki kell függeszteni a kenyérgabona és lisztcsere feltételeit, a minőségi különbözetek elszámolására vonatkozó előírásokai és a kiszolgálásra kerülő őrlemények fajtáját és mennyiségét.

6. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 7/1962. (XII. 20.) ÉlmM rendelet hatályát veszti.

Kazareczki Kálmán s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterhelyettes

Melléklet a 24/1968. (VII. 7.) MÉM-ÁH rendelethez

A lisztért cserébe átadható kenyérgabona

a) minőségi előírásai

A kenyérgabona egyébként egészséges, száraz, rostált, dohtól, penésztől mentes kell, hogy legyen. A búzának a MSZ 6383, a rozsnak a MSZ 6342 sz. szabvány előírásainak kell megfelelnie.

b) minőségi különbözetének elszámolása

1. Hektolitersúly eltérés

a) Ha a búza hektolitersúlya a 79 kg-ot meghaladja, 78 kg-tól számítva minden 0,5 kg hektolitersúlytöbbletért - minőségi felár címén - 0,5% értéktérítés jár. A 78-79 kg közötti hektolitersúly, valamint a 82 kg feletti hektolitersúly után minőségi felár nem fizethető.

b) Ha a kenyérgabona hektolitersúlya az előírtnál alacsonyabb, minden 0,5 kg hektolitersúlyhiány miatt 0,5% értéklevonást kell elszámolni. Búza esetében a 77 és 78 kg közötti hektolitersúly után nem szabad értéklevonást elszámolni, a 77 kg-nál alacsonyabb hektolitersúly után járó levonást azonban 78 kg-tól kell számítani.

c) Egyéni cseréltető részére hektolitersúly eltérés miatt sem térítést, sem levonást nem szabad elszámolni.

2. Tisztasági hiány

a) Ha a megengedett 2% keveréken belül legfeljebb 0,5% mértékű káros keverék is van, súlylevonásnak nincs helye, míg a 0,5%-ot meghaladó káros keverék után 0,5%-onként azonos mértékű súlylevonást kell végrehajtani.

b) A 2%-ot meghaladó őrlésre vagy takarmányozásra alkalmatlan (értéktelen) többletkeverék után 0,5%-ként 0,5% súlylevonást kell végrehajtani.

c) A 2%-ot meghaladó őrlésre vagy takarmányozásra alkalmas (értékes) többletkeverék után 0,5%-ként, 0,25% értéklevonást kell végrehajtani.

d) A 2%-ot meghaladó törtszemtartalom-többlet után 0,5%-ként 0,25% értéklevonást kell elszámolni.

e) A 2%-ot meghaladó csírásszemtartalom-többletért 0,5%-ként búzánál 0,25%-os, rozsnál pedig 0,5%-os értéklevonást kell végrehajtani.

f) A pelyvalevelekből ki nem csépelt, zárt tokban levő szemek és gabonaszemet tartalmazó kalásztöredékek értékes (takarmányozásra alkalmas) keveréknek számítanak.

g) Az 1 mm-es hasíték nyílású rostán áteső összes anyagot értéktelen keveréknek kell tekinteni.

A mechanikai hatás következtében törött vagy rovarrágott minden szem, amely az 1 mm-es hasíték nyílású rostán nem esik át, törött szemnek tekintendő.

h) Egyéni cseréltető esetén a c)-e) pontokban meghatározott értékkülönbözeteket is súlyban kell elszámolni.

3. Nedvességtartalom eltérése

Ha a búza és a rozs víztartalma az előírt 14,5%-nál alacsonyabb, minden 0,5% víztartalom-különbözet után az átvett kenyérgabona súlyát 100 kg-onként 0,5 kg-mal növelni kell. A 12%-nál alacsonyabb víztartalmú kenyérgabona után további térítést nem lehet adni.

Ha a búza és a rozs víztartalma az előírt 14,5%-ot meghaladja, a többletvíztartalom minden 0,5%-a után 0,5%-os súlylevonást kell végrehajtani.

A 16%-nál nedvesebb kenyérgabona után szárítási és kezelési költség címén közös megegyezés szerinti, de legfeljebb 10 Ft/q összeget tartozik a cseréltető téríteni.

4. Egyéb minőségi hiányosságok

a) Egyéb minőségi hiányosságok (az üszög, penész, idegen szag, doh stb.) miatt megállapított értékcsökkenés minden százaléka után azonos mértékű értéklevonást - illetőleg egyéni cseréltetők esetében súlylevonást - kell végrehajtani.

b) Rostálatlan kenyérgabona esetén a felszámítható költségtérítés mértékét közös megegyezéssel kell megállapítani. Ennek mértéke azonban nem haladhatja meg a 2,40 Ft/q-át.

c) Élő kártevővel való fertőzöttség esetén - fertőtlenítési költség címén - 15 Ft/q számítható fel,

5. Acélossági felár

A 80%-nál nagyobb arányban acélos szemet tartalmazó búza után - kizárólag a mezőgazdasági nagyüzemek részére - 10 Ft/q felárat kell fizetni.

6. A minőségi különbözet elszámolásának módja

A százalékban, illetve kg-ban kifejezett hektolitersúly tisztaság és nedvességtartalom szerint megállapított százalékos levonások és térítések elszámolása alkalmával az eltérés tört részét

- 0,25%-ig (kg-ig) figyelmen kívül kell hagyni,

- 0,25%-on (kg-on) felül 0,75%-ig (kg-ig) 0,5%-ra (kg-ra) kell kerekíteni,

- 0,75%-on (kg-on) felül pedig egész százalékra (kg-ra) kell kerekíteni.

A százalékban megállapított értéktérítést és levonást - mezőgazdasági nagyüzem vonatkozásában - a mindenkor érvényes szerződéses felvásárlási ár alapulvételével kell elszámolni.

Tartalomjegyzék