24/1968. (VII. 7.) MÉM-ÁH rendelet
a kenyérgabona és liszt cseréjéről
Az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével egyetértésben a következőket rendelem:
1. §
A malmok és a lisztcseretelepek a részükre csere céljából átadott búzát és rozsot (a továbbiakban: kenyérgabona) e rendeletben megállapított feltételek szerint kötelesek lisztre cserélni.
2. §
(1) A cserére átadott kenyérgabona ellenében zsák nélküli (nettó) súlyban a szabványnak és a jellegmintáknak megfelelő minőségű alábbi mennyiségű őrleményt kell kiadni:
a) 100 kg búza ellenében - a cseréltető választása szerint -
minden esetben összesen 92 kg búzaőrleményt;
b) 100 kg rozs ellenében 52 kg rozs-kenyérlisztet (FRL I) és 40 kg egyesített rozskorpát, összesen kg rozsőrleményt.
(2) Búzacsere esetén a helyi igényeknek megfelelő kiszolgáltatási arányt a malom (cseretelep) körzetéhez tartozó cseréltetők többsége igényének figyelembevételével az illetékes gabonafelvásárló és feldolgozó vállalat és a járási tanács vb mezőgazdasági és élelmezésügyi osztálya határozza meg.
(3) A cserére áttett búzáért a felek megállapodása alapján - a finomliszt terhére - búzadarát, rozs esetében pedig a rozskenyérliszt terhére rozs lánglisztet lehet kiadni. A kiadott őrlemények együttes súlyának azonban ilyen esetben is el kell érni az (1) bekezdésben megállapított összsúlyt.
3. §
(1) A malmok és lisztcseretelepek 75 kg-nál alacsonyabb hektolitersúlyú búzát és 68 kg-nál alacsonyabb hektolitersúlyú rozsot, továbbá dohos, romlott vagy őrlésre egyébként alkalmatlan kenyérgabonát lisztcsere céljából nem kötelesek átvenni. Ha a cserére átadott búza 20%-nál több rozsot tartalmaz, a teljes mennyiséget rozsként kell átvenni. Egészségre ártalmas anyaggal kezelt (pl. csávázott) kenyérgabona cserére nem ajánlható fel.
(2) A cserére átadható kenyérgabona minőségi előírásait és a minőségi különbözetek elszámolását a melléklet tartalmazza.
(3) A minőségi különbözet elszámolásának alapját a cserére átvett kenyérgabona tisztítatlan állapotban levő súlya képezi. A súlylevonást egész kilogrammban kell elszámolni, az 50 dkg-on aluli mennyiséget lefelé, ennél nagyobb mennyiséget pedig felfelé kell kerekíteni. Ugyanezt kell alkalmazni a csereként kiadásra kerülő őrlemények esetében is.
(4) A cserére átvett kenyérgabona minőségét közös vizsgálat alapján a felek állapítják meg. Minőségi vita esetén a mezőgazdasági termékértékesítési szerződésből származó minőségi vitákról szóló 12/1967. (XII. 31.) MÉM rendelet rendelkezései az irányadók.
4. §
(1) A mezőgazdasági nagyüzemek részére az általuk csere céljából beszállított kenyérgabona után fuvardíjtérítést kell fizetni, az 5/1967. (Ász. 28.) ÁH-MÉM számú együttes utasítás 2. számú melléklete szerint. Egyéb esetben fuvardíjtérítést nem szabad fizetni.
(2) Az őrleményeket a malomból, illetőleg a lisztcseretelepről a cseréltető saját költségén köteles elszállítani.
5. §
A malmokban és a lisztcseretelepeken feltűnő helyen és jól olvasható módon ki kell függeszteni a kenyérgabona és lisztcsere feltételeit, a minőségi különbözetek elszámolására vonatkozó előírásokai és a kiszolgálásra kerülő őrlemények fajtáját és mennyiségét.
6. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 7/1962. (XII. 20.) ÉlmM rendelet hatályát veszti.
Kazareczki Kálmán s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterhelyettes
Melléklet a 24/1968. (VII. 7.) MÉM-ÁH rendelethez
A lisztért cserébe átadható kenyérgabona
a) minőségi előírásai
A kenyérgabona egyébként egészséges, száraz, rostált, dohtól, penésztől mentes kell, hogy legyen. A búzának a MSZ 6383, a rozsnak a MSZ 6342 sz. szabvány előírásainak kell megfelelnie.
b) minőségi különbözetének elszámolása
1. Hektolitersúly eltérés
a) Ha a búza hektolitersúlya a 79 kg-ot meghaladja, 78 kg-tól számítva minden 0,5 kg hektolitersúlytöbbletért - minőségi felár címén - 0,5% értéktérítés jár. A 78-79 kg közötti hektolitersúly, valamint a 82 kg feletti hektolitersúly után minőségi felár nem fizethető.
b) Ha a kenyérgabona hektolitersúlya az előírtnál alacsonyabb, minden 0,5 kg hektolitersúlyhiány miatt 0,5% értéklevonást kell elszámolni. Búza esetében a 77 és 78 kg közötti hektolitersúly után nem szabad értéklevonást elszámolni, a 77 kg-nál alacsonyabb hektolitersúly után járó levonást azonban 78 kg-tól kell számítani.
c) Egyéni cseréltető részére hektolitersúly eltérés miatt sem térítést, sem levonást nem szabad elszámolni.
2. Tisztasági hiány
a) Ha a megengedett 2% keveréken belül legfeljebb 0,5% mértékű káros keverék is van, súlylevonásnak nincs helye, míg a 0,5%-ot meghaladó káros keverék után 0,5%-onként azonos mértékű súlylevonást kell végrehajtani.
b) A 2%-ot meghaladó őrlésre vagy takarmányozásra alkalmatlan (értéktelen) többletkeverék után 0,5%-ként 0,5% súlylevonást kell végrehajtani.
c) A 2%-ot meghaladó őrlésre vagy takarmányozásra alkalmas (értékes) többletkeverék után 0,5%-ként, 0,25% értéklevonást kell végrehajtani.
d) A 2%-ot meghaladó törtszemtartalom-többlet után 0,5%-ként 0,25% értéklevonást kell elszámolni.
e) A 2%-ot meghaladó csírásszemtartalom-többletért 0,5%-ként búzánál 0,25%-os, rozsnál pedig 0,5%-os értéklevonást kell végrehajtani.
f) A pelyvalevelekből ki nem csépelt, zárt tokban levő szemek és gabonaszemet tartalmazó kalásztöredékek értékes (takarmányozásra alkalmas) keveréknek számítanak.
g) Az 1 mm-es hasíték nyílású rostán áteső összes anyagot értéktelen keveréknek kell tekinteni.
A mechanikai hatás következtében törött vagy rovarrágott minden szem, amely az 1 mm-es hasíték nyílású rostán nem esik át, törött szemnek tekintendő.
h) Egyéni cseréltető esetén a c)-e) pontokban meghatározott értékkülönbözeteket is súlyban kell elszámolni.
3. Nedvességtartalom eltérése
Ha a búza és a rozs víztartalma az előírt 14,5%-nál alacsonyabb, minden 0,5% víztartalom-különbözet után az átvett kenyérgabona súlyát 100 kg-onként 0,5 kg-mal növelni kell. A 12%-nál alacsonyabb víztartalmú kenyérgabona után további térítést nem lehet adni.
Ha a búza és a rozs víztartalma az előírt 14,5%-ot meghaladja, a többletvíztartalom minden 0,5%-a után 0,5%-os súlylevonást kell végrehajtani.
A 16%-nál nedvesebb kenyérgabona után szárítási és kezelési költség címén közös megegyezés szerinti, de legfeljebb 10 Ft/q összeget tartozik a cseréltető téríteni.
4. Egyéb minőségi hiányosságok
a) Egyéb minőségi hiányosságok (az üszög, penész, idegen szag, doh stb.) miatt megállapított értékcsökkenés minden százaléka után azonos mértékű értéklevonást - illetőleg egyéni cseréltetők esetében súlylevonást - kell végrehajtani.
b) Rostálatlan kenyérgabona esetén a felszámítható költségtérítés mértékét közös megegyezéssel kell megállapítani. Ennek mértéke azonban nem haladhatja meg a 2,40 Ft/q-át.
c) Élő kártevővel való fertőzöttség esetén - fertőtlenítési költség címén - 15 Ft/q számítható fel,
5. Acélossági felár
A 80%-nál nagyobb arányban acélos szemet tartalmazó búza után - kizárólag a mezőgazdasági nagyüzemek részére - 10 Ft/q felárat kell fizetni.
6. A minőségi különbözet elszámolásának módja
A százalékban, illetve kg-ban kifejezett hektolitersúly tisztaság és nedvességtartalom szerint megállapított százalékos levonások és térítések elszámolása alkalmával az eltérés tört részét
- 0,25%-ig (kg-ig) figyelmen kívül kell hagyni,
- 0,25%-on (kg-on) felül 0,75%-ig (kg-ig) 0,5%-ra (kg-ra) kell kerekíteni,
- 0,75%-on (kg-on) felül pedig egész százalékra (kg-ra) kell kerekíteni.
A százalékban megállapított értéktérítést és levonást - mezőgazdasági nagyüzem vonatkozásában - a mindenkor érvényes szerződéses felvásárlási ár alapulvételével kell elszámolni.